Постанова від 11.05.2026 по справі 400/6883/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/6883/25

Суддя першої інстанції - Біоносенко В. В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Дегтярьової С.В.,

суддів - Крусяна А.В., Яковлєва О.В.,

розглянув в порядку письмового провадження у місті Одеса апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року у справі №400/6883/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просила:

- визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в Миколаївській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок розміру пенсії позивача, з урахуванням довідки про заробітку плату для обчислення пенсії №5 від 09 травня 2024 року, виданої КП Контора матеріально-технічного постачання "Облкооппостач", архівної довідки №І-481/24.03-01 від 05 жовтня 2022 року, виданої ММР відділом інформації та використання документів ліквідованих установ/трудовий архів/, довідки про розмір отриманої заробітної плати №2807/18 від 17 квітня 2025 року, виданої ОКП "Миколаївоблтеплоенерго".

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року у задоволенні позовних вимог відмовлено. Суд першої інстанції вказав на відсутність порушення права позивача на належний розмір пенсії. Зазначив, що відповідачем враховано всі надані позивачем довідки, та визначено найбільш сприятливе для нього рішення. З позовної заяви, а також звернення ОСОБА_1 до Пенсійного фонду, не вбачається, що вона просить відповідача визначити якийсь інший період страхового стажу розміром в 60 календарних місяців до 01 липня 2000 року, для обрахунку розміру пенсії, відмінний від того, який було обрано відповідачем (з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року). Суд не встановив того факту, що якийсь інший період стажу, ніж визначений відповідачем є більш сприятливий для позивача. Вимога позивача про врахування для розрахунку розміру пенсії стажу більшого ніж 60 місяців до 01 липня 2000 року, не узгоджується з діючим законодавством.

До П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційні скарга ОСОБА_1 , в якій вона зазначила, що суд першої інстанції не встановив та не перевірив чи проводив відповідач порівняльний розрахунок можливих періодів заробітної плати позивача; чи враховувалися повністю періоди роботи згідно довідок від 09 травня 2024 року, 05 жовтня 2022 року, 18 березня 2025 року; який саме розмір пенсії був би визначений при врахуванні інших можливих періодів заробітної плати; не надано до суду жодних розрахунків, які б підтверджували, що саме період 1986- 1990 років є найбільш вигідним для апелянта; що розрахунок пенсії здійснений із дотриманням вимог законодавства; що інші можливі періоди заробітної плати були перевірені.

У зв'язку з вищевикладеним, апелянт просить рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу від 16 березня 2026 року відповідач вказав, що на підставі акту перевірки достовірності довідки від 19 травня 2025 року №1400-0902-1/2785, позивачу з 01 травня 2025 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням найвигіднішого варіанту заробітної плати. Враховано заробітну плату за період з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року на підставі довідок про заробітну плату від 09 травня 2024 року №5, виданої КПК МТП “Облкооппостач», від 17 квітня 2025 року №2807/18, виданої обласним комунальним підприємством “Миколаївоблтеплоенерго», від 05 жовтня 2022 року №І-481/24.03-0, виданої Трудовим архівом Миколаївської міської ради та даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2018 року.

При обчисленні середньомісячного заробітку застосовано показник середньої заробітної плати за 2019 - 2021 роки в розмірі 10846,37 грн. Розмір середнього заробітку для обчислення пенсійної виплати складає 7093,99 грн (10846,37 х 0,62528). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,62528. Розмір пенсійної виплати з 01 травня 2025 року складає 3323,00 грн. Відтак, вимоги апеляційної скарги є такими, що не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість. Одночасно, дії відповідача вважає таким, що в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства. В задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 просив відмовити повністю.

На виконання ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надало пояснення та вказало, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 25 вересня 2022 року отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Не працює.

Розпорядженням від 29 травня 2025 року з 01 травня 2025 року проведено перерахунок пенсійної виплати - зміна періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року, внесено дані про суми заробітної плати за період з 01 грудня 1988 року по 30 квітня 1995 року згідно із архівною довідкою від 05 жовтня 2022 року №І-481/24.03-01, виданою відділом інформації та використання документів ліквідованих установ Миколаївської міської ради та довідкою від 17 квітня 2025 року №2807/18, виданою ОКП “Миколаївоблтеплоенерго», щодо яких складені акти перевірки достовірності даних.

Заробітна плата врахована з 01 червня 1983 року по 31 травня 1988 року та з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2018 року. Коефіцієнт заробітної плати, складає 0,62271. Розпорядженням від 03 червня 2024 року з 01 травня 2025 року проведено перерахунок пенсії - зміна періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року, внесено дані про суми заробітної плати за період з 01 грудня 1996 року по 30 червня 2000 року, згідно із довідкою від 09 травня 2024 року №5, виданою ОКП “Миколаївоблтеплоенерго», щодо якої складений акт перевірки достовірності даних.

Заробітна плата врахована з 01 січня 1986 року по 31 грудня 1990 року та з 01 липня 2000 року по 30 квітня 2018 року. Коефіцієнт заробітної плати, складає 0,62528. За результатами перерахунку страховий стаж становить 34 роки 00 місяців 28 днів, враховано за період з вересня 1978 по квітень 2018. Коефіцієнт страхового стажу - 0,34000. Для розрахунку розміру пенсійної виплати враховано період заробітної плати протягом січня 1986 по грудень 1990 та період заробітної плати протягом липня 2000 року - квітня 2018 року за індивідуальними відомостями, згідно із реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 0,62528. Для обчислення пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), визначеної ч.2 ст.40 Закону №1058 (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, 2019-2021 роки) - 12037,37 грн. Розмір пенсійної виплати станом на 01 березня 2026 року становить 3725 грн: - 2559,09 - розмір пенсії за віком (ст.27) (7526.73 х 0.34000); - 102,36 - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 4 років); - 35,91 - доплата до прожиткового мінімуму (ст.28 ч.1. абз.1) (2595 грн); - 80,88 - надбавка 100 грн на індексації 01 березня 2023 року;- 100 - надбавка 100 грн на індексації 01 березня2024 року;- 230,32 - підвищення жінкам 9% ОРП ; - 616,44 - доплата особам, яким не виповнилось 70 років. Розмір пенсійної виплати розраховано відповідно до чинного пенсійного законодавства.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2026 року відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року у справі №400/6883/25.

24 березня 2026 року матеріали справи надійшли до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

30 квітня 2026 року справа призначена до судового розгляду в порядку письмового провадження та витребувано додаткові докази.

05 травня 2026 року надійшли витребувані документи.

Колегія суддів перевірила матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, та дійшла висновку, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

10 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вимог ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зміна періоду 60 місяців до 01 липня 2000 року), та надала довідку про заробітну плату від 09 травня 2024 року №5, видану кооперативним підприємством "Облкооппостач" за період роботи з липня 1984 по грудень 1988 року.

Рішенням Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 16 травня 2024 року №143250013669 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, з огляду на те, що питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням наданої довідки можливо розглянути після проведення перевірки первинних документів, на підставі яких вона видана.

В подальшому, після підтвердження первинними документами підстав видачі Довідки від 09 травня 2024 року №5 (Акт від 21 червня 2024 року), Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2024 року на підставі її заяви від 10 травня 2025 року. Пенсію обчислено із заробітної плати відповідно до ст.40 Закону №105 за період з червня 1983 - травня 1988 років. Розмір пенсійної виплати з 01 травня 2024 року склав 2980 грн.

02 травня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду із заявою про здійснення перерахунку розміру її пенсії із врахуванням довідки про заробітну плату №5 від 09 травня 2024 року, виданої КП Контора матеріально-технічного постачання "Облкооппостач", архівної довідки №І-481/24.03-1 від 05 жовтня 2022 року, виданої ММР відділом інформації та використання документів ліквідованих установ/трудовий архів, довідки про розмір отриманої заробітної плати №2807/18 від 17 квітня 2025 року, виданої ОКП "Миколаївоблтеплоенерго".

Головне управління ПФУ в Миколаївській області листом від 19 травня 2025 року повідомило позивача про здійснення перерахунку розміру пенсії з 01 травня 2024 року на підставі поданої заяви від 10 травня 2024 року із врахуванням довідки №5 від 09 травня 2024 та враховано період з червня 1983 по грудень 1988 року. Довідку від 17 квітня 2024 року №2807/18 направлено на перевірку достовірності.

16 червня 2025 року представник позивача звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області з адвокатським запитом щодо надання інформації про результати перевірки довідки про розмір отриманої заробітної плати №2807/18 від 17 квітня 2025 року, виданої ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" та проведеного перерахунку пенсії.

Листом від 20 червня 2025 року Головне управління ПФУ в Миколаївській області повідомило позивача про проведення перерахунку її пенсії з 01 травня 2025 року, з врахуванням найвигіднішого варіанту заробітної плати, а саме за період з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року на підставі довідок №5 від 09 травня 2024 року та №2807/18 від 14 квітня 2025 року.

У відзиві, відповідач також вказав, що позивачу з 01 травня 2025 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням найвигіднішого варіанту заробітної плати. Враховано заробітну плату за період з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року на підставі довідок про заробітну плату від 09 травня 2024 року №5, виданої КПК МТП "Облкоопостач", від 05 жовтня 2022 року №І-481/24.03-0, виданої Трудовим архівом Миколаївської міської ради, та даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з липня 2000 року по квітень 2018 року. Розмір пенсії з 01 травня 2025 року склав 3323 гривень.

На переконання позивача, довідка від 09 травня 2024 року №5 була врахована частково, оскільки вона видана за період з липня 1981 по грудень 1988 року, а відповідачем враховано заробітну плату з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року. А довідка від 17 квітня 2025 року №2807/18, видана за період з липня 1990 по квітень 1995 року, однак відповідачем враховано заробітну плату лише за період з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством передбачено два способи обрахування розміру пенсії :

1) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (перше речення ч.1 ст.40);

2) за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (друге речення ч.1 ст.40).

Доводи апеляційної скарги про те, що відповідач не провів належного порівняльного аналізу усіх можливих періодів заробітної плати позивача, колегія суддів вважає необґрунтованими.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач після перевірки наданих довідок здійснив перерахунок пенсії позивача із врахуванням найбільш вигідного варіанту заробітної плати за 60 календарних місяців страхового стажу підряд з 01 липня 2000 року, а саме за період з 01 січня 1986 року по 30 грудня 1990 року.

Колегія суддів бере до уваги той факт, що позивач не визначилася із тим 60 календарних місяців підряд якого саме періоду до 30 червня 2000 року повинні були бути враховані відповідачем при перерахунку пенсії. Не вказала вона також цього ні в позовній заяві, ні в апеляційній скарзі. Її посилання на необхідність перерахунку усього страхового стажу за трьома довідками є необґрунтованим, оскільки період страхового стажу за ними перевищує 60 місяців, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність достатніх правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Суд першої інстанції повно та всебічно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку зібраним доказам та правильно визначив правову природу спірних правовідносин, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не є підставою для скасування чи зміни рішення суду.

За правилами ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2026 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.

Суддя доповідач С.В. Дегтярьова

Судді А.В. Крусян

О.В. Яковлєв