11 травня 2026 року м. Дніпросправа № 280/223/26
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: судді-доповідача Кальника В.В.,
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України
апеляційну скаргу Львівської митниці
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 в адміністративній справі №280/223/26
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Бімаркет»
до Львівської митниці
про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості та картки відмови, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 в адміністративній справі №280/223/26 адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.04.2026 року апеляційну скаргу Львівської митниці на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 в адміністративній справі №280/223/26 залишено без руху. Запропоновано апелянту протягом 10 днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху усунути недоліки апеляційної скарги шляхом надання доказів сплати судового збору за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у розмірі 7987,20 грн.
Зазначена ухвала доставлена до електронного кабінету Львівської митниці 28.04.2026 року, проте у встановлений судом строк недоліки апеляційної скарги скаржником не усунуто.
07.05.2026 скаржником через систему “Електронний суд» подано до апеляційного суду клопотання, у якому апелянт просить продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги у справі №280/223/26.
В обґрунтування клопотання апелянт зазначає, що Львівська митниця не має можливості провести платежі за платіжними дорученнями про сплату судового збору в строк, встановлений ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.04.2026 року.
Вирішуючи клопотання, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з частиною 2 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Аналіз наведеної норми права дає можливість дійти висновку, що суд може продовжити процесуальний строк, встановлений самим судом, тоді як граничний строк усунення недоліків апеляційної скарги встановлений КАС України, що виключає можливість його продовження за ініціативою суду чи за клопотанням учасника справи.
В той же час суд зазначає, що обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у неї коштів, призначених для сплати судового збору, не звільняють державний орган від обов'язку своєчасної сплати судового збору.
Сторона, маючи намір добросовісної реалізації належного їй права на апеляційне оскарження судового рішення, повинна діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у неї прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом.
Держава в особі відповідного суб'єкта владних повноважень має дотримуватись принципу “належного урядування» та не може отримувати вигоду від порушення правил та обов'язків, встановлених нею ж.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 10 вересня 2020 року в адміністративній справі № 806/2321/16.
Враховуючи вищенаведене, та те, що апелянтом не надано доказів сплати судового збору, а клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги не містить посилань на обставини, що могли б бути розцінені судом як підстави для продовження строку, суд приходить до висновку про неналежне виконання апелянтом вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху та про відмову в задоволенні клопотання.
Формулюючи наведений висновок, суд окремо звертає увагу, що клопотання про продовження строку не містить в собі навіть орієнтовної дати, до якої апелянт розраховує отримати відповідне фінансування та усунути недоліки апеляційної скарги шляхом сплати судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169, 298 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У задоволенні клопотання Львівської митниці про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги у справі №280/223/26 - відмовити.
Апеляційну скаргу Львівської митниці на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2026 в адміністративній справі №280/223/26 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Бімаркет» до Львівської митниці про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості та картки відмови - повернути скаржнику.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду шляхом подання касаційної скарги у строк, визначений статтею 329 КАС України.
Суддя-доповідач В.В. Кальник
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова