Рішення від 11.05.2026 по справі 380/24302/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 рокусправа № 380/24302/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі, тобто у розмірі донарахованої пенсії на виконання рішення суду, у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі, тобто у розмірі донарахованої пенсії на виконання рішення суду, у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2025, позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 913240132021 від 16.12.2022 про перерахунок пенсії в частині визначення розміру пенсії; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з дня її призначення - з 21.08.2011, із застосуванням законодавства, чинного на день призначення пенсії, з врахуванням пільгового стажу та заробітної плати, та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням виплачених сум. Зазначає, що 20.06.2025 відповідач частково виконав рішення суду, нарахувавши доплату до пенсії за період з 21.08.2011 по 31.05.2025 у сумі 168530,13 грн, виплачену в червні 2025 року. На думку позивача, у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 він отримував пенсію в неповному розмірі з вини відповідача, у зв'язку з чим 25.10.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі згідно із Законом України від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159. Листом від 13.11.2025 № 27103-28953/М-54/8-1300/25 відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації, що, на думку позивача, є протиправною бездіяльністю. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 15.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. В обґрунтування своїх заперечень вказав, що органи Пенсійного фонду України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Пенсійне забезпечення громадян в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV. Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-ІV нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Однак нараховані та невиплачені суми пенсії позивачу в Головному управлінні не обліковуються, що свідчить про відсутність підстав для виплати компенсації втрати частини доходів. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23 рішенням Головного управління від 09.05.2025 № 913240132021 проведено перерахунок пенсії з 21.08.2011, та позивачу нараховано доплату з 21.08.2011 по 31.05.2025 у сумі 168530,13 грн, яка виплачена в червні 2025 року. Просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач надіслав на адресу суду відповідь на відзив, в якій навів доводи аналогічні тим, які викладені в позовній заяві.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, та встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом «б» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ з 21.08.2011.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 913240132021 від 16.12.2022 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині визначення розміру пенсії, зокрема в частині: визначення розміру коефіцієнту страхового стажу; неврахування за рік роботи пільгового страхового стажу роботи на посаді техніка геолога структурно-картировочних партій № 6 і № 3 (робота в польових умовах цілий рік) Західної експедиції структурно пошукового буріння Оренбургського геологічного управління з 07.04.1975 по 14.11.1975; неврахування заробітної плати, отриманої в Українській нафтогазорозвідувальній експедиції глибокого буріння об'єднання «Західукргеологія» за період з липня 1980 року по жовтень 1985 року згідно довідки Стрийської нафтогазорозвідувальної експедиції від 21.12.2011 № 160. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дня її призначення, а саме з 21.08.2011, із застосуванням законодавства, чинного на день призначення пенсії, та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного судового рішення рішенням Головного управління від 09.05.2025 № 913240132021 проведено перерахунок пенсії позивача з дня її призначення, а саме з 21.08.2011, із застосуванням законодавства, чинного на день призначення пенсії. Після перерахунку розмір пенсії позивача з 21.08.2011 становив 3 265,27 грн. Належна позивачу доплата до пенсії за період з 21.08.2011 по 31.05.2025 становить 168 530,13 грн, яку виплачено в червні 2025 року, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 01.07.2025 № 1300-5308-8/87959.

25.10.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі (донарахованої на виконання рішення суду) у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.

Листом від 13.11.2025 № 27103-28953/М-54/8-1300/25 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачу, що нараховані та невиплачені суми пенсії в Головному управлінні не обліковуються, що свідчить про відсутність підстав для виплати компенсації втрати частини доходів. У задоволенні заяви відмовлено.

Вважаючи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами у цій справі, стосуються питання нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії та регулюються, зокрема, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно зі статтею 1 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 Закону № 2050-ІІІ визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами в цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (індекс місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).

Відповідно до вимог статті 4 Закону № 2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Статтею 6 Закону № 2050-ІІІ передбачено, що компенсацію виплачують, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 159 його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

За змістом пунктів 2, 3 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що умовою настання у Пенсійного фонду України обов'язку нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходу є порушення встановлених строків виплати нарахованих громадянину пенсійних виплат, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Як встановлено судом, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23, яке набрало законної сили 11.04.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 913240132021 від 16.12.2022 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині визначення розміру пенсії, та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з дня її призначення, тобто з 21.08.2011, із застосуванням законодавства, чинного на день призначення пенсії, з врахуванням пільгового стажу роботи та заробітної плати, та здійснити виплату такої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставина протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 913240132021 від 16.12.2022 про перерахунок пенсії в частині визначення розміру пенсії, а також обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 21.08.2011 з врахуванням пільгового стажу роботи та заробітної плати, встановлені рішенням суду у справі № 380/21311/23, повторного доказування не потребують.

Слід враховувати, що визнання судом протиправним рішення № 913240132021 від 16.12.2022 та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 21.08.2011 свідчить про те, що з дня призначення пенсії, тобто з 21.08.2011, відповідач здійснював виплату пенсії позивачу у меншому розмірі, ніж той, який позивач мав право отримувати відповідно до закону. Тобто впродовж усього періоду з 21.08.2011 по день фактичного перерахунку пенсії на виконання судового рішення позивач недоотримував щомісячно частину пенсії, право на яку було підтверджено судовим рішенням.

Скасування рішення суб'єкта владних повноважень як протиправного має ретроактивний характер, тобто діє з моменту прийняття такого рішення. Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 913240132021 від 16.12.2022 в частині, яка визнана протиправною, вважається таким, що не породжувало правових наслідків з моменту його прийняття. Виплата позивачу пенсії в розмірі, нарахованому згідно з протиправним рішенням, призвела до того, що належні позивачу суми пенсії не сплачувались йому у встановлені законом строки.

При цьому факт того, що нараховані та невиплачені суми пенсії формально не обліковувались у відповідача до моменту проведення перерахунку на виконання судового рішення, не звільняє відповідача від обов'язку виплати компенсації за втрату частини доходу, оскільки причиною відсутності такого обліку є саме протиправні дії відповідача щодо неправильного визначення розміру пенсії, які встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили.

Зазначене узгоджується з положеннями статті 1 Закону № 2050-ІІІ та пункту 1 Порядку № 159, які прямо вказують, що компенсація виплачується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

У спірних правовідносинах саме внаслідок протиправних дій відповідача, які встановлені рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23, позивач не отримував у встановлені законом строки належних йому сум пенсії за період з 21.08.2011 по 19.06.2025, а отже, наявна вина уповноваженого органу у розумінні статті 1 Закону № 2050-ІІІ, частини другої статті 46 Закону № 1058-IV та пункту 1 Порядку № 159, що є підставою для нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу.

Таке тлумачення відповідає принципу верховенства права, який включає, зокрема, такі складові, як юридична визначеність та законні очікування особи. Громадянин, який має право на отримання пенсії в певному розмірі відповідно до закону, має обґрунтовані очікування на своєчасне отримання повного розміру такої пенсії. У разі порушення такого права з вини уповноваженого органу громадянин має право на компенсацію за втрату частини доходу внаслідок інфляційних процесів за період невиплати належних йому сум.

Право на соціальний захист, передбачене статтею 46 Конституції України, є комплексним гарантованим Конституцією України невідчужуваним основоположним правом. Складовою цього права є право на отримання пенсії у встановленому законом розмірі та у встановлені законом строки. Виплата пенсії з порушенням встановлених строків (тобто у меншому, ніж належний за законом, розмірі) призводить до знецінення сум пенсії внаслідок інфляційних процесів, що порушує право пенсіонера на достатній рівень життя.

Метою Закону № 2050-ІІІ є саме компенсація громадянам втрати частини їх доходу внаслідок інфляційних процесів за період, протягом якого належні їм суми не виплачувались у встановлені законом строки. Тлумачення цього Закону у спосіб, який виключає виплату компенсації за період, протягом якого пенсійний орган здійснював виплату пенсії у заниженому розмірі на підставі рішення, яке згодом визнано протиправним, суперечило б меті Закону та принципу верховенства права.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм Закону № 2050-ІІІ у правовідносинах щодо компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати та обов'язку Пенсійного фонду України нарахувати та виплатити таку компенсацію у разі несвоєчасної виплати пенсії з вини органу Пенсійного фонду, висловлена Верховним Судом, зокрема у постанові від 02.04.2024 у справі № 560/8194/20.

Доводи відповідача про те, що нараховані та невиплачені суми пенсії в Головному управлінні не обліковуються, суд оцінює критично, оскільки відсутність такого обліку зумовлена саме протиправними діями відповідача щодо неправильного нарахування пенсії, які встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили. Прийняття такого аргументу як підстави для відмови у виплаті компенсації фактично призвело б до того, що пенсійний орган уникав би відповідальності за свої протиправні дії, а громадянин залишався б позбавленим права на компенсацію інфляційних втрат, що суперечить меті Закону № 2050-ІІІ.

Виплата відповідачем у червні 2025 року донарахованої суми пенсії за період з 21.08.2011 по 31.05.2025 у розмірі 168 530,13 грн є саме виплатою заборгованості із виплати пенсії, що випливає з рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 у справі № 380/21311/23.

У свою чергу, на таку заборгованість, відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ та пункту 4 Порядку № 159, нараховується компенсація втрати частини доходу за весь період невиплати, тобто за період з 21.08.2011 по 19.06.2025.

За таких обставин суд дійшов висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі (донарахованої на виконання рішення суду) у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом № 2050-ІІІ та Порядком № 159 є протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення. Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З метою ефективного захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі (донарахованої на виконання рішення суду) у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку діям (бездіяльності) відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що така бездіяльність не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям та порушує право позивача на отримання компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, а тому таку бездіяльність слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача вчинити необхідні дії для відновлення порушених прав позивача.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач у даній справі не довів правомірності своєї бездіяльності, тоді як позивач довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.

З огляду на те, що судом задоволено позовні вимоги, тому, в силу приписів статті 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі (донарахованої на виконання рішення суду) у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) компенсацію за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії в повному розмірі у період з 21.08.2011 по 19.06.2025 згідно із Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) сплачений судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій, встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Желік О.М.