справа №380/2726/26
11 травня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулася з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною відмову Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови у видачі позивачу довідки про грошове забезпечення станом на 10.11.2025 року по посаді, аналогічній тій, яку займав її померлий чоловік ОСОБА_2 при проходженні служби;
- зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України видати позивачу довідку про грошове забезпечення станом на 10.11.2025 року по посаді аналогічній тій, яку займав її померлий чоловік ОСОБА_2 при проходженні служби, з зазначенням посадового окладу, окладу за спеціальним званням обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок за особливості проходження служби, доплат, підвищень) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ як член сім'ї (дружина), яка має право на пенсію в разі втрати годувальника. Пенсія була призначена з 10.11.2025 року, а для її нарахування орган Пенсійного фонду України взяв за основу довідку про грошове забезпечення померлого чоловіка позивача за 2018 рік. У грудні 2025 року позивач звернулася до відповідача із запитом про видачу довідки про грошове забезпечення станом на 10.11.2025 року по посаді, аналогічній тій, яку займав її померлий чоловік при виході на пенсію. Відповідач відмовив у видачі такої довідки. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернулася до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45. Згідно з п.2 цього Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі таких списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення. Враховуючи обмеження, передбачені ч.2 ст.19 Конституції України та підп.1) і 4) п.1 розділу ІІ, п.2 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженої наказом МВС від 17.09.2018 року №760, Університет уповноважений на оформлення довідки щодо грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсій виключно на підставі списків органів Пенсійного фонду України. На сьогодні списків від Пенсійного фонду України до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - Університет, ЛДУБЖД ДСНС України) не надходили, а тому Університет немає правових підстав для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 10.11.2025 року. Просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 23.02.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) як член сім'ї (дружина), яка має право на пенсію у разі втрати годувальника. Пенсія була призначена з 10.11.2025 року.
Покійний чоловік позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 28.03.2020 року. За життя він проходив службу у ЛДУБЖД ДСНС України. Останньою його штатною посадою була посада начальника факультету пожежної та техногенної безпеки ЛДУБЖД, що підтверджується довідкою №31 від 23.03.2020 року про розмір грошового забезпечення, виданою відповідачем на день звільнення ОСОБА_2 зі служби.
При нарахуванні пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області взяло за основу довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за 2018 рік.
03.12.2025 року позивач звернулася до відповідача із запитом про видачу довідки про грошове забезпечення померлого чоловіка по аналогічній посаді, яку він займав при виході на пенсію, станом на 10.11.2025 року.
23.02.2026 року позивач також подала запит на отримання публічної інформації щодо величини процентної надбавки за особливості проходження служби та величини премії станом на 10.11.2025 року, по відповідній посаді, яку займав її покійний чоловік при виході на пенсію.
Листом від 05.02.2026 року №9001-586/9011 відповідач повідомив позивача, що станом на 10.11.2025 року розмір надбавки за особливості проходження служби за аналогічною посадою, яку займав чоловік позивача на момент звільнення, становить 50%, а розмір премії за аналогічною посадою - 290%. Водночас відповідач відмовив у видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 10.11.2025 року.
Не погодившись із відмовою відповідача у видачі довідки про грошове забезпечення станом на 10.11.2025 року, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, та членів їх сімей, є Закон №2262-ХІІ.
Згідно зі ст.43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.ч.1, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.4 Постанови №704, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, Національному антикорупційному бюро, ДФС (комісіям з реорганізації ДФС/територіальних органів ДФС), Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Згідно з абз.1 п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
У даній справі мали місце такі обставини: позивач, як член сім'ї (дружина) померлого годувальника, отримує пенсію за Законом №2262-ХІІ у разі втрати годувальника, призначену з 10.11.2025 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивача за 2018 рік; позивач звернулася безпосередньо до відповідача за видачею довідки про розмір грошового забезпечення станом на 10.11.2025 року по посаді, аналогічній тій, яку займав її померлий чоловік при проходженні служби; відповідач у видачі довідки відмовив.
Аналіз правових норм, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що передумовою виникнення права особи (у тому числі члена сім'ї годувальника) на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб рядового і начальницького складу) або введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Лише за умови виникнення такої передумови у Кабінету Міністрів України виникають підстави для прийняття рішення про перерахунок пенсій, у Пенсійного фонду України - для надсилання своїм головним управлінням повідомлення про підстави для перерахунку, у головних управлінь ПФУ - для складання та подання списків уповноваженим органам, а в уповноважених органів (зокрема відповідача) - для оформлення довідок про розмір грошового забезпечення на підставі таких списків.
Дата 10.11.2025 року, станом на яку позивач просить видати довідку, обрана нею як дата призначення пенсії у разі втрати годувальника. Однак ця дата не пов'язана зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту. Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з якого згідно з п.4 Постанови №704 визначаються розміри посадових окладів та окладів за спеціальними званнями, встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня відповідного календарного року. Відтак, у проміжку календарного року (між двома датами - 1 січня поточного та 1 січня наступного року) розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням залишається незмінним.
Станом на 10.11.2025 року нових рішень Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які б створювали підстави для перерахунку пенсії, не приймалося. Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», діяв з 01.01.2025 року, тобто задовго до дати, станом на яку позивач просить видати довідку. Інших змін розміру складових грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мали б місце саме станом на 10.11.2025 року, позивачем не наведено та з матеріалів справи судом не встановлено.
Відтак, обраний позивачем спосіб обчислення складових грошового забезпечення станом на середину листопада календарного року не відповідає механізму, передбаченому Постановою №704 та Порядком №45. Ці нормативно-правові акти пов'язують виникнення права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення саме зі зміною (підвищенням) розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а не з довільно обраною календарною датою.
Окрема дата 10.11.2025 року як день призначення позивачу пенсії має значення для встановлення дати, з якої позивачу нараховується пенсія, проте сама по собі ця дата не утворює підстав для оформлення нової довідки про розмір грошового забезпечення. Розмір грошового забезпечення померлого годувальника на цю дату визначається з урахуванням довідки, що знаходиться у пенсійній справі, та підлягає перегляду тільки у разі виникнення обставин, передбачених ч.18 ст.43, ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ та п.1 Порядку №45.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що станом на 10.11.2025 року правових підстав для оформлення довідки про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивача у відповідача не виникло. Відмова Університету у видачі такої довідки відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, тобто вчинена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відхиляє посилання позивача на те, що з 2020 року змінювалися посадові оклади та оклади за спеціальним званням, які вираховувалися щорічно шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на календарний рік, на відповідний коефіцієнт, передбачений Постановою №704. У контексті заявлених позовних вимог така обставина не має правового значення, оскільки позивач просить видати довідку станом саме на 10.11.2025 року. Питання про обов'язок відповідача видати довідки про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня відповідних календарних років (зокрема 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 років), з якими нормативно пов'язується зміна посадового окладу та окладу за спеціальним званням, у межах цього спору не порушується та судом не вирішується. Позивач не позбавлена права звернутися до відповідача із самостійним зверненням про оформлення довідки станом на ту дату, з якою нормативно пов'язується підвищення грошового забезпечення, та у разі відмови - оскаржити такі дії у судовому порядку.
Будь-яких інших обставин, які б вимагали детальної відповіді або спростування, сторонами у заявах по суті справи не зазначено та з матеріалів справи судом не встановлено.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд дійшов висновку, що докази, подані позивачем, переконують у безпідставності позовних вимог. Натомість, відповідач виконав покладений на неї ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок, а саме довів правомірність своїх дій та рішень, чим спростував твердження позивача про порушення її прав, свобод та інтересів.
А тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - слід відмовити.
Беручи до уваги те, що рішення у цій справі по суті спору ухвалено не на користь позивача, а інших судових витрат, окрім сплати ОСОБА_1 судового збору, сторонами не здійснювалось, суд констатує, що відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ч.2 ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.