Рішення від 11.05.2026 по справі 380/6029/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 рокусправа № 380/6029/26

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 09.02.2026 року індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі - 6188,89 грн. на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 08 березня 2019 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Представник акцентує увагу на тому, що під час первинного призначення пенсії її розмір правомірно обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016- 2018 роки, який становив 6 188,89 грн.

Позивач наголошує, що постановами Кабінету Міністрів України, якими затверджувалися коефіцієнти щорічної масової індексації пенсій у 2020- 2025 роках, чітко передбачено перерахунок пенсій шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та який фактично враховувався для обчислення пенсії. Незважаючи на це, під час проведення індексацій пенсійний орган самовільно та безпідставно змінив базовий показник позивача з 6 188,89 грн на занижений - 3 764,40 грн (який відповідає показнику за 2014- 2016 роки). Застосування такого зменшеного показника призвело до того, що основний розмір пенсії позивача фактично не індексувався, натомість відповідач обмежувався лише нарахуванням фіксованих урядових доплат. Вважаючи такі дії суб'єкта владних повноважень протиправними та такими, що прямо суперечать статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», 09 лютого 2026 року позивач звернувся до органу ПФУ із заявою про проведення належного перерахунку. Однак, листом від 26 лютого 2026 року відповідач відмовив у задоволенні цієї заяви.

Ухвалою від 06 квітня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Не погоджуючись із доводами позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Свою правову позицію відповідач вибудовує на тому, що діє виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Зокрема, пенсійний орган зазначає, що відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір та порядок збільшення показника середньої заробітної плати визначаються виключно за рішенням Кабінету Міністрів України. На виконання вказаної норми Уряд ухвалив постанову від 20 лютого 2019 року № 124, якою затвердив відповідний Порядок проведення перерахунку. Пунктом 5 цього Порядку імперативно визначено, що перерахунок пенсій здійснюється шляхом збільшення показника середньої заробітної плати станом на 1 жовтня 2017 року (тобто 3 764,40 грн).

Відповідач наголошує: оскільки пенсія ОСОБА_1 первинно обчислена із застосуванням значно вищого показника (6 188,89 грн), математичних підстав для застосування коефіцієнтів збільшення у 2020- 2021 роках об'єктивно не було. У подальших роках позивачу правомірно встановлювалися щомісячні доплати (135 грн, 100 грн тощо), прямо передбачені відповідними постановами КМУ. Відповідач підкреслює, що як орган виконавчої влади зобов'язаний неухильно виконувати чинні підзаконні нормативно-правові акти Уряду, а відтак вважає свої дії абсолютно законними.

Суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, без повідомлення та виклику учасників справи, на підставі наявних у ній письмових доказів.

Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши обставини справи, проаналізувавши правові доводи, наведені у позовній заяві та відзиві відповідача, а також надавши належну юридичну оцінку наявним у матеріалах справи доказам у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 08 березня 2019 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

З матеріалів пенсійної справи (зокрема, розрахунків стажу та заробітку) встановлено, що під час первинного призначення пенсії відповідачем правомірно та обґрунтовано застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії (2016- 2018 роки), який становив 6 188,89 грн.

У подальшому, з метою підтримання купівельної спроможності громадян, Кабінетом Міністрів України щороку ухвалювалися постанови про проведення індексації пенсійних виплат, якими затверджувалися відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати. Зокрема, такі коефіцієнти були встановлені: постановою від 01.04.2020 № 251 - 1,11; постановою від 22.02.2021 № 127 - 1,11; постановою від 16.02.2022 № 118 - 1,14; постановою від 24.02.2023 № 168 - 1,197; постановою від 23.02.2024 № 185 - 1,0796; та постановою від 25.02.2025 № 209 - 1,115.

Судом встановлено, що під час проведення щорічних перерахунків (індексацій) пенсії позивача у 2020- 2025 роках пенсійний орган не застосовував вказані урядові коефіцієнти до його дійсного базового показника середньої заробітної плати (6 188,89 грн). Натомість, посилаючись на приписи пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою КМУ від 20.02.2019 № 124, відповідач використовував як базу для індексації показник середньої заробітної плати за 2014- 2016 роки (станом на 01 жовтня 2017 року), який становить лише 3 764,40 грн.

Оскільки проіндексований у такий спосіб занижений показник протягом тривалого часу математично не перевищував фактичний базовий показник позивача (6 188,89 грн), основний розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислений згідно зі статтею 27 Закону № 1058-IV, не збільшувався. Фактично, механізм індексації щодо позивача не спрацював, а пенсійний орган обмежився лише нарахуванням фіксованих «компенсаторних» доплат (135 грн, 100 грн тощо), передбачених окремими пунктами постанов КМУ.

Вважаючи такий підхід органу Пенсійного фонду протиправним позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій вимагав здійснити належну індексацію. А саме - шляхом послідовного (наростаючого) множення його індивідуального показника середньої заробітної плати (6 188,89 грн) на всі законодавчо встановлені коефіцієнти (1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115).

Листом від 26 лютого 2026 року Головне управління ПФУ у Львівській області відмовило у задоволенні цих вимог, мотивуючи свою позицію відсутністю законних підстав для проведення такого перерахунку та вказуючи на необхідність суворого дотримання алгоритму, закріпленого Порядком № 124.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, перевіряючи правомірність дій відповідача та вирішуючи спір по суті, суд виходить із такого фундаментального нормативно-правового регулювання.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 27 Закону № 1058 встановлено, що розмір пенсії за віком визначається залежно від середньомісячного заробітку та коефіцієнту страхового стажу, обчислених за нормами статей 24, 40 Закону № 1058.

Згідно з частиною першою статті 27 Закону № 1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною другою статті 40 Закону визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За умовами частини другої статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, положення вказаної статті передбачають, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати. При цьому, виключень, порядку та розміру вказана стаття не містить, зазначаючи лише, що вказане питання визначається рішенням Кабінету Міністрів України.

При цьому, згідно з пунктом 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 відсотка. З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 відсотка.

У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017), законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

На підставі частини другої статті 19 Закону № 2017 державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування. Індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з частиною п'ятою статті 2 Закону України № 1282-XII від 03 липня 1991 року «Про індексацію грошових доходів населення», індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктами 2, 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців. Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Як визначено статтею 2 Закону № 1282, індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Отже, Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України: як визначено статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», - із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 124 від 20 лютого 2019 року затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

Пунктом 1 Порядку № 124 передбачено, що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 2 Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, обчислені: відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

За пунктом 3 Порядку № 124, перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок); в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Отже, положеннями Порядку № 124 визначено, як і положенням Закону № 1058, що перерахунок пенсій відповідно до Порядку, проводиться щороку з 1 березня, при цьому, пунктами 2 та 3 Порядку № 124 визначено пенсії, які підлягають перерахунку.

Пунктом 7 Порядку № 124 передбачено, що збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується: під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону); під час обчислення пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Отже, вказаною нормою перебачено, що збільшений показник застосовується при подальших перерахунках. Він вказує на змінюваність об'єкта індексації (показника середньої заробітної плати по Україні). У всіх інших випадках індексується той показник середньої заробітної плати, який застосовано при обчисленні пенсії.

При цьому, пунктом 4 Порядку № 124 затверджено механізм обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

Пунктом 5 Порядку № 124 визначено, що пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Отже, у разі якщо розмір пенсії не підвищено відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 124, з урахуванням Закону № 1058, Закону № 2148, пенсії щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України. У пункті 2 Постанови № 124 визначено, що такий коефіцієнт у 2019 році дорівнює 1,17, який в подальшому затверджується Кабінетом Міністрів України.

У подальшому такий коефіцієнт переглядався, так: з 01 березня 2020 року відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" установлено, що в 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

З 01 березня 2021 року відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

За пунктом 4 Постанови № 118, установлено з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

За пунктом 6 Постанови № 168, установлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 10 Постанови № 168, установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 (далі - Постанова № 185) установлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209 (далі - Постанова № 209) установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Зазначене у сукупності свідчить, що кожного року проводиться перерахунок пенсії згідно з Порядком № 124 з урахуванням коефіцієнту встановленими зокрема, Постановами № 251, 127, 118, 168, 185 та 209. При цьому, до пенсії призначеної відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2019 року (постанова № 251), що надійшли до 31 грудня 2020 року (постанова № 127), до 31 грудня 2021 року (постанова № 118), до 31 грудня 2022 року (постанова № 168) та до 31 грудня 2023 року (постанова № 185) включно, які не підвищуються згідно з Порядком № 124 з 1 березня 2021 року (постанова № 127), з 1 березня 2022 року (постанова № 118), з 1 березня 2023 року (постанова № 168), з 1 березня 2024 року (постанова № 185) та відповідно з 1 березня 2025 року (постанова № 209), установлено відповідну доплату.

При цьому, положення Закону № 1058 та Порядку № 124 прямо визначають, що індексації підлягають пенсії кожного року з 01 березня. Положення Порядку № 124 та Постанов № 251, 127, 118, 168, 185 та 209 не визначають, що відповідні коефіцієнти застосуються виключно до середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (станом на 1 жовтня 2017 року). При цьому, пенсія позивача підлягає індексації з огляду на положення пунктів 2 та 3 Порядку № 124.

Матеріали справи свідчать, що відповідач виходив з помилкового тлумачення вищезазначених норм при застосуванні відповідних коефіцієнтів визначених Постановами № 251, 127, 118, 168, 185 та 209 у відповідності до Порядку № 124. Також відмова не містить підстав щодо не розповсюдження на позивача права на перерахунок пенсії визначений статтею 42 Закону та пунктами 2, 3, 4 Порядку № 124.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком в 2019 році із застосуванням показника середньої заробітної (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за три попередні роки за 2016-2018 роки, тобто, саме цей показник застосовувався при призначення пенсії. Підстав для не застосування коефіцієнтів визначених Постановами № 251, 127, 118, 168, 185 та 209 до середньої заробітної за 2016-2018 роки відповідач не наводить.

Відповідно до даних, розміщених на веб-сайті Пенсійного фонду України, середня заробітна плата за 2016 рік становила 4482,35 гривень, за 2017 рік - 6273,45 гривень, за 2018 рік - 7810,88 гривень. Тому, середній показник станом за 2016-2018 роки становить 6188,89 гривень. З відповіді відповідача встановлено, що при перерахунку пенсії у 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 році застосовано середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки яка становила 3764,40 гривень, та збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115 і становить 8913,83 гривень.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що при призначенні позивачу пенсії для її обчислення було правомірно застосовано показник середньої заробітної плати за 2016- 2018 роки у розмірі 6188,89 грн. Проте під час проведення наступних щорічних індексацій цей показник був неправомірно змінений відповідачем на суму 3764,40 грн.

Аналіз розрахунків заробітку позивача свідчить, що в графі «середній заробіток за 3 попередні роки» вказано саме занижений показник (3764,40 грн), що за своєю суттю відповідає базі за 2014-2016 роки.

Суд констатує, що відповідач, обґрунтовуючи свої дії пунктом 5 Порядку № 124, фактично допустив застосування заниженої бази індексації станом на 01 жовтня 2017 року.

Вказане свідчить про наявність прямої правової колізії між нормами Закону (стаття 42 Закону № 1058-IV) та підзаконним актом (пункт 5 Порядку № 124) у частині визначення об'єкта індексації для пенсій, що були призначені у 2019 році та пізніше.

Вирішуючи вказану колізію, суд керується приписами частини третьої статті 7 КАС України, згідно з якими у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Зважаючи на те, що Закон № 1058-IV в ієрархії нормативно-правових актів має перевагу над постановами Кабінету Міністрів України, беззаперечному застосуванню підлягає саме норма Закону, яка вимагає індексувати фактичний (індивідуальний) показник заробітної плати, з якого було обчислено пенсію позивача.

Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів. Суд, виконуючи свою активну роль, вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, та забезпечує повний захист прав, свобод та інтересів особи. В контексті даного спору суд вважає, що лише застосування вищої за юридичною силою норми Закону дозволяє забезпечити реальне виконання принципу верховенства права та захистити позивача від свавільного звуження обсягу його соціальних прав.

Досліджуючи питання процесуальних строків, суд керується статтею 122 КАС України. Позивач не заявляє вимог про стягнення заборгованості за минулі періоди, а просить поновити його майнові права з 09 лютого 2026 року - дати звернення до ГУ ПФУ з відповідною заявою.

Оскільки індексація пенсії є триваючим процесом, а її неналежне нарахування призводить до щомісячного недоотримання особою належних коштів, послідовне застосування всіх коефіцієнтів до правильної бази є лише технічною передумовою для законного обчислення пенсії на поточний момент. Відтак, строк звернення до суду позивачем не пропущено.

За приписами частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. При цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи дії покладається на відповідача. Головне управління ПФУ у Львівській області не надало суду належних та переконливих доказів законності відходу від імперативних вимог статті 42 Закону № 1058-IV та не обґрунтувало правомірність застосування заниженої бази індексації щодо позивача.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування заниженого показника при індексації є протиправними. Такі дії призводять до обмеження розміру пенсійної виплати, що є несумісним із конституційним принципом соціальної держави та правом особи на достатній життєвий рівень.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Найбільш ефективним способом захисту в даній справі суд вважає зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 09 лютого 2026 року із застосуванням правильного базового показника (6188,89 грн) та послідовним множенням на всі встановлені законодавством коефіцієнти збільшення.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у сумі 1065,00 грн підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 6, 7, 9, 72-77, 90, 122, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 09 лютого 2026 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі - 6188,89 грн. на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1065 (одна тисяча шістдесят п'ять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 11 травня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.