12 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/302/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
Представник позивача звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про перебування позивача на військовому обліку після того, як він був виключений з військового обліку 04.07.2023;
- зобов'язати відповідача привести інформацію про позивача у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідність до стану, який існував до моменту вчинення відповідачем дій, визнаних судом протиправними, а саме - поновити інформацію про виключення позивача з військового обліку.
В обґрунтування вимог вказано, що 21.06.2023 позивача взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а 04.07.2023 за результатами військово-лікарської комісії його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 53а Наказу МОУ №402-08. Того ж дня позивача, у зв'язку з місцем проживання у смт. Новоархангельськ Голованівського району Кіровоградської області, знято з обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 та внесено відповідні відмітки до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 . Станом на 10.09.2024 відомості про виключення позивача з військового обліку містилися в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак у вересні 2025 року при формуванні нового електронного військово-облікового документа такі відомості зникли, натомість відображено статус "військовозобов'язаний" та запис про постанову ВЛК від 04.07.2023. У зв'язку з цим позивач звернувся із заявою від 22.10.2025 (направленою 18.11.2025) про внесення коректних відомостей щодо виключення з обліку, однак отримав відповідь від 09.12.2025, у якій йому запропоновано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 з оригіналами документів через виявлені розбіжності. Позивач стверджує, що виключення його з військового обліку є остаточним і не може бути переглянутим чи скасованим, оскільки законодавством не передбачено повторного взяття на облік осіб, виключених за станом здоров'я. На його думку, відповідач протиправно поновив його на військовому обліку та змінив відомості в реєстрі, що суперечить Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Порядку №1487.
Представник відповідача подав відзив, у якому заперечив проти позову, вказавши, що за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та має статус військовозобов'язаного, при цьому в реєстрі містяться дані про ВЛК від 04.07.2023 щодо непридатності з виключенням з військового обліку. Відповідач звернув увагу на численні розбіжності між записами у тимчасовому посвідченні, довідці ВЛК та датами їх оформлення, зокрема щодо неможливості внесення записів до документа до його фактичного оформлення 11.07.2023. Наявні невідповідності свідчать про недостовірність документів, а в провадженні Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження за фактом можливого незаконного виключення осіб з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . Крім того, свідоцтво про хворобу не оформлювалось і не затверджувалось штатною ВЛК, а позивача було поновлено на військовому обліку на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.07.2025 № 1266 за результатами службового розслідування щодо незаконних виключень. Відповідач вважає, що дії РТЦК є правомірними, а підстави для задоволення позову відсутні (а.с.28-34).
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
21.06.2023 позивача взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 .
04.07.2023 позивач пройшов військово-лікарську комісію, за результатами якої його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за графою ІІ статті 53а Наказу Міністерства оборони України №402-08.
Того ж дня, 04.07.2023, у військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 ) внесено записи про зняття позивача з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , про взяття на військовий облік 04.07.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_4 та про зняття з військового обліку 04.07.2023 у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Крім того, у розділі 7 зазначеного документа міститься запис,що 04.07.2023 комісією військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за графою ІІ статті 53а Наказу Міністерства оборони України № 402-08, а у розділі 14 міститься запис про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі статті 37 пункту 6 підпункту 3 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.11).
Згідно з довідкою ВЛК №6622 від 11.07.2023, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, при цьому медичний огляд проведено 04.07.2023 (а.с.12).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, станом на 10.09.2024 містилися відомості про виключення позивача з військового обліку, що відображалося в електронному військово-обліковому документі (а.с.12зв.).
Разом із тим, згідно до електронного військово-облікового документа, сформованого 27.08.2025, і оновлених відомостей у реєстрі, позивач обліковується як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 , із зазначенням постанови ВЛК "непридатний з виключенням з військового обліку", датованої 04.07.2025, і датою уточнення даних 10.09.2024 (а.с.8).
У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення до Реєстру відомостей про виключення його з військового обліку (а.с.10).
Листом від 09.12.2025 №3/4/1789 відповідач повідомив про наявність розбіжностей між наданими документами та даними автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Оберіг" і запропонував позивачу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 з оригіналами документів (паспорт,РНОКПП, військово-обліковий документ, довідка ВЛК) для з'ясування обставин (а.с.20).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (стаття 65 Конституції України).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.
Пунктом 2 вказаного Указу військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Станом на час розгляду справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений.
Окрім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ), частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина третя статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Згідно частини першої статті 27 Закону №2232-ХІІ у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
При цьому, приписами частини сьомої статті 1 Закону №2232-ХІІ регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022.
Згідно пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; виконують інші функції відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).
Згідно до пункту 79 Порядку № 1487, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими, визнані непридатними до військової служби, досягли граничного віку перебування в запасі, припинили громадянство України; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до пункту 22 Порядку № 1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Частиною шостою статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено підстави виключення громадян з військового обліку. Відповідно до пункту 3 цієї норми у редакції, чинній на момент виключення позивача з військового обліку, такою підставою було визнання особи військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, тоді як у чинній на час розгляду справи редакції законодавець використовує формулювання "визнані непридатними до військової служби", без прямої вказівки на виключення з військового обліку.
Водночас наведені формулювання за своїм змістом є тотожними, оскільки в обох випадках йдеться про встановлення військово-лікарською комісією непридатності особи до військової служби як юридичного факту, що зумовлює виключення її з військового обліку.
Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
Відповідно до статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1951-VIII основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно з частиною першою статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 559, відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває на військовому обліку Збройних Сил або був виключений з такого обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У цьому ж пункті встановлено, що у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін.
Як встановлено судом, спір між сторонами виник у зв'язку з внесенням відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про перебування позивача на військовому обліку військовозобов'язаних після того, як його 04.07.2023 було визнано військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
На підтвердження факту виключення з військового обліку позивачем надано копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 та довідку військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.07.2023 № 6622, відповідно до якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Разом із тим, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач обліковується як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Оцінюючи доводи про неможливість повторного взяття позивача на військовий облік як особи, виключеної з такого обліку, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21 травня 2025 року у справі №280/2880/24, відповідно до яких законодавець розмежовує поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", а особа, виключена з військового обліку, втрачає статус військовозобов'язаного, у зв'язку з чим чинне законодавство не передбачає можливості її повторного взяття на військовий облік.
Водночас наведені вище правові висновки підлягають застосуванню лише за умови належного підтвердження факту законного та завершеного виключення особи з військового обліку у встановленому порядку.
Як встановлено, відповідач обґрунтовує правомірність внесення спірних відомостей до Реєстру результатами службового розслідування та наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 22.07.2025 №1266 (а.с.59-61), яким визначено поновити на військовому обліку військовозобов'язаних, незаконно виключених з військового обліку.
Ухвалою суду від 30.04.2026 ІНФОРМАЦІЯ_7 було зобов'язано надати матеріали службового розслідування, які стали підставою для прийняття наказу від 22.07.2025 № 1266 у тій його частині, що стосується позивача. На виконання вимог ухвали до суду надано витяг із акту службового розслідування та письмові пояснення представника ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.64-65, 70-76).
Із наданих суду матеріалів убачається, що службове розслідування проводилось щодо законності виключення з військового обліку військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я, відносно яких не відбулося затвердження свідоцтва про хворобу штатною військово-лікарською комісією відповідно до пункту 3.8 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 №402.
Судом також встановлено, що відомості щодо позивача містилися в акті службового розслідування, призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.07.2025 №1276, при цьому підставою для поновлення позивача на військовому обліку визначено відсутність відомостей про наявний запис у книзі протоколів засідання військово-лікарської комісії відповідно до вимог пункту 22.1 Наказу Міністерства оборони України №402 у редакції, чинній на момент проходження позивачем військово-лікарської експертизи (а.с.74-75).
Крім того, суд бере до уваги доводи відповідача щодо наявності істотних розбіжностей у наданих позивачем документах, а саме: тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 видано 11.07.2023, тоді як записи про зняття та взяття на військовий облік датовані 04.07.2023; довідка військово-лікарської комісії №6622 зареєстрована 11.07.2023, що виключає можливість внесення відповідних записів до військово-облікового документа саме 04.07.2023. Позивачем належних та допустимих доказів на спростування вказаних обставин суду не надано.
Суд також враховує, що доказів оскарження позивачем результатів службового розслідування, висновків щодо неправомірності його виключення з військового обліку, а також наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 22.07.2025 №1266 матеріали справи не містять.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами факт законного та завершеного виключення його з військового обліку у порядку, визначеному законодавством, а відтак твердження про протиправність внесення до Реєстру відомостей щодо його перебування на військовому обліку є передчасними.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН