12 травня 2026 року м. Київ № 826/6362/15
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Любенко Д.І.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явились,
від відповідача - Шокун О.В.,
від третьої особи-1 - не з'явились,
від третьої особи-2 - не з'явились,
від третьої особи-3 - не з'явились,
від третьої особи-4 - Наталич А.А.,
від третьої особи-5 - не з'явились,
розглянувши у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України,
за участю третіх осіб Міністерство охорони здоров'я України;
Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України;
Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України;
Міністерство фінансів України;
Дорошко Ольги Євгенівни;
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України треті особи: Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України, ОСОБА_2 в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів науково-громадської експертизи сформованих набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму всупереч вимогам ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум».
- визнати протиправними дії Кабінету Міністрів України із встановлення розміру прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік без проведення і врахування результатів перегляду вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення всупереч вимогам ст. З Закону України «Про прожитковий мінімум».
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині не вжиття заходів для встановлення прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік на забезпечення гарантій ст. 48 Конституції України та на виконання ст. ст. З, 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» з урахуванням покладених на відповідача обов'язків згідно ст. ст. З, 5, 6, 9 Закону України «Про основи національної безпеки України», ст. ст. 2, 3, 19, 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».
- зобов'язати Кабінет Міністрів України вжити передбачені законодавством заходи та реалізувати наявну компетенцію з метою: провести науково-громадську експертизу набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні, на виконання ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум»; провести перегляд вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення, - на виконання ст. З Закону України «Про прожитковий мінімум»; забезпечити виконання вимог гласності до процесу проведення науково-громадської експертизи набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму в Україні, - на виконання ст. 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», ст. З Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
- зобов'язати Кабінет Міністрів України встановити розмір прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік на виконання гарантій, передбачених ст. 48 Конституції України з обов'язковим застосуванням результатів проведення науково - громадської експертизи набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму (ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум»), перегляду вмісту наборів непродовольчих товарів, продуктів харчування та послуг для основних соціально-демографічних груп населення (ст. З Закону України «Про прожитковий мінімум»).
- зобов'язати Кабінет Міністрів України вжити передбачені законодавством заходи та реалізувати наявну компетенцію до затвердження встановленого Кабінетом Міністрів України розміру прожиткового мінімуму Верховною Радою України в спосіб та в межах повноважень, визначених Конституцією та Законом України «Про Кабінет Міністрів України».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.04.2015 відкрите провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.05.2015 року до участі у справі було залучено третіх осіб без самостійних вимог: Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2015 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015, позовні вимоги задоволено частково.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.11.2016 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено частково. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.11.2015 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 07 червня 2015 року зазначено наступне: "…судами попередніх інстанцій було залишено поза увагою той факт, що позивачем не було надано жодних доказів, що дії (бездіяльність) відповідача якимось чином стосуються (зачіпають) індивідуально виражені права чи інтереси особи позивача, який стверджує про їх порушення.".
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2016 прийнято до провадження адміністративну справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.04.2018 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 .
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», який набрав чинності 15.12.2022 (далі по тексту - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №826/6362/15, яка відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Пановій Г.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.07.2025 прийнято до провадження Київського окружного адміністративного суду адміністративну справу № 826/6362/15 за правилами загального позовного провадження колегією суддів.
У підготовче засідання призначене у справі на 12.05.2026 з'явилися представник відповідача та третьої особи Міністерства фінансів України.
Позивачем було подано до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Протокольною ухвалою від 12.05.2026 суд на місці ухвалив визначити правильне найменування третьої особи Міністерство соціальної політики України - Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України та визначити правильне найменування Міністерство економічного розвитку і торгівлі України - Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України.
Присутні у судовому засіданні представник відповідача та третьої особи Міністерства фінансів України не заперчували проти закриття підготовчого провадження.
Судом проведено підготовчі дії, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення адміністративної справи та які є достатніми для закінчення підготовчого провадження і призначення судового засідання для розгляду справи по суті позовних вимог колегією у складі трьох суддів.
Керуючись ст.ст. 173, 183, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Закрити підготовче провадження в адміністративній справі № 826/6362/15 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України треті особи: Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України, Міністерство фінансів України, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
2. Призначити судове засідання для розгляду справи № 826/6362/15 по суті позовних вимог колегією у складі трьох суддів.
Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
3. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панова Г. В.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 12.05.2026.