Ухвала від 11.05.2026 по справі 920/1325/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

11.05.2026м. СумиСправа № 920/1325/25

Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., за участю секретаря судового засідання Шишло Н.С., розглянувши заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області (вх. №1865 від 21.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/1325/25 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області (40009, Сумська область. м. Суми, вул. Берестовська, буд. 1, код 37970834) до відповідача Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область. м. Ромни, бульвар Шевченка буд. 2, код 35425618) про стягнення 12 739, 78 грн,

представники позивача, відповідача, Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області у судове засідання не з'явилися,

УСТАНОВИВ:

Рішенням від 10.12.2025 у справі № 920/1325/25 господарський суд позов задовольнив; стягнув з Роменської міської ради Сумської області на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області збитки, завдані внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, в розмірі 12 739, 78 грн (дванадцять тисяч сімсот тридцять дев'ять гривень сімдесят вісім копійок) на р/р UА588999980333189331000018548 ГУК Сум.обл/Роменська МТГ/24062100, код ЄДРПОУ отримувача 37970404 для зарахування надходжень за кодом бюджетної класифікації 24062100, найменування коду класифікації доходів бюджету - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; стягнув з Роменської міської ради Сумської області на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області витрати на сплату судового збору в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) (Код ЄРДПОУ 37970834, МФО - 820172, поточний рахунок - UА958201720343130003000080919, Державна казначейська служба України).

05.01.2026 на виконання рішення від 10.12.2025 Господарський суд Сумської області видав відповідні накази.

21.04.2026 позивач подав заяву (вх. № 1865 від 21.04.2026), в якій просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення Господарського суду Сумської області від 10.12.2025 по справі №920/1325/25 про стягнення з Роменської міської ради Сумської області збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України в розмірі 12 739, 78 грн, витрат на сплату судового збору в сумі 3028,00 грн, шляхом стягнення відповідних коштів за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради з відкритих у Казначействі рахунків Виконавчого комітету Роменської міської ради.

Ухвалою від 22.04.2026 господарський суд призначив заяву до розгляду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи на 11.05.2026, 12:00.

23.04.2026 Роменська міська рада подала заперечення (вх. № 2154), в якому зазначає, що вимога стягувача фактично зводиться не до зміни способу виконання рішення суду, а до зміни сторони боржника, що є неприпустимим, адже Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області не був стороною у справі. Виходячи із системного аналізу змісту положень статті 96 ЦК України та ст. 10, 11, 51, 64, 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Роменська міська рада Сумської області та Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області є самостійними юридичними особами, які мають різні повноваження та функції, самостійно відповідають за своїми зобов'язаннями.

23.04.2026 Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області подав заперечення (вх. № 2156), в якому зазначає, що зміна способу виконання рішення суду у цій справі шляхом стягнення коштів з рахунків Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області фактично змінить суть рішення, замінивши боржника у зобов'язанні на особу, яка не залучалася до участі у справі, є окремою юридичною особою та наділена власними повноваженнями. Виконком не був учасником судового розгляду у даній справі, не набував статусу відповідача та не мав можливості реалізувати свої процесуальні права на захист. Стягнення коштів з особи, яка не є стороною у справі, грубо порушує принципи рівності та змагальності сторін.

05.05.2026 позивач подав заяву (вх. № 2373), в якій просить суд розглянути заяву без участі представника.

07.05.2026 відповідач подав заяву (вх. № 2428), в якій просить суд розглянути заяву без участі представника.

07.05.2026 Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області подав заяву (вх. № 2427), в якій просить суд розглянути заяву без участі представника.

Відповідно до ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Про встановлення чи зміну способу та порядку виконання рішення або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття господарським судом нових заходів та визначення інших дій для виконання рішення у разі неможливості його виконання у порядку та у спосіб, раніше встановлені.

В обґрунтування заяви позивач вказує на те, що відповідно до п. 1 п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів держаного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Листами від 13.04.2026 року №733/11, №734/11 Роменське управління державної казначейської служби України Сумської області повернуло накази Господарського суду Сумської області від 05.01.2026 року у справі №920/1325/25 стягувачу без виконання, у зв'язку із відсутністю у боржника Роменської міської ради відкритих в органі Казначейства рахунків. Згідно зі ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом боржника є Виконавчий комітет Роменської міської ради, відповідно наявними є рахунки у розпорядника грошових коштів - Виконавчого комітету Роменської міської ради.

Суд зазначає, що відсутність відкритих рахунків у Роменської міської ради не може бути підставою для звільнення органу місцевого самоврядування від обов'язку виконання судового рішення.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання.

Згідно зі ст. 326 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Принцип обов'язковості судового рішення закріплений також у статті 2 Господарського процесуального кодексу України.

Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого ст. 16 ЦК України. Отже під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб. Зі змісту та призначення інституту зміни способу виконання рішення, ухвали, постанови вбачається, що він є ефективним процесуальним засобом на гарантування виконання рішення (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2015 № 11-рп/2012).

Зміна способу виконання рішення, здійснена судом в порядку, визначеному ст. 331 ГПК України, не є прийняттям нового рішення, яке підлягає окремому виконанню, але означає прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у спосіб, встановлений у рішенні, та припинення здійснення тих заходів, які були визначені рішенням, та здійснення їх у спосіб, встановлений ухвалою, винесеною відповідно до норм процесуального права. Отже така ухвала є допоміжним процесуальним актом реагування суду на перешкоди, які унеможливлюють або ускладнюють виконання судового рішення та спрямована на забезпечення повного виконання рішення суду і відповідного судового наказу. За заявою сторони така ухвала долучається до виконавчого документа та примусове виконання наказу здійснюється у спосіб, встановлений такою ухвалою (подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.12.2021 у справі № 905/3250/16).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 № 45), зі змінами (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2, 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.

Матеріали справи свідчать, що стягувач звернувся до Роменського управління державної казначейської служби України Сумської області із заявою про примусове виконання наказів Господарського суду Сумської області у справі № 920/1325/25 про стягнення з Роменської міської ради Сумської області грошових коштів, однак орган Казначейства повідомив, що в мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Роменська міська рада Сумської області відсутня, рахунки Роменській міській раді не відкривались. Листами від 13.04.2026 року №733/11, №734/11 Роменське управління державної казначейської служби України Сумської області повернуло накази Господарського суду Сумської області від 05.01.2026 року у справі №920/1325/25 стягувачу без виконання, у зв'язку із відсутністю у боржника Роменської міської ради відкритих в органі Казначейства рахунків.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно із визначенням, наведеним у ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Частинами першою і другою ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до підп. 4 п. "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

Наказом Міністерства фінансів України від 22.12.2011 № 1691 визначено порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, згідно з відомостями якого Роменська міська рада не є ані розпорядником, ані одержувачем бюджетних коштів. Розпорядником бюджетних коштів є Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області.

З огляду на відсутність у Роменської міської ради статусу розпорядника бюджетних коштів, та, як наслідок, відсутність розрахункового рахунку в Роменському управлінні державної казначейської служби України Сумської області, що унеможливлює виконання судового рішення у справі № 920/1325/25, враховуючи, що розпорядником бюджетних коштів є Виконавчий комітет Роменської міської ради Сумської області, суд задовольняє заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області (вх. №1783 від 16.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/1325/25, змінює порядок виконання рішення шляхом стягнення з Роменської міської ради Сумської області на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України в розмірі 12 739, 78 грн, витрат по сплаті судового збору в сумі 3028 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради з відкритих у казначействі рахунків розпорядника бюджетних коштів Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області.

Суд зазначає, що у даному випадку не відбувається заміни сторони на стадії виконання судового рішення, оскільки судом стягнуто грошові кошти саме з Роменської міської ради, однак враховуючи, що виконавчий комітет є розпорядником коштів місцевого бюджету, є підконтрольним і підзвітним раді - за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради із відкритих рахунків Виконавчого комітету Роменської міської ради.

Суд враховує, що відповідач не був позбавлений можливості самостійно та добровільно виконати судове рішення, проте доказів вчинення відповідних дій не подав.

Поряд з цим, рішення суду на підставі наказів на його примусове виконання, не виконується органами державної казначейської служби України, адже у порядку, який встановлений судом його виконати неможливо. Це нівелює значення самого права звернення до суду як засобу захисту та забезпечення реального відновлення порушених прав та інтересів.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 234, 235, 326, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Державної екологічної інспекції у Сумській області (вх. №1865 від 21.04.2026) про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі №920/1325/25 - задовольнити.

2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду Сумської області від 10.12.2025 у справі № 920/1325/25 щодо стягнення з Роменської міської ради Сумської області на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України в розмірі 12 739, 78 грн, витрат по сплаті судового збору в сумі 3028 грн. шляхом:

1) Стягнення з Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка буд. 2, код 35425618) на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Берестовська, буд. 1, код 37970834) збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України в розмірі 12 739, 78 грн (дванадцять тисяч сімсот тридцять дев'ять гривень сімдесят вісім копійок) на р/р UА588999980333189331000018548 ГУК Сум.обл/Роменська МТГ/24062100, код ЄДРПОУ отримувача 37970404 для зарахування надходжень за кодом бюджетної класифікації 24062100, найменування коду класифікації доходів бюджету - грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності - за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради з відкритих рахунків розпорядника бюджетних коштів Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка буд. 2, код 04057988).

2) Стягнення з Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область. м. Ромни, бульвар Шевченка буд. 2, код 35425618) на користь Державної екологічної інспекції у Сумській області (40009, Сумська область. м. Суми, вул. Берестовська, буд. 1, код 37970834) витрат на сплату судового збору в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) (Код ЄРДПОУ 37970834, МФО - 820172, поточний рахунок - UА958201720343130003000080919, Державна казначейська служба України) - за рахунок бюджетних асигнувань Роменської міської ради з відкритих рахунків розпорядника бюджетних коштів Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області (42000, Сумська область, м. Ромни, бульвар Шевченка буд. 2, код 04057988).

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Ухвала підписана суддею 12.05.2026.

СуддяД.В. Вдовенко