Рішення від 11.05.2026 по справі 440/2949/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/2949/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/2949/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.03.2025 ОСОБА_1 звернувся з вищезазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (надалі - в/ч НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати йому не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 10.10.2024 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, бездіяльності щодо ненадання відповіді на лист позивача від 18.12.2024, а також зобов'язати в/ч НОМЕР_1 донарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 10.10.2024 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.

Мотивуючи позов, заявник вказує на обставини порушення його прав внаслідок виплати відповідачем грошового забезпечення із заниженням сум індексації, передбаченої ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою від 01.04.2025 позовну заяву в частині позовних вимог, що охоплюють період з 01.07.2023 по 10.10.2024, повернуто заявнику у зв'язку з відсутністю підстав для поновлення строку звернення до суду з позовом в цій частині вимог.

Іншою ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2025 позовну заяву в частині позовних вимог, що охоплюють період з 01.03.2022 по 30.06.2023 прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

15.04.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить суд у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що нарахування індексації грошового забезпечення є виключною компетенцією військової частини, його дискреційними повноваженнями. За діючою редакцією Порядку №1078 місяць підвищення окладів не визначається для кожного окремого працівника та не залежить від дати прийняття на роботу, а встановлюється єдиним для всієї категорії працівників. Базовий місяць та суми належної до виплати індексації позивачем розраховані невірно. Механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди немає. Проведення індексації перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі. За період з березня 2018 по грудень 2020 у зв'язку із введенням з 01.03.2018 нової тарифної сітки коефіцієнтів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу та фактичним збільшенням грошового забезпечення, для нарахування індексації встановлювався базовий місяць березень 2018. З огляду на це відповідач вважає, що підстав для виплати різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу немає. Пояснив, що Директоратом стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики в межах компетенції було розглянуто лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України щодо інтеграції грошового забезпечення військовослужбовців. У період з січня 2016 року до березня 2018 року, в якому відбулося підвищення посадови окладів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», індексація грошового забезпечення мала проводитись відповідно до індексу споживчих цін для проведення індексації, обчисленого наростаючим підсумком, починаючи з січня 2016 року, у межах фінансових ресурсів, передбачених на ці цілі. Також зазначив, що відповідно до пункту 3 прикінцевих положень Закону України від 03.11.2022 №2710-ІХ "Про Державний бюджет України на 2003 рік" було зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (а.с. 33-37).

Розгляд справи судом, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу у складі в/ч НОМЕР_2 , у т.ч. в період з 01.03.2022 по 10.10.2024, як це видно з копії військового квитка серія НОМЕР_3 від 19.07.2000 (а.с. 9-13).

Як видно із доданої до відзиву довідки в/ч НОМЕР_1 від 25.04.2025 №763, ОСОБА_1 за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення із застосуванням базового місяця - березень 2018 року (а.с. 38).

Позивач повідомляє, що 08.01.2025 він звернувся до командира в/ч НОМЕР_1 із заявою про нарахування і виплату індексації грошового забезпечення (а.с. 15), проте відповіді станом на момент звернення до суду так і не отримав.

Не погоджуючись із правомірністю визначення базового місяця при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 10.10.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Окреслюючи предмет спору, суд здійснює розгляд справи в межах прийнятих до розгляду позовних вимог щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 30.06.2023.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (надалі - Закон №2011-XII), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).

Відповідно до Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі - Закон №1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону №1282-XII (в редакції Закону №911-VIII від 24.12.2015) визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (в редакції Закону № 2505-IV від 25.03.2005).

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078), відповідно до пункту 1 якого, цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно з п. 11 Порядку №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01 січня 2016 року).

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пунктом 4 Порядку №1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку №1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Аналіз положень Закону №2011-XII та Закону №1282-XII свідчить про те, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер.

У свою чергу правове регулювання порядку виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Варто зауважити, що відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку №1078, для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.

Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є факт підвищення посадових окладів особи. Тобто початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (надалі - Постанова №1294), яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, було передбачено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені, зокрема, Додатками № 1 - 7 до Постанови №1294.

01.03.2018 набрала чинності Постанова №704, якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Верховний Суд у постанові від 23.03.2023 у справі №400/3826/21 сформував висновок, згідно з яким внаслідок внесених змін Порядок проведення індексації грошових доходів населення у редакції, що застосовується з 01.12.2015, не містить поняття базовий місяць і передбачає уніфікований підхід до обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації всіх працівників. Для проведення індексації з 01.12.2015 замість терміну базовий місяць використовується поняття місяць підвищення доходу, яке має інший зміст.

Місяць підвищення доходу - це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Місяць підвищення доходу при зростанні заробітної плати визначається тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад).

З 01.12.2015 зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.

У цьому полягає одна з основних відмінностей поняття місяць підвищення доходу від терміну базовий місяць, позаяк визначення останнього залежало також від факту зростання заробітної плати за рахунок будь-якої її постійної складової.

Водночас вилучення терміну базовий місяць та запровадження поняття місяць підвищення доходу не вплинуло на правило обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. Як у базовому місяці, так і у місяці підвищення доходу індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком із наступного місяця.

Відтак, розрахунок індексації грошового забезпечення позивача як військовослужбовця з 01.12.2015 не прив'язаний до місяця прийняття (виходу) на військову службу.

Відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.

Тому для обчислення поточної індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2022 по 30.06.2023 місяцем підвищення доходу мав бути березень 2018 року.

Як свідчать наявні матеріали справи, індексація грошового забезпечення позивача здійснювалася щомісячно починаючи з березня 2022 року по грудень 2022 року, що підтверджується довідкою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 (а.с. 38).

Відповідачем правомірно застосовано в якості місяця підвищення грошових доходів березень 2018 року при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 31.12.2022, оскільки Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 від 30.08.2017, що набрала чинності 01.03.2018, якою було підвищено посадові оклади.

Відтак, нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 з урахуванням місяця підвищення грошових доходів - березень 2018 року здійснено відповідачем у повній відповідності до вимог Закону України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Позивачем не доведено факту порушення відповідачем вимог пунктів 4, 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, в частині незастосування січня 2008 року як базового при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 включно, з огляду на що у задоволенні відповідної частини вимог суд відмовляє.

Вирішуючи позов у частині вимог щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2023 по 30.06.2023, суд враховує наступне.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" була зупинена на 2023 рік дія Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Як вже вказувалося судом вище, проведення індексації регулюють Закон №1282-XII та Порядок №1078, який розроблено Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ч. 2 ст. 6 вказаного Закону.

Тож якщо дію Закону №1282-XII призупинено, то відповідно й Порядок №1078 також не діє протягом 2023 року.

Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у зазначеній частині чинні, неконституційними не визнавалися.

Таким чином у 2023 році проведення індексації грошового забезпечення, в тому числі і військовослужбовців, не здійснюється з огляду на імперативні приписи Закону України від 03.11.2022 №2710-IX "Про Державний бюджет України на 2023 рік".

Відтак у цій частині вимог позов задоволенню також не підлягає.

З приводу доводів позивача про ненадання відповіді на його заяву від 08.01.2025 про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення суд звертає увагу на те, що позивач так і не надав доказів направлення такої заяви відповідачу, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави вважати таке звернення реалізованим у спосіб, встановлений Законом України "Про звернення громадян".

За таких обставин суд визнає позов необґрунтованим, у зв'язку з чим залишає його без задоволення у повному обсязі.

За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, позивач таких не поніс.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/2949/25 - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ; АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун