Рішення від 11.05.2026 по справі 440/8745/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/8745/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без участі сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області в якому просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення сорок восьмої (позачергової) сесії Новосанжарської селищної ради восьмого скликання № 66 від 04.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га для городництва, розташованої в с. Мала Перещепина, Полтавський район, Полтавська область.

Зобов'язати Новосанжарську селищну раду Полтавського району Полтавської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га зі зміною цільового призначення з 01.01 «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» на 01.03 «городництво , яка є частиною земельної ділянки площею 3,6538 га (кадастровий номер 5323483401:01:001:0829), розташованої в с. Мала Перещепина, Полтавський район, Полтавська область, з подальшою передачею її в оренду.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Новосанжарської селищної ради № 66 від 04.04.2025 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно порушує його права як учасника бойових дій, суперечить нормам земельного законодавства України та не відповідає принципам законності, обґрунтованості та пропорційності, передбаченим Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

01.09.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, відповідно спірну земельну ділянку було виставлено на торги у формі земельного аукціону. Відповідно до протоколу про результати земельних торів продажу оренди земельна ділянка площею 3,6538 га для товарного сільськогосподарського виробництва передана в оренду терміном на 7 років.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що позивача як учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 від 01.03.2024). Згідно зі статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", УБД мають переважне право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив наполягав на правомірності відмови та відсутності підстав для скасування оскаржуваного рішення.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Рішенням сорок п'ятої сесії восьмого скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 20.12.2024 №71 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності площею 3,6538 га, кадастровий номер 5323483401:01:001:0829 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗД 01.01), яка розташована в с. Мала Перещепина, Полтавського району, Полтавської області.

10.03.2025 позивач звернувся до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га в оренду для городництва. Запитувана земельна ділянка розташована в с. Мала Перещепина, Полтавський район, Полтавська область, і є частиною земельної ділянки площею 3,6538 га (кадастровий номер 5323483401:01:001:0829), яка перебуває у комунальній власності Новосанжарської селищної ради.

Зазначена земельна ділянка площею 3,6538 га має цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( код КВЦВПЗ 01.01.)

Рішенням сорок восьмої (позачергової) сесії Новосанжарської селищної ради восьмого скликання № 66 від 04.04.2025 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,32 га для городництва.

Підставою відмови вказано рішення сорок шостої позачергової сесії Новосанжарської селищної ради від 29.01.2025 № 55 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону продажу права оренди земельної ділянки площею 3,6538 га (кадастровий номер 5323483401:01:001:0829), яка розташована в межах с. Перещепина".

Позивач не погодилася з рішенням сорок восьмої (позачергової) сесії Новосанжарської селищної ради восьмого скликання № 66 від 04.04.2025 та звернулася до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини першої статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (частина перша статті 2 Земельного кодексу України).

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Приписи частини другої статті 4 ЗК України визначають, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно із статтею 36 Земельного кодексу України громадянам або їх об'єднанням із земель державної або комунальної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва. Площа земельної ділянки, що надається громадянину в оренду для городництва, не може перевищувати 0,6 гектара. На земельних ділянках, наданих для городництва, закладання багаторічних плодових насаджень, а також спорудження капітальних будівель і споруд не допускається. На земельних ділянках, наданих для городництва, можуть бути зведені тимчасові споруди для зберігання інвентарю та захисту від непогоди. Після закінчення строку оренди зазначеної земельної ділянки побудовані тимчасові споруди підлягають знесенню власниками цих споруд за їх рахунок.

Відповідно до частини першої та другої статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди), шляхом укладання договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Суд зазначає, що включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельних торгах, не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині третій статті 123 Земельного кодексу України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 Земельного кодексу України.

Як встановлено судом, заява ОСОБА_1 від 10.03.2025 про надання в оренду земельної ділянки для городництва була розглянута на пленарному засіданні 48 позачергової сесії 8 скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області 04.04.2025.

Рішенням 48 позачергової сесії 8 скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 04.04.2025 №66 відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з подальшою передачею в оренду орієнтовною площею 0,3200 га для городництва з тих підстав, що земельна ділянка орієнтовною площею 0,3200 га для передачі в оренду для городництва, яку громадянин ОСОБА_1 зазначив у графічних матеріалах, як бажане місце її розташування, увійшла до земельної ділянки площею 3,6538 га, кадастровий номер 5323483401:01:001:0829, яка виставлена на земельні торги у формі електронного аукціон.

Так згідно рішення 46 позачергової сесії восьмого скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 29.01.2025 №55 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону продажу права оренди земельної ділянки площею 3,6538 га, яка розташована в межах с.Мала Перещепина", виставлено на земельні торги у формі електронного аукціону лот №1 - право оренди у розмірі річної орендної плати на земельну ділянку комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 3,6538 га кадастровий номер 5323483401:01:001:0829 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля), розташовану в межах с.Мала Перещепина, Полтавського району, Полтавської області.

З аналізу вищевикладеного слідує, що земельна ділянка комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 3,6538 га кадастровий номер 5323483401:01:001:0829 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля) виставлена на земельні торги до того, як позивач звернувся 10.03.2025 із заявою про надання в оренду земельної ділянки для городництва.

Згідно із частиною п'ятою статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Отже, Земельним кодексом України чітко визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів, тому вирішальним фактором є включення земельних ділянок до переліку земель, які виставлені на земельні торги.

Верховний Суд розглядав справи, де поставало таке ж питання, і у постанові від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17 дійшов висновку, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

У подальшому, вказана правова позиція була підтримана в інших постановах Верховного Суду, зокрема від 23.01.2020 у справі №620/1058/19, від 28.10.2020 у справі №819/1976/17, від 22.10.2020 у справі №815/7279/16, від 29.03.2021 у справі №2040/6485/18, від 13.04.2021 у справі №818/1470/18, від 29.10.2021 у справі №340/1039/20, від 29.11.2021 у справі №340/1037/20, від 15.07.2021 у справі №520/3930/19, від 25.05.2022 у справі №620/1060/21, від 18.01.2023 у справі №580/1300/22 та від 30.01.2023 у справі № 120/1157/22-а, і суд не вбачає підстав для відступу від такої правової позиції.

У справі, що розглядається, суд звертає увагу на те, що на момент розгляду заяви/клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання, земельна ділянка, якої стосувалася заява, була включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Тому, в силу приписів частини п'ятої статті 136 Земельного кодексу України це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

При цьому, суд зазначає, що рішення 46 позачергової сесії восьмого скликання Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 29.01.2025 №55 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону продажу права оренди земельної ділянки площею 3,6538 га, яка розташована в межах с.Мала Перещепина" є чинним та його законність не ставиться під сумнів.

Суд погоджується з доводами позивача, що останній, як учасник бойових дій, має пільги, зокрема, на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, однак, одержання таких земельних ділянок відбувається першочергово з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області (вул. Центральна, 23, смт. Нові Санжари, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21044987) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Удовіченко