Справа № 420/5428/26
11 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій
До Одеського окружного адміністративного суду 26.02.2026 надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, в якій позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_1 ;
2. Визнати протиправним дії Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що він є ФОП та з метою здійснення господарської діяльності звернувся до Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області щодо оформлення паспортів прив'язки тимчасових споруд для розміщення комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування біля існуючого кафе. За результатами розгляду поданих документів уповноваженим органом було видано паспорти прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, строк дії яких визначено до 25.08.2026 року. Вказані паспорти містили ситуаційний план, схему розміщення, ескізи прив'язки та передбачали встановлення комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд за адресою: м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т. Паспорти прив'язки були видані уповноваженим органом містобудування та архітектури, підписані начальником управління та скріплені печаткою, що підтверджує їх належне оформлення та чинність на момент видачі.
Після отримання паспортів прив'язки № 528, № 529 та № 530 від 25 серпня 2025 року позивач не здійснював нового будівництва тимчасових споруд, оскільки відповідні конструкції та об'єкт літньої тераси фактично існували раніше та використовувалися у господарській діяльності попереднім власником об'єкта нерухомості, до яких безпосередньо прилягають тимчасові споруди. Згідно з наявним технічним паспортом на об'єкт нерухомого майна, документація була виготовлена на попереднього власника нежитлового приміщення до якого прилягають тимчасові споруди.
03 жовтня 2025 року за результатами проведеної перевірки розміщення тимчасових споруд було складено акт перевірки, про що зазначено у листі Управління архітектури та містобудування. Підставою для подальших дій органу стало посилання на лист Комунального підприємства «Чорноморськводоканал» Чорноморської міської ради від 02.10.2025 № 3093/01, у якому зазначалося про невідповідність розміщення споруд технічним вимогам у частині дотримання нормативних відстаней до інженерних мереж. Після цього Управління архітектури та містобудування направило позивачу документ, оформлений у вигляді листа без номера та без дати, яким Позивача повідомлено про анулювання зазначених паспортів прив'язки № 528, № 529 та № 530. У вказаному документі не зазначено про прийняття окремого рішення виконавчого комітету чи розпорядження міського голови, не наведено реквізитів індивідуального адміністративного акту, яким було б оформлено таке анулювання. Будь-яких приписів щодо усунення порушень, встановлення строків для їх усунення або надання можливості приведення розміщення споруд у відповідність до вимог позивачу не надавалося. Надалі представниками органу місцевого самоврядування було розміщено повідомлення про намір здійснити демонтаж тимчасових споруд, що створило реальну загрозу примусового втручання у господарську діяльність позивача та фактичного позбавлення його можливості користування встановленими тимчасовими спорудами.
З метою з'ясування технічних обставин розміщення споруд була проведена судова експертиза, яка міститься в матеріалах справи. Висновки експертизи мають істотне значення для встановлення фактичного розташування тимчасових споруд та відповідності їх розміщення технічній документації. Таким чином, на момент звернення до суду позивач має чинні правовстановлюючі документи на об'єкт нерухомості, отримані в установленому порядку паспорти прив'язки, які були анульовані листом Управління архітектури без прийняття належним чином оформленого індивідуального адміністративного акта, та стикається з реальною загрозою демонтажу встановлених тимчасових споруд.
Разом із позовом було подано заяву (вх. №ЕС/20973/26), в якій позивач просив забезпечити позов, шляхом заборони Управлінню архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, її посадовим особам, комунальним підприємствам та будь-яким іншим залученим суб'єктам вчиняти будь-які дії, спрямовані на демонтаж тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, розташованих за адресою: м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т, до набрання законної сили рішенням суду у справі.
Ухвалою суду від 27.02.2026 відмовлено у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Кортира Андрія Олександровича (вх. №20973/26 від 26.02.2026) про забезпечення позову.
Ухвалою судді від 02.03.2026 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 03.03.2026 постановлено залучити до участі у справі № 420/5428/26 в якості другого відповідача Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33); розпочати розгляд адміністративної справи № 420/5428/26 спочатку; витребувати від Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області належним чином засвідчені копії рішень про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т.
05.03.2026 від представника відповідача виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшли заперечення (вх. №ЕС/24163/26) проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження зазначивши.
Ухвалою суду від 06.03.2026 заяву представника відповідача виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (вх. №24163/26 від 05.03.2026) про заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження повернуто заявнику без розгляду.
09.03.2026 від представника позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів, а саме: доказів направлення Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської позовної заяви з додатками.
13.03.2026 від представника відповідача виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшли заперечення (вх. №ЕС/27658/26) проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження зазначивши, що з урахуванням предмета спору (множинності позовних вимог), значного складу учасників справи (3 учасника осіб), характеру спірних правовідносин, враховуючи той факт, що вказана справа не належить відповідно до ст. ст. 4, 257 КАС України до категорії незначної складності (малозначних справ), проти слухання справи за правилами спрощеного позовного провадження заперечуємо.
Ухвалою суду від 16.03.2026 постановлено відмовити у задоволенні заяви представника відповідача виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (вх. №ЕС/27658/26 від 13.03.2026) про заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
17.03.2026 від представника Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до суду надійшли витребувані ухвалою суду від 03.03.2026 докази.
19.03.2026 від представника Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до суду надійшов відзив на позов, в якому вказано, що ознайомившись з позовними вимогами викладеними в позовній заяві, відповідач не погоджується з ними та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
З покликанням на фактичні обставини справи та нормативно обґрунтовуючи власні доводи приписами ч. 1 п.п. 7 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.4 ст.20, ч.4 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.1.3, п.2.1, п.2.7, п.2.26 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, відповідач вказує на недотримання позивачем вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні.
Так, зазначено у відзиві, листом управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 17.03.2026 №Внутр-3136-20226 було звернуто увагу на те, що паспортів прив'язки тимчасових споруд (далі - ТС), виданих ФОП ОСОБА_1 а саме: 1. Паспорт прив'язки № 528, площею 30 кв.м. СТС-1 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026; 2. Паспорт прив'язки № 529, площею 30 кв.м. СТС-2 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026; 3. Паспорт прив'язки № 530, площею 14,20 кв.м. СТС-3 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026. Таким чином ФОП ОСОБА_1 має бути розміщено три окремих ТС, кожне з яких має закрите приміщення, як наслідок окремий вхід, і по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м., а не єдиний об'єкт площею 74,20 кв.м. Разом з тим у подальшому було встановлено невідповідність фактичних намірів розміщення ТС вимогам виданих паспортів прив'язки, зокрема в частині їх розміщення як єдиного функціонального об'єкта, тобто недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні (
Відповідач зазначає, що підставою для реагування став лист КП «Чорноморськводоканал» ЧМР від 02.10.2025 № 3093/01 та акт перевірки розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради від 03.10.2025. У ході перевірки було встановлено, що розміщення споруд не відповідає технічним умовам та вимогам безпечної експлуатації інженерних мереж, що свідчить про недотримання умов паспорта прив'язки. Порушення охоронних зон інженерних мереж: -становить загрозу безпеці експлуатації мереж; -є порушенням містобудівних вимог. У таких умовах орган місцевого самоврядування зобов'язаний реагувати, оскільки інакше він не виконує свої функції у сфері благоустрою та містобудування - надання недостовірних відомостей у документах ( п.2.26 Порядку). Таким чином, управління архітектури та містобудування виконкому ЧМР, як орган містобудування, мало законні підстави для анулювання паспорта прив'язки. Паспорт прив'язки було анулювано управлінням архітектури та містобудування виконкому ЧМР, про що листом від 09.10.2025 № 011-57/1 було повідомлено позивача.
Як стверджує відповідач, достатньою підставою для анулювання паспорта прив'язки тимчасової споруди є, зокрема, виявлення відхилення фактично розміщеної тимчасової споруди від вимог щодо розміру, конфігурації та інших вимог, визначених у паспорті прив'язки.
Також, виконавчий комітет Чорноморської міської ради вважає, що доводи позивача щодо відсутності підстав для анулювання паспортів прив'язки ТС та незаконності дій відповідачів є необґрунтованими, оскільки було встановлено порушення вимог розміщення ТС, наявність зауважень балансоутримувача інженерних мереж (КП «Чорноморськводоканал» ЧМР) та управління архітектури та містобудування виконкому ЧМР, як орган містобудування діяло у межах наданих законом повноважень.
Відповідач вважає, що у даному випадку розміщення цих споруд суперечить технічним вимогам інженерних мереж та існує загроза їх безпечній експлуатації.
Щодо доводів позивача про капітальність споруди, то у відзиві вказано, що позивач намагається поставити під сумнів правову природу споруди, посилаючись на висновок експерта від 10.07.2025 № 1077/2025. У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_1 та визнати протиправним дії управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд ФОП ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Однак незалежно від цього споруди фактично використовуються як тимчасові споруди для підприємницької діяльності; їх розміщення регулюється саме Порядком №244. Тому застосування механізму контролю за тимчасовими спорудами є правомірним способом реагування управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.
На підставі вищевикладеного, Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області просить суд у задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 відмовити повністю.
24.03.2026 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій, зокрема, вказано, що посилання відповідача на акт обстеження від 07.06.2024 як на належний та достатній доказ нібито виявлених порушень є юридично неспроможним та не відповідає фактичним обставинам справи. Передусім, зазначений акт складено комісією самого відповідача без залучення спеціалістів у галузі будівництва, без проведення будь-яких інженерних або технічних досліджень, без застосування вимірювальних методик, а також без належної фіксації вихідних даних. Фактично, вказаний документ є лише суб'єктивним описом ситуації посадовими особами, які не мають відповідної спеціальної кваліфікації для встановлення обставин, пов'язаних із будівництвом, реконструкцією чи визначенням площ. На противагу цьому, позивачем до матеріалів справи було надано висновок судової будівельно-технічної експертизи, виконаний сертифікованим експертом, який має відповідну кваліфікацію та діє відповідно до процесуального законодавства. Саме експерт, на відміну від комісії відповідача, здійснює об'єктивне дослідження з використанням спеціальних знань, технічних методів та аналізу первинної документації. Висновок експерта прямо спростовує твердження, викладені в акті від 07.06.2024, що свідчить про необґрунтованість, недостовірність та фактичну помилковість висновків відповідача, викладених у зазначеному акті. Більше того, відповідач у своєму відзиві жодним чином не спростував висновок експертизи, не подав альтернативного експертного дослідження, а також не навів мотивів для його відхилення.
Позивач звертає увагу на суттєві помилки відповідача щодо площі земельної ділянки, які містяться як в акті від 07.06.2024, так і повторюються у відзиві. Так, відповідач посилається на нібито самовільне зайняття земельної ділянки площею 204,50 кв.м, однак такі дані не відповідають жодному з офіційних документів. Відповідно до договору оренди земельної ділянки, що міститься у матеріалах справи, земельна ділянка має площу 0,0122 га, що становить 122 кв.м Така розбіжність є істотною та свідчить про відсутність у відповідача належної фактичної бази для висновків, викладених в акті. Крім того, у наданих матеріалах також містяться технічні та графічні документи (схеми розміщення СТС), які підтверджують фактичні межі використання території та не містять даних про будь-яке перевищення площі у розмірі, зазначеному відповідачем. З урахуванням викладеного, акт обстеження від 07.06.2024 є лише формальним документом, який відображає позицію відповідача, але не підтверджує її належними та допустимими доказами.
У відповіді на відзив вказано, що твердження відповідача про те, що позивачем «самочинно виконані будівельні роботи з реконструкції існуючої двоповерхової будівлі офісу», є необґрунтованими, такими, що не підтверджені належними доказами, та прямо спростовуються матеріалами справи. Насамперед, відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу, який би підтверджував сам факт виконання будівельних робіт, їх обсяг, характер, час здійснення, а також відповідність ознакам саме «реконструкції» у розумінні містобудівного законодавства. Саме по собі посилання на акт обстеження не може вважатися доказом проведення будівельних робіт, оскільки такий акт не містить технічного аналізу, не встановлює конструктивних змін будівлі та складений особами без спеціальних знань. Більше того, відповідно до технічного паспорта на об'єкт нерухомості, будівля офісу існує як сформований об'єкт нерухомого майна з визначеними характеристиками та плануванням. Жодних змін конструктивних елементів будівлі, які б свідчили про її реконструкцію (зміна несучих конструкцій, поверховості, геометричних параметрів тощо), відповідачем не доведено. Крім того, навіть у випадку наявності будь-яких змін, відповідач не довів їх зв'язок із позивачем та взагалі з предметом даного спору, не встановив час їх виконання, не надав жодного документа, який би підтверджував здійснення саме позивачем будь-яких будівельних робіт. За таких обставин, на думку позивача зазначені доводи не можуть бути покладені судом в основу рішення.
Також к відповіді на відзив вказано, що відповідач у відзиві помилково ототожнює кількість виданих паспортів прив'язки з наявністю окремих, автономних об'єктів, що не відповідає змісту самих паспортів та поданих до них матеріалів. Як вбачається з паспортів прив'язки № 528, № 529, № 530, вони видані на розміщення єдиного комплексу із трьох стаціонарних тимчасових споруд, що прямо зазначено у їх найменуванні. Вказані споруди проектувались та погоджувались як взаємопов'язані елементи одного об'єкта, який функціонує як єдиний комплекс у складі існуючого закладу. Таким чином, сам факт видачі трьох паспортів не означає існування трьох окремих ізольованих приміщень, а лише відображає технічний поділ комплексу на окремі елементи в межах єдиного об'єкта.
Також у відповіді на відзив зазначено, що посилання відповідача на нібито самовільне зайняття земельної ділянки також є безпідставним. Розміщення спірних споруд здійснюється позивачем не довільно, а на підставі паспортів прив'язки № 528, № 529, № 530, виданих саме відповідачем як уповноваженим органом у сфері містобудування та архітектури. Вказані паспорти містять усі необхідні складові, зокрема схеми розміщення, які визначають конкретне місце розташування споруд, їх конфігурацію, прив'язку до існуючих об'єктів та межі використання території.
24.03.2026 від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Кортира А.О. надійшло клопотання (вх. №ЕС/32464/26), в якому просить залучити Комунальне підприємство «Чорноморськводоканал» (ЄДРПОУ 32927653) до участі у справі №420/5428/26, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; а також витребувати у Комунального підприємства «Чорноморськводоканал» пояснення та документи, щодо обставин погодження розміщення спірного об'єкта, підстав складання та направлення відповідного листа від 02.10.2025 на ім'я начальника управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області за № 3093/01.
Ухвалою суду від 27.03.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Костира А.О. (вх. №ЕС/32464/26 від 24.03.2026) про залучення третьої особи та витребування доказів.
07.05.2026 від представника позивача до суду надійшло клопотання про витребування доказів.
Ухвалою суду від 11.05.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, пояснень і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено таке.
07.06.2024 начальником відділу ДАБК виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області О. Липач, начальником управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області О. Субботкіною, головним спеціалістом відділу ДАБК виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області В. Діденко, головним спеціалістом служби містобудівного кадастру управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області В. Ковбою головним спеціалістом відділу торгівлі, побуту та прав споживачів управління економічного розвитку та торгівлі виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області О. Сіденко було проведено огляд (обстеження) комунального майна земельної ділянки площею 0,0122 га, кадастровий номер: 5110800000:02:025:0102, наданої в оренду згідно договору оренди землі від 19.05.2024 №45 за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т та складений акт обстеження комунального майна земельної ділянки площею 0,0122га, кадастровий номер: 5110800000:02:025:0102, наданої в оренду згідно договору оренди землі від 19.05.2024 №45, яке належить Чорноморській територіальній громаді в особі Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.
Вище зазначеною перевіркою було встановлено, що власником двоповерхової будівлі офісу, що розташована на земельній ділянці комунальної форми власності площею 0,0122 га, кадастровий номер 5110800000:02:025:0102, за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т, самочинно виконані будівельні роботи з реконструкції існуючої двоповерхової будівлі офісу. Самочинно зроблена прибудова загальною площею 82,50 кв.м. до вказаної будівлі офісу, та самовільно зайнята земельна ділянка загальною площею 204,50 кв.м., що належить до комунальної власності Чорноморської міської раді Одеського району Одеської області. Також, власником самочинно змінено функціональне призначення приміщень двоповерхової будівлі офісу.
22.08.2025 фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся з заявою до управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області з проханням видати паспорти прив'язки СТС-3 у комплексі 3-х стаціонарних споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т у м. Чорноморську.
Управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області ФОП ОСОБА_1 було видані наступні паспорти прив'язки ТС, а саме:
паспорт прив'язки № 528 СТС-1 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026;
паспорт прив'язки № 529 СТС-2 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026;
паспорту прив'язки № 530 СТС-3 у складі комплексу з трьох стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий 25.08.2025, строк дії - до 25.08.2026.
Як стверджує позивач, після отримання паспортів прив'язки № 528, № 529 та № 530 від 25 серпня 2025 року позивач не здійснював нового будівництва тимчасових споруд, оскільки відповідні конструкції та об'єкт літньої тераси фактично існували раніше та використовувалися у господарській діяльності попереднім власником об'єкта нерухомості, до яких безпосередньо прилягають тимчасові споруди.
02.10.2025 на ім'я начальника управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області надійшов лист від Комунального підприємства «Чорноморськводоканал» ЧМР за № 3093/01, яким комунальне підприємство доводить до відома, що надане погодження розміщення посадки об'єкту нежитлової нерухомості (кафе) за адресою: м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10Т (Урсол) № 44 від 11.08.2025, яке надано за умов дотримання гарантійних зобов'язань № 542 від 11.08.2025 вважати не дійсним, у зв'язку з порушенням нормативних вимог ПУЕ, а саме недотримання нормативної відстані від капітальної споруди кафе до електричного кабелю 10 кВ, що подає електричну енергію на об'єкт критичної інфраструктури - головну каналізаційну насосну станцію.
03.10.2025 відповідно до службових обов'язків та керуючись ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 23.11.2020 № 284) та Положенням про управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Чорноморської міської ради від 22.02.2018 № 34, спеціалістами управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради, за участю: начальника відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів управління економічного розвитку та торгівлі виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області - Миколи Білого, заступника директора головного інженера КП «Чорноморськводоканал» Чорноморської міської ради - Івана Чабана, здійснено перевірку фактичного розміщення тимчасових споруд (візуальні обміри наявних споруд та фотофіксація) за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т відповідно до паспортів прив'язки: Паспорт прив'язки № 528 СТС-1 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Наркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську. Виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року; Паспорт прив'язки № 529 СТС-2 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську. Виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року; Паспорт прив'язки № 529 СТС-3 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по АДРЕСА_1 (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську. Виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року.
За результатами вказаної перевірки складено 03.10.2025 Управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області складено акт перевірки розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради.
В розділі «Результати обстеження» вказаного акту зазначено, що в результаті обстеження встановлено, що розміщення тимчасових споруд не відповідає технічним вимогам, визначеним КП «Чорноморськводоканал», а саме - не витримана нормативна відстань від інженерних мереж (згідно зі схемою М 1:500).
До вказаного акту у якості додатків додано лист КП «Чорноморськводоканал» від 02.10.2025 № 3093/01 та фотофіксацію.
09.10.2025 управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету ЧМР було направлено лист за № 011-57/1 до ФОП ОСОБА_2 , яким його повідомлено, що за результатами проведеної перевірки розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради (акт перевірки від 03.10.2025) було встановлено, що розміщення тимчасових споруд за адресою по АДРЕСА_1 не відповідає технічним вимогам, визначеним КП «Чорноморськводоканал», а саме - не витримано нормативну відстані від інженерних мереж (згідно зі схемою М 1:500). У зв'язку з чим паспорти прив'язки № 528, № 529, № 530 від 25.08.2025 анульовано.
Інформація про анулювання паспортів прив'язки № 528, № 529, № 530 була внесена до журналу реєстрації паспортів прив'язки ТС.
Надалі представниками органу місцевого самоврядування було розміщено повідомлення про намір здійснити демонтаж тимчасових споруд.
Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню скасувати рішення Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_1 та вважаючи протиправним дії Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 73 Закону №280/97-ВР, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого; комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствам.
Згідно з частиною третьою статті 73 Закону №280/97-ВР, місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до підпункту 2 пункту б статті 30 Закону №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, делеговані повноваження: здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про припинення дії наданого ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Статтею 52 Закону №280/97-ВР визначені повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради
Так, частиною 1 вказаної статті визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
Частинами 2 та 3 статті 52 Закону №280/97-ВР визначено, що виконавчий комітет ради:
1) попередньо розглядає та схвалює проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм підтримки суб'єктів ветеранського підприємництва та з інших питань, прогноз місцевого бюджету, проект місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;
2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;
3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.
Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою (у тому числі з метою забезпечення надання адміністративних послуг у строк, визначений законом) в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України від 06.09.2005 № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі Закон № 2807-IV)
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до статті 13 Закону № 2807-IV, до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної спадщини, меморіали, меморіальні комплекси, місця пам'яті Українського народу; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Пунктом 5 частини 2 статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 34 Закону № 2807-IV, правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою. Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Правила включають:
1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою;
2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій;
3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування;
4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території;
5) вимоги до санітарного очищення території;
6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні;
7) порядок розміщення малих архітектурних форм;
8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів;
9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
Відповідно до статті 28 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон №3038-VI) тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
На виконання вказаної норми Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21.10.2011 №244 затвердило Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок №244), пунктом 1.3 якого тимчасову споруду торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності визначено як одноповерхову споруду, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Пунктами 2.2-2.3 Порядку №244 передбачено, що Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються:
графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;
реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.
Цей перелік документів є вичерпним.
Пунктом 2.4 Порядку визначено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.
Відповідно до пунктів 2.5-2.6 Порядку №244 про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
Для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно з пунктом 2.7 Порядку №244 паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Пунктами 2.13, 2.14 Порядку №244 визначено, що при оформлені паспорта прив'язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
Паспорт прив'язки ТС не надається за умов:
подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;
подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.
З аналізу зазначених норм у їх сукупності слідує, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, який оформлюється уповноваженим органом за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, до якої додаються відповідні документи за вичерпним переліком, який установлений Порядком №244.
Суд враховує, що рішенням Чорноморської міської ради від 01.06.2022 № 213-VIII «Про визнання таким, що втратило чинність рішення Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 08 квітня 2014 року № 488-VI «Про затвердження Порядку розміщення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради», вирішено: « 1.Визнати таким, що втратило чинність рішення Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 08 квітня 2014 року № 488-VI «Про затвердження Порядку розміщення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради». 2.Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області здійснювати в чіткій відповідності до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 21 жовтня 2011 року № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (зі змінами). 3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань будівництва, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища та благоустрою, заступника міського голови Ігоря Сурніна».
Відповідно до пункту 2.26 Порядку №244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
- недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні;
- не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС;
- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
Враховуючи вищенаведене можна зробити висновок, що паспорт прив'язки тимчасової споруди є підставою для розміщення тимчасової споруди та надається органом з питань містобудування та архітектури за заявою замовника після підтвердження відповідності намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідним органом з питань містобудування та архітектури.
Як вже встановлено судом, 03.10.2025 відповідно до службових обов'язків та керуючись ст. 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 23.11.2020 № 284) та Положенням про управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Чорноморської міської ради від 22.02.2018 № 34, спеціалістами управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради, за участю: начальника відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів управління економічного розвитку та торгівлі виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області - Миколи Білого, заступника директора головного інженера КП «Чорноморськводоканал» Чорноморської міської ради - Івана Чабана, здійснено перевірку фактичного розміщення тимчасових споруд (візуальні обміри наявних споруд та фотофіксація) за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т відповідно до паспортів прив'язки: Паспорт прив'язки № 528 СТС-1 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Наркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську, виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року; Паспорт прив'язки № 529 СТС-2 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по вул. Паркова, 10-Т (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську. Виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року; Паспорт прив'язки № 529 СТС-3 у складі комплексу з 3-х стаціонарних тимчасових споруд для реалізації продуктів харчування по АДРЕСА_1 (біля існуючого кафе) у м. Чорноморську. Виданий ФОП ОСОБА_1 « 25» серпня 2025 року, строк дії до « 25» серпня 2026 року.
За результатами вказаної перевірки складено 03.10.2025 Управлінням архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області складено акт перевірки розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Чорноморської міської ради.
В розділі «Результати обстеження» вказаного акту зазначено, що в результаті обстеження встановлено, що розміщення тимчасових споруд не відповідає технічним вимогам, визначеним КП «Чорноморськводоканал», а саме - не витримана нормативна відстань від інженерних мереж (згідно зі схемою М 1:500).
Саме вказаний акт слугував підставою для анулювання виданих позивачу паспортів прив'язки.
В той же час, в акті не зазначено умов, які відповідно до пункту 2.26 Порядку №244 є підставою для анулювання паспортів прив'язки ТС.
Так підстави для анулювання паспортів прив'язки ТС, що визначені у п. 2.26 Порядку №244 є вичерпними.
Судом встановлено, що паспорт прив'язки видано уповноваженим органом архітектури після розгляду повного пакета документів та погодження схеми розміщення у масштабі М 1:500.
Як стверджує позивач та не спростовано відповідачами, тимчасові споруди фактично існували та використовувалися, що підтверджується технічною документацією, а отже підстава щодо “невстановлення протягом 6 місяців» об'єктивно відсутня.
Крім того, суд погоджується з доводами позивача, що жодних доказів надання позивачем недостовірних відомостей під час оформлення паспорта прив'язки відповідачами до суду не надано.
Інших підстав для анулювання паспортів прив'язки ТС, як вже вказано судом, не існує.
Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 13 серпня 2020 року у справі № 335/12419/16-а(2-а/335/457/2016) дійшов висновку, що достатньою підставою для анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди є, зокрема, виявлення відхилення фактично розміщеної тимчасової споруди від вимог щодо розміру, конфігурації та інших вимог, визначених у паспорті прив'язки.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом в подібних правовідносинах, зокрема, у постанові від 27 березня 2018 року у справі № 712/16025/13-а.
В той же час, ні з листа від 02.10.2025 №3093/01, ні з акту від 03.10.2025 неможливо встановити на підставі яких документів та які обставини свідчать, що позивачем не витримана нормативна відстань від інженерних мереж (згідно зі схемою М 1:500). Акт не містить ні вказівки на нормативно допустиму відстань, ні відстань, яка фактично існує між спорудами позивача та такими інженерними мережами.
В контексті зазначеного, можна стверджувати, що прийняття відповідачем рішення про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_1 та, відповідно дії щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 є необґрунтованим.
Суд зазначає, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до частини другої статті 2 КАС України передбачає, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Обґрунтованість рішення суб'єкта владних повноважень полягає в дослідженні усіх обставин, що є істотними у процесі його прийняття, аналізі таких обставин та їх правової оцінки.
В той же час, у спірній ситуації з матеріалів справи та наданих до суду доказів судом не встановлено підстав для анулювання цих паспортів прив'язки.
Крім того, суд зазначає, у рішенні у справі Рисовський проти України ЄСПЛ вказав на те, що принцип належного урядування, зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків (заява №29979/04, пункт 70).
У пункті 102 рішення у справі Зеленчук і Цицюра проти України (заяви №846/16 та №1075/16) при оцінці дотримання статті 1 Першого протоколу до Конвенції констатовано, що суд повинен здійснити загальний розгляд різних інтересів, які є предметом спору, пам'ятаючи, що метою Конвенції є гарантування прав, які є практичними та ефективними. Суд поза межами очевидного повинен дослідити реалії оскаржуваної ситуації. Така оцінка може стосуватись не лише відповідних умов компенсації, якщо ситуація схожа з тією, коли позбавляють майна, але також і поведінки сторін, у тому числі вжитих державою заходів та їх реалізації. У цьому контексті слід наголосити, що невизначеність - законодавча, адміністративна або така, що виникає із застосовної органами влади практики, - є фактором, який слід враховувати при оцінці поведінки держави (рішення у справі Броньовський проти Польщі (Broniowski v. Poland), заява №31443/96, пункт 115).
Згідно зі статті 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Аналогічні приписи містяться в статті 321 Цивільного кодексу України, згідно якої право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Примусове відчуження об'єктів права власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього та повного відшкодування їх вартості, крім випадків, встановлених частиною другою статті 353 цього Кодексу.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Щодо листа комунального підприємства «Чорноморськводоканал» ЧМР за № 3093/01 у зв'язку із надходженням якого і було 03.10.2025 здійснено перевірку фактичного розміщення тимчасових споруд, то суд зазначає, що до позову позивачем додана геодезична схема розміщення об'єкта (М 1:500), яка містить погодження відповідних експлуатуючих організацій, у тому числі КП «Чорноморськводоканал» та УЕГГ (АТ «Одесагаз»).
Крім того в матеріалах справи наявний поданий позивачем 11 серпня 2025 року на адресу директора КП «Чорноморськводоканал» гарантійний лист, яким гарантовано забезпечення безперешкодного доступу до інженерних мереж водопостачання та водовідведення, можливість проведення аварійно-відновлювальних робіт, відновлення благоустрою території за власний рахунок та, у разі необхідності, перенесення мереж за рахунок власника об'єкта. До зазначеного гарантійного листа було додано копію геодезичної зйомки з погодженням розміщення об'єкта.
Таким чином, вимога щодо надання гарантійного листа була виконана, а механізм доступу до інженерних мереж належним чином забезпечений. Сам факт існування погодженої схеми розміщення об'єкта свідчить про обізнаність відповідних служб щодо місця розташування тимчасової споруди та відсутність заперечень щодо її прив'язки до місцевості за умови виконання визначених технічних вимог.
В той же час, суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, вул. Паркова, 10-Т відбулось через недотримання нормативної відстані від капітальної споруди кафе до електричного кабелю 10 кВ, що подає електричну енергію на об'єкт критичної інфраструктури - головну каналізаційну насосну станцію.
Щодо покликань відповідача на те, що ФОП ОСОБА_1 має бути розміщено три окремих ТС, кожне з яких має закрите приміщення, як наслідок окремий вхід, і по зовнішньому контуру має площу до 30 кв.м., а не єдиний об'єкт площею 74,20 кв.м., то суд зазначає, що як встановлено з паспортів прив'язки № 528, № 529, № 530, вони видані на розміщення єдиного комплексу із трьох стаціонарних тимчасових споруд, що прямо зазначено у їх найменуванні.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що вказані споруди проектувались та погоджувались як взаємопов'язані елементи одного об'єкта, який функціонує як єдиний комплекс у складі існуючого закладу.
В той же час, суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530 у зв'язку із вищевказаними твердженнями відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір за подання даної позовної заяви та заяви про забезпечення позову у сумі 3936,00 грн згідно квитанції № 1.545303853.1 від 24.02.2026.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 2129,92 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72, 77, 80, 134, 142, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд № 528, № 529, № 530, за адресою: АДРЕСА_1 , викладене у листі від 09.10.2025 № 011-57/1.
Визнати протиправним дії Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, щодо підготовки до демонтажу тимчасових споруд ОСОБА_1 , що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 2129,92 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідачі:
-Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33, код ЄДРПОУ 04057043);
-Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська область, Одеський район, м. Чорноморськ, просп. Миру, 33).
Суддя Олена СКУПІНСЬКА