(про зміну способу і порядку виконання судового рішення)
11 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/3751/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні заяву заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за її позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 24 червня 2020року позов задоволено частково. Рішення набрало законної сили 07 серпня 2020 р.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчі листи № 6092 2020 р. та № 6093 2020 р., відповідно до яких Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) відкрито виконавчі провадження (ВП №63819725) (ВП №66631733) по примусовому виконанню рішення суду.
Ухвалою суду від 14.09.2020 року замінено первинного позивача по справі 240/3751/19 - ОСОБА_2 його правонаступником - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Ухвалою суду від 03.11.2021 року замінено сторону виконавчих проваджень ВП №63819725 та ВП №66631733, зазначивши стягувача за ними - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) та замінено Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, як боржника за виконавчим провадженням (ВП №66631733) на правонаступника - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
До суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення від 24.06.2020 у справі №240/3751/19 із зобов'язального способу виконання на стягнення коштів, а саме:
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на її користь нараховану, але невиплачену суму пенсії у розмірі 58 089,16 грн;
- стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області нараховану за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №240/3751/19 грошову допомогу за період з 17.07.2018 у розмірі 48 446,63 грн.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що судове рішення, яке набрало законної сили, у частині виплати заборгованості тривалий час не виконується, що, на її думку, свідчить про наявність обставин, які істотно ускладнюють його виконання, та порушує її право на отримання належних виплат і право на виконання судового рішення.
08.05.2026 від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до суду надійшли заперечення на подану заяву, в яких зазначено, що на виконання судового рішення у цій справі нараховано доплату за період з 17.07.2018 по 30.11.2019 в сумі 58 089,16 грн., однак залишок заборгованості по судовому рішенню становить 57 223,11 грн., з врахуванням виплачених коштів в сумі 866,05 грн. Решта заборгованості, за твердженням представника пенсійного органу, буде сплачена по мірі надходження бюджетного фінансування.
Пояснення чи заперечення щодо поданої заяви від Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області до суду не надходили.
Суд вважає за можливе розглянути подану заяву у письмовому провадженні на підставі ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень" від 21 листопада 2024 року №4094-IX, який набрав чинності 19 грудня 2024 року, були внесені суттєві зміни до положень статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1 та 3 названої правової норми за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою, зокрема для встановлення або зміни способу або порядку виконання, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19 грудня 2024 року стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України доповнена самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Згідно з наданим Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації листом від 28.02.2023, на виконання рішення суду у справі №240/3751/19 позивачу нараховано щомісячну грошову допомогу, передбачену статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 40% прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня відповідного календарного року, загальна сума якої становить 48 446,63 грн.
Таким чином, за Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації обліковується заборгованість перед позивачем, нарахована на виконання судового рішення у цій справі.
Крім того, Заявник у заяві просить змінити спосіб виконання судового рішення та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заборгованість в сумі 58 089,16 грн.
В свою чергу, Відповідач у запереченнях вказує, що у відповідності до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного грошового утримання суддям у відставці), призначених на виконання судових рішень, затвердженого постановою КМУ №821 від 14.07.2025 ОСОБА_1 проведено виплату коштів в сумі 866,05 грн.
Станом на 04.05.2026 року залишок заборгованості по судовому рішенню складає 57 223,11 грн.
Отже, орган Пенсійного фонду України має перед стягувачем (позивачем) заборгованість в розмірі 57 223,11 грн, яка нарахована на виконання рішення суду, що ухвалено в цій справі, а не 58 089,16 грн як просить Позивач.
Пунктом 26 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI (в редакції згідно із Законом № 79-VIII від 28.12.2014; із змінами, внесеними згідно із Законами №1789-VIII від 20.12.2016, № 2233-VIII від 07.12.2017, № 293-IX від 14.11.2019, № 1081-IX від 15.12.2020, № 2709-IX від 03.11.2022, № 3979-IX від 18.09.2024) установлено, зокрема, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, враховуючи наведені норми та вимоги частини третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни способу і порядку виконання рішення суду у даній справі шляхом стягнення з Відповідачів на користь Позивача на виконання рішення суду грошової суми за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань відповідного призначення.
З огляду на зазначене, заява підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення прийнятого у справі №240/3751/19 задовольнити частково.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі №240/3751/19 шляхом стягнення з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (вул. Франка, 5, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код 03192690) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) нараховану та не виплачену заборгованість з щомісячної грошової допомоги у сумі 48 446,63 грн (сорок вісім тисяч чотириста сорок шість гривень 63 копійки) за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань відповідного призначення.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №240/3751/19 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська область, Житомирський район, 10003, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) нараховану та не виплачену заборгованість з пенсійних виплат за період з 17.07.2018 року по 30.11.2019 року у розмірі 57 223,11 грн (п'ятдесят сім тисяч двісті двадцять три гривні 11 копійок) за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань відповідного призначення.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.Ф. Нагірняк