29.04.2026 року м.Дніпро Справа № 904/892/25
Центральний апеляційний господарський суд у складі: головуючого судді Мартинюка С.В. (доповідач у справі)
суддів: Золотарьової Я.С., Фещенко Ю.В.
за участю секретаря судового засідання Рибалки Г.Д.
представники:
від скаржника: Лаврищев В.В. (адвокат);
від прокуратури: Мартиш Д.Ю. (прокурор);
від позивача-1: Літвін С.М. (представник);
від позивача-2: Алексеєнко Л.Л. (представник).
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 (повний текст складено 04.03.2026), суддя Манько Г.В.
у справі №904/892/25
за позовом Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції спірних відносинах позивача-1 Міністерства оборони України,
позивача-2 Квартирно експлуатаційного відділу м. Дніпро (КЕВ м. Дніпро) (з 06.08.2023р. до 31.01.2025р. Дніпровського квартирно-експлуатаційного управління)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ"
про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 6 325 516 грн. 36 коп.
Дніпровська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції спірних відносинах П-1 Міністерство оборони України, П-2 Квартирно експлуатаційний відділ м. Дніпро (КЕВ м. Дніпро) (з 06.08.2023 до 31.01.2025 Дніпровське квартирно-експлуатаційне управління) звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом та просить:
- визнати недійсною додаткову угоду №01-1/08 від 07.08.2023 про внесення змін до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023, укладену між Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням (ідентифікаційний код 08004581) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379);
- визнати недійсною додаткову угоду № 01/09 від 08.09.2023 про внесення змін до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023, укладену між Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням (ідентифікаційний код 08004581) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (код ЄДРПОУ 42082379);
- визнати недійсною додаткову угоду № 1/10 від 09.10.2023 про внесення змін до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023, укладену між Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням (ідентифікаційний код 08004581) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379);
- визнати недійсною додаткову угоду № 2/11 від 16.11.2023 про внесення змін до Договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023, укладену між Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням (ідентифікаційний код 08004581) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379).
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" (ідентифікаційний код 42082379) на користь Дніпровського квартирно- експлуатаційного управління (ідентифікаційний код грошові кошти в розмірі 6 325 516,36 грн.
В обґрунтування поданого позову прокурором зазначено, що внесення змін до договору від 13.01.2023 № 55563/2023 здійснено з порушенням вимог ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо збільшення ціни договору більше, ніж на 10 %, ст.334 ст.653 ЦК України щодо зміни ціни за додатковими угодами після виконання зобов'язання з передачі електроенергії та вимог п. 3.1.1., п. 3.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, п. 4 ч. 3 ст. 57, п. 11 ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 1.3. «Комерційної пропозиції» щодо порядку укладення оспорюваних додаткових угод.
Позивач вважає, що в результаті укладення сторонами з порушенням вимог закону додаткових угод, якими незаконно збільшено ціну, з державного бюджету Позивачем безпідставно та у надмірній сумі сплачено відповідачу бюджетні кошти у сумі 6 325 516,68 грн.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 у справі №904/892/25 позов задоволено повністю.
Судове рішення мотивоване тим, що ціна за додатковими угодами за одиницю товару порівняно з Договором збільшувалась кожного разу більше, ніж на 10 %, чим порушено п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Не погодившись із рішенням суду, через систему “Електронний суд» Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 у справі №904/892/25 повністю та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
В обґрунтування апеляційної скарги Скаржник посилається на те, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, а також невірно застосовано норми процесуального та матеріального права які мають значення для справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
У поданій скарзі Скаржник посилається на те, що коливання ціни, як підстава зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю, передбачена саме підпунктом 2 пункту 19 Особливостей, натомість в оскаржуваному рішення судом помилково наводяться висновки щодо коливання ціни, які до спірних відносин між сторонами є незастосовними.
Скаржник вважає, що судом першої інстанції не враховано, що при укладанні оспорюваних додаткових угод № № 01 1/08 від 07.08.2023, № 01/09 від 08.09.2023, № 1/10 від 09.10.2023 та № 2/11 від 16.11.2023 до договору про закупівлю електричної енергії № 55563/2023 від 13.01.2023 сторони керувалися саме підпунктом 7 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.
ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" вважає, що при вирішенні питання про визнання недійсними додаткових угод до договору суд не дотримався загальних принципів рівності та справедливості і не застосував правову конструкцію реституції до обох учасників правочину - додаткової угоди, та не передбачив наслідки недійсності для обох сторін, коли кожна з них зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідач вважає, що при прийнятті рішення про наявність підстав для збільшення ціни за одиницю товару споживач і постачальник керувалися встановленими п. 2. ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» обмеженнями, виходили зі специфіки ринку електричної енергії, оцінювали ризики розірвання договору у комплексі з перспективою перебування споживача на ПОНі («постачальнику останньої надії»), тому такі дії відповідають принципам ефективності та максимальної економії бюджетних коштів.
Позиція органів прокуратури
У поданому 10.04.2026 відзиві на апеляційну скаргу Дніпровська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону заперечує щодо задоволення апеляційної скарги.
В обґрунтування заявленої позиції прокурор зазначає, що закупівля Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням електричної енергії за Договором № 55563/2023 від 13.01.2023 є закупівлею для гарантованого забезпечення потреб оборони.
Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей, встановлених ЗУ «Про оборонні закупівлі».
В свою чергу прокурор вважає, що положення Постанови № 1178 не підлягають застосуванню до регулювання положень Договору № 55563/2023 від 13.01.2023 та додаткових угод до нього.
Окремо позивач вказує на те, що договір про закупівлю електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023 є чинним, електрична енергія фактично поставлена та спожита відповідачем, а відтак правові підстави для застосування двосторонньої реституції відсутні.
Правильним способом захисту, на думку позивача, у даному випадку є саме стягнення надмірно сплачених коштів, які були сплачені на підставі недійсних додаткових угод, що узгоджується з положеннями про повернення безпідставно набутого майна.
Окремо прокурор вважає висновки Черкаської торгово-промислової палати № О-264 від 31.07.2023, № О-353 від 31.08.2023, № О-415/01 від 02.10.2023, № О-474/01 від 31.10.2023 неналежними та недопустимими доказами.
Позиція Міністерства оборони України
У поданому 15.04.2026 відзиві на апеляційну скаргу Міністерство оборони України заперечує щодо задоволення апеляційної скарги.
В обґрунтування заявленої позиції відповідач-1 зазначає, що п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону передбачено можливість збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, шо така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
В свою чергу, Міністерство оборони України вважає, що відповідачем порушено вищезазначені приписи, а тому заявлені додаткові угоди мають бути визнані недійсними.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.03.2026 для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Мартинюка С.В. (доповідач), судді - Золотарьова Я.С., Фещенко Ю.В.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 30.03.2026 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 у справі № 904/892/25 залишено без руху.
31.03.2026 через систему “Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» надійшла заява про усунення недоліків апеляційної скарги.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.04.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 у справі №904/892/25. Розгляд справи №904/892/25 призначено у судовому засіданні на 29.04.2026.
10.04.2026 до суду через систему "Електронний суд" від Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону надійшов відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого заявник заперечує щодо задоволення апеляційної скарги.
15.04.2026 до суду через систему "Електронний суд" від Міністерства оборони України надійшов відзив на апеляційну скаргу, за змістом якого заявник заперечує щодо задоволення апеляційної скарги.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Квартирним експлуатаційним відділом місто Дніпро укладено договір №55563/2023 про постачання (закупівлю) електричної енергії від 13.01.2023р. (далі Договір).
За цим договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 1.1 Договору).
Найменування товару: Електрична енергія (код згідно Національного класифікатора ДК 021:2015-09310000-5) (далі - товар або електрична енергія). Постачання товару за цим договором передбачає поставку електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії (п. 2.1 Договору).
Вартість електричної електроенергії за цим договором визначається з урахуванням суми очікуваної вартості обсягів постачання електричної енергії протягом періоду, вказаного у пункті 1.3 цього договору, та становить: 104 841 681,53 грн., крім того ПДВ 20 968 336 грн. 31 коп., всього з ПДВ - 125 810 017 грн. 83 коп. Ціна за 1 кВт год електричної енергії за цим договором становить:за об'єктами замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі" 4,86801 грн. без ПДВ, ПДВ - 0,97360 грн., разом з ПДВ 5,84161; за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ПрАТ "ПЕЕМ-Центральна енергетична компанія" 4,91170 грн. без ПДВ, ПДВ 0,98234 грн., разом з ПДВ 5,89404 грн. (п. 4.1 Договору).
Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника . Споживач не обмежується в праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему та в інший, не заборонений чинним законодавством, спосіб. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни (п. 4.4 Договору).
12.1. Цей Договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та дієдо "18" 02.2023р., а в частині проведення розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за договором (п. 12. 1 Договору).
Відповідно до вимог діючого законодавства дія договору може продовжуватись на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/ спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної у цьому Договорі, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку (п. 12.2 Договору)
Істотні умови цього договору не можуть здійснюватись після його підписання до виконання зобов'язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків передбачених діючим законодавством (п. 12.3 Договору).
У разі необхідності внесення змін та доповнень до нього Договору кожна із Сторін має право звернутися до ішої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до договору керуватися вимогами цих нормативних документів (п. 12.4 Договору).
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням укладено додаткову угоду №01-1/08 від 07.08.2023р. до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023р. .
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням укладено додаткову угоду №1/09 від 08.09.2023р. до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023р.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням укладено додаткову угоду №1/10 від 09.09.2023р. до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023р.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" та Дніпровським квартирно-експлуатаційним управлінням укладено додаткову угоду №2/11 від 16.11.2023р. до договору про постачання (закупівлю) електричної енергії №55563/2023 від 13.01.2023р.
За змістом п. 12.4. Договору внесення змін та доповнень до нього оформлюється додатковою угодою, підписаною із обох сторін, якщо інше не визначене комерційною пропозицією. Відповідно до п. 1.2 (Механізм регулювання ціни) Додатку № 2 до Договору "Комерційна пропозиція "Особлива Ф" : Ціна за одиницю товару для кожного календарного (звітного) місяця розраховується за формулою: Ц=Срдн + Т+ Р+ П, де:Срдн - середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", яка визначається за даними опублікованими Оператором ринку на його офіційному сайті https://www.oree.com.ua/index.php/indexes, як середньозважена ціна за результатами торгів у періоді постачання (звітному місяці, або відповідному періоді в разі не повного місяця постачання) складає 3,47275 грн/кВт*год без ПДВ; Т- ціна (тариф) послуг оператора системи передачі (регульована ціна), складає 0,38020 грн/кВт*год без ПДВ; Р- ціна (тариф) послуг оператора системи розподілу AT "ДТЕК Дніпровські електромережі" (регульована ціна), складає 0,86498 грн/кВт*год без ПДВ та оператора системи розподілу ПрАТ "ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія" складає 0,90867 грн/кВт*год без ПДВ; П - ціна послуг постачання, пов'язаних з постачанням електричної енергії споживачу, яка включає дохідність Постачальника, витрати на покриття небалансів та інші витрати Постачальника щодо діяльності на ринку електричної енергії і складає 0,15 грн/кВт*год без ПДВ. 1.2.1. Постачальник здійснює коригування ціни шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової Т і Р з дати її введення в дію. Підтвердженням необхідності внесення таких змін є чинні (введені в порядку встановленому законодавством в дію) нормативно-правові акти відповідного уповноваженого органу щодо встановлення (зміни) регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію; 1.2.2. Постачальник здійснює коригування ціни шляхом збільшення/зменшення відповідної складової Срдн за даними опублікованими Оператором ринку по результатам торгів на ринку "на добу наперед" у розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 1.3. "Комерційної пропозиції" зміна величини відповідних складових в порядку передбаченому пунктами 1.2.1. - 1.2.2. цієї Комерційної пропозиції не потребує обов'язкового укладення додаткових угод до Договору. Про зміну відповідних складових Постачальник інформує Споживача шляхом направлення повідомлення, з урахуванням вимог чинного законодавства, у вигляді електронного документа підписаного уповноваженою особою Постачальника використанням кваліфікованого електронного підпису. Відповідне повідомлення може бути використане Споживачем для оприлюднення в електронній системі закупівель відповідно до вимог діючого законодавства. За окремим звернення Споживача йому може бути наданий паперовий примірник підписаного повідомлення. За зверненням однієї зі сторін Договору оформлюється додаткова угода, щодо зміни тарифу. У цьому випадку паперовий примірник підписаного повідомлення не оформлюється. За результатами розрахункового періоду Постачальник виставляє рахунок в якому зазначається ціна електричної енергії та її регульовані складові відповідно до механізму, зазначеному у п. 1.2 даної Комерційної пропозиції.
На момент підписання договору сторонами погоджені всі істотні умови: предмет, ціна та строк виконання зобов'язань за договором.
На виконання умов Договору в січні 2023 Постачальник постачав Споживачу електричну енергію. Частину електричної енергії в обсязі 897708,000 кВт/год Постачальник поставив за ціною 4.872530 грн/кВт*год без ПДВ (5.847040 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 5248934,66 грн. з ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 256001315287-1 від 08.02.2023. Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 256001315287-1 від 08.02.2023 Споживач платіжним дорученням № 277 від 10.02.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти у розмірі 5248934,66 грн. з ПДВ.
Між Дніпровським КЕУ та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги" укладено додаткові угоди до договору, у тому числі і спірні. Додатковими угодами ціна за 1 кВт/год електричної енергії змінювалася як в сторону зменшення, так і в сторону збільшення.
Додатковою угодою № 01-1/08 від 07.08.2023 до договору № 55563/2023 від 13.01.2023 у вказаний договір було внесено зміни. В пункті 3 вказаної додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків за розрахунковий період липень 2023 р. застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів, яка у липні 2023 р. становить 3,66987 грн/кВт*год (без ПДВ). Пунктом 4 додаткової угоди внесено зміни до Договору та додатків до Договору, що містять інформацію про ціну за одиницю (грн/кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію у липні 2023р. за ціною: за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу AT "ДТЕК Дніпровські електромережі" 5,56368 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,112736 грн., разом з ПДВ 6,676416 грн. (п'ять гривень 676416коп.) за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ПрАТ ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія" 5,63357грн. без ПДВ, ПДВ - 1,126714 грн., разом з ПДВ 6,760284 грн. (п'ять гривень, 760284 кой).
На виконання умов Договору та Додаткової угоди № 01-1/08 від 07.08.2023 електричну енергію за липень 2023 в розмірі 1028545,000 кВт/год Постачальник поставив Споживачу за новими цінами, передбаченими Додатковою угодою № 01-1/08 від 07.08.2023, а саме за ціною 5,56368 грн/кВт*год без ПДВ (6,676416 грн/ кВт*год з ПДВ) та ціною 5,63357 грн/кВт*год без ПДВ (6,760284 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 5749318,77 грн. без ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 253701367305-1 від 21.08.2023. Частину обсягу електричної енергії за червень 2023 в розмірі 627971,000 кВт/год Постачальник поставив Споживачу за новою ціною, передбаченою Додатковою угодою № 1/07 від 10.07.2023, а саме за ціною 4,57419 грн/кВт*год без ПДВ (5,48903 грн/кВт*год з ПДВ) та ціною 4,62836 грн/кВт*год без ПДВ (5,55403 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 2878069,58 грн. без ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 250201424448-1-3 від 21.08.2023. Відповідно до Акту прийому-передачі електричної енергії № 250201424448-1-3 від 21.08.2023 сторони погодили, що додатково за травень 2023 Постачальник поставив Споживачу 45067,000 кВт/год електричної енергії на суму 194340,17 грн. без ПДВ. Відповідно до Акту прийому-передачі електричної енергії № 250201424448-1-3 від 21.08.2023 Постачальник поставив Споживачу електричну енергію на суму 3072409,75 грн. без ПДВ (3686891,70 грн. з ПДВ). Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 250201424448-1-3 від 21.08.2023 Споживач платіжною інструкцією № 2570 від 22.08.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти на загальну суму 3686891,70 грн. з ПДВ. За Актом прийому-передачі електричної енергії № 253701367305-1 від 21.08.2023 Сторони узгодили коригування поставки електричної енергії у бік зменшення за попередні місяці з відповідним зменшенням суми оплати на 418630,22 грн. без ПДВ. Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 253701367305-1 від 21.08.2023 Споживач платіжною інструкцією № 2569 від 22.07.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти на загальну суму 6396826,86 грн. з ПДВ.
Додатковою угодою № 1/09 від 08.09.2023 до договору № 55563/2023 від 13.01.2023 у вказаний договір було внесено зміни. В пункті 1 вказаної додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків за розрахунковий період серпень 2023 р. застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів, яка у серпні 2023 р. становить 4,16223 грн/кВт*год (без ПДВ). Пунктом 2 додаткової угоди внесено зміни до Договору та додатків до Договору, що містять інформацію про ціну за одиницю (грн/кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію у серпні 2023р. за ціною: за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу AT "ДТЕК Дніпровські електромережі" 6,05604 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,211208 грн., разом з ПДВ 7,267248 грн. (сім гривень 267248 коп.); за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ПрАТ "ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія" 6,12593 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,225186 грн., разом з ПДВ 7,351116 грн. (сім гривень, 351116 коп.).
На виконання умов Договору та Додаткової угоди № 1/09 від 08.09.2023 електричну енергію за серпень 2023 в розмірі 1209634,000 кВт/год Постачальник поставив Споживачу за новими цінами, передбаченими Додатковою угодою № 1/09 від 08.09.2023, а саме за ціною 6,05604 грн/кВт*год без ПДВ (7,267248 грн/ кВт*год з ПДВ) та ціною 6,12593 грн/кВт*год без ПДВ (7,351116 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 7353326,66 грн. без ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 257901386288-1 від 13.11.2023. За Актом прийому-передачі електричної енергії № 257901386288-1 від 13.11.2023 Сторони узгодили коригування поставки електричної енергії у бік зменшення за липень 2023 з відповідним зменшенням суми оплати на 433,78 грн. без ПДВ. Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 257901386288-1 від 13.11.2023 Споживач платіжною інструкцією № 3610 від 14.11.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти на загальну суму 8823991,99 грн. з ПДВ.
Додатковою угодою № 1/10 від 09.10.2023 до договору № 55563/2023 від 13.01.2023 у вказаний договір було внесено зміни. В пункті 1 вказаної додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків за розрахунковий період вересень 2023 р. застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів, яка у вересні 2023 р. становить 3,90693 грн/кВт*год (без ПДВ). Пунктом 2 додаткової угоди внесено зміни до Договору та додатків до Договору, що містять інформацію про ціну за одиницю (грн/кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію у вересні 2023р. за ціною: за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу AT "ДТЕК Дніпровські електромережі" 5,80074 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,160148 грн., разом з ПДВ 6,960888 грн. (шість гривень 960888 коп.); за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ПрАТ "ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія" 5,87063 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,174126 грн., разом з ПДВ 7,044756 грн. (сім гривень, 044756 коп.).
На виконання умов Договору та Додаткової угоди № 1/10 від 09.10.2023 електричну енергію за вересень 2023 в розмірі 1273201,000 кВт/год Постачальник поставив Споживачу за новими цінами, передбаченими Додатковою угодою № 1/10 від 09.10.2023, а саме за ціною 5,80074 без ПДВ (6,960888 грн/кВт*год з ПДВ) та ціною 5,87063 грн/кВт*год без ПДВ (7,044756 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 7415506,62 грн. без ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 250801410458-1 від 15.12.2023. За Актом прийому-передачі електричної енергії № 250801410458-1 від 15.12.2023 Сторони узгодили поставку Постачальником Споживачу електричної енергії за липень 2023 у розмірі 225842,00 кВт/год на відповідну суму 225842,00 грн. без ПДВ. Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 250801410458-1 від 15.12.2023 Споживач платіжною інструкцією № 4673 від 15.12.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти на загальну суму 10406423,08 грн. з ПДВ.
Додатковою угодою № 2/11 від 16.11.2023 до договору № 55563/2023 від 13.01.2023 у вказаний договір було внесено зміни. В пункті 1 вказаної додаткової угоди сторони погодили, що для остаточних розрахунків за розрахунковий період жовтень 2023 р. застосовується середньозважена ціна на електроенергію на ринку "на добу наперед", що оприлюднена на сайті Оператора ринку за результатами торгів, яка у жовтні 2023 р. становить 4,06558 грн/кВт*год (без ПДВ). Пунктом 2 додаткової угоди внесено зміни до Договору та додатків до Договору, що містять інформацію про ціну за одиницю (грн/кВт*год) та викладено ціну за одиницю в наступній редакції: "Споживач розраховується з Постачальником за фактично спожиту електричну енергію у жовтні 2023р. за ціною: за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу AT "ДТЕК Дніпровські електромережі" 5,95939 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,191878 грн., разом з ПДВ 7,151268 грн. (сім гривень 151268 коп.); за об'єктами Замовника, приєднаними до мереж оператора системи розподілу ПрАТ "ПЕЕМ "Центральна енергетична компанія" 6,02928 грн. без ПДВ, ПДВ - 1,205856 грн., разом з ПДВ 7,235136 грн. (сім гривень, 235136 коп.).
На виконання умов Договору та Додаткової угоди № 2/11 від 16.11.2023 електричну енергію за жовтень 2023 в розмірі 474213,000 кВт/год Постачальник поставив Споживачу за новими цінами, передбаченими Додатковою угодою № 2/11 від 16.11.2023, а саме за ціною 5,95939 без ПДВ (7,151268 грн/кВт*год з ПДВ) та ціною 6,02928 грн/кВт*год без ПДВ (7,235136 грн/кВт*год з ПДВ) на загальну суму 3391226,19 грн. з ПДВ, що підтверджується Актом прийому-передачі електричної енергії № 2512014508711-1 від 15.12.2023. Згідно Акту прийому-передачі електричної енергії № 2512014508711-1 від 15.12.2023 Споживач платіжними інструкціями № 4671 та № 4672 від 15.12.2023 сплатив на рахунок Постачальника грошові кошти на загальну суму 3 391 226,19 грн. з ПДВ.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлених місцевим господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Колегія суддів зазначає, що правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (тут і далі - в редакції, чинній на момент укладення договору про закупівлю).
Метою Закону України "Про публічні закупівлі" є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
За змістом частини 4 статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі" відносини, пов'язані із сферою публічних закупівель, регулюються виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Відповідно до приписів статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням. Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель / спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Апеляційний суд зазначає, що основні вимоги до договору про закупівлю та порядок внесення змін до нього врегульовані статтею 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Так, згідно із частиною першою статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Відповідно до пункту 3-7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. Постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 затверджено "Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" (надалі -"Особливості").
Підпунктом 7 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Підпунктом 2 пункту 19 Особливостей визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
За змістом статей 628, 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частинами першою-третьою статті 623 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Частиною першою статті 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із частиною першою статті 652 ЦК України в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Скаржник, обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, посилається на ігнорування судом апеляційної інстанції положень підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
Зокрема, у поданій апеляційній скарзі Скаржник наголошує на тому, що суд першої інстанції не врахував, що Товариство звертаючись до відповідача з пропозицією про укладення спірної додаткової угоди у повному обсязі дотрималося вимог пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, оскільки коливання ціни за одиницю товару на ринку товару підтверджене належними доказами.
Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що відповідно до пунктів 3-7 розділу Х "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про публічні закупівлі" на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Відповідно до пункту 1 Особливостей, ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.
Пунктом 18 зазначених Особливостей передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону, крім випадків: визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті; перерахунку ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції переможця без зменшення обсягів закупівлі; перерахунку ціни та обсягів товарів в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
За змістом пункту 19 Особливостей істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку із зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку "на добу наперед", що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону;
9) зменшення обсягів закупівлі та/або ціни згідно з договорами про закупівлю робіт з будівництва об'єктів нерухомого майна відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 382 "Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466), якщо розроблення проектної документації покладено на підрядника, після проведення експертизи та затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку.
У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов'язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.
У вирішенні спірних питань означених скаржником колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у постановах від 18.06.2024 у справі № 922/2595/23 та від 01.10.2024 у справі № 918/779/23 виснував, зокрема, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 не передбачає внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі", а лише встановлює певні особливості щодо процедури здійснення публічних закупівель під час дії воєнного стану.
Окремо Верховний Суд у постанові від 28.08.2024 у справі № 918/694/23 вказав на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення передбаченого даною нормою.
Апеляційний суд зауважує, що при вирішенні спорів щодо правомірності внесення змін до договору, укладеного за результатами публічної закупівлі неодноразово наголошував на тому, що кожна зміна до Договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо. Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне за собою підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну, постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринкового ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом України "Про публічні закупівлі" не передбачено форму/вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.
Подібна за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2025 у справі № 916/747/24, від 18.06.2021 у справі № 927/491/19, від 05.02.2025 у справі № 902/202/24, тощо.
Водночас у справі, що розглядається, суд першої інстанції встановив, що належне документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення за період з моменту останнього внесення сторонами спору змін до Договору в частині зміни ціни за одиницю товару (з серпня 2023 року по листопад 2023 року) у матеріалах справи відсутнє.
Наявними у справі доказами підтверджено, що ціна за додатковими угодами за одиницю товару порівняно з Договором збільшилась, ніж на 10 %. Для укладення додаткових угод підставами стали експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати, в яких не підтверджено факт коливання ціни на товар, не зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Обґрунтоване повідомлення про необхідність зміни ціни за договором в сторону збільшення Постачальник Споживачу не направляв. За додатковими угодами нова ціна за одиницю товару застосовувалась до вже поставленого товару за попередні періоди.
Враховуючи наведе, колегія суддів вважає, що підстави для укладення спірних додаткових угод та підвищення ціни за договором відсутні.
Крім того, колегія суддів зазначає, що 21.11.2025 Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі №920/19/24, в якій, зокрема, вирішувалося питання про те, чи дозволяють приписи пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель" від 03.06.2021 № 1530-IX збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю.
Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 зазначила, що Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель" від 03.06.2021 № 1530-IX внесено зміни до Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19.09.2019 № 114-IX) та викладено пункт 2 частини 5 статті 41 цього Закону в такій редакції: "Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії".
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 також зазначила, що внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель" від 03.06.2021 № 1530-IX змінами в першому реченні пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" слова "підписання договору про закупівлю" замінені словами "підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару", а друге речення після слів "дизельного пального" доповнено словом "природного". Ці зміни полягали, зокрема, в корегуванні обмеження щодо мінімального 90-денного строку змін до ціни за одиницю товару після підписання договору про закупівлю. Водночас порогове значення у 10 % залишилося незмінним і застосовується й надалі.
Так, на відміну від приписів пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" від 19.09.2019 № 114-IX, який урегульовував можливість збільшення ціни за одиницю товару не частіше ніж один раз на 90 днів лише з моменту підписання договору про закупівлю, положеннями цього пункту в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель" від 03.06.2021 № 1530-IX визначено, що строк зміни умов договору може відраховуватися як з моменту підписання договору, так і з моменту внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Тобто редакцією цієї норми законодавець передбачив лише можливість внесення зміни до ціни договору неодноразово: вперше - один раз у перші 90 днів з дня підписання договору; другий і подальші рази - один раз на 90 днів, які починаються з моменту останньої зміни ціни.
Отже, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.11.2025 у справі № 920/19/24 констатувала, що положення пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції, чинній на час звернення Товариства з пропозицією укладення спірної додаткової угоди до Договору) не містять приписів щодо максимально можливого збільшення розміру ціни за одиницю товару, погодженої сторонами договору закупівлі, визначеної попередньою редакцією цієї норми на рівні не більше 10 %. У будь-якому випадку загальний розмір збільшення ціни не може перевищувати 10 % ціни, встановленої в договорі закупівлі.
До того ж визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10 % значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.
Відповідно до вимог ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно ст.ст. 216, 217 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину. Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що в результаті укладення сторонами з порушенням вимог закону додаткових угод, якими незаконно збільшено ціну, з державного бюджету Позивачем безпідставно сплачено відповідачу бюджетні кошти у сумі 6 325 516,68 грн.
Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що викладені у апеляційній скарзі аргументи не можуть бути підставами для скасування судового рішення місцевого господарського суду, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи та ґрунтуються на неправильному тлумаченні Скаржником норм матеріального та процесуального права, що в сукупності виключає можливість задоволення апеляційної скарги.
Доводи заявника апеляційної скарги про порушення норм матеріального та процесуального права судом попередньої інстанцій під час прийняття оскаржуваного судового рішення не знайшли свого підтвердження.
За змістом ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Згідно із ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права.
За таких обставин та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване судове рішення підлягає залишенню без змін.
У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, згідно вимог ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на Скаржника.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.02.2026 у справі №904/892/25 - залишити без змін.
Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Скаржника.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено ст. ст. 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено 11.05.2026.
Головуючий суддя С.В. Мартинюк
Суддя Я.С. Золотарьова
Суддя Ю.В. Фещенко