8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" квітня 2026 р. м. ХарківСправа № 922/4061/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Міньковський С.В.
при секретарі судового засідання Черновою В.О.
та за участю: розпорядник майна - не з'явився,
пр-к боржника - Радченко А.В. (в режимі вкз, ордер АА №1575346 від 06.05.25),
пр-к ТОВ "ТД "Верхагро" - Федосин А.В. (ордер серії АА №1543972 від 17.02.26),
пр-к АТ "Харківобленерго" - Шаповалов В.В. (в режимі вкз, дов. від 11.06.2025, посадова інструкція, витяг з ЄДР),
пр-к ТОВ "Трайгон Фарнінг Харків" - Івтушок С.В. (в режимі вкз, дов. від 11.04.2025, св-во №325 від 24.04.2001),
пр-к ПАТ "Харківенергозбут" - Такідзе М.Т. (дов. від 26.12.2024, витяг з наказу про призначення №277к від 31.05.2023, положення), Попов В.Ю. (дов., положення),
пр-к ГУ ДПС у Харківській області - Клюєва Н.І. (витяг з ЄДР),
розглянувши заяву ГУ ДПС у Харківській області з вимогами до боржника
по справі
за заявоюТовариство з обмеженою відповідальністю "Укравіт Сайенс Парк"
про визнання банкрутом Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України"
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ТА ПІДСТАВИ ВИМОГ ЗАЯВНИКА.
Ухвалою суду від 14.10.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України", введено процедуру розпорядження майном боржника, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Данілова А.І, здійснено публікацію оголошення про відкриття провадження у праві на офіційному веб-сайті Судової влади України, призначено попереднє засідання суду на 18.12.2025.
15.10.2025 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство за № 77432.
На адресу господарського суду після офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про визнання банкрутом надійшла заява ГУ ДПС у Харківській області (вх.№ 26392 від 13.11.2025) з грошовими вимогами до боржника Державне підприємство "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України" на суму 28 174 226,10 грн (основний платіж - 23 164 586,72 грн, штрафні санкції - 1 842 130,75 грн, пеня - 3 167 508,63 грн) та 4844,80 грн судового збору.
Ухвалою суду від 18.11.2025 року заяву ГУ ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника прийнято та призначено до розгляду в попередньому засіданні господарського суду.
Розпорядник майна надав суду повідомлення щодо розгляду заяви з грошовими вимогами ГУ ДПС у Харківській області, які визнає в повному обсязі на суму 28 174 226,10 грн (основний платіж - 23 164 586,72 грн, штрафні санкції - 1 842 130,75 грн, пеня - 3 167 508,63 грн) та 4844,80 грн судового збору, про що надане суду відповідне повідомлення від 14.11.2025.
Від боржника надійшли 18.12.2025 надійшли письмові пояснення щодо вимог ГУ ДПС у Харківській області, в яких боржник повідомляє, що частина заборгованості перебуває на виконавчому провадженні, проте, в зв'язку з об'ємними вимогами, зазначає, що для проведення звірки наявності заборгованості потрібен час.
В судовому засіданні 18.12.2025, 12.02.2026 суд постановив протокольні ухвали про відкладення розгляду справи в попередньому засіданні суду.
В судовому засіданні представник кредитора ГУ ДПС у Харківській області підтримує грошові вимоги в повному обсязі та просить суд включити їх до реєстру вимог кредиторів.
Присутній в судовому засіданні представник боржника залишив вирішення питання на розсуд суду.
Розпорядник майна в судове засідання не з'явився, про причину неявки суду не повідомив, проте раніше подав до суду повідомлення про результат розгляду вимог кредитора.
Розглянувши матеріали справи, заяву ГУ ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України, надані суду документи, вислухавши пояснення представника боржника та кредитора, здійснивши оцінку всіх доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про таке.
ЩОДО ПОРЯДКУ РОЗГЛЯДУ ГРОШОВИХ ВИМОГ КРЕДИТОРІВ.
Порядок звернення кредиторів із вимогами до боржника у справі про банкрутство та розгляду судом відповідних заяв регламентовані, зокрема, нормами статей 45, 46, 47, ч.1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ, Кодекс).
Відповідно до положень частин 1, 3, 5 статті 45 КУзПБ:
- конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство;
- до заяви в обов'язковому порядку додаються, зокрема, документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника;
- заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Приписами ч.1 ст. 46 цього Кодексу передбачено, що господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 статті 47 КУзПБ у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч.1 статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
Крім того, суд вважає за необхідне звернутися до усталених правових висновків Верховного Суду стосовно порядку розгляду кредиторських вимог у справі про банкрутство, ролі та обов'язків суду на цій стадії провадження у справі про банкрутство, за якими:
- заявник сам визначає докази, які на його думку підтверджують заявлені вимоги (постанови ВСУ: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);
- обов'язок здійснення правового аналізу заявлених у справі кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог покладений на господарський суд, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство (Постанови ВСУ: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 05.03.2019 у справі № 910/3353/16, від 18.04.2019 у справі № 914/1126/14, від 20.06.2019 у справі № 915/535/17, від 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);
- під час розгляду заявлених грошових вимог суд користується правами та повноваженнями, наданими йому процесуальним законом; суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора (Постанови ВСУ: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16);
- у попередньому засіданні господарський суд зобов'язаний перевірити та надати правову оцінку усім вимогам кредиторів до боржника незалежно від факту їх визнання чи відхилення боржником (постанови ВСУ: від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18);
- завданням господарського суду у попередньому засіданні є перевірка заявлених до боржника грошових вимог конкурсних кредиторів, які можуть підтверджуватися первинними документами (угодами, накладними, рахунками, актами виконаних робіт тощо), що свідчать про цивільно-правові відносини сторін та підтверджують заборгованість боржника перед кредитором, та/або рішенням юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення такого спору (постанови ВСУ: від 05.03.2019 у справі № 910/3353/16, від 18.04.2019 у справі № 914/1126/14, від 20.06.2019 у справі № 915/535/17, від 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16).
У справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов'язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №908/710/18, від 15.10.2019 у справі №908/2189/17).
Крім того, суд звертає увагу, що Верховний Суд у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у постанові від 14.06.2023 у справі № 904/5743/20 дійшов висновку про те, що з огляду на положення статей 45-47 КУзПБ, податковий орган, так само, як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов'язань по сплаті податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з документами, що ці зобов'язання підтверджують, а господарський суд зобов'язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них на підставі поданих кредитором і боржником документів, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов'язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ І ВИСНОВОК СУДУ.
Як зазначено вище, до суду надійшла заява ГУ ДПС у Харківській області (вх. вх.№ 26392 від 13.11.2025) з грошовими вимогами до боржника на суму 28 174 226,10 грн (основний платіж - 23 164 586,72 грн, штрафні санкції - 1 842 130,75 грн, пеня - 3 167 508,63 грн), з яких:
- земельний податок з юридичних осіб (18010500) у сумі 7 092 506,63 грн (основний платіж - 6 340 764,17 грн; штафні санкціі - 2 040,00 грн; пеня - 749 702,46 грн);
- податок на прибуток пiдприємств i органiзацiй,що перебувають у державнiй власностi (11020100) у сумі 8 833 208,89 грн (основний платіж - 7477 431,00 грн; штафні санкціі - 1 020,00 грн; пеня - 1 354 757,89 грн);
- рентна плата за спецвикористання води (крiм рентної плати за спецвикорист. води водних об'єктiв мiсц.знач.) (13020100) у сумі 173 299,14 грн (основний платіж - 154 243,75 грн; штафні санкціі - 4 080,00 грн; пеня - 14 975,39 грн);
- єдиний податок з с/г товаровир,у яких частка с/г товаровир за попер податк (звiтн) рiк дорiвн або перевищ 75% (18050500) у сумі 1 113 952,28 грн (основний платіж - 696 480,60 грн; штафні санкціі - 116 999,94 грн; пеня - 300 471,74 грн);
- частина чистого прибутку (доходу) господарських органiзацiй (державних унiтарних пiдприємств та їх (21010100) у сумі 3 319 766,38 грн (основний платіж - 2 905 270,45 грн; штафні санкціі - 1 020,00 грн; пеня - 413 475,93 грн;
- податок на додану вартiсть iз вироблених в Українi товарiв (робiт, послуг) (14010100) у сумі 1 947 275,54 грн (основний платіж - 922 242,66 грн; штафні санкціі - 692 076,91 грн; пеня - 332 955,97 грн);
- податок на доходи фiз осiб, що спл подат агентами, iз доходiв платника податку у виглядi з/п (11010100) у сумі 1 273,79 грн (штафні санкціі - 1020,00 грн; пеня - 253,79 грн);
- екологічний податок, який справл за викид в атмос повiт забр речов стац джер забр (крiм викид в атм двоок ) (19010100) у сумі 14 098,17 грн (основний платіж - 12 162,71 грн; штафні санкціі - 1 020,00 грн; пеня - 915,46 грн);
- єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати, винагороди за договарими ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності (71010000) у сумі 4 655 991,38 грн. (основний платіж - 4 655 991,38 грн).
Оцінюючи доводи кредитора та боржника, суд вважає за необхідне відзначити таке.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Суд зазначає, що розгляд та визнання грошових вимог контролюючих (податкових) органів у процедурах банкрутства здійснюється з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство (аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 22.09.2021 у справі № 922/1775/19, від 02.11.2021 у справі № 917/399/15, від 01.06.2022 у справі № 927/104/21 та інших).
Порядок виникнення грошових зобов'язань щодо сплати податків та зборів визначений ПК України, положеннями пунктів 1.1. та 1.3 статті 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Однак, питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені КУзПБ, регулюються цим Кодексом.
ПК України дає визначення грошового зобов'язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п. 14.1.39. ПК України).
Податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України).
Податкове повідомлення-рішення - це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності (пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пенею є сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та несплачена у встановлені законодавством строки.
Відповідно до підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Строки сплати податкового зобов'язання встановлені статтею 57 ПК України, пунктом 57.3 якої передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Таким чином, у разі несплати платником податків протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення або ж закінчення процедури його оскарження, визначених контролюючим органом грошових зобов'язань такі податкові зобов'язання вважаються узгодженими. Факт узгодження податкового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (абзац перший пункту 111.2 статті 111 ПК України). Згідно з пунктом 112.5 статті 112 ПК України підставою для притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення та стягнення штрафу є податкове повідомлення-рішення, що відповідає вимогам, визначеним пунктом 58.1 статті 58 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 102.1. статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 102.4. цієї статті у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Враховуючи викладене, надаючи правову кваліфікацію заявленим грошовим вимогам, суд зазначає, що у боржника існує податковий борг, а саме:
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,22 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку N 9385508426 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 180 104,23 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 21.03.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 01.04.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.04.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.05.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 01.07.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.07.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.08.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.09.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.10.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 02.12.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.12.2024 у сумі 189 289,56 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 0/66733/04-13 вiд 26.11.2024 у сумі 2040,00 грн (штрафна санкції);
- податковий розрахунок земельного податку № 9066036930 вiд 21.03.2024 терм. спл. 30.01.2025 у сумі 189 289,56 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 03.03.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 31.03.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 30.04.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 30.05.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 30.06.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 30.07.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 01.09.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- податковий розрахунок земельного податку № 9038242315 вiд 20.02.2025 терм. спл. 30.09.2025 у сумі 212 004,30 грн;
- пеня відповідно до ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 01.05.2025 по 14.10.2025 на суму 749 702,46 грн
Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 7 092 506,63 грн, з якої: основний платіж - 6 340 764,17 грн; штафні санкціі - 2 040,00 грн; пеня - 749 702,46 грн.
Розпорядник майна визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.
Боржник заборгованість не спростував.
Судом встановлено, що основна заборгованість з земельного податку підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями плати за землю та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2024-2025 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Пеня в загальному розмірі 749 702,46 грн нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідними розрахунками, які додані до матеріалів заяви.
Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з земельного податку у загальному розмірі 7 092 506,63 грн підтверджені належними та допустимими доказами та визнаються судом.
ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ І ОРГАНІЗАЦІЙ, ЩО ПЕРЕБУВАЮТЬ У ДЕРЖАВНІЙ ВЛАСНОСТІ.
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- податкової декларацiї з податку на прибуток пiдприємств N 9385891888 вiд 12.04.2024 терм. спл. 12.04.2024 у сумі 7 477 431,00 грн;
- на підставі податкового повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 31328/0413 вiд 25.06.2025 у сумі 1020,00 грн (штрафні санкції);
- пеня відповідно до ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19) в сумі 1 354 757,89 грн.
Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 8 833 208,89 грн, з якої: основний платіж - 7 477 431,00 грн; штафні санкціі - 1020,00 грн; пеня - 1354757,89 грн.
Розпорядник майна визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.
Дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що основна заборгованість по податку на прибуток та пеня підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковою декларацією за 2023 рік, відповідним розрахунком. Податкова декларація з податку на прибуток набули статусу боргу 2024 року. Строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу), не є пропущеним.
З огляду на вищевикладене, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області в цій частині у загальному розмірі 8 833 208,89 грн, з якої: основний платіж - 7 477 431,00 грн; штафні санкціі - 1020,00 грн; пеня - 1354757,89 грн обґрунтованими та доведеними належними доказами.
РЕНТНА ПЛАТА ЗА СПЕЦВИКОРИСТАННЯ ВОДИ (крiм рентної плати за спецвикористання води водних об'єктiв мiсцевого значення).
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9223700722 вiд 07.08.2024 терм. спл. 07.08.2024 у сумі 11 883,34 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9387057272 вiд 09.08.2024 терм. спл. 09.08.2024 у сумі 13 880,54 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9387057498 вiд 09.08.2024 терм. спл. 09.08.2024 у сумі13 880,54 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9387057628 вiд 09.08.2024 терм. спл. 09.08.2024 у сумі13 880,54 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9387057800 вiд 09.08.2024 терм. спл. 09.08.2024 у сумі13 880,54 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9226514946 вiд 09.08.2024 терм. спл. 19.08.2024 у сумі 14 349,88 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9326150146 вiд 31.10.2024 терм. спл. 19.11.2024 у сумі 14 349,88 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9425686484 вiд 11.02.2025 терм. спл. 11.02.2025 у сумі 14 349,88 грн;
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води N 9425703789 вiд 11.02.2025 терм. спл. 19.02.2025 у сумі 11 983,20 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 10637/0413 вiд 10.03.2025 у сумі 2040,00 грн (штрафні санкції);
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9183194035 вiд 25.06.2025 терм. спл. 25.06.2025 у сумі 26 233,22 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 28054/0413 вiд 10.06.2025 у сумі 1020,00 грн (штрафні санкції);
- розрахунок з рентної плати за спецiальне використання води № 9224742697 вiд 30.07.2025 терм. спл. 19.08.2025 у сумі 5 572,19 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 0/38690/0403 вiд 04.08.2025 у сумі 1020,00 грн (штрафні санкції);
- пеня відповідно до ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19) в сумі 14 975,39 грн.
Всього заборгованість по вищевказаному податку становить 173 299,14 грн, з якої: основний платіж - 154 243,75 грн; штафні санкціі - 4080,00 грн; пеня - 14975,39 грн.
Розпорядник майна та боржник визнає заборгованість в цій частині у повному обсязі.
Судом встановлено, що основна заборгованість рентної плати за спеціальне використання води підтверджена доданими до заяви документами, а саме вищевказаними податковими деклараціями з рентної плати та відповідним розрахунком. Декларації набули статусу боргу 2024-2025 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Пеня нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви.
Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з рентної плати за спецiальне використання води у загальному розмірі 173 299,14 грн підтверджені належними доказами та визнаються судом.
ЄДИНИЙ ПОДАТОК З С/Г ТОВАРОВИРОБНИКІВ, У ЯКИХ ЧАСТКА С/Г ТОВАРОВИРОБНИЦТВА ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПОДАТКОВИЙ (звiтн) РІК ДОРІВНЮЄ АБО ПЕРЕВИЩУЄ 75%
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9015619247 вiд 02.02.2022 терм. спл. 31.10.2022 у сумі 156 365,51 грн;
- податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9015619247 вiд 02.02.2022 терм. спл. 30.01.2023 у сумі 540 115,09 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 00049761814 вiд 17.02.2022 у сумі 116 999,94 грн (штрафні санкції);
- пеня відповідно до ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19) на суму 300 471,74 грн
Судом встановлено, що основна заборгованість з податку підтверджується податковими деклараціями платника єдиного податку четвертої групи. Пеня нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви.
Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з єдиного податку з с/г товаровиробника, у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звiтній) рiк дорiвнює або перевищує 75% у загальному розмірі 1 113 952,28 грн (основний платіж - 696 480,60 грн; штафні санкціі - 116 999,94 грн; пеня - 300 471,74 грн) підтверджені належними доказами та визнаються судом.
ЧАСТИНА ЧИСТОГО ПРИБУТКУ (ДОХОДУ) ГОСПОДАРСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ (ДЕРЖАВНИХ УНІТАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ).
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку (для платника, на якого поширюється стаття 11 прим. Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi") N 9385650350 вiд 29.03.2024 терм. спл. 29.03.2024 у сумі 282 343,45 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку N 9435387159 вiд 31.07.2024 терм. спл. 31.07.2024 у сумі 1 884 791,00 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку N 9435387159 вiд 31.07.2024 терм. спл. 31.07.2024 у сумі 535 149,00 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку N 9314902067 вiд 31.07.2024 терм. спл. 31.07.2024 у сумі 108 000,00 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку N 9209485175 вiд 16.07.2025 терм. спл. 16.07.2025 у сумі 16 949,00 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') N 31300/0413 вiд 25.06.2025 у сумі 1 020,00 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку N 9239125821 вiд 12.08.2025 у сумі 2 273,00 грн;
- розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку № 9239125821 вiд 12.08.2025 терм. спл. 12.08.2025 у сумі 75 765,00 грн;
- пеня відповдно до ст. 129 ПК України в сумі 413 475,93 грн.
Судом встановлено, що заборгованість з податку підтверджується розрахунками частини чистого прибутку (доходу), дивiдендiв на державну частку (для платника, на якого поширюється стаття 11 прим. Закону України "Про управлiння об'єктами державної власностi"). Пеня нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви.
Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з частини чистого прибутку (доходу) господарських органiзацiй (державних унітарних підприємств) у загальному розмірі 3 319 766,38 грн (основний платіж - 2 905 270,45 грн; штафні санкціі - 1 020,00 грн; пеня - 413 475,93 грн) підтверджені належними доказами, не оспорюються боржником та розпорядником майна та визнаються судом.
ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ ІЗ ВИРОБЛЕНИХ В УКРАЇНІ ТОВАРІВ (РОБІТ, ПОСЛУГ).
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- податкових декларацiй з податку на додану вартiсть № 9314515029 вiд 08.02.2024 терм. спл. 09.02.2024 у сумі 293 193,66 грн; № 9314528377 вiд 12.02.2024 терм. спл. 13.02.2024 у сумі 193 785,00 грн; № 9385103973 вiд 01.03.2024 терм. спл. 04.03.2024 у сумі 13 129,00 грн; № 9385142487 вiд 04.03.2024 терм. спл. 05.03.2024 у сумі 422 135,00 грн;
- податкових повiдомлень-рiшень (форма 'Н') № 0/18165/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 17697,29 грн; № 0/18165/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 32155,82 грн; № 0/18165/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 323 335,67 грн; № 0/18165/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 21626,98 грн; № 0/18165/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 108 664,56 грн; № 0/18151/0413 вiд 09.04.2024 у сумі 24 480,00 грн; № 911/0413 вiд 09.01.2025 у сумі 9180,00 грн; № 7147/0413 вiд 18.02.2025 у сумі 92153,41 грн; № 7147/0413 вiд 18.02.2025 у сумі 7214,03 грн; № 7147/0413 вiд 18.02.2025 у сумі 45668,90 грн; № 7147/0413 вiд 18.02.2025 у сумі 7860,25 грн; № 36171/0413 вiд 21.07.2025 у сумі 1020 грн.
- нараховано пенi IКП на борг мин.р відповідно до ст. 129 ПК України з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19) на суму 332 955,97 грн.
Судом встановлено, що заборгованість з податку підтверджується податковими деклараціями, податковими повідомленнями-рішеннями. Декларації набули статусу боргу 2024-2025 року, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним. Пеня нарахована відповідно до вимог ст. 129 ПК України, що підтверджується відповідним розрахунком, який був доданий до матеріалів заяви.
Таким чином, заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з податку на додану вартiсть iз вироблених в Українi товарiв (робiт, послуг) в загальній сумі 1 947 275,54 грн (з якої: основний платіж - 922 242,66 грн; штафні санкціі - 692 076,91 грн; пеня - 332 955,97 грн) підтверджені належними доказами, не оспорюються боржником та розпорядником майна та визнаються судом.
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ, ЩО СПЛАЧУЮТЬСЯ ПОДАТКОВИМИ АГЕНТАМИ, iз доходiв платника податку у виглядi з/п.
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') № 0/19953/2418 вiд 16.04.2025 у сумі 1 020,00 грн;
- нараховано пені ІКП на борг мин.р (ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19)) з 01.05.2024 по 14.10.2025 на податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') № 0/19953/2418 вiд 16.04.2025 у сумі 253,79 грн.
Заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з податку на доходи фіз.осіб, що сплачуються под.агентами в загальній сумі 1 273,79 грн (штрафні санкції та пеня) підтверджені належними доказами та визнаються судом.
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК, ЯКИЙ СПРАВЛЯЄТЬСЯ ЗА ВИКИД В АТМОСФЕРНЕ ПОВІТРЯ ЗАБРУДНЮЮЧИХ РЕЧОВИН СТАЦІОНАРНИМ ДЖЕРЕЛОМ ЗАБРУДНЕННЯ (крiм викид в атм двоок).
Вищевказаний податок нарахований згідно:
- розрахунку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повiтря стацiонарними джерелами забруднення Додаток 1 до Податкової декларацiї екологiчного податку № 9189397051 вiд 30.07.2023 терм. спл. 21.08.2023 у сумі 29,27 грн; № 9318675814 вiд 24.11.2023 терм. спл. 24.11.2023 у сумі 552,84 грн; № 9318671839 вiд 24.11.2023 терм. спл. 24.11.2023 у сумі 1 852,51 грн; № 9386089415 вiд 24.04.2024 терм. спл. 24.04.2024 у сумі 552,84 грн; № 9104010671 вiд 24.04.2024 терм. спл. 20.05.2024 у сумі 552,84 грн; № 9223585217 вiд 07.08.2024 терм. спл. 19.08.2024 у сумі 552,84 грн; № 9326150216 вiд 31.10.2024 терм. спл. 19.11.2024 у сумі 552,84 грн; № 9224741609 вiд 30.07.2025 терм. спл. 19.08.2025 у сумі 7 516,73 грн;
- податкове повiдомлення-рiшення (форма 'ПС') № 0/38695/0403 вiд 04.08.2025 у сумі 1020,00 грн;
- пеня відповідно до ст. 129 ПКУ з урахуванням вимог Закону України щодо перiоду поширення коронавiрусної хвороби (COVID-19) в сумі 915,46 грн.
Заявлені вимоги ГУ ДПС у Харківській області з екологічного податку, який справл за викид в атмос повiт забр речов стац джер забр (крiм викид в атм двоок ) (19010100) у сумі 14 098,17 грн з якої: основний платіж - 12 162,71 грн; штафні санкціі - 1 020,00 грн; пеня - 915,46 грн) підтверджені належними доказами та визнаються судом.
ЄДИНИЙ ВНЕСОК, НАРАХОВАНИЙ РАБОТОДАВЦЕМ НА СУМИ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ, ВИНАГОРОДА ЗА ДОГОВОРОМ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ХАРАКТЕРУ, ДОПОМОГИ ПО ТИМЧАСОВІЙ НЕПРЦЕЗДАТНОСТІ.
Відповідно до пункту 2 та пункту 6 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктами 2, 3 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або, які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
У відповідності до підп. "б" п. 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку.
Відповідно до п. 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Обґрунтовуючи вимоги до боржника в цій частині ГУ ДПС У Харківській області посилається на те, що заборгованість з єдиного внеску на загальну суму 4 655 991,38 грн виникла на підставі самостійно поданих декларацій, а саме:
- податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платникiв податкiв - фiзичних осiб, i сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску № 9383938638 вiд 22.02.2024 терм. спл. 22.02.2024 у сумі 373 709,92 грн; № 9383938638 вiд 22.02.2024 терм. спл. 22.02.2024 у сумі 460 312,32 грн; № 9383971093 вiд 22.02.2024 терм. спл. 22.02.2024 у сумі 390 291,22 грн; № 9383971093 вiд 22.02.2024 терм. спл. 22.02.2024 у сумі 340 836,13 грн; № 9383971093 вiд 22.02.2024 терм. спл. 22.02.2024 у сумі 337 860,43 грн; № 9385099138 вiд 01.03.2024 терм. спл. 01.03.2024 у сумі 389 089,05 грн; № 9385099138 вiд 01.03.2024 терм. спл. 01.03.2024 у сумі 381 226,88 грн; № 9385099138 вiд 01.03.2024 терм. спл. 01.03.2024 у сумі 365 444,67 грн; № 9122338481 вiд 09.05.2024 терм. спл. 10.05.2024 у сумі 246 303,78 грн; № 9122338481 вiд 09.05.2024 терм. спл. 10.05.2024 у сумі 238 559,08 грн; № 9122338481 вiд 09.05.2024 терм. спл. 10.05.2024 у сумі 240 210,49 грн; № 9235617130 вiд 15.08.2024 терм. спл. 15.08.2024 у сумі 271 006,04 грн; № 9235617130 вiд 15.08.2024 терм. спл. 15.08.2024 у сумі 288 506,83 грн; № 9235617130 вiд 15.08.2024 терм. спл. 15.08.2024 у сумі 276 757,04 грн; № 9405407484 вiд 08.01.2025 терм. спл. 08.01.2025 у сумі 16 300,90 грн; № 9405407484 вiд 08.01.2025 терм. спл. 08.01.2025 у сумі 15 668,10 грн; № 9405407484 вiд 08.01.2025 терм. спл. 08.01.2025 у сумі 11 588,50 грн; № 9406507309 вiд 09.01.2025 терм. спл. 10.02.2025 у сумі 1 760,00 грн; № 9406507309 вiд 09.01.2025 терм. спл. 10.02.2025 у сумі 1 760,00 грн; № 9422050644 вiд 30.01.2025 терм. спл. 10.02.2025 у сумі 5 280,00 грн; № 9422050644 вiд 30.01.2025 терм. спл. 10.02.2025 у сумі 3 520,00 грн.
Всього заборгованість за вищевказаним податком становить 4 655 991,38 грн.
Розпорядником майна у наданому до суду повідомленні вимоги за ЄСВ визнані в повному обсязі.
Дослідивши матеріали заяви та додані в обґрунтування заявлених вимог докази, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області за ЄСВ обґрунтованими у загальному розмірі 4 655 991,38 грн та доведеними належними доказами.
Крім того, кредитор заявив грошові вимоги з податку на додану вартiсть iз вироблених в Українi товарiв (робiт, послуг) на суму 1 022 853,90 грн (штафні санкціі - 1 022 853,90 грн), які нараховані згідно з Податковим повiдомленням-рiшенням (форма 'Н') № 00199530413 вiд 07.07.2023 на суму 1 022 853,90 грн, які на цей час є не узгодженими, оскільки податкове повiдомлення-рiшення № 00199530413 вiд 07.07.2023 оскаржується у Харківському окружному адміністративному суді (справа №520/26263/23).
З цього приводу, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Підпунктом 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Положеннями пункту 58.1статті 58 ПК України передбачено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.
Зазначена стаття встановлює загальні підстави і порядок надсилання податкового повідомлення-рішення і не пов'язує із цією дією виникнення податкового зобов'язання у платника податку.
Аналіз наведених вище приписів податкового законодавства, в тому числі положень підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, пункту 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 та інших положень ПК України, дає змогу дійти висновку про те, що грошове зобов'язання платника податків для цілей здійснення адміністрування податків та зборів може існувати як узгоджене зобов'язання, набувши статусу податкового боргу після настання моменту його сплати, що надає податковому органу можливість здійснення заходів щодо стягнення суми такого зобов'язання, а також як неузгоджене зобов'язання, коли грошове зобов'язання існує, але заходи щодо адміністрування податків та зборів податковими органами не вживаються.
Однак неузгодженість суми грошового зобов'язання не означає, що зобов'язання не існує або може не враховуватися при зверненні із заявою про визнання кредиторських вимог відповідно до приписів статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно ж до частини другої статті 47 КУзПБ у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна. За результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
Поряд з цим будь-яких спеціальних приписів щодо кредиторських вимог органу доходів та зборів із зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування КУзПБ не містить.
Таким чином, з огляду на положення статей 45-47 КУзПБ, податковий орган, так само як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов'язань по сплаті податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, разом з документами, що ці зобов'язання підтверджують, а господарський суд зобов'язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов'язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу.
Аналогічний висновок містить постанова Великої Палати Верховного Суду від 15.12.2020 у справі №904/1693/19.
Як встановлено судом, грошові вимоги з податку на додану вартiсть iз вироблених в Українi товарiв (робiт, послуг) на суму 1 022 853,90 грн (штрафні санкціі) підтверджуються наданими кредитором наступними доказами:
актом перевірки від 15.06.2023 № 18915/20-40-04-13-03/01203834 з додатком № 1 та доказами направлення/вручення;
податковим повiдомленням-рiшенням № 00199530413 вiд 07.07.2023 з розрахунком та доказами направлення/вручення.
Отже, на думку суду, на час розгляду заяви ГУ ДПС в Харківській області з грошовими вимогами до боржника в цій частині зобов'язання не спростоване боржником, строк давності, встановлений приписами статті 102 ПК України (1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу) не є пропущеним, зобов'язання підтверджене належними доказами, в зв'язку з чим визнаються судом в розмірі 1 022 853,90 грн.
Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З'ясування відповідних обставин здійснюється із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності.
Обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів. Всебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв'язками, відносинами і залежностями. Таке з'ясування запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
Належним чином дослідити поданий стороною доказ, перевірити її, оцінити в сукупності та взаємозв'язку з іншими наявними у справі доказами, а у випадку незгоди з ним повністю чи частково - зазначити правові аргументи на його спростування, це процесуальний обов'язок суду (див. постанову Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 23.12.2020 у справі № 757/28231/13-ц, постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.07.2022 у справі № 910/6210/20).
Крім того, у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов'язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №908/710/18, від 15.10.2019 у справі №908/2189/17).
Розглядаючи доводи кредитора та боржника, суд враховує висновки в рішенні ЄСПЛ у справі "Проніна проти України" в якому зазначено, що п.1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Лише той факт, що суд окремо та детально не відповів на кожний аргумент, представлений сторонами, не є свідченням несправедливості процесу (рішення ЄСПЛ у справі "Шевельов проти України").
Таким чином, розглянувши заяву ГУ ДПС у Харківській області із грошовими вимогами до боржника, дослідивши надані заявником докази на підтвердження поданої заяви, суд вважає вимоги ГУ ДПС у Харківській області обґрунтованими і такими, що підлягають визнанню судом на загальну суму 28 174 226,10 грн, з якої: основний платіж - 23 164 586,72 грн, штрафні санкції - 1 842 130,75 грн, пеня - 3 167 508,63 грн.
Крім того, судом встановлено, що кредитор не є заінтересованою особою стосовно боржника.
Керуючись ст. 2, 45-47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 74, 75, 79, 86, 234-235, 236 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати грошові вимоги ГУ ДПС у Харківській області до Державного підприємства "Дослідне господарство "Гонтарівка" Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України в сумі 28 174 226,10 грн, з якої заборгованість в сумі: 4 655 991,38 грн - підлягає включенню до 2 черги; 18 508595,34 грн - до 3 черги; 5 009 639,38 грн - до 6 черги, а також 4844,80 грн судового збору до 1 черги.
Вимоги є конкурсними з правом вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів.
2. Ухвалу направити кредитору, боржнику, розпоряднику майна.
Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, та не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.
Повний текст ухвали складено та підписано 06.05.2026.
Суддя Міньковський С.В.