Справа № 159/1757/26
Провадження № 3/159/849/26
07 травня 2026 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП,
Військовослужбовець, старший солдат ОСОБА_1 15.03.2026 о 19.00 годині в умовах особливого періоду, в АДРЕСА_2 , у пункті тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 , під час виконання службових обов'язків перебував в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено консультаційним висновком спеціаліста Ковельського МТМО від 15.03.2026 №128.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
У судове засідання 15.04.2026 і 07.05.2026 ОСОБА_1 не з'явився. Судовий виклик, скерований на адресу проживання особи, не вручений із зазначенням причини «адресат відсутній». Відповідно до ст.277-2 КУпАП суд зобов'язаний завчасно повідомити особу про час і місце розгляду справи, проте отримання поштової кореспонденції адресатом перебуває поза межами відповідальності суду. Адресат зобов'язаний контролювати надходження поштової кореспонденції за повідомленим державі місцем постійного чи тимчасового проживання. Окрім цього, ОСОБА_1 про дату та час розгляду справи повідомлявся за місцем проходження військової служби.
Згідно з вимогами ст.268 КУпАП участь особи, щодо якої складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.172-20 КУпАП, при розгляді справи не є обов'язковою, тому враховуючи належне повідомлення про дату судового засідання, наявне у матеріалах справи клопотання про розгляд справи без участі, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Порядок оформлення і складання матеріалів про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-20 КУпАП, визначені Інструкцією про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі Інструкція), затвердженою Наказом Служби зовнішньої розвідки України 14.08.2018 №300.
Згідно з пунктом 7 Розділу ІІ Інструкції, у разі виявлення факту або виникнення підозри у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцем на території місця проходження військової служби, військових об'єктів, або появи військовослужбовця на території місця проходження військової служби, військових об'єктів у нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння для підтвердження ознак військового адміністративного правопорушення (стаття 172-20 КУпАП), такого військовослужбовця направляють до закладу охорони здоров'я на підставі письмового направлення військовослужбовця на огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (додаток 2) уповноваженої посадової особи.
Військовослужбовець направляється до закладу охорони здоров'я з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у супроводі військовослужбовців підрозділу власної безпеки СЗРУ.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною третьою статі 172-20 КУпАП, доводиться зібраними у справі письмовими доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії СхРУ №276926/036 від 16.03.2026, в якому вказані дата, час та місце вчинення правопорушення;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.03.2026, в яких останній визнав факт перебування 15.03.2026 о 19.00 годині в стані алкогольного сп'яніння;
- консультаційним висновком спеціаліста №128 від 15.03.2026, в якому лікарем Ковельського МТМО ОСОБА_2 зафіксований стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 15.03.2026 о 19.37 годині;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 від 16.03.2026.
Зазначені вище докази оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Сукупність досліджених судом доказів є достатньою для доведення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
При визначенні виду стягнення для ОСОБА_1 суд враховує конкретні обставини вчинення правопорушення, особу порушника, його статус, вік, майновий стан та стан здоров'я, обставини, що пом'якшують відповідальність (визнання вини) вважаю, що відносно останнього необхідно обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
За матеріалами справи ОСОБА_1 є військовослужбовцем, проходить військову службу пов'язану із збройною агресією Російської Федерації проти України, має пільги встановлені законодавством України (п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»), а тому підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись статтями 40-1, 221, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі одна тисяча неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (штраф підлягає сплаті за такими реквізитами - Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100, Номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564, Код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371. Справа №159/1757/26, протокол серії СхРУ №276926/036 від 16.03.2026).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяТ. В. Денисюк