справа№ 380/4380/26
з питань відстрочення виконання судового рішення
07 травня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Матулкіна О.К.
за участю:
представника заявника - Голуб Н.С.
представника позивача (заявника) - Мандзиняк Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом Головного управління ДПС України у Львівській області до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу,-
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року позов Головного управління ДПС України у Львівській області до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу задоволено повністю:
Стягнуто з Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» грошові кошти до бюджету в розмірі 4 584 209,91 грн, з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Представник відповідача подав заяву про відстрочення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року у справі №380/4380/26 строком на 1 рік (вх. №33902 від 24.04.2026 року).
У судовому засіданні представник заявника, просив відстрочити рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року у справі №380/4380/26 строком на 1 рік .
Представник відповідача просив відмовити у заяві щодо відстрочення виконання рішення суду.
При розгляді заяви позивача про відстрочення виконання судового рішення, суд керується наступним.
Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Приписами ч.2 ст.14 КАС України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ч.1 ст.378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Частинами 1, 3, 4, 5 статті 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи.
Наведені норми не містять конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду право в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи, з огляду на які, підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Враховуючи наведене, суд, вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, зобов'язаний встановити та перевірити наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або обставин, що роблять його виконання неможливим, врахувати ступінь вини відповідача (у цьому випадку заявника), стихійне лихо, інші надзвичайні події.
При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому.
Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником.
Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду.
Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.
Таким чином, відстрочення виконання судового рішення передбачає наявність дійсних та реальних обставин, що об'єктивно унеможливлюють, або створюють значні перешкоди у виконанні рішення суду.
Як зазначено вище, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року у справі №380/4380/26 позов Головного управління ДПС України у Львівській області до Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення податкового боргу задоволено повністю:
Стягнуто з Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» грошові кошти до бюджету в розмірі 4 584 209,91 грн, з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При вирішенні заяви суд враховує, що відповідно до розпорядження Львівської обласної військової адміністрації від 02.10.2025 № 1281/0/5-25ВА КП “Жовківське ВУВКГ» внесено в перелік підприємств що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Невчасне виконання КП «Жовківське ВУВКГ» фінансових зобов'язань перед Головним управлінням ДПС у Львівській області виникло через часткове та невчасне відшкодування дотацій з державного та місцевого бюджетів на покриття різниці між економічно обґрунтованими витратами та встановленими тарифами.
Жовківська міська рада Львівського району Львівської області прийняла рішення від 16.03.2026 № 7 Про затвердження Програми реалізації заходів щодо погашення податкового боргу КП «Жовківське ВУВКГ» на 2026 рік в розмірі 8 460 тис. грн з метою відновлення фінансової стабільності підприємства, недопущення блокування його господарської діяльності та створення умов для сталого функціонування систем водопостачання та водовідведення у громаді.
Суд погоджується із заявником, що відстрочення стягнення заборгованості строком на 1 (один) рік надасть можливість КП “Жовківське ВУВКГ» здійснювати господарську діяльність та поступово оплачувати борг, не зупиняючи роботу підприємства та належним чином сплатити борг перед Головним управлінням ДПС у Львівській області без заподіяння шкоди суспільним інтересам та настанням негативних соціальних та техногенних наслідків для територіальної громади.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вказані обставини унеможливлюють виконання відповідачем рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року, а тому відповідно до КАС України наявні підстави для задоволення заяви та відстрочення виконання судового рішення на 1 рік.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Заяву представника Комунального підприємства «Жовківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про відстрочення виконання рішення суду - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2026 року у справі №380/4380/26 про стягнення до бюджету податкового боргу в розмірі 4584209,91 грн на один рік.
Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.
Суддя Кухар Н.А.