справа №380/6412/26
07 травня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної ради про визнання протиправним та скасування наказу та рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Львівської обласної ради (далі - відповідач), в якому просила: (мовою оригіналу)
« 1. Визнати протиправним та скасувати наказ від 31.01.2025 про призначення ОСОБА_2 в.о. директора.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Львівської обласної ради від 31.03.2026.
3. Визнати протиправними дії Львівської обласної ради щодо організації та проведення конкурсу.
4. Зобов'язати провести новий конкурс відповідно до вимог законодавства.
5. Стягнути з відповідача: - 100 000 грн моральної шкоди; - 100 000 грн матеріальної шкоди».
Ухвалою від 15.04.2026 відкрито спрощене провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати без виклику сторін за наступними позовними вимогами:
"- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Львівської обласної ради від 31.03.2026;
- визнати протиправними дії Львівської обласної ради щодо організації та проведення конкурсу;
- зобов'язати провести новий конкурс відповідно до вимог законодавства;
- стягнути з відповідача: - 100 000 грн моральної шкоди; - 100 000 грн матеріальної шкоди".
Позовні вимоги обґрунтовані наступним: «…31.01.2025 службовою особою - в.о. начальника Управління майном спільної власності Львівської обласної ради Білоусом А.В., за відсутності належних повноважень, видано наказ про призначення Богдана Хобзея виконуючим обов'язки директора КНП ЛОР «ЛОІАЦМС». 31.03.2026 конкурсною комісією Львівської обласної ради визначено переможцем конкурсу ту ж особу - Богдана Хобзея. Таким чином, конкурсна процедура фактично була використана для легітимації заздалегідь прийнятого рішення. Одночасно, функції голови Львівської обласної ради тривалий час здійснює особа у статусі «в.о.» (Юрій Холод), що не передбачено законом як постійна форма здійснення повноважень, та вплинуло на формування і діяльність конкурсної комісії…».
Із вказаних підстав позивачка просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що оголошення про проведення конкурсного відбору на заміщення вакантної посади директора комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» знаходилося у відритому доступі та було опубліковано на офіційному веб-сайті Львівської обласної ради 16.02.2026. Також, на цьому ж ресурсі публікувалися протоколи засідань конкурсної комісії та відеозапис засідання конкурсної комісії від 31.03.2026.
Відповідно до п. 1.5. Статуту комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», затвердженого наказом управління майном спільної власності Львівської обласної ради від 21.09.2022 № 32-с, підприємство перебуває у спільній власності територіальних громад Львівської області в особі Львівської обласної ради (надалі Власник). Засновником Підприємства є управління майном спільної власності Львівської обласної ради (далі - Засновник), яке діє від імені Власника на підставі та в межах, визначених законодавством України та делегованих Власником повноважень. Згідно з п. 7.2.5. Статуту, до компетенції управління майном спільної власності Львівської обласної ради (Засновника) належить: укладення трудового договору (контракту) з директором Підприємства. Положеннями п. 7.4. Статуту закріплено, що керівництво Підприємством здійснює керівник Підприємства - Директор, якого призначає Власник за результатами конкурсу, проведеного Засновником в порядку, визначеному законодавством України та рішенням Власника.
На засіданні конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» від 31.03.2026, за результатами відкритого поіменного голосування ОСОБА_3 було визначено переможцем конкурсу на посаду директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики». Проте, відповідного рішення про призначення Хобзея Богдана Павловича на посаду директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» власником підприємства (Львівською обласною радою) станом на сьогодні не приймалося. Відтак, ОСОБА_3 є в.о. директора комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» (що підтверджується наказом управління майном спільної власності Львівської обласної радив від 31.01.2026).
Стверджує: «…усі правові та організаційні питання, які пов'язані із проведенням вищеописаного конкурсу, покладаються на управління майном спільної власності Львівської обласної ради. Беручи до уваги вищенаведене, Львівська обласна рада не є належним відповідачем за заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами у адміністративному позові від 06.04.2026…».
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Позивачка надіслала відповідь на відзив, у якій ствердила, що на її думку саме Львівська обласна рада є належним відповідачем у цій справі, оскільки «…дії управління є похідними від повноважень обласної ради, а тому відповідальність не може бути штучно «перекладена» на структурний підрозділ…».
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. ... Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
На виконання ухвали суду від 15.04.2026 відповідач надав суду копії документів, складених під час проведення конкурсної процедури із проведення конкурсу на посаду директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно- аналітичний центр медичної статистики».
Так судом встановлено, що накази від 28.01.2026 № 8-Н «Про конкурс на заміщення посади директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики»», від 12.02.2026 № 26-Н "Про утворення та затвердження персонального складу конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення посади директора КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» прийняті в.о. начальника управління майном спільної власності Львівської обласної ради.
Положення про управління майном спільної власності Львівської обласної ради, затверджене рішенням Львівської обласної ради від 23.06.2006 № 33 (із змінами та доповненнями), Розділом 1 якого визначено, що Управління майном спільної власності Львівської обласної ради (далі - Управління) є органом Львівської обласної ради, що утворюється з метою здійснення повноважень щодо управління майном та об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст Львівської області (далі - спільної власності). Управління як структурний підрозділ Львівської обласної ради є юридичною особою, має самостійний баланс, відокремлене майно, бюджетний та інші рахунки, гербову печатку, необхідні штампи, бланки, може набувати майнові і немайнові права, нести обов'язки, виступати позивачем і відповідачем у суді, господарському, адміністративному, третейському судах.
Розділом 2 цього ж положення закріплено, що управління майном спільної власності Львівської обласної ради від імені обласної ради виступає стороною трудових відносин з керівниками підприємств, закладів, установ, організацій спільної власності територіальних громад області. Оформляє трудові відносини, у тому числі проводить конкурс на заміщення посади керівника вищого навчального закладу у випадках, передбачених законодавством України, видає відповідні накази. Укладає трудові договори (контракти) з керівниками закладів, установ, організацій, підприємств, що належать до спільної власності територіальних громад області, видає відповідні накази. Видає накази щодо звільнення керівників, якщо звільнення відбувається за ініціативою керівника або у випадку закінчення строку дії контракту.
Відтак управління майном спільної власності Львівської обласної ради є органом Львівської обласної ради та як структурний підрозділ Львівської обласної ради є юридичною особою і як встановлено судом ініціювало проведення конкурсу та утворило конкурсну комісію.
Враховуючи оскарження позивачкою проведення конкурсу та рішення конкурсної комісії, суд вважає, що у даній справі управління майном спільної власності Львівської обласної ради є належним відповідачем у справі .
Разом із тим із відповіді на відзив судом встановлено, що позивачка заперечує проти заміни відповідача у справі, відтак із урахуванням вимог ч. 4 ст. 48 КАС України суд залучає до участі у справі як співвідповідача управління майном спільної власності Львівської обласної ради .
З урахуванням встановлених обставин, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості співвідповідача Управління майном спільної власності Львівської обласної ради .
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Залучити до участі у справі в якості співвідповідача Управління майном спільної власності Львівської обласної ради (вулиця Володимира Винниченка, 18, Львів, Львівська область, 79000, код ЄДРПОУ 25255072).
Надіслати Управлінню майном спільної власності Львівської обласної ради копію позову із доданими документами.
Надати Управлінню майном спільної власності Львівської обласної ради строк для подання відзиву по справі 15 днів із дати отримання позову.
Ухвала окремо не оскаржується.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею
Суддя Морська Г.М.