Справа
№ 489/2373/26
Провадження
№3/489/705/26
07 травня 2026 р. м. Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду м. Миколаєва Губницький Д. Г., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.172-15 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець, місце проживання: АДРЕСА_1 , -
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ПдРУ №293654 від 09.03.2026 року, то 08.03.2026 близько 13 год. 00 хв. безпосередньо на локації ОКП-1 НОМЕР_1 прикордонного загону ( АДРЕСА_2 ), штаб-сержант ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби зі стримування збройної агресії російської федерації на території України, проігнорував обов'язки щодо охорони мобілізованих військовослужбовців, які перебувають на території військового містечка ОКП НОМЕР_2 НОМЕР_1 прикордонного загону ( АДРЕСА_2 ), допустив порушення пропускного режиму на території зазначеного військового містечка, що обумовило самовільне залишення місця несення служби військовослужбовцем з числа мобілізованих солдата ОСОБА_3 , чим вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду (військового стану). Своїми діями штаб-сержант ОСОБА_2 порушив вимоги ст. ст. 11, 12, 16, 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 1-5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Таким чином вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні проти протоколу заперечував.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ч.1 ст. 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби. Частиною другою статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Отже, недбале ставлення до військової служби характеризується невиконанням або неналежним виконанням військовою службовою особою своїх обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, інструкціями, наказами через несумлінне ставлення до них; наявністю негативних наслідків, що порушують встановлений порядок здійснення військовими службовими особами своїх функцій щодо забезпечення належного рівня військової дисципліни, статутного порядку, збереження військового майна, що є складовою воєнної безпеки України.
Згідно вимог ст.1, 2, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Статтею 26 Статуту передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільну-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Так, на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП до матеріалів справи долучено та надано суду окрім протоколу про військове адміністративне правопорушення також рапорт, службову характеристику та письмові пояснення військовослужбовців.
Однак жодних належних та допустимих доказів на доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП до матеріалів справи не долучено.
За змістом вищезазначених вимог закону висновки судді щодо оцінки доказів мають вказуватись у точних і категоричних судженнях, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП, а також не конкретизовані його дії (бездіяльність) за фактичними обставинами, які він повинен був виконати за вимогами нормативних актів із особовим складом військової частини, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю (недоведеністю) події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищезазначеного, ст. 62 Конституції України, , керуючись ст. ст. 7, 9, 172-15, 245, 251, 277, 278, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Суддя: Д.Г. Губницький