Справа № 173/940/26
Провадження № 3/173/365/2026
07 травня 2026 року м. Верхньодніпровськ
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Кожевник О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
27 лютого 2026 року о 00 год. 53 хв. в с. Пушкарівка, по вул. Варвари Ілляшевської водій ОСОБА_1 керував автомобілем з вираженими ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, не виразна мова, не стійка хода). На вимогу пройти огляд на встановлення ступеня алкогольного сп'яніння відмовився під відеозапис на бодікамеру. Таким чином ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 2.5 ПДР за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судові засідання призначені на 08 год. 00 хв. 08 квітня 2026 року, 08 год. 00 хв. 07 травня 2026 року ОСОБА_1 не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставку SMS на номер телефону НОМЕР_1 , дата та час доставки 30.03.2026 о 09 год. 27 хв., 09.04.2026 14:43:30.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 обізнаний, що Верхньодніпровським районним судом Дніпропетровської області стосовно нього розглядається справа про адміністративне правопорушення, а також те, що суддею вживались заходи для його повідомлення про дату та час розгляду справи, те, що останній не вжив заходів для явки до суду, не подавав письмових заперечень проти протоколу, не скористався своїм правом на юридичну допомогу, не виявив бажання прийняти участь в судовому засіданні як в режимі відео конференції так і особисто. З огляду на викладене, суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пункт 2.5 ПДР вказує, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- інформацією викладеною в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 601628 від 27 лютого 2026 року;
- направленням на огляд особи з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції виданого о 01 годині 27 лютого 2026 року на ім'я ОСОБА_1 у зв'язку із виявленням ознак алкогольного сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, хитка хода;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів відповідно до якого зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких останній від надання будь яких пояснень відмовився на підставі ст. 63 Конституції України;
- відеозаписом до протоколу про адміністративне правопорушення при перегляді якого встановлено, що відеозапис датований 27.02.2026, час початку фіксування 00 год. 54 хв. Громадянин чоловічої статі пояснює, що він не «задувається», став і стоїть. Працівники поліції роз'яснили особі, що він порушив комендантську годину, побачили, як рухається автомобіль та зупинили водія у якого виявили ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували йому продути Драгер або проїхати в лікарню м. Кам'янське. Чоловік звинуватив працівників поліції в тому, що вини його «пасуть» та «ганяються за ним». Працівник поліції надав чоловіку прилад Драгер з трубочкою, проте водій від продуття відмовився. Водій зазначив: «да я торошки випивший» та хотів «домовитись», щоб стосовно нього не складали протокол. Пропонував віддячити та запитував ПІБ начальника ВП, зауважив, що коли він тверезий його не зупиняють. Сказав, що буде телефонувати своєму керівництву, на що працівник поліції не заперечував, оскільки законом це не заборонено. Водій запитав у працівників поліції чому з ними не можна дружити та вирішити питання «по людськи». На що працівник поліції зауважив, що водій вже не один раз був зупинений в стані алкогольного сп'яніння, додав, що за свою роботу отримує зарплатню та робить свою справу. Водій пояснив, що він є військовослужбовцем і супроводжує 28 локацій тому «може їздити так, це остаточний стан, він же не п'яний». На вимогу працівників поліції водій повідомив, що має посвідчення водія, однак після того, як працівник поліції попросив його пред'явити та повідомив, що воно підлягає вилученню, водій сказав, що посвідчення водія не має. Стосовно водія складено постанову за непред'явлення посвідчення водія.
Таким чином, дослідивши матеріали справи суддя дійшла висновку, що ОСОБА_1 своїми протиправними діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмовився від проходження у встановленому законом порядку від огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до інформаційного листа відділення поліції № 3 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області повідомляє, що згідно з інформацією з бази НАІС «Посвідчення водія» гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має посвідчення водія НОМЕР_2 від 19.01.1999 року місцезнаходження якого не встановлено.
За приписами ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
Враховуючи, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення повністю підтверджується доказами по справі в їх сукупності, доходжу висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення як на водія в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, що буде достатнім для попередження вчинення ним інших правопорушень в подальшому.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. 130, 280, 283 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Штраф слід перерахувати на рахунок (IBAN) - UA758999980313020149000004001, отримувач - ГУК у Дніпропетровській області/ Дн-ка об/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37988155, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), ККДБ - 21081300, призначення платежу: протокол серії ЕПР1 № 601628 від 27 лютого 2026 року.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок, який слід перерахувати на рахунок (IBAN) - UA908999980313111256000026001; отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); призначення платежу: *;101; ________ (реєстраційний номер облікової картки платника податків-фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України, у разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі у сумі 34 000 грн.
На постанову судді може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя: