18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
07 травня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/234/26
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., без участі представників сторін, розглянувши в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу “Смілянські енергетичні мережі» Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» до Фізичної особи-підприємця Маслюка Олександра Миколайовича про стягнення 1377 грн 89 коп.,
Позивач - Акціонерне товариство “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу “Смілянські енергетичні мережі» Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) Маслюка Олександра Миколайовича (далі - відповідач), в якому просив суд стягнути, на підставі акту про порушення № 006778 від 22.05.2025 - 1377 грн 89 коп. вартості не облікованої електричної енергії та відшкодування судових витрат.
Позов мотивовано порушенням відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затверджені Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, виявлене представниками позивача на об'єкті відповідача «СТО» за адресою: Черкаська обл., м Сміла, вул. Святопокровська, 32, м., а саме: вчинено дії, що призвели до зміни (зниження) показів приладу обліку, про що свідчить фіксація індикатором, вбудованим в лічильник, впливу електромагнітного поля, і на рідиннокристалічному екрані лічильника висвітлювався напис: «radio», що обумовлено п.п. 4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, внаслідок чого складено акт №006778 від 22.05.2025 про встановлення факту безоблікового споживання електричної енергії за період з 21.05.2025 по 22.05.2025.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №925/234/26 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, без виклику, запропоновано учасникам справи у встановлені строки подати суду заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань (за їх наявності) у відповідності до норм ст.ст. 165-167 ГПК України.
Відповідач в особі свого представника подав 07.04.2026 клопотання про доступ представника до матеріалів справи (вх№5843/26, а.с.62), 14.04.2026 відзив на позов (вх. №6256/26, а.с.65-68), в якому заявив клопотання про поновлення строку для подачі відзиву на позов, враховуючи фактичне отримання позивачем копії позовної заяви з додатками 07.04.2026; за змістом відзиву заперечив обґрунтованість, доведеність позовних вимог, вказав про ненадання позивачем суду доказів втручання відповідачем в роботу електролічильника, оскільки акт обстеження не являється експертним висновком, а факт пошкодження пломб та/або індикаторів, згідно п.8.4.4. ПРРЕЕ, має бути підтверджений саме експертизою, а не експертним дослідженням, просив відмовити у задоволенні позову повністю.
04.05.2026 представник позивача надіслав до суду відповідь на відзив (вх.7518/26, а.с. 72-73), в якій просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку для подачі відзиву, не погодився із доводами відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву, зауважив на доведеності позовних вимог, які просив задовольнити.
Суд заявлене відповідачем клопотання про поновлення строку для подачі відзиву на позов із урахуванням причин його пропуску, положень ст.114, ст.119 ГПК України, а також ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відкритого провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, вважав обґрунтованим тому поновив в процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву, прийняв відзив відповідача до провадження.
Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши наявні у справі № 925/234/26 письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.
Позивач - Акціонерне товариство (далі - АТ) «Черкасиобленерго», з урахуванням Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 року, що набрав законної сили 11.06.2017 року, здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території, в тому числі Черкаської області, виконує функції, має права та обов'язки оператора системи розподілу.
Відповідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 14.05.2025 Смілянський міський РЕМ станом на час розгляду справи є Відокремленим структурним підрозділом «Смілянські енергетичні мережі» Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (а.с.11).
11.02.2015 позивач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діяв Смілянський міський РЕМ(в подальшому змінено організаційно-правову форму товариства на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго» від імені якого діє відокремлений структурний підрозділ «Смілянські енергетичні мережі» АТ «Черкасиобленерго»), як постачальник, та відповідач - Фізична особа - підприємець Маслюк Олександр Миколайович, як споживач, уклали договір про постачання електричної енергії № 446 (далі - Договір, а.с. 18-21), п.1.1. якого визначено, що постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 13 кВт, величини якої по об'єктах споживача визначені в п.6 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.
У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:
п.1.2. - точки продажу електричної енергії зазначені в п. 7 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії». Приєднана потужність у точці підключення по кожному об'єкту зазначена в п. 6 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» і сумарно становить 13 кВт (тринадцять кВт);
п.2.1. - під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ);
п.2.2.2. - постачальник зобов'язується: постачати споживачу електроенергію як різновид товару:
- в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»);
- згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»;
- із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;
п.2.3.2. - споживач зобов'язується: дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього Договору та режиму роботи електроустановок відповідно до додатків «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»;
п.2.3.3. - оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків «Порядок розрахунків» та «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»;
п.2.3.4. - здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача згідно з додатком «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії»;
п.2.3.5. - забезпечувати безперешкодний та безпечний доступ уповноважених представників Постачальника за пред'явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії;
п.4.4. - у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін Договору в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт.
п.5.2. - договірні величини споживання електричної енергії визначаються на рівнях заявлених Споживачем згідно з пунктом 5.1 цього Договору обсягів;
п.7.1. - облік електроенергії, спожитої Споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж Споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення Споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником шляхом розрахунку згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків";
п.9.4. - цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до "31" грудня 2015 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.
До Договору укладено додатки, зокрема:
додаток № 2.1 підписаний сторонами Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (а.с.22);
додаток № 4 - графік зняття показів засобів обліку електричної енергії із зазначенням об'єктів: - СТО за адресою: м. Сміла, вул. Мічуріна, буд 32; лічильник №022555 типу СА4-195;-Торгівельний кіоск за адресою: м. Сміла, вул Фруктова-вул Леніна;лічильник №029330 типу ЛОЕ-5010Ш, погодження належності розрахункових приладів обліку електроенергії споживачу(а.с.23).
28.12.2018 відповідач на виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії», з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України та з метою неперервного електрозабезпечення за об'єктом (об'єктами) споживача за адресою приєднався договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з особовим рахунком № 446 (а.с.24) шляхом погодження заяви-приєднання до умов вказаного договору.
Додатком №1 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії є перелік об'єктів споживача (а.с. 24 на звороті) із зазначенням об'єктів: - СТО за адресою: м. Сміла, вул. Мічуріна, буд 32; ЕІС код 62Z9117401475224;-Торгівельний кіоск за адресою: м. Сміла, вул Фруктова- ЕІС код 62Z497241481999V;
25.12.2019 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії №446 оформлено паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії об'єкта (об'єктів) споживача (а.с.25).
З 01.01.2019 правовідносини між АТ «Черкасиобленерго» від імені якого діє відокремлений структурний підрозділ «Смілянські енергетичні мережі» АТ «Черкасиобленерго» та ФОП Маслюком О.М. регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, та типовим публічним договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом приєднання на умовах чинного договору про постачання електричної енергії № 446.
З Акту технічної перевірки (контрольного огляду) засобів обліку електричної енергії №446/2 та Акту про пломбування від 15.02.2021 вбачається, що уповноваженими працівниками позивача на об'єкті відповідача за адресою: Черкаська обл., м. Сміла, вул. Святопокровська (Мічуріна), 32, на підставі його письмового звернення, проведено технічну перевірку, встановлено засіб комерційного обліку NІК2303АР3. 1000.МС.11, зав. № 11081595 та здійснено його пломбування (а.с.29-30).
22.05.2025 уповноваженими працівниками позивача за участю відповідача - ФОП Маслюка О.М. на об'єкті «СТО» за адресою: вул. Святопокровська, 32, м. Сміла, Черкаська обл., виявлено порушення п.п. 4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: вчинено дії, що призвели до зміни (зниження) показів приладу обліку, про що свідчить фіксація індикатором, вбудованим в лічильник, впливу електромагнітного поля, і на рідиннокристалічному екрані лічильника висвітлювався напис: «radio» у зв'язку з чим акт про порушення № 006778 від 22.05.2025 (а.с. 32-33)у якому також зазначено:
п.1 - лічильник заводський № 11081595 типу NІК2303АР3, покази 027127;
п. 2 - клемна кришка №А587040та пломба № А10634111 не порушені; корпус лічильника №1763734 не порушено; Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів корпус лічильника 3М14746143 не порушено;
п. 5 - споживач не надав можливості обстежити всі струмоприймачі та їх паспортні дані;
п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - виконано заміну лічильника.
У зв'язку з виявленими порушеннями споживача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 24.06.2025 об 11 год 00 хв. за адресою: м. Сміла, вул. Євгена Саражі, 10. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. Прилад обліку лічильник NІК2303АР3 № 11081595 вилучено, укладено у пакет засобів вимірювання електричної енергії, опломбовано №4293181. До акту про порушення додаються: відеофіксація та фотозйомка (а.с. 34-35), пакет з вилученим лічильником. Акт підписано перевіряючими особами і представником споживача, в зауваженнях до акту представник споживача зазначив про відсутність зауважень до акту. Також представниками позивача 22.05.2025 складено: акти технічної перевірки №021777 (а.с.36), акт пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000 В(а.с.36 на звороті); акт про пломбування (вилученого) доказу порушення або іншого предмету (а.с.37).
24.06.2025 за результатом розгляду Акта про порушення від 22.05.2025 № 006778, інших документів долучених до акта, керуючись вимогами положень ПРРЕЕ комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №006778 від 22.05.2025, відповідно до положень п.п. 4 п. 8.4.2, п. 8.4.5, п.п. 1 н. 8.4.8, п. 8.4.9, п. 8.4.10 ПРРЕЕ проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії за період з 22.02.2025 по 22.05.2025 (з дня останнього контрольного огляду) виходячи з величини договірної потужності 10 кВт. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 3518 кВт.год на суму 34171 грн 11 коп. (а.с. 38). Відповідач був присутній при розгляді Акта про порушення від 22.05.2025 № 006778, протокол засідання комісії № 006778 підписав.
24.06.2025 відповідач, скориставшись правом, передбаченим п.6.3. Протоколу засідання комісії, звернувся до позивача із заявою (а.с. 41), в якій просив видати йому на руки електричний лічильник типу NІК2303АР3. 1000.МС.11, зав. № 11081595 для проведення експертизи.
В той же день сторонами підписано Акт приймання-передачі лічильника типу NІК2303АР3.1000.МС.11, зав. № 11081595, згідно якого засіб комерційного обліку передано ФОП Маслюку О.М. для проведення дослідження заводом-виробником (спеціалізованою організацією) та встановлення факту придатності або не придатності лічильника до комерційних розрахунків (а.с.42).
26.06.2025 відповідач відправив вищевказаний лічильник для обстеження до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Нік-Електроніка», яке є виробником засобів комерційного обліку (спеціалізованою організацією) (а.с.43), для проведення дослідження та встановлення факту придатності або не придатності лічильника до комерційних розрахунків, яке не має державної акредитації на здійснення діяльності та надання експертних послуг.
21.08.2025 ТОВ «Нік-Електроніка» здійснено обстеження лічильника NІК2303АР3.1000.МС.11, зав. № 11081595 та складено Акт обстеження лічильника (а.с. 44), який містить заключення, що індикатор електромагнітного випромінювання високої частоти працює коректно. В ході обстеження при з'єднанні з лічильником за допомогою оптопорта у журналі подій зафіксовано 2 впливи електромагнітного випромінювання високої частоти (ЕМВ). В заводських умовах був здійснений один вплив електромагнітного випромінювання високої частоти силою більше 10 В/м. На РКІ приладу обліку з'явився надпис «radio» та у журналі подій зафіксовано 3-й вплив, що свідчить про коректну роботу індикатора електромагнітного випромінювання.
05.09.2025 вищевказаний акт передано позивачу, у зв'язку з чим, останній відповідно до положень п. 8.2.6 ПРРЕЕ, 03.10.2025 направив відповідачу повідомлення № 1117/27/2025 від 02.10.2025 про засідання комісії з розгляду актів про порушення, призначене на 16.10.2025 о 10:00 год. за адресою; вул.Євгена Саражі,10, м.Сміла (а.с.45, докази направлення а.с. 46).
16.10.2025 комісією оператора системи розподілу, без участі відповідача, розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ (а.с.47), за результатами якого відповідно до вимог п.п. 4 п. 8.4.2, п. 8.4.5, п.п. 1 п. 8.4.8, п. 8.4.9, п. 8.4.10 ПРРЕЕ прийнято рішення, оформлене протоколом № 006778, про проведення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії за період з 21.05.2025 по 22.05.2025 (з дня останнього контрольного огляду, з урахуванням Акту обстеження лічильника від 21.08.2025), виходячи з величини договірної потужності 10 кВт. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 126 кВт.год на суму 1377грн 89 коп.
До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 16.10.2025 додано проект розрахунку по акту про порушення №006778 від 22.05.2025 на суму 1377грн 89 коп. та рахунок-фактуру № 446 від 16.10.2025 на вказану суму для відповідача (а.с. 48,49), які листом № 1240/27/2025 від 20.10.2025 направлені відповідачу (а.с.50, докази направлення 51).
У зв'язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, 17.12.2025 позивач звернувся до відповідача з претензію про відшкодування вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (а.с.52), в якій запропонував добровільно, протягом 30 календарних днів з дня її отримання, оплатити вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 1377 грн 89 коп., у разі несплати - повідомив про намір звернення до суду з відповідним позовом (а.с. 52). Відповідач претензію відповідача отримав, від підпису відмовився, вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 1377 грн 89 коп не сплатив, що стало причиною звернення позивача з даним позовом до суду.
Таким чином, предметом позову у справі, що розглядається, є вимога позивача, як оператора системи розподілу, до відповідача про стягнення необлікованої електроенергії у зв'язку із вчиненням останнім дій, що призвели до зміни (зниження) показів приладу обліку, про що свідчить фіксація індикатором, вбудованим в лічильник, впливу електромагнітного поля.
Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договорів про постачання електричної енергії №446 від 11.02.2015, споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії №446 від 28.12.2018, за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов'язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.
Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. Цим Законом встановлено, що:
учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (ст. 1 ч. 1 п. 96);
несанкціонований відбір електричної енергії - відбір електричної енергії за відсутності укладеного та діючого договору про постачання електричної енергії або у разі самовільного підключення до електричних мереж оператора системи передачі або розподілу поза розрахунковим засобом комерційного обліку споживача (ст. 1 ч. 1 п. 110);
основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами (ст. 2 ч. 1 п.п. 1-6);
учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори,про надання послуг з розподілу (ст. 4 ч. 1 п. 7);
постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ст. 56 ч.ч. 1, 6);
споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (ст. 58 ч. 3 п. 3);
учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (ст. 77 ч.ч. 1, 2 п.п. 2, 4, 6, 14).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), яким визначено, зокрема, наступне:
цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п.1.1.1. Розділу І);
дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (п.1.1.2. Розділу І);
комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;
лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;
перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку;
покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п. 2.1.1. Розділу І);
електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Розділу V);
споживач електричної енергії зобов'язаний:6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування(п. 5.5.5. Розділу V);
учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО (п.6.4.1. Розділу VІ).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ). Ці Правила розроблені у відповідності до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Цими Правилами встановлено, що:
ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);
у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):
акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;
договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;
засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;
засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;
контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;
необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;
оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок (п. 2.1.2.);
Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач (п. 2.1.3.).
Розділом VIII. встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, зокрема:
учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);
у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4.);
у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки (абз. 1, 10 п. 8.2.5);
акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 12 п. 8.2.6.);
кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).
Главою 8.4 розділу VIII встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил, зокрема:
оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (абз. 1 п. 8.4.1);
фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів) (п.п.4 п.8.4.2).
розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день) (п.8.4.7.);
кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (п.п.1 п.8.4.8);
у разі виявлення у побутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год) розраховується за вказаною формулою (п.8.4.11).
Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.
З 01.01.2019 відносини між сторонами регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 та типовим публічним договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом приєднання на умовах чинного договору про постачання електричної енергії № 446 від 11.02.2015.
22.05.2025 уповноваженими працівниками позивача за участю відповідача на об'єкті «СТО» за адресою: вул. Святопокровська, 32, м. Сміла, Черкаська обл., складено акт про порушення № 006778, яким виявлено порушення п.п. 4 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: вчинено дії, що призвели до зміни (зниження) показів приладу обліку, про що свідчить фіксація індикатором, вбудованим в лічильник, впливу електромагнітного поля, і на рідиннокристалічному екрані лічильника висвітлювався напис: «radio». Вказане порушення зафіксовано фотознімками, які містяться в матеріалах справи. Прилад обліку лічильник NІК2303АР3 № 11081595 вилучено, укладено у пакет засобів вимірювання електричної енергії, опломбовано №4293181.
24.06.2025 за належного повідомлення відповідача та його участі відбулось засідання комісії ВСП «Смілянські електричні мережі» на якому розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ № 006778 від 22.05.2025 і прийнято рішення, оформлене протоколом №006778. Цим рішенням комісія позивача визнала правомірність складення акта про порушення №006778 від 22.05.2025, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 22.02.2025 по 22.05.2025 (з дня останнього контрольного огляду) виходячи з величини договірної потужності 10 кВт. - 3518 кВт.год на суму 34171 грн 11 коп.9 коп. на підставі положень п.п. 4 п. 8.4.2, п. 8.4.5, п.п. 1 н. 8.4.8, п. 8.4.9, п. 8.4.10 ПРРЕЕ.
В подальшому, 16.10.2025 проведено повторне засідання комісії з розгляду Акта про порушення №006778 від 22.05.2025, з урахуванням отриманого від відповідача Акта обстеження лічильника від 21.08.2025 складеного виробником спірного лічильника ТОВ «Нік-Електроніка», позивачем визнано правомірність складення вказаного акта про порушення, прийнято рішення, оформлене протоколом № 006778, про проведення розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії за період з 21.05.2025 по 22.05.2025 (з дня останнього контрольного огляду, з урахуванням Акту обстеження лічильника від 21.08.2025), виходячи з величини договірної потужності 10 кВт. -126 кВт.год на суму 1377грн 89 коп.
Суд зауважує, що факт фіксації індикатором 22.05.2025, вбудованого в лічильник, впливу електромагнітного поля, наявність на рідиннокристалічному екрані лічильника висвітленого напису: «radio» зафіксованого представниками позивача при здійсненні обстеження лічильника встановленого на об'єкті відповідача вказує про наявність впливу електромагнітного випромінювання високої частоти, що є порушенням ПРРЕЕ.
Відповідно п. 8.4.4 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
За порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Доказів оскарження відповідачем чи скасування рішення комісії, оформленого протоколом № 0066778 від 22.05.2025 засідання комісії з розгляду актів про порушення зі спростуванням висновків позивача суду не надано, як і доказів оплати вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у сумі 1377 грн. 89 коп., що вказує на обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України, беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» у рішенні від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:
учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);
кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);
належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);
обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);
достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);
наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);
учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);
суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Зі змісту статей 13, 15, 16 ЦК України слідує, що право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Суд вправі застосувати способи захисту цивільних прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен враховувати критерії «ефективності» таких засобів захисту та вимоги частин 2-5 ст. 13 ЦК України щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав особою.
З урахуванням викладеного суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю. Доводи відповідача, наведені у запереченнях проти позову суд відхиляє з мотивів їх невідповідності викладеним обставинам справи і приписам законодавства.
Оскільки суд заявлені позовні вимоги задовольнив повністю, то відповідно до приписів ст.129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на оплату судового збору у розмірі 3328 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Маслюка Олександра Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу “Смілянські енергетичні мережі» Акціонерного товариства “Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 25204548, місцезнаходження: 20708, Черкаська обл., м. Сміла, вул.Євгена Саражі, 10 - 1377 грн 89 коп. вартість необлікованої електричної енергії.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Маслюка Олександра Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 22800735, місцезнаходження: 18002, м.Черкаси, вул. Гоголя, 285 - 3328 грн втрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 07.05.2026.
Суддя Грачов В.М.