Рішення від 05.05.2026 по справі 914/601/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2026 Справа № 914/601/26

Господарський суд Львівської області у складі судді Запотічняк О.Д.

за участю секретаря судового засідання Яремко В.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області

в інтересах держави в особі Позивача: Славської селищної ради Стрийського району Львівської області, смт Славсько, Львівська обл.,

до відповідача: Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» в особі філії “Карпатський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України», м. Ужгород

про: відшкодування шкоди у розмірі 125 465, 58 грн

за участю представників сторін:

від прокуратури: Місінська М.А.;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

Хід розгляду справи.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі позивача Славської селищної ради Стрийського району Львівської області до Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» в особі філії “Карпатський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» про відшкодування шкоди у розмірі 125 465, 58 грн.

Ухвалою від 09.03.2026 суд відкрив провадження у справі спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання 14.04.2026.

18.03.2026 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за вх. № 7831/26.

20.03.2026 від прокуратури надійшла відповідь на відзив за вх. № 8122/26.

В судове засідання 05.05.2026 з'явилася прокурор, надала пояснення по суті спору, просила позовні вимоги задоволити. Представники позивача, відповідача не з'явились, причин неявки суду не повідомили.

Беручи до уваги предмет та підстави позову у даній справі, закінчення процесуальних строків, суд дійшов до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.

В судовому засіданні 05.05.2026 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Правова позиція прокурора.

Стрийською окружною прокуратурою Львівської області за результатами вивчення матеріалів кримінального провадження № 12022141300000172 від 06.10.2022, під час якого виявлено незаконну рубку 11 дерев породи смерека; у результаті чого заподіяно шкоду у розмірі 125 465, 58 грн. Обов'язок щодо відшкодування такої шкоди несе ДСГП “Ліси України» в особі філії “Карпатський лісовий офіс» Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» як постійний лісокористувач, оскільки, особу, яка здійснила незаконні порубки дерев не встановлено.

Славською селищною радою не вжито належних заходів щодо захисту інтересів держави, зокрема, не подано до суду відповідну позовну заяву, що в свою чергу вказує на неналежний захист органом місцевого самоврядування порушених інтересів держави, тому у прокурора виникли обґрунтовані підстави на звернення до суду із даною позовною заявою.

Відповідач як постійний лісокористувач не забезпечив належного контролю за охороною лісових ресурсів, а тому має нести цивільно-правову відповідальність за завдану шкоду в повному обсязі.

Правова позиція позивача.

Позивач письмових пояснень по суті спору не надав.

Правова позиція відповідача.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову, обґрунтовуючи свою позицію тим, що прокурором не доведено протиправної бездіяльності відповідача як постійного лісокористувача, оскільки саме його посадові особи виявили та у встановленому законом порядку повідомили правоохоронний орган про факт вчинення порушення природоохоронного законодавства у вигляді незаконної рубки дерев. Представник відповідача заперечує щодо правильності розрахунків розмірів збитків, оскільки такі, на його переконання, ґрунтуються на припущеннях. Поруч з тим, представник відповідача стверджує про неналежність такого доказу, як висновок експерта у даній справі.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Стрийською окружною прокуратурою здійснюється керівництво у кримінальному провадженні №12022141300000172 від 06.10.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України, досудове розслідування у якому проводиться СВ ВП № 3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області. Під час досудового розслідування встановлено факт самовільної порубки лісодеревини, а саме 05.10.2022 близько 13.00 годин в ур. "Секульська" у кв. № 38 виділ №3 Рожанківського лісництва ДП "Славське ЛГ" в межах с. Верхня Рожанка Стрийського району Львівської області виявлено самовільну порубку 11 дерев породи "Смерека" загальною кубомасою близько 11,88 м. куб.

Встановлено, що державним підприємством «Славське лісове господарство» (надалі ДП «Славське ЛГ»), правонаступником якого є державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (надалі ДП «Ліси України») в особі філії «Карпатський лісовий офіс» порушено вимоги законодавства у сфері охорони, захисту та використання лісів при веденні лісового господарства, а саме: не здійснено комплекс заходів, спрямованих на збереження лісів, запобігання незаконних порубок.

Так, через неналежне виконання відповідачем своїх обов'язків, спрямованих на захист лісів, допущено порубку третіми невстановленими особами лісу у межах кварталу 38, виділу 3 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ», в кількості 11 дерев породи "Смерека" загальною кубомасою близько 11,88 м. куб.

За фактом незаконної порубки дерев 06.10.2022 СВ ВП №3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування кримінального провадження №12022141300000172, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України. Оглядом місця події від 05.10.2022, який проведено в ході здійснення досудового розслідування кримінального провадження №12022141300000172, встановлено, що у кварталі 38 виділів 3 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ» в урочищі "Секульська" виявлено 11 пнів дерев породи «Смерека» з наступними діаметрами: №1 - 37 см; №2 - 27 см; №3 - 51 см; №4 - 43 см; №5 - 43 см; №6 - 40 см; №7 - 35 см; №8 - 38 см; №9 - 44 см; №10 - 47 см; №11 - 47 см.

Окрім цього, оглядом місця події від 05.10.2022, який проведено в ході здійснення досудового розслідування кримінального провадження №12022141300000172, встановлено, що у лісовому масиві с. Верхня Рожанка Стрийського району Львівської області в кварталі 38 виділ 3 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ» виявлено 31 колоду дерев породи «Смерека» різного діаметру довжиною 4 м., 5 м., 6 м., загальною кубомасою близько 11,88 м. куб.

Згідно висновку судової інженерно-екологічної експертизи №СЕ-19/114-24/26562-ФХЕД від 29.07.2025, проведеної у межах кримінального провадження №12022141300000172 від 06.10.2022, розмір шкоди, з урахуванням індексації, заподіяної рубкою, проведеною всупереч діючим вимогам у галузі лісоохоронного законодавства, 11 дерев породи «Смерека», виявленої у лісовому масиві у кварталі №38 виділі №3 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ» в межах с. Верхня Рожанка Стрийського району Львівської області, становить 125 465,58 грн.

На даний час осіб, винних у незаконній порубці лісу у межах кримінального провадження не встановлено, а тому шкода, заподіяна навколишньому природному середовищу, залишається невідшкодованою.

Славською селищною радою належних заходів щодо судового захисту порушених інтересів територіальної громади не вжито.

Зокрема, Стрийською окружною прокуратурою листами від 26.12.2025 та від 15.01.2026 повідомлено Славську селищну раду про встановлення факту незаконної рубки деревини на території ради із зазначенням розміру завданої шкоди та необхідністю вжиття відповідних заходів реагування.

Однак, у відповідь на вказані листи Славська селищна рада листами від 14.01.2026 та 29.01.2026 повідомила Стрийську окружну прокуратуру, що збитки, завдані порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища не відшкодовані та що органом місцевого самоврядування заходи щодо стягнення шкоди за фактом незаконної порубки дерев не вживались.

На виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратури» листом від 03.02.2026 прокуратурою повідомлено Славську селищну раду про наявність підстав для представництва інтересів держави шляхом скерування до Господарського суду Львівської області позову про стягнення шкоди на користь органу місцевого самоврядування.

З огляду на викладене, прокурором подано позовну заяву про стягнення 125 465, 58 грн шкоди з ДСГП “Ліси України» в особі філії “Карпатський лісовий офіс» на користь Славської селищної ради Стрийського району Львівської області.

Оцінка суду.

Щодо звернення прокурора.

Згідно із ст. 23 Закону України “Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним із повноважень виконавчого органу місцевого самоврядування у галузі охорони навколишнього природного середовища є здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"), місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Для фінансування заходів, спрямованих на охорону довкілля, утворюються місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Згідно з інформації філії “Карпатський лісовий офіс» від 10.01.2026 встановлено, що лісосічна ділянка: квартал № 38 виділ №3 (у межах якої виявлено факт незаконної порубки деревини) входять до складу Рожанківського лісництва Сколівського надлісництва філії “Карпатський лісовий офіс» ДП “Ліси України», та входять до складу Славської територіальної громади розташованої у Стрийському районі Львівської області.

Звертаючись з цим позовом до суду, прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Славську селищну раду Стрийського району Львівської області та зазначив, що з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в особі Славської селищної ради Стрийського району Львівської області Стрийською окружною прокуратурою листами від 26.12.2025 та від 15.01.2026 повідомлено Славську селищну раду про встановлення факту незаконної рубки деревини на території ради із зазначенням розміру завданої шкоди та необхідністю вжиття відповідних заходів реагування.

Однак у відповідь на вказані листи Славська селищна рада листами від 14.01.2026 та 29.01.2026 повідомила, що збитки, завдані порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища не відшкодовані та що органом місцевого самоврядування заходи щодо стягнення шкоди за фактом незаконної порубки дерев не вживались.

Вказані обставини свідчать про неналежне здійснення органом місцевого самоврядування своїх зобов'язань щодо реалізації функції захисту порушених інтересів держави протягом розумного строку, про що зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, і, як наслідок, наявність передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» підстав для їх представництва.

З огляду на викладене, у прокурора виникає законне право на звернення з позовом до суду з вимогою стягнення збитків, завданих ДСГП “Ліси України», здійснюючи надані законом функції, реалізуючи покладені на нього від імені держави повноваження по захисту державних інтересів.

Крім цього, на виконання ст. 23 Закону України «Про прокуратури» листом від 03.02.2026 прокуратурою повідомлено Славську селищну раду про наявність підстав для представництва інтересів держави шляхом скерування до суду позову про стягнення шкоди на користь органу місцевого самоврядування.

Отже, прокурор правомірно оцінив такі дії позивача як бездіяльність і звернувся з позовом до суду в інтересах держави в особі Славської селищної ради Стрийського району Львівської області.

Щодо суті заявлених позовних вимог.

Предмет позову становить стягнення шкоди, завданої державі через неналежне виконання відповідачем обов'язків щодо охорони та збереження лісу.

Статтею 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди.

Загальні підстави відповідальності за завдану шкоду визначено у ст.1166 Цивільного кодексу України, з аналізу якої слідує, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі.

Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Обов'язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювача шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоду (ч.2 ст.1166 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.

ДП “Ліси України» є постійним користувачем земельнки ділянки з кадастровими номерами 46245843000:04:000:0612, що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 338420250 від 07.07.2023.

Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.

Згідно положень Статуту ДП “Ліси України» серед основних видів статутної діяльності підприємства є, зокрема, охорона і захист лісів від самовільних рубок.

Відповідно до правових висновків Верховного суд, викладених у постанові від 11.02.2026 (справа № 907/278/25), обов'язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов'язків, в тому числі у разі незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок дерев. При цьому, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, що має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами (аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду від 30.01.2025 у справі № 907/48/24, від 18.05.2023 у справі № 914/669/22, об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09.08.2018 у справі № 909/976/17).

Таким чином, цивільно-правову відповідальність за шкоду від самовільної рубки лісу несуть як особи, що її вчинили, так і постійні лісокористувачі нарівні з безпосередніми винуватцями.

З урахуванням вищевикладеного, земельні ділянки в кварталі № 38 у виділі 3 відносяться до філії Карпатський лісовий офіс ДП “Ліси України» та належить відповідачеві на праві постійного користування, а тому він є постійним лісокористувачем, який в порушення норм Лісового кодексу України та Статуту не забезпечив охорону і збереження лісових насаджень, тобто допустив протиправну бездіяльність, наслідком якої стало незаконне вирубування дерев у кількості 11 шт.

Частиною 2 статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено перелік порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища, за які може наступати відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (частина 4 статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища»).

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень (п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України).

Відповідно до ст. 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Судом встановлено, що незаконна порубка 11 дерев породи Смерека відбулася у кварталі № 38 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ», правонаступником якого є ДСГП “Ліси України філії “Карпатський лісовий офіс».

Відповідач, як постійний лісокористувач, не надав суду доказів на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства, які б свідчили про вчинення ним дій на підвідомчій йому території земель лісового фонду, направлених на забезпечення охорони і збереження лісу від незаконних вирубок, а також про відсутність його вини, а відтак, допустив протиправну бездіяльність, діяв неправомірно, що призвело до незаконного вирубування 11 дерев породи “Смерека». Між бездіяльністю відповідача та завданою шкодою існує причинний зв'язок, відсутності вини відповідача у протиправній бездіяльності суду не доведено.

Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок незаконної порубки 11 дерев породи “Смерека» у кварталі № 38 Рожанківського лісництва ДП «Славське ЛГ», правонаступником якого є ДСГП “Ліси України філії “Карпатський лісовий офіс», підтверджується висновком інженерно-екологічної експертизи №СЕ-19/114-24/26562-ФХЕД від 29.07.2025 та становить 125 465,58 грн. Суд приймає вказаний висновок як належний та допустимий доказ, оскільки розрахунок проведено відповідно до встановлених такс, а сама експертиза виконана уповноваженою особою з дотриманням вимог чинного законодавства.

Щодо доводів відповідача про неправомірність застосування Постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 при розрахунку розміру шкоди, суд зазначає, що вказаний нормативно-правовий акт є єдиним чинним документом, який встановлює спеціальні такси для обчислення шкоди, заподіяної лісовому фонду внаслідок незаконних рубок. Обов'язок постійного лісокористувача з відшкодування шкоди, завданої лісу внаслідок порушення лісового законодавства невстановленими особами, прямо випливає зі змісту статей 19, 64, 107 Лісового кодексу України. Оскільки іншого порядку нарахування збитків законодавством не передбачено, а правильність застосування Постанови № 665 підтверджена висновком інженерно-екологічної експертизи № СЕ-19/114-24/26562-ФХЕД від 29.07.2025 розрахунок збитків визнається судом належним та обґрунтованим.

З огляду на викладене, відповідач, допустивши протиправну поведінку, що призвело до незаконного вирубування дерев, має відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок допущення ним незаконного вирубування дерев, у зв'язку з чим обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача 125 465, 58 грн.

За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст.76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, вимога прокурора щодо стягнення із відповідача шкоди підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з платіжною інструкцією № 422 від 26.02.2026 прокурором сплачено 2662, 40 грн.

Враховуючи наведене, судовий збір покладається на відповідача у розмірі 2662, 40 грн.

Керуючись ст.ст. 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236-241, 247-252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» (01601, місто Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, ідентифікаційний код: 44768034) в особі філії “Карпатський лісовий офіс» (88017, Закарпатська область, місто Ужгород, вул. Собранецька, 156, ідентифікаційний код: 45554542) на користь Славської селищної ради Стрийського району (82660, Львівська область, Стрийський район, смт.Славсько, вул.В.Івасюка,24) шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 125 465,58 грн, які перерахувати на розрахунковий рахунок №UA308999980333109331000013837, код платежу: 24062100, ГУК Львів/Славська ТГ, ЄДРПОУ 38008294.

3. Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України» (01601, місто Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, ідентифікаційний код: 44768034) в особі філії “Карпатський лісовий офіс» (88017, Закарпатська область, місто Ужгород, вул. Собранецька, 156, ідентифікаційний код: 45554542) на користь Львівської обласної прокуратури судовий збір в сумі 2662, 40 грн (отримувач: Львівська обласна прокуратура, ідентифікаційний код 02910031, UA138201720343140001000000774 у ДКСУ у м. Києві, 79005, м. Львів, проспект Шевченка, 17/19).

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 08.05.2026.

Суддя Запотічняк О.Д.