Рішення від 08.05.2026 по справі 904/997/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.05.2026м. ДніпроСправа № 904/997/26

Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Новікова Р.Г., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» м. Самар

до Комунального підприємства «Центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування Самарівського району» м. Самар

про стягнення плати за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення у розмірі 181210грн09коп, пені у розмірі 3298грн02коп, 3% річних у розмірі 4597грн64коп, інфляційних втрат у розмірі 9684грн43коп.

Без участі представників сторін.

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» звернулось до Комунального підприємства «Центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування Самарівського району» з позовом про стягнення плати за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення у розмірі 181210грн09коп, пені у розмірі 3298грн02коп, 3% річних у розмірі 4597грн64коп, інфляційних втрат у розмірі 9684грн43коп.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на скидання відповідачем до системи централізованого водовідведення стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Позивач повідомив, що між сторонами укладений договір від 03.02.2025 №125/К з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (з урахуванням додаткової угоди від 17.03.2025 №1). Цей договір є чинним на момент звернення до суду з позовом.

Позивач вказав, що 28.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025 представники ТОВ “КОМСІТІ» здійснили відбір стічних вод споживача (відповідача) перед скидом їх до системи централізованого водовідведення м. Самар та склали акти відбору проб стічних вод від 28.01.2025, від 27.02.2025, від 27.03.2025, від 01.05.2025. За результатами фізико-хімічного дослідження відібраних проб стічних вод хіміко-бактеріологічною лабораторією якості води ТОВ “КОМСІТІ» встановлене перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

- азот амонійний - 35,06мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 9,95мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3), ХСК - 420мг/дм3 (норматив - 396,82мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 28.01.2025;

- азот амонійний - 30,22мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 9,50мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 27.02.2025;

- фосфати - 8,40мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 27.03.2025;

- азот амонійний - 36,62мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 8,20мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3), сухий залишок - 1658,00мг/дм3 (норматив - 1189,98мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 01.05.2025.

Позивач послався на розрахунки величини додаткової плати за скид до системи централізованого водовідведення м. Самар наднормативно забруднених стічних вод, рахунки від 25.02.2025 №125/К/0225/2, від 24.03.2025 №125/К/0325/3, від 22.04.2025 №125/К/0425/1, від 22.05.2025 №125/К/0525/1 та зазначив, що

- за період з 26.12.2024 по 28.01.2025 плата за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення дорівнює 59559грн70коп (з ПДВ);

- за період з 28.01.2025 по 27.02.2025 плата за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення дорівнює 25007грн68коп (з ПДВ);

- за період з 27.02.2025 по 27.03.2025 плата за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення дорівнює 5821грн21коп (з ПДВ);

- за період з 27.03.2025 по 01.05.2025 плата за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення дорівнює 90821грн50коп (з ПДВ).

Позивач повідомив, що відповідач оплатив рахунки за скид стічних вод в межах нормативів допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Позивач пояснив, що додаткова плата за понаднормативні скиди стічних вод у систему централізованого водовідведення нараховується відповідно до кратності перевищення норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин. При розрахунку коефіцієнта кратності Кк від фактичної концентрації забруднюючої речовини віднімається допустима концентрація, ділиться на допустиму концентрацію та отримується частка забруднення, що перевищує допустиму концентрацію. За результатами фізико-хімічного дослідження проб стічних вод, відібраних 28.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025, зафіксоване перевищення нормативів допустимих концентрацій забруднюючих речовин стічних вод з коефіцієнтом кратності Кк=0,56; Кк=0,28; Кк=0,06; Кк=0,73.

Позивач вказав про направлення на адресу відповідача вимог від 25.02.2025 №2058, від 25.03.2025 №2124, від 22.04.2025 №2224, від 22.05.2025 №2360 про сплату рахунків від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп, від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп, від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп, від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп. Ці вимоги були отримані відповідачем 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025, 27.05.2025.

На підставі пункту 32 договору від 03.02.2025 №125/К за несвоєчасне здійснення платежів позивач нарахував та заявив до стягнення пеню у загальному розмірі 3298грн02коп.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України за порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних у загальному розмірі 4597грн64коп. за загальний період 01.03.2025-25.02.2026 та інфляційні втрати у загальному розмірі 9684грн43коп. за загальний період березень 2025року - січень 2026 року.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.03.2026 суд залишив позов без руху та запропонував позивачу усунути недоліки.

На адресу суду 09.03.2026 надійшла сформована у системі “Електронний суд» заява позивача про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.03.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами справи.

Суд запропонував відповідачу у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив на позов відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду.

Суд попередив відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з довідкою Господарського суду Дніпропетровської області ухвала суду від 11.03.2026 доставлена до електронного кабінету відповідача 11.03.2026 о 13:39год. Відповідач мав право подати відзив до суду в строк до 26.03.2026 включно.

Станом на момент вирішення спору відзив на адресу суду не надходив.

Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідач відзив на позовну заяву до суду не надавав, суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, господарський суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» здійснює господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення на підставі ліцензії від 19.10.2017 №226-теп, довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 04.12.2017 №4532/0/112-17, довідки Дніпропетровської обласної державної адміністрації про чинність та безстроковість ліцензії від 12.02.2018 №509/0/112-18.

Рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради «Про визначення виконавця послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Новомосковськ» від 13.06.2023 №342/0/6-23 Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» визначено виконавцем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території міста Новомосковськ з 02.10.2023.

На підставі свідоцтва, виданого Державним підприємством «Дніпропетровським регіональним державним науково-технічним центром стандартизації, метрології та сертифікації» від 31.01.2024 №ПЧ 07-0/2452-2024 хіміко-бактеріологічна лабораторія якості води Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» здійснює свою діяльність та володіє відповідною технічною компетентністю.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» (далі - виконавець) та Комунальним підприємством «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» (далі - споживач) укладений договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 03.02.2025 №125/К (далі - договір від 03.02.2025).

Додатковою угодою від 17.03.2025, у зв'язку зі зміною найменування та реквізитів споживача, сторони домовились з 17.03.2025 внести зміни до договору від 03.02.2025 та, зокрема, преамбулу договору від 03.02.2025 викласти в новій редакції: Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМСІТІ» (далі - виконавець) та Комунальне підприємство «Центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування Самарівського району» (далі - споживач) уклали договір від 03.02.2025.

Пунктом 1 договору від 03.02.2025 передбачено, що виконавець зобов'язався з 01.01.2025 по 31.12.2025 надавати споживачу послуги з централізованого водовідведення: ДК 021:2015 - 90400000-1-Послуги у сфері водовідведення (послуги з централізованого водовідведення), абонентське обслуговування (далі - послуги) відповідної якості, а споживач зобов'язався своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених договором.

Обсяг надання послуг за договором - 10223м.куб.

Критерієм якості послуг з централізованого водовідведення є безперешкодне приймання стічних вод у мережі виконавця з мереж споживача за умови справності мереж споживача.

Згідно з пунктом 9 договору від 03.02.2025 обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку.

Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.

Для споживача власника (користувача) будівлі, індивідуального (садибного) житлового будинку визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 01.12.2017 №316.

Скидання споживачем стоків з перевищенням допустимих концентрації (ДК) забруднюючих речовин оплачується по додатковій платі. Додаткова плата розраховується у відповідності з «Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення», «Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Новомосковська», затверджених рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 17.08.2018 №456/0/6-18 зі змінами внесеними відповідно до рішення виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 07.09.2023 №533/0/6-23 (далі - Правила) з урахуванням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах при скиді їх до системи централізованого водовідведення м. Новомосковська згідно з Таблицею 4.1 до Правил.

Контрольна точка відбору проб стічних вод споживача (КТ) - КНС ЦРЛІЛ згідно зі схемою.

Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання, відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку.

За змістом пункту 23 договору від 03.02.2025 споживач зобов'язується, зокрема, проводити оплату за надані послуги шляхом перерахування коштів на поточний рахунок виконавця протягом 3-х робочих днів з дня одержання рахунку та акту прийому-передачі виконаних послуг в паперовому та/або в електронному вигляді. В разі наявності у споживача заборгованості за послуги централізованого водовідведення, виконавець має право зараховувати всі платежі споживача у рахунок погашення більш ранньої заборгованості незалежно від призначення платежу.

Пунктами 40, 41, 42 договору від 03.02.2025 встановлено, що договір діє з моменту підписання та до 31.12.2025, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань. Керуючись частиною третьою стаття 631 Цивільного кодексу України та частиною сьомою стаття 180 Господарського кодексу України, сторони домовилися, що умови договору розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.01.2025.

Якщо за один місяць до закінчення строку дії договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Припинення договору не звільняє сторони від обов'язку виконання зобов'язань, які на дату такого припинення залишалися невиконаними, зокрема здійснення перерахунку плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, здійснення остаточних нарахувань плати за послуги та остаточних розрахунків.

Договір від 03.02.2025 підписаний сторонами та скріплений печатками без зауважень та заперечень до нього.

Доказів припинення, зміни, визнання недійсним або розірвання вказаного договору сторонами суду не надано.

Відповідно до пункту 2 розділу І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, (зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за №56/31508) (далі - Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення) ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).

Згідно з пунктом 4 розділу І Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.

Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.

Рішенням Виконавчого комітету Новомосковської міської ради №456/0/6-18 від 17.08.2018 затверджені Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Новомосковська, зі змінами внесеними відповідно до рішення Виконавчого комітету Новомосковської міської ради від 07.09.2023 №533/0/6-23 (далі - Правила).

Пунктом 1.5 Правил встановлено, що Правила є обов'язковими для всіх споживачів та виробників. Правила встановлюють вимоги до споживачів, які скидають свої стічні води до системи централізованого водовідведення, регламентують взаємні права та обов'язки споживачів та виробників, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод до системи централізованого водовідведення, порядок контролю за виконанням цих Правил, Правил №316, договору, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Пунктом 3.1 Правил визначено, що до систем централізованого водовідведення приймаються стічні води споживачів, які не призводять до порушення роботи каналізаційних мереж та очисних споруд, безпеки їх експлуатації та можуть бути очищені на КОС виробників відповідно до вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 №465.

Відповідно до частини сьомої статті 33 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Згідно з пунктом 3.2 Правил стічні води, що приймають до систем централізованого водовідведення, не повинні:

1) містити горючих домішок і розчинених газоподібних речовин, здатних утворювати вибухонебезпечні суміші;

2) містити речовин, які здатні захаращувати труби, колодязі, решітки або відкладатися на їх поверхнях (сміття, ґрунт, абразивні порошки та інші грубодисперсні зависі, гіпс, вапно, пісок, металева та пластмасова стружка, жири, смоли, мазут, пивна дробина, хлібні дріжджі тощо);

3) містити тільки неорганічних речовин або речовин, які не піддаються біологічній деструкції;

4) містити речовин, для яких не встановлено гранично допустимих концентрацій (далі - ГДК) для води водойм або токсичних речовин, що перешкоджають біологічному очищенню стічних вод, а також речовин, для визначення яких не розроблено методів аналітичного контролю;

5) містити небезпечних бактеріальних, вірусних, токсичних та радіоактивних забруднень;

6) містити біологічно жорстких синтетичних поверхнево-активних речовин (далі - СПАР), рівень первинного біологічного розкладу яких становить менше 80%;

7) мати температуру вище 40-0 С ;

8) мати pH нижче 6,5 або вище 9,0;

9) мати хімічне споживання кисню (далі - ХСК) вище біохімічного споживання кисню за 5 діб (далі - БСК5) більше ніж у 2,5 раза;

10) мати БСК, яке перевищує вказане в проекті КОС м. Новомосковська;

11) створювати умови для заподіяння шкоди здоров'ю персоналу, що обслуговує системи централізованого водовідведення;

12) унеможливлювати утилізацію осадів стічних вод із застосуванням методів, безпечних для навколишнього природного середовища;

13) містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами.

Пунктом 3.4 Правил передбачено, що забороняється скидати до системи централізованого водовідведення без попереднього знешкодження та знезараження на локальних очисних спорудах з обов'язковою утилізацією або захороненням утворених осадів стічні води, що містять забруднюючі речовини, визначені у переліку забруднюючих речовин, що заборонені до скидання до системи централізованого водовідведення згідно з додатком 2 до цих Правил.

Відповідно до пункту 3.7 Правил стічні води субспоживача є складовою стічних вод споживача.

Пунктом 3.9 Правил встановлено, що споживач, котрий допускає у свою каналізаційну мережу стічні води іншого споживача, несе перед виробником відповідальність за якісні показники усієї суміші стічних вод на своїх Випусках. В деяких випадках якісний склад стічних вод визначається розрахунком відповідно до результатів аналізу стічних вод декількох споживачів та об'ємів скинутих стічних вод за розрахунковий період.

Пунктами 4.1, 4.2 Правил передбачено, що виробник визначає ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів згідно з Правилами №316, виходячи з умов забезпечення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин на скиді КОС, встановлених виробнику згідно діючого законодавства.

Для усіх споживачів, що скидають стічні води до системи централізованого водовідведення м. Новомосковська, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій забруднюючих речовин (Таблиця 4.1).

Відповідно до пункту 5.1 Правил виробник та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Новомосковська відповідно до чинного законодавства України.

Згідно з пунктом 6.1 Правил споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються цими Правилами.

За наявності локальних очисних споруд споживачі здійснюють кількісний та якісний контроль стічних вод, що надходять на них, очищених стічних вод та враховують об'єми видалених із стічних вод осадів. На вивіз та утилізацію осадів повинні бути оформлені відповідні документи (акти, накладні, рахунки), які зберігаються у споживачів не менше трьох років.

Місця та періодичність відбору проб споживачами мають бути погоджені з виробником.

Результати аналізів стічних вод і замірів їх витрат фіксують у робочих журналах, які зберігаються у споживачів безстроково.

Споживачі систематично раз в квартал, надають виробнику інформацію про якісний склад стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробника.

Пунктами 6.6, 6.7, 6.10 Правил встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважені представники виробника, що фіксується у спеціальному журналі або в акті відбору проб (Додаток 3 до Правил), який підписують як представники виробника, так і представники споживача.

Порядок відбору проб визначений в Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (додаток №4 до Правил).

Акти складаються у двох примірниках для виробника та споживача. Обов'язково робиться примітка про отримання споживачем свого екземпляру акту. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.

Такий акт має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (у разі виявлення перевищення ДК).

У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (додаток №4 до Правил) з метою контролю якості стічних вод споживача виробник здійснює відбір контрольних проб.

Положеннями пунктів 2.5, 2.6, 2.7 Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (додаток №4 до Правил) передбачено, що відбір проб проводиться у будь-який час доби з контрольних точок.

Споживачі зобов'язані забезпечити безперешкодний підхід до місця відбору проб. Підходи повинні бути вільними, захаращування останніх забороняється.

Відбір проб оформляється актом відбору проб (додаток №3 до Правил), який підписується представниками виробника та споживача, які беруть участь у відборі проб з зазначенням посади, прізвища. Копія акту вручається представнику споживача, про що робиться відповідна відмітка в акті. Перший екземпляр акту залишається у представника виробника.

Пунктами 2.10-2.12 Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (додаток №4 до Правил) передбачено, що проба для паралельного аналізу відбирається у посуд споживача. Споживач заздалегідь повинен забезпечити комплект посуду, якщо має намір проводити паралельний аналіз згідно таблиці 1 цього Порядку.

Основний аналіз виконує лабораторія виробника.

Паралельний аналіз виконує споживач у будь-якій лабораторії, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

В актах відбору проб (додаток 3 до Правил) робиться примітка про відбір проби для виконання паралельного та арбітражного аналізу.

Відповідно до пунктів 2.25, 2.26 Порядку відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (додаток №4 до Правил) відбір проб стічних вод проводиться згідно з КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних та технологічних вод» (1995) та ДСТУ ISO 5667-10-2005 «Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод». Вид посуди і об'єм проб, необхідний для вимірювання конкретних показників наведені у таблиці 1 цього Порядку.

Відбір проб виконується ручним способом.

Згідно з матеріалами справи 28.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025 представники ТОВ “КОМСІТІ» здійснили відбір стічних вод споживача (відповідача) перед скидом їх до системи централізованого водовідведення м. Самар та склали акти відбору проб стічних вод від 28.01.2025, від 27.02.2025, від 27.03.2025, від 01.05.2025.

Відбір проб стічних вод з контрольної точки споживача - Комунального підприємства «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» відбувався у присутності представника споживача в.о. начальника технічного відділу Григор'єва К.Д. Акти відбору проб стічних вод від 28.01.2025, від 27.02.2025, від 27.03.2025, від 01.05.2025 були підписані без зауважень чи заперечень.

За результатами фізико-хімічного дослідження відібраних проб стічних вод хіміко-бактеріологічною лабораторією якості води ТОВ “КОМСІТІ» встановлене перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин:

- азот амонійний - 35,06мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 9,95мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3), ХСК - 420мг/дм3 (норматив - 396,82мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 28.01.2025;

- азот амонійний - 30,22мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 9,50мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 27.02.2025;

- фосфати - 8,40мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 27.03.2025;

- азот амонійний - 36,62мг/дм3 (норматив - 27,98мг/дм3), фосфати - 8,20мг/дм3 (норматив - 7,94мг/дм3), сухий залишок - 1658,00мг/дм3 (норматив - 1189,98мг/дм3) у пробах стічних вод, відібраних за актом відбору проб стічних вод від 01.05.2025.

У листах від 31.01.2025 №1892/1, від 04.03.2025 №2072, від 01.04.2025 №2140, від 05.05.2025 №2274 позивач повідомив відповідача про виявлене перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин стічних вод у відібраних пробах стічних вод. До листів додавались результати фізико-хімічного дослідження стічних вод Комунального підприємства «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» за відібраними пробами 28.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025. Відповідач отримав листи позивача 03.02.2025, 04.03.2025, 02.04.2025 та 06.05.2025 відповідно.

Позивач направляв на адресу відповідача вимоги від 25.02.2025 №2058, від 25.03.2025 №2124, від 22.04.2025 №2224, від 22.05.2025 №2360 про сплату рахунків:

- від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп. (з ПДВ) за скидання понаднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення за період з 26.12.2024 по 28.01.2025;

- від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп (з ПДВ) за скидання понаднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення за період з 28.01.2025 по 27.02.2025;

- від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп (з ПДВ) за скидання понаднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення за період з 27.02.2025 по 27.03.2025;

- від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп (з ПДВ) за скидання понаднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення за період з 27.03.2025 по 01.05.2025.

До перелічених вимог долучались:

- копія акту відбору проб стічних вод від 28.01.2025, розрахунок величини додаткової плати та рахунок від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн 70коп;

- копія акту відбору проб стічних вод від 27.02.2025, результати проведеного фізико-хімічного дослідження стічних вод, розрахунок величини додаткової плати та рахунок від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп;

- копія акту відбору проб стічних вод від 27.03.2025, результати проведеного фізико-хімічного дослідження стічних вод, розрахунок величини додаткової плати та рахунок від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп;

- копія акту відбору проб стічних вод від 01.05.2025, результати проведеного фізико-хімічного дослідження стічних вод, розрахунок величини додаткової плати та рахунок від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп.

Відповідач отримав вимоги 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025 та 27.05.2025 відповідно.

Згідно з пунктом 6.9 Правил, у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору проби повідомляє споживачу про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу листом-повідомленням, факсом, телефонограмою.

У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.

Пунктом 7.1 Правил встановлено, що у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод цим Правилам, Правилам №316 та умовам укладеного договору споживачі сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної категорії споживачів.

Кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами відповідно до пунктів 7.2, 7.12 цього розділу або згідно з Правилами №190.

Додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.

Приписами пункту 7.12 Правил передбачено, що плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради «Про коригування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення, бюджетних установа, інших споживачів та суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання/водовідведення на території міста Новомосковськ» від 14.08.2024 №627/0/6-24 тариф на послуги з централізованого водовідведення на території міста Новомосковськ для населення, бюджетних установ, інших споживачів становить 44грн04коп/м3 (з ПДВ).

Відповідно до матеріалів справи з об'єкту відповідача відібрані проби стічних вод 28.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 01.05.2025 та зафіксовано перевищення нормативів допустимої концентрації забруднюючих речовин стічних вод з коефіцієнтом кратності Кк=0,56, Кк=0,28, Кк=0,06, Кк=0,73 відповідно, то саме на цю кратність перевищення допустимої концентрації фактично було донараховано додаткову плату.

Згідно з пунктом 13 Правил плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором

Відповідно до пункту 23 договору від 03.02.2025 споживач зобов'язався проводити оплату за надані послуги шляхом перерахування коштів на поточний рахунок виконавця протягом 3-х робочих днів з дня одержання рахунку та акту прийому-передачі виконаних послуг в паперовому та/або в електронному вигляді. В разі наявності у споживача заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, виконавець має право зараховувати всі платежі споживача у рахунок погашення більш ранньої заборгованості незалежно від призначення платежу.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.

Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи визначений сторонами у пункті 23 договору від 03.02.2025 порядок розрахунків за надані послуги, відповідач мав сплатити додаткову плату у строк:

- до 04.03.2025 включно за рахунком від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп, отриманим 27.02.2025;

- до 01.04.2025 включно за рахунком від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп, отриманим 27.03.2025;

- до 06.05.2025 включно за рахунком від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп, отриманим 01.05.2025;

- до 30.05.2025 включно за рахунком від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп, отриманим 27.05.2025.

Згідно зі статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

Відповідач не надав до суду докази оплати суми боргу у розмірі 181210грн09коп.

Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача суми боргу у розмірі 181210грн09коп, підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем. Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення суми боргу у розмірі 181210грн09коп підлягають задоволенню.

За приписами статей 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Пунктом 32 договору від 03.02.2025 передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі 0,01% суми боргу за кожний день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100% загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

На підставі пункту 32 договору від 03.02.2025 за порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення пеню у загальному розмірі 3298грн02коп. за загальний період 01.03.2025-27.11.2025.

Суд перевірив складений позивачем розрахунок пені та встановив, що позивач при здійсненні розрахунку неправильно визначив дати порушення відповідачем грошового зобов'язання.

За розрахунками суду, з урахуванням меж позовних вимог, обґрунтований розмір пені дорівнює 3237грн70коп, з яких:

- 1060грн16коп. за період 05.03.2025-29.08.2025 за порушення строку оплати рахунка від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп;

- 447грн64коп. за період 02.04.2025-27.09.2025 за порушення строку оплати рахунка від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп;

- 104грн20коп. за період 07.05.2025-01.11.2025 за порушення строку оплати рахунка від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп;

- 1625грн70коп. за період 02.06.2025-27.11.2025 за порушення строку оплати рахунка від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп.

З огляду на вищевикладене, правомірний розмір пені становить 3237грн70коп. Позовні вимоги про стягнення пені у розмірі 60грн32коп не підлягають задоволенню.

На підставі статті 625 Цивільного кодексу України за порушення строку оплати позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних у загальному розмірі 4597грн64коп. за загальний період 01.03.2025-25.02.2026 та інфляційні втрати у загальному розмірі 9684грн43коп. за загальний період березень 2025року - січень 2026 року.

Суд перевірив складений позивачем розрахунок 3% річних. Розрахунок 3% річних містить помилки, позивач неправильно визначив дати порушення відповідачем грошового зобов'язання.

За розрахунками суду, обґрунтований розмір 3% дорівнює 4579грн98коп., з яких:

- 1752грн52коп. за період 05.03.2025-25.02.2025 за порушення строку оплати рахунка від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп;

- 678грн29коп. за період 02.04.2025-25.02.2026 за порушення строку оплати рахунка від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп;

- 141грн14коп. за період 07.05.2025-25.02.2026 за порушення строку оплати рахунка від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп;

- 2008грн03коп. за період 02.06.2025-25.02.2026 за порушення строку оплати рахунка від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп.

Позовні вимоги про стягнення 3%річних у розмірі 25грн13коп. не підлягають задоволенню.

Розрахунок інфляційних втрат містить помилки аналогічні допущені позивачем при розрахунку пені та 3% річних. За розрахунками суду, обґрунтований розмір інфляційних втрат дорівнює 8075грн33коп., з яких:

- 3915грн16коп. за період з березня 2025 року по січень 2026 року за порушення строку оплати рахунка від 25.02.2025 №125/К/0225/2 на суму 59559грн70коп;

- 1250грн04коп. за період з квітня 2025 року по січень 2026 року за порушення строку оплати рахунка від 24.03.2025 №125/К/0325/3 на суму 25007грн68коп;

- 248грн49коп. за період з травня 2025 року по січень 2026 року за порушення строку оплати рахунка від 22.04.2025 №125/К/0425/1 на суму 5821грн21коп;

- 2661грн64коп. за з червня 2025 року по січень 2026 року за порушення строку оплати рахунка від 22.05.2025 №125/К/0525/1 на суму 90821грн50коп.

У задоволенні позовних вимог про стягнення інфляційної складової в розмірі 1609грн10коп. слід відмовити.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог та відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача зі сплати судового збору розподіляються між сторонами пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись нормами Цивільного кодексу України, статтями 2, 3, 4, 13, 20, 41, 42, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 178, 237, 238, 240, 241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМСІТІ" до Комунального підприємства "Центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування Самарівського району" про стягнення плати за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення у розмірі 181210грн09коп, пені у розмірі 3298грн02коп, 3% річних у розмірі 4597грн64коп, інфляційних втрат у розмірі 9684грн43коп. - задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства "Центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування Самарівського району" області (Ідентифікаційний код 26137707; адреса місцезнаходження: 51208, Дніпропетровська область, м. Самар, вул. Гетьманська, буд. 238) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМСІТІ" (Ідентифікаційний код 40131916; адреса місцезнаходження: 51206, Дніпропетровська область, м. Самар, вул. Цокура Олексія, буд. 1) плату за скид наднормативно забруднених стічних вод до системи централізованого водовідведення у розмірі 181210грн09коп, пеню у розмірі 3237грн70коп, 3% річних у розмірі 4572грн51коп, інфляційні втрати у розмірі 8075грн33коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 3299грн63коп.

Відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення пені у розмірі 60грн32коп, 3%річних у розмірі 25грн13коп. та інфляційної складової у розмірі 1609грн10коп.

Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.Г. Новікова