Справа № 727/6411/26
Провадження № 2-о/727/219/26
06 травня 2026 року
Шевченківський районний суд м.Чернівців у складі:
головуючої судді Бойко М.Є.,
за участю секретаря судового засідання Васківчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Чернівці, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,
04.05.2026 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Украіни, місце народження: с. Миколаївка, Стодолещенського району, Смоленської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бердянськ, Запорізької області, Україна.
В обґрунтування таких вимог заявниця посилається на те, що її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України: в м. Бердянськ, Запорізької області, Україна, а тому вона звертається до суду за встановленням цього факту необхідно, оскільки це необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи державним органом України та подальшої реалізації заявницею спадкових прав .
Ухвалою суду від 04 травня 2026 року по справі відкрито окреме провадження та призначено судове засідання.
У судове засідання 06 травня 2026 року заявниця ОСОБА_1 не з'явилася, у поданій до суду заяві письмово просила розглянути справу без її участі .
Представник заінтересованої особи - Першого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечень проти задоволення заяви ОСОБА_1 не надав.
За таких обставин суд вважає можливим розглядати справу у відсутність її учасників.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступних обставин та відповідних їм правовідносин.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Статтею 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Європейський суд з прав людини, практика якого відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права, у своїх рішеннях у справах "Лоізіду проти Туреччини", "Кіпр проти Туреччини" та "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" зазначив, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи суди; виключно в інтересах жителів цієї території, дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.
Також суд враховує, що стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», а саме, що документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій жодним чином не легітимізує таку владу.
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток, можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статтею 317 ЦПК України.
Відповідно ч.1 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Як вбачається з свідоцтва про одруження серії НОМЕР_1 від 25.03.1961 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб 25.03.1961 року, прізвище після реєстрації шлюбу: чоловіка - ОСОБА_5 , дружини - ОСОБА_5 . (мовою оригіналу)
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 12.03.2026 року, зареєстрованого відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, актовий запис №1550 вбачається, що ОСОБА_6 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками її є: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . Відповідно до свідоцтва про шлюб № НОМЕР_3 від 19 лютого 1993 року ОСОБА_9 уклав шлюб з ОСОБА_8 19 лютого 1993 року, актовий запис №114. Прізвище після укладення шлюбу: чоловіка - ОСОБА_10 , дружини - ОСОБА_10 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 20 жовтня 2017 року, зареєстрованого Шевченківським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_11 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб 20 жовтня 2017 року, актовий запис №2046. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_12 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 09.12.2025 року, виданого Територіальним відділом РАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління РАЦС Запорізької області ОСОБА_2 (мовою оригіналу - ОСОБА_13 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Миколаївка, Стодолещенського району, Смоленської області померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 09.12.2025 року складено актовий запис №170259900000202028004.
Таким чином, судом встановлено, що мати заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бердянськ, Запорізької області.
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" вбачається, що м. Бердянськ, Запорізької області тимчасово окуповане з 27.02.2022 року по теперішній час.
Таким чином заявниця не має можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , оскільки відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Отже, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 від 09.12.2025 року, видане Територіальним відділом РАЦС міста Бердянськ і Бердянського району Управління РАЦС в Запорізької області на території України, не визнається та не приймається державними органами.
За таких обставин, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 від 09.12.2025 року не вважається документом, що має юридичну силу на території України і не може створювати правових наслідків.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно ОСОБА_1 для отримання нею свідоцтва про смерть матері встановленого законом зразка, а в подальшому - для оформлення спадщини, тобто, цей факт має для неї юридичне значення .
Таким чином, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо. Крім того, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення такого факту.
На підставі викладеного, а також, враховуючи, що встановлення факту смерті можливе лише у судовому порядку, а викладені у заяві обставини знайшли своє підтвердження, суд дійшов висновку, що подана ОСОБА_1 заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Виходячи з зазначеного, керуючись ст. ст. 258, 259, 263- 265, 268, 293, 315, 317, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Украіни, уродженки с. Миколаївка, Стодолещенського району, Смоленської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 , у м. Бердянськ, Запорізької області, Україна.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення .
Суддя Бойко М.Є.