Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7173/26
04 травня 2026 року м. Київ
Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42025102070000060, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4, ч. 5 ст. 191 КК України, про арешт майна,
Слідча СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_4 за погодженням із прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , звернулась до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 42025102070000060, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4, ч. 5 ст. 191 КК України, про арешт майна, а саме на: квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 929430880000, що на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із забороною розпоряджання майном.
В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що відповідно до статуту АТ «Укргазвидобування» затвердженого рішенням аукціонера Акціонерного товариства АТ «Укргазвидобування» Товариство є юридичною особою.
Згідно пункту 1.1. загальних положень Статуту Акціонерного товариства «Укргазвидобування» затвердженого рішенням аукціонера Акціонерного товариства АТ «Укргазвидобування» Товариство засноване Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» відповідно до рішення установчих зборів від 25.12.2012 на виконання Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.07.2012 № 529 «Про реорганізацію Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» за погодженням Кабінету Міністрів України відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 №360-р «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України».
Відповідно до пункту 3.1. Статуту метою діяльності Товариства є досягнення економічних і соціальних результатів одержання прибутку від провадження господарської діяльності, а також для підвищення рівня енергетичної безпеки держави, задоволення потреб внутрішніх та іноземних споживачів у відповідних послугах у безпечний, надійний та економний спосіб.
Відповідно до пункту 9.2.2. Генеральний директор Товариства - одноосібний виконавчий орган Товариства, який здійснює управління поточною діяльністю Товариства.
Наказом № 249-к від 24.05.2023 особи, яка тимчасово здійснює повноваження Генерального директора АТ «Укргазвидобування» ОСОБА_6 призначено на посаду директора з комерційних питань АТ «Укргазвидобування» з 05 червня 2023 року з випробувальним терміном на три місяці на умовах укладеного з ним трудового договору ОСОБА_5 .
Згідно посадової інструкції директора з комерційних питань
АТ «Укргазвидобування», затвердженої 29.05.2023 особою, яка тимчасового здійснює повноваження Генерального директора АТ «Укргазвидобування», Директор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, Указами та розпорядженнями Президента України, постановами Верховної Ради України, законодавчими, нормативними, правовими та іншими актами, що регламентують ведення виробничої діяльності, Статутом
АТ «Укргазвидобування», рішеннями органів управління Товариства, документами Групи Нафтогаз, Колективним договором Товариства, наказами, наказами-постановами, розпорядженнями АТ «Укргазвидобування», цією посадовою інструкцією.
Згідно пункту 2 посадової інструкції Директор з комерційних питань виконує такі обов'язки:
2.1. Забезпечує та відповідає за організацію комерційної діяльності Товариства.
2.2. Забезпечує та відповідає за роботу підлеглих підрозділів та філій з виконання виробничих завдань з переробки вуглеводнів та виробництва якісної товарної продукції.
2.3. Відповідає за укладання угод та організацію реалізації газового конденсату, скрапленого газу, бензину та інших продуктів переробки вуглеводнів, а також здійснює контроль за комерційним обліком та реалізацією вуглеводнів, видобутих за договорами про спільну діяльність.
2.4. Організовує та відповідає за роботу підлеглих підрозділів щодо моніторингу цін на ринку нафтопродуктів та скрапленого газу, послуг з переробки вуглеводневої сировини та інших послуг.
2.5. Організовує та відповідає за формування ціни на нафтопродукти та скраплений газ Товариства, реалізація яких здійснюється на біржових торгах (аукціонах) на внутрішньому ринку для сторонніх контрагентів.
2.6. Організовує та відповідає за формування, а також погоджує ціни на нафтопродукти та скраплений газ Товариства, реалізація яких здійснюється на біржових торгах на експорт, на біржових торгах у режимі торгівлі диференціалами для сторонніх контрагентів.
2.7. Погоджує ціни на нафтопродукти та скраплений газ Товариства, визначення яких регулюється окремими розпорядчими документами Товариства, окремими нормативно-правовими актами, умовами біржових торгів та закупівельних процедур, у яких Товариство пропонує до реалізації нафтопродукти та скраплений газ Товариства, а також іншими документами з питань організації проведення реалізації/закупівлі нафтопродуктів, які не суперечать чинному законодавству.
2.8. Організовує та контролює реалізацію через мережу автозаправних станцій паливно-мастильних матеріалів та скрапленого газу.
2.9. Організовує та відповідає за своєчасне складання та подання пропозицій з питань продажу скрапленого газу до аукціонного комітету.
2.14. Організовує та відповідає за процес купівлі-продажу нафтопродуктів, електричної енергії (в тому числі з урахуванням власного виробництва) для безперебійного забезпечення виробничих філій Товариства з використанням ринкових, прозорих інструментів.
Відповідно до частини 3 посадової інструкції директора з комерційних питань АТ «Укргазвидобування», Директор має право:
3.7. За дорученням Генерального директора представляти інтереси Товариства в органах державної влади та місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, незалежно від форми власності, в тому числі з закордонними фірмами,
3.8. Підписувати договори за своїм напрямком діяльності у встановленому в Товаристві порядку відповідно до вимог законодавства України та Статуту АТ «Укргазвидобування».
3.9. Організовувати у встановленому в Товаристві порядку підготовку матеріалів про пред'явлення від імені Товариства претензій та позовів до підприємств установ, організацій і фізичних осіб як в Україні, так і за її межами.
Відповідно до частини 4 посадової інструкції директора з комерційних питань АТ «Укргазвидобування», Директор несе відповідальність за:
4.1. Неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, передбачених даною посадовою інструкцією.
4.9. Заподіяння матеріальної шкоди Товариству.
4.13. Неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.
4.14. Неналежний контроль за використанням грошових коштів та матеріальних цінностей Товариства, та допущення їх нецільового використання та невиправданих фінансових витрат.
Крім того, довіреністю від 06.12.2023 № 2-706д директора з комерційних питань АТ «Укргазвидобування» ОСОБА_5 уповноважено представляти інтереси Товариства в усіх органах державної влади та в органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях, перед фізичними та юридичними особами, для цього надається право підписувати необхідні документи.
Крім того, ОСОБА_5 на підставі вказаної довіреності надано наступні права:
2. Представляти інтереси Товариства з питань, які пов?язані з купівлею-продажем та переміщенням природного газу, газового конденсату, нафти, деетанпропанбутанізованого конденсату (далі - ДЕПБК), широкої фракції легких вуглеводнів (далі - ШФЛВ), нафтопродуктів, скрапленого газу, електроенергії, для чого надається право підписувати (укладати, змінювати та розривати):
- договори, укладені за результатами аукціонів на біржах, договори поставки нафтопродуктів, природного газу, нафти, газового конденсату, ШФЛВ, акти внутрішньогосподарського переміщення природного газу, газового конденсату, нафти, ДЕПБК, ШФЛВ , нафтопродуктів та скрапленого газу, електроенергії, документи, пов?язані з придбанням, передачею та переробкою газового конденсату, нафти, природного газу;
- договори з транспортування та зберігання природного газу, акти виконаних робіт з транспортування та зберігання природного газу, документи, пов?язані з транспортуванням та зберіганням природного газу;
- інші договори, які необхідні для виконання покладених на нього завдань, в тому числі договори про надання послуг з фізичними особами.
5. Брати участь в процедурах розкриття пропозицій конкурсних торгів та цінових пропозицій щодо закупівлі нафтопродуктів, зрідженого (скрапленого) газу, мастильних матеріалів державними підприємствами, установами, організаціями, згідно із законодавством України про здійснення публічних закупівель;
5.1. Отримувати та підписувати документи, що стосуються тендерів (конкурсних торгів), а саме: отримувати документацію з конкурсних торгів, копії протоколів про розкриття цінових пропозицій та пропозицій конкурсних торгів, підписувати документи, що входять до складу цінових пропозицій та пропозицій конкурсних торгів, подавати, змінювати, відкликати цінові пропозиції та пропозиції конкурсних торгів; представляти інтереси Товариства у процедурах розкриття цінових пропозицій та пропозицій конкурсних торгів.
5.2. Укладати та підписувати договори за результатами тендерів (конкурсних торгів), без обмежень по сумі, із урахуванням обмежень , встановлених статутом Товариства, які мають своїм предметом наступне:
- купівля-продаж (придбання та/або відчуження) нафтопродуктів, зрідженого (скрапленого) газу та метану, а також , присадок до нафтопродуктів;
- зберігання нафтопродуктів, зрідженого (скрапленого) газу та метану, а також присадок до нафтопродуктів;
5.3. Підписувати в рамках договорів, зазначених в п. 5.2. цієї довіреності додатки, додаткові угоди (договори), специфікації, кошториси, протоколи, рахунки, акти прийому-передачі, акти виконаних робіт та акти наданих послуг, акти типової форми, накладні, листи, заявки, товарно-транспортні накладні та інші необхідні документи.
5.4. Підписувати листи, звернення та інші супроводжуючі документи, що стосуються постачання та продажу нафтопродуктів, зрідженого (скрапленого) газу та мастильних матеріалів.
Вказаною довіреністю передбачено, що повноваження не можуть бути передані іншим особам.
Відповідно ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно Пленуму Верховного суду від 26 квітня 2002 року № 5, організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора з комерційних питань АТ «Укргазвидобування», обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою, який вчинив розтрату чужого майна за наступними обставинами.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діє до теперішнього часу.
Так, п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, а саме при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Також, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України передбачено, що контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує в тому числі досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Такі рекомендації та інформація можуть використовуватися замовником під час підготовки до проведення закупівлі. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками. Проведення попередніх ринкових консультацій замовником не вважається участю суб'єктів господарювання у підготовці вимог до тендерної документації.
Статтею 5 зазначеного Закону закріплено Принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 3 розділу 2 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», при аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Використання такого інструменту, як ринкові консультації, дозволяє визначити структуру ринку, ступінь конкуренції та можливі варіанти предмету закупівлі з урахуванням інновацій та нових технічних рішень.
Під час проведення ринкових консультацій замовники можуть направляти учасникам ринку повідомлення (анкети, запити, запрошення до обговорення тощо) з описом необхідних та бажаних вимог до предмета закупівлі, в яких, крім іншого, слід зазначати, що надсилання таких повідомлень (анкет, запитів, запрошень) не тягне за собою виникнення зобов'язань з боку замовника щодо надання переваг учасникам ринку, що брали участь в ринкових консультаціях. Зацікавлені учасники ринку надсилають свої пропозиції із зазначенням можливих варіантів, замовники опрацьовують та аналізують отримані пропозиції. За потреби замовники можуть організовувати зустрічі з зацікавленими постачальниками/підрядниками для консультацій та обговорення. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.
Крім того, відповідно до пункту 2 розділу 3 наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг:
1)здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
-інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
-довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
-біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
-дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
-дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
Під час збору інформації про ціну слід враховувати, що умови запланованих закупівель (обсяги закупівлі, умови оплати та поставки тощо) мають бути співставні з умовами закупівель, інформація про які міститься у відкритих джерелах та може бути використана для розрахунку очікуваної вартості. Крім того, слід враховувати інші можливі чинники, що впливають на ціну товарів та послуг, як, наприклад, сезонні коливання цін на певні предмети закупівлі.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Одночасно з тим, під час досудового розслідування встановлено, що у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 13.05.2024, у ОСОБА_5 , якому достовірно відомі вимоги вищезазначеного законодавства та нормативно-правових актів, виник злочинний умисел на розтрату чужого майна - грошових коштів АТ «Укргазвидобування» на користь третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану та в особливо великих розмірах, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: дизельного палива, вартість якого вища за ринкову.
Так, 20.02.2024 на веб-сайті електронної системи публічних закупівель «Prozorro» АТ «Укргазвидобування» оприлюднено оголошення з ідентифікатором UA-2024-02-20-001812-a про проведення відкритих торгів з предметом закупівлі «24Т-126_09130000-9 - Нафта і дистиляти (Дизельне паливо) (Лот №1 - ДК 021:2015 09130000-9 - Нафта і дистиляти (Дизельне паливо); Лот №2 - ДК 021:2015 09130000-9 - Нафта і дистиляти (Дизельне паливо)», з очікуваною вартістю предмета закупівлі 404 540 775,00 грн з ПДВ з кінцевим строком подання тендерних пропозицій до 28.02.2024.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел, директор з комерційних питань АТ «Укргазвидобування» ОСОБА_5 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, достовірно знаючи, що вартість дизельного палива фактично значно менша ніж встановлено в тендерній документації та запропоновано ТОВ «Альянс Енерго Трейд» (ЄДРПОУ 38489035), діючи в інтересах останнього, 13.05.2024 у денний час доби, перебуваючи за місцем розташування
АТ «Укргазвидобування», за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, діючи на підставі довіреності від 06.12.2023 №2-706д, уклав - підписав, як покупець, від імені АТ «Укргазвидобування» з ТОВ «Альянс Енерго Трейд» в особі директора ОСОБА_7 , договір поставки нафтопродуктів №УГВ 273/34-24, щодо поставки нафтопродуктів в загальній кількості 3 750,000 тон, на загальну суму 202 137 750,00 грн з ПДВ, який скріплено печаткою АТ «Укргазвидобування», тим самим надано договору офіційного змісту.
Згідно умов вищевказаного договору постачальник - ТОВ «Альянс Енерго Трейд» зобов'язується поставити покупцю - АТ «Укргазвидобування» нафтопродукти в загальній кількості 3750,000 тонн з толерансом + 0/-5%, зазначений в специфікації (додатком №1), що є невід'ємною частиною цього договору. Ціна договору разом становить 202 137 750,00 грн з ПДВ.
Так, згідно з специфікацією, ТОВ «Альянс Енерго Трейд» зобов'язувалось поставити АТ «Укргазвидобування» паливо дизельне ДП-3-Євро5-В0 та/або Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 у кількості 3 750,000 тон на загальну суму 202 137 750,00 грн з ПДВ.
Відповідно до п. 4.1.1 «Порядок здійснення оплати» Договору, оплата здійснюється Покупцем протягом 15 календарних днів з дати підписання сторонами акту приймання-передачі Товару та пред'явлення Постачальником рахунку на оплату (інвойсу), за початковою ціною шляхом перерахування Покупцем грошових коштів на рахунок Постачальника.
Пунктом 5 Договору «Поставка товару» визначено:
5.1 Поставка Товару в рамках цього Договору здійснюється залізничним транспортом на умовах DDP (якщо Постачальник резидент України).
5.1.1. Обсяг поставки кожної партії Товару, строк (термін, період), місце/я поставки Товару, інформація про вантажоотримувачів вказується в заявках Покупця (далі - Заявка). Відвантаження Товару проводиться тільки після отримання Постачальником Заявки Покупця. Відвантаження Товару без Заявки Покупця забороняється. Заявка може направлятися Покупцем Постачальнику в електронному вигляді на електронну адресу Постачальника, вказану в Розділі XV даного Договору.
5.2 Вартість транспортування Товару - за рахунок Постачальника.
5.3 Під поставкою Сторони розуміють передачу Товару Постачальником для прийняття Покупцем. Датою передачі Постачальником Товару для прийняття Покупцем є дата прибуття Товару до місця поставки, зазначена у відповідному товаро-транспортному документі або дата підписання Сторонами акту приймання-передачі Товару, якщо Покупець за допомогою товаротранспортних документів не може визначити дату їх передачі для прийняття. Датою прийняття Товару є дата підписання уповноваженими представниками Сторін акту приймання-передачі Товару, форма якого наведена в Додатку № 4 до цього Договору, який є його невід'ємною частиною.
5.3.1 За вимогою Покупця або вантажоотримувача Постачальник зобов?язаний відвантажувати Товар в присутності уповноважених представників Покупця.
5.3.2 Право власності на Товар, ризик його випадкового знищення/пошкодження переходить від Постачальника до Покупця з дати підписання Сторонами акту приймання- передачі Товару (при наявності двух дат, датою підписання акту приймання-передачі Товару вважається дата підписання Покупцем).
Надалі, діючи на виконання свого злочинного умислу,
ОСОБА_5 , діючи на підставі Довіреності від 06.12.2023 №2-706д, виданої особою, яка тимчасово здійснює повноваження Генерального директора АТ «Укргазвидобування», 20.05.2024 перебуваючи у невстановленому місці, підписав акт приймання-передачі Товару № УГВ273/34-24-2, про те, що згідно із Специфікацією №1 до Договору № УГВ273/34-24 від 13.05.2024, ТОВ «Альянс Енерго Трейд» передало, а АТ «Укргазвидобування» прийняло Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0 у кількості 64,662 тони на загальну суму 3 485 501, 65 грн з ПДВ.
Надалі, діючи на виконання свого злочинного умислу спрямованого на розтрату грошових коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану ОСОБА_5 , діючи на підставі Довіреності від 06.12.2023 №2-706д, перебуваючи у невстановленому місці, 30.05.2024 забезпечив перерахування АТ «Укргазвидобування» грошових коштів за договором № УГВ273/34-24 від 13.05.2024 на рахунок ТОВ «Альянс Енерго Трейд» у сумі 3 485 501,65 грн з ПДВ.
В подальшому, діючи на виконання свого злочинного умислу,
ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні АТ «Укргазвидобування», розташованому за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, 07.06.2024, більш точний час не встановлено, підписав зі сторони покупця - АТ «Укргазвидобування» з ТОВ «Альянс Енерго Трейд» (код ЄДРПОУ 38489035) та скріпив печаткою акт корегування №1/УГВ273 до Договору
№ УГВ273/34-24 від 13.05.2024, про те що ТОВ «Альянс Енерго Трейд» передає, а АТ «Укргазвидобування» приймає Товар «Паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0» з корегуванням ціни, а саме збільшення на 3 930 541, 05 грн. з ПДВ.
Згідно висновку експерта за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що середня ринкова вартість товару «Палива дизельного ДП-З- Євро5-В0 та/або ДП-Л- Євро5-В0» з урахуванням умов договору поставки №УГВ273/34-24 від 13.05.2024, укладеного між Акціонерним товариством «Укргазвидобування» (замовник) та ТОВ «Альянс Енерго Трейд» (постачальник), станом на дату укладання договору визначена рівною 40 529,86 грн з урахуванням ПДВ та 33 774,88 грн без урахування ПДВ за 1 тонну.
Середня ринкова вартість товару «Палива дизельного ДП-З- Євро5-В0 та/або ДП-Л- Євро5-В0» з урахуванням умов договору поставки №УГВ273/34-24 від 13.05.2024, укладеного між Акціонерним товариством «Укргазвидобування» (замовник) та ТОВ «Альянс Енерго Трейд» (постачальник), станом на дату станом на дату складання Акту корегування № 1/УГВ273 від 07.06.2024 визначена рівною 38 314,81 грн з урахуванням ПДВ та 31 929,01 грн без урахування ПДВ за 1 тонну.
В той же час, за результатами проведення судової товарознавчої експертизи встановлено, що різниця між вартістю Товару за Актом корегування № 1/УГВ273 від 07.06.2024 та визначеною ринковою вартістю Товару складає 62 175 950,71 грн з урахуванням ПДВ та 51 813 292,26 грн без урахування ПДВ.
Також, за результатами проведеної судової економічної експертизи, встановлено, що розмір втрати активів (збитків) АТ «Укргазвидобування» за договором №УГВ273/34-24 від 13.05.2024, укладеним між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Альянс Енерго Трейд» та додатковими угодами до нього щодо поставки нафтопродуктів, з урахуванням висновку за результатами проведення товарознавчої експертизи від 05.11.2025 № 0511-25, документально підтверджується за актом приймання-передачі товару №УГВ273/34-24-2 від 20.05.2024 у сумі 1 076 010,99 грн з урахуванням ПДВ.
Отже, ОСОБА_5 , внаслідок реалізації свого злочинного умислу на розтрату чужого майна в інтересах ТОВ «Альянс Енерго Трейд», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах дії воєнного стану, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що вартість товарів, а саме: палива дизельного ДП-З-Євро5-В0 та/або ДП-Л-Євро5-В0, яке поставлено ТОВ «Альянс Енерго Трейд» фактично значно менша ніж визначено умовами договору про закупівлю товару додатків до нього, у період часу з 13.05.2024 по 07.06.2024, перебуваючи в АТ «Укргазвидобування», розташованому за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, за результатами укладення з ТОВ «Альянс Енерго Трейд» договору поставки нафтопродуктів №УГВ273/34-24 від 13.05.2024 та його виконання, діючи у порушення вимог ст. ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», вчинив розтрату чужого майна - грошових коштів АТ «Укргазвидобування» на суму
1 076 010,99 грн з урахуванням ПДВ, що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри, внаслідок чого завдано майнової шкоди державі у вказаному розмірі.
23.04.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
Відповідно до санкції ч. 5 ст. 191 КК України за вчинення вказаного кримінального правопорушення передбачено застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
За таких обставин, з метою забезпечення конфіскації майна підозрюваного ОСОБА_5 як виду покарання у разі засудження за вчинення вказаного кримінального правопорушення, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке належить йому на праві власності.
Так, відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта та Реєстру рухомого майна, встановлено, що підозрюваному ОСОБА_5 належить на праві власності квартира за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 929430880000.
При цьому, прокурор просить проводити розгляд клопотання без участі власника майна з метою забезпечення арешту майна.
Згідно із ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З огляду на специфіку кримінального правопорушення, що розслідується, та з метою забезпечення арешту майна, слідча суддя вважає можливим проводити судовий розгляд клопотання без виклику власника майна.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи та на долучені до матеріалів клопотання документи, у зв'язку із чим просив задовольнити його у повному обсязі. Крім того зазначив, що арешт на нерухоме майно, належне підозрюваному ОСОБА_5 , необхідний з метою забезпечення конфіскації майна підозрюваного ОСОБА_5 як виду покарання у разі засудження за вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Розглядаючи клопотання про накладення арешту на майно, в порядку статей 170-173 КПК України, для прийняття законного та обґрунтованого рішення, слідчий суддя повинен з'ясувати всі обставини, які передбачають підстави для арешту майна або відмови у задоволенні клопотання про арешт майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п.п. 3, 4 ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, а також відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно до ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.
Як встановлено слідчою суддею, слідчим відділом Подільського УП ГУНП в місті Києві здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення за ч. 4, ч. 5 ст. 191 КК України, відомості про яке 23.04.2025 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025102070000060.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.
23.04.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.
Відповідно до санкції ч. 5 ст. 191 КК України за вчинення вказаного кримінального правопорушення передбачено застосування додаткового покарання у виді конфіскації майна.
Із урахуванням наведеного, на даному етапі досудового розслідування слідча суддя вважає обґрунтованими доводи прокурора про те, що вказане майно може бути конфісковано у випадку визнання підозрюваного ОСОБА_5 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
За таких обставин, з метою забезпечення конфіскації майна підозрюваного ОСОБА_5 як виду покарання у разі засудження за вчинення вказаного кримінального правопорушення, виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке належить йому на праві власності.
Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта та Реєстру рухомого майна, встановлено, що підозрюваному ОСОБА_5 належить на праві власності наступне майно, а саме: квартира за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 929430880000.
У відповідності до ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, зокрема, враховує правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, розумність та співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Із урахуванням наведеного, слідча суддя дійшла висновку, що прокурором, у відповідності до ч. 2 ст. 171 КПК України, доведено необхідність накладення арешту на вказане майно, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу, а тому незастосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна може призвести до наслідків, які можуть перешкоджати досудовому розслідуванню, у зв'язку з чим накладення арешту на вказане майно є необхідною умовою досягнення дієвості кримінального провадження.
Слідча суддя також враховує, що в даному випадку обмеження права власності підозрюваного є пропорційним меті - розслідування кримінального провадження та забезпечення можливості конфіскації майна, в разі визнання особи винуватою у вчиненні злочину. При цьому, доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження слідчим суддею не встановлено.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно.
На підставі наведеного, з метою забезпечення можливості конфіскації майна як виду покарання, в разі визнання особи винуватою у вчиненні злочину, слідча суддя дійшла висновку про наявність підстав для накладення арешту на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 929430880000, що на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із забороною розпорядження майном, а тому клопотання підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. 170, 173, 175, 309, 370 КПК України, слідча суддя
Клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУНП в м. Києві ОСОБА_4 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42025102070000060, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4, ч. 5 ст. 191 КК України, про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт на об'єкт нерухомого майна, а саме на: квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 929430880000, що на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , із забороною розпорядження таким майном.
Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення п'ятиденного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала слідчого судді, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідча суддя ОСОБА_1