Постанова від 05.05.2026 по справі 631/731/22

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

05 травня 2026 року

м. Харків

справа № 631/731/22

провадження № 22-ц/818/1411/26

Харківський апеляційний суд у складі:

Головуючого: Маміної О.В.

суддів: Тичкової О.Ю., Пилипчук Н.П.

за участю секретаря: Шнайдер Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (дорахованого) об'єму та обсягу природного газу та зустрічним позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання дій протиправними, скасування рішення комісії,-

за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» на рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 25 вересня 2025 року , постановлене суддею Пархоменко І.О.

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2022 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» звернулося до суду із позовом, в якому просило стягнути з ОСОБА_1 вартість донарахованого об?єму природного газу в сумі 44558,89 грн, а також стягнути судові витрати.

20 квітня 2023 року представник ОСОБА_1 адвокат Мякота Т.М. подала зустрічну позовну заяву, в якій просила визнати незаконними дії відповідача по справі та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу, оформлене протоколом комісії з розгляду актів про порушення Зміївського відділення АТ «Харківгаз» від 21 січня 2021 року, по об?єкту споживача ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , стягнути судові витрати по справі.

Рішенням Нововодолазького районного суду Харківської області від 25 вересня 2025 року у задоволенні первісного позову АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» відмовлено. Зустрічний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення (протокол) № КН003667 комісії Акціонерного товариства «Харківгаз» від 21 січня 2022 року з розгляду актів про порушення Зміївського відділення АТ «Харківгаз» по об?єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , про затвердження необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості в сумі 44558,89 грн. Стягнуто з АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073 гривні 60 копійок.

Додатковим рішенням Нововодолазького районного суду Харківської області від 14 жовтня 2025 року заяву представника ОСОБА_1 адвокат Мякота Т.М. задоволено. Стягнуто з АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті правничої правої допомоги у сумі 22500,00 грн. Стягнуто з АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» на користь ОСОБА_1 витрати пов'язані із з проведенням експертизи у сумі 14338,80 грн.

В апеляційній скарзі Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Харківгаз» просить рішення скасувати та постановити нове, яким задовольнити первісні позовні вимоги у повному обсязі. У задоволені зустрічного позову відмовити. Вирішити питання щодо судових витрат.

Посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; вказує, що судом не було в повній мірі досліджено висновки трасологічної експертизи, оскільки в експертному дослідженні встановлено втручання в роботу лічильника, ці обставини судом залишено поза увагою. Зауважує, що на момент встановлення порушень та демонтажу лічильника зауважень чи заперечень не було. Крім того судом безпідставно не розглянуто встановлені в акті порушення, не надано оцінку його змісту. Також вважає, що витрати заявлені представником позивача є неспівмірними та не відповідають критерію реальності.

У відзиві на апеляційну скаргу представник ОСОБА_1 адвокат Мякота Т.М. просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, відповідно до вимог ч. 1 ст. 367 ЦПК України - в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що доказів того, що Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» не доведено вчинення ОСОБА_2 дій, що призвели до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та його діями, то неможливо вважати правомірним рішення комісії Акціонерного товариства «Харківгаз» від 21 січня 2022 року, оформлене протоколом № КН 003667 про задоволення акту про порушення від 26 листопада 2021 року до споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , про затвердження необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості в сумі 44558,89 грн. А відтак зустрічний позов підлягає задоволенню.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають вимогам закону та фактичним обставинам справи.

Судом встановлено, що за договором дарування, посвідченого державним нотаріусом Нововодолазької державної нотаріальної контори Харківської області Змієвською Н. П. 03 квітня 1990 року, зареєстрованого у реєстрі за № 516 ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_1 (т. 2 а. с. 4-5).

АТ «Харківгаз» є оператором газорозподільної системи, тобто суб?єктом господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

19 вересня 2001 року між ВІДКРИТИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «ХАРКІВГАЗ» та ОСОБА_1 було укладено договір № 6357 про надання населенню послуг з газопостачання (т. 2 а. с. 1-2).

За адресою АДРЕСА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на споживача ОСОБА_1 та встановлено лічильник газу GALLUS 2000 G-4, заводський № 00142577. Зазначене не оспорювалось сторонами у справі (т. 1 а. с. 6-12).

Розрахунки за спожитий природний газ по об?єкту відповідача здійснювались відповідно до фактичних показників газового лічильника GALLUS 2000 G-4, заводський № 00142577.

26 листопада 2021 року представниками АТ «Харківгаз» проводилась перевірка вузла обліку природного газу встановленого в домоволодінні Відповідача.

За результатами перевірки було виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу GALLUS 2000 G-4, а саме: виявлено ознаки зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра, про що у присутності ОСОБА_3 , дружини ОСОБА_1 , складено акт про порушення № КН 003667 від 26 листопада 2021 року. Вказаний акт підписано представниками АТ «Харківгаз» та ОСОБА_3 без зауважень (т. 1 а. с. 13-14).

Того ж дня лічильник газу за вищевказаною адресою демонтовано, запаковано в поліетиленовий пакет та опломбовано номерною пломбою АТ «Харківгаз» № 2680456 та доставлено на місце проведення експертизи до лабораторії АТ «Харківгаз», про що складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу) від 26 листопада 2021 року. Вказані акти були підписані представниками АТ «Харківгаз» та представником Відповідача його дружиною - Шпиталенко Г. З. (т. 1 а. с. 15).

02 грудня 2021 року комісією Акціонерного товариства «Харківгаз» спільно з Державним підприємством «Укрметртестстандарт» у присутності споживача ОСОБА_1 проведено експертизу лічильника газу «Gallus 2000», заводський номер U00142577, про що складено відповідний акт № 1767 (т. 1 а. с. 17).

За висновком комісії актом експертизи лічильника газу «Gallus 2000», заводський номер U00142577, від 02 грудня 2021 року встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу, а саме: пломба заводу-виробника не несе охоронну функцію. Існує доступ до відлікового механізму. Механічне пошкодження пломбувального кронштейну. Механічне пошкодження монтажної планки відлікового механізму (подряпини). Відліковий механізм від'єднується.

02 грудня 2021 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» видано довідку № 39-1-3/91322 про непридатність законодавчого засобу вимірювальної техніки, за якою за результатами проведеної повірки газовий лічильник «Gallus 2000», заводський номер U00142577 визнано не придатним, оскільки пломбування лічильника не забезпечує виконання контрольно запобіжних функцій (т. 1 а. с. 21).

За результатами розгляду комісією акту про порушення від 26 листопада 2021 року прийнято рішення про донарахування ОСОБА_1 не облікованого об?єму природного газу за період з 19 липня 2021 року по 25 листопада 2021 року. Вартість донарахованих об'ємів складає 44558,89 грн. Дане засвідчено протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення від 21 січня 2022 року № КН 003667.

21 грудня 2021 року на засіданні комісії в присутності споживача було розглянуто акт про порушення № КН 003667 від 26 листопада 2021 року. Споживач заперечив втручання в лічильник та виявив бажання провести незалежну експертизу лічильника в інституті ім.Бакаріуса, у зв?язку з чим було прийнято рішення перенести розгляд акту про порушення. На засідання комісії 21 січня 2022 року споживач не з?явився, результати незалежної експертизи відсутні, доказів направлення лічильника на незалежну експертизу споживачем не надано (т. 1 а. с. 18-19).

За розрахунком не облікованого об?єму природного газу, за наявність несанкціонованого втручання в газовий лічильник, завданого споживачем ОСОБА_1 , в присутності дружини ОСОБА_3 № 1320029318 мешканцем АДРЕСА_1 за період з 19 липня 2021 року по 25 листопада 2021 року складає 44558,89 грн (т. 1 а. с. 24).

Акт-розрахунок від 21 січня 2022 року та рахунок на оплату вартості не облікованого донарахованого об?єму природного газу разом з листом-вимогою було направлено споживачу засобами поштового зв'язку (т. 1 а. с. 22-23).

Як вбачається з висновку № 22351/22385 за результатами проведення комплексної судової трасологічної та інженерно-технічної експертизи від 27 березня 2024 року, виконаного експертами Національного наукового центру «Інститут судових експертиз імені засл. проф. М.С. Бокаріуса», на поверхні корпуса, третьої декади відлікового пристрою та металевого кронштейна для встановлення пломби наданого лічильника газу «Gallus 2000 G4» зав. № U00142577 є сліди сторонньої механічної дії, що характерні для слідів, утворених при втручанні в роботу лічильника газу, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку. Ознак внесення конструктивних змін в механізм відлікового пристрою лічильника газу «Gallus G4» зав. № U00142577 задля впливу на викривлення обліку об?ємів спожитого природнього газу не виявлено, однак, при віджимі (піднятті) корпусу відлікового пристрою можливе виведення з зачеплення шестерень лічильного механізму та його зупинка. Вплив на деталі відлікового механізму наданого лічильника газу без порушення цілісності корпусу відлікового пристрою, захисного скла оглядового вікна та пломби заводу-виробника встановленої на лічильнику газу, неможливий. На складових частинах відлікового механізму та металевому кронштейні для встановлення пломби заводу-виробника є пошкодження, утворені в результаті дії предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню. Конструкція пломби заводу-виробника, встановленої на лічильнику газу «Gallus 2000 G4» зав. № U00142577, змінена в результаті віджиму (підняття) корпусу відлікового пристрою шляхом введення предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню, між корпусом лічильника та стінкою корпуса його відлікового пристрою, в наслідок чого пломба не виконує свою контрольно-охоронну функцію. Відтиски на пломбі, встановленій на лічильнику «Gallus 2000 GA» зав. № U00142577, відповідають відтискам пломб заводу-виробника лічильників газу «Gallus 2000 G4» за загальними ознаками (т. 1 а. с. 139-147).

Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються статтею 714 Цивільного кодексу України, Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, які затверджені Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496(далі - Правила), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619(далі - Положення), Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕ та КП № 2498 від 30.09.2015 року, (далі - Типовий договір), Порядком відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, а також споживачеві природного газу внаслідок порушення газопостачальним або газорозподільним підприємством Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 року № 2494.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно з ст. ст.37,39,40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов'язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).

Сторони не заперечують, що ПАТ «Харківміськгаз», правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», здійснює розподіл природного газу території м. Харкова та Харківської області.

При цьому ОСОБА_1 є споживачем комунальних послуг з газопостачання, які надає позивач за адресою: АДРЕСА_1 .

Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ) визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.

Пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.

Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов'язаний забезпечити доступ на власні об'єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов'язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.

Відповідно до п.п. 1-3, п.п.7 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

До демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, передбачено, що у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:

1) пошкодження пломб;

2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);

3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;

4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;

5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;

6) наявність несанкціонованого газопроводу;

7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

У пункті 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Згідно з підпунктом 6 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.

Згідно з п.11 глави5розділу ХІ цього Кодексу за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.

Під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Для здійснення нарахування відповідачем позивачу необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Так, порядок періодичної повірки засобів вимірювальної техніки по об'єктах побутових споживачів (населенню), вузлів обліку та їх складових врегульовано главою 8, 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619(далі - Положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» засоби вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Такими чином, засобом вимірювальної техніки є технічний засіб, який застосовується під час вимірювань фізичних величин і має нормовані метрологічні характеристики.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» передбачено, що законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання (частина четверта статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Пунктом 4 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що оператор газорозподільної системи при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:

-оглядати комерційний вузол обліку природного газу та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження засобу вимірювальної техніки, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в засіб вимірювальної техніки, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);

-здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу (за їх наявності);

-перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку засобів вимірювальної техніки (відміток про повірку в паспортах засобів вимірювальної техніки), що входять до складу комерційного вузла обліку природного газу.

До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (комерційного вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання у засіб вимірювальної техніки, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою оператора газорозподільної системи чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза, порядок проведення якої передбачено Кодексом газорозподільних систем та пунктом 3.3 Положення.

Пунктом 3.3.1 Положення передбачено, що експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Комісія проводить зовнішній огляд лічильника газу на предмет відповідності фактичного стану лічильника ознакам, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу. Після зовнішнього огляду комісією перевіряються: відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в акті про демонтаж лічильника газу; цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених в акті про зняття лічильника газу; цілісність заводського та повірчого тавра на лічильнику газу; цілісність відлікового механізму та корпусу лічильника газу; цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка лічильника газу; наявність сторонніх предметів у середині лічильника газу; відповідність маркування лічильника газу нормативно-технічній документації. Після виконання цих робіт проводиться позачергова повірка лічильника згідно з ДСТУ 2708-99 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення». Результати огляду та позачергової повірки фіксуються в акті експертизи (пункти 3.3.3.1-3.3.3.4 Положення).

Залежно від результатів експертизи до акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99. Лічильник газу запаковується в поліетиленовий пакет, який пломбується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації і направляється: на встановлення у споживача - у разі визнання комісією лічильника газу придатним до застосування; на ремонт - у разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та рекомендації щодо проведення ремонту лічильника газу. У разі висновків комісії про непридатність лічильника газу до застосування та висновків щодо неможливості проведення ремонту, лічильник газу передається споживачеві.

Системний аналіз цих положень законодавства дає підстави для висновку про те, що у разі встановлення непридатності лічильника до використання про це прямо вказується у акті експертизи із зазначенням виявлених у його роботі недоліків.

Статтями12,81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За висновком комісії актом експертизи лічильника газу «Gallus 2000», заводський номер U00142577, від 02 грудня 2021 року встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу, а саме: пломба заводу-виробника не несе охоронну функцію. Існує доступ до відлікового механізму. Механічне пошкодження пломбувального кронштейну. Механічне пошкодження монтажної планки відлікового механізму (подряпини). Відліковий механізм від'єднується.

02 грудня 2021 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» видано довідку № 39-1-3/91322 про непридатність законодавчого засобу вимірювальної техніки, за якою за результатами проведеної повірки газовий лічильник «Gallus 2000», заводський номер U00142577 визнано не придатним, оскільки пломбування лічильника не забезпечує виконання контрольно запобіжних функцій (т. 1 а. с. 21).

Як вбачається з висновку № 22351/22385 за результатами проведення комплексної судової трасологічної та інженерно-технічної експертизи від 27 березня 2024 року, виконаного експертами Національного наукового центру «Інститут судових експертиз імені засл. проф. М.С. Бокаріуса», на поверхні корпуса, третьої декади відлікового пристрою та металевого кронштейна для встановлення пломби наданого лічильника газу «Gallus 2000 G4» зав. № U00142577 є сліди сторонньої механічної дії, що характерні для слідів, утворених при втручанні в роботу лічильника газу, детальний опис яких наведений в дослідницькій частині висновку. Ознак внесення конструктивних змін в механізм відлікового пристрою лічильника газу «Gallus G4» зав. № U00142577 задля впливу на викривлення обліку об?ємів спожитого природнього газу не виявлено, однак, при віджимі (піднятті) корпусу відлікового пристрою можливе виведення з зачеплення шестерень лічильного механізму та його зупинка. Вплив на деталі відлікового механізму наданого лічильника газу без порушення цілісності корпусу відлікового пристрою, захисного скла оглядового вікна та пломби заводу-виробника встановленої на лічильнику газу, неможливий. На складових частинах відлікового механізму та металевому кронштейні для встановлення пломби заводу-виробника є пошкодження, утворені в результаті дії предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню. Конструкція пломби заводу-виробника, встановленої на лічильнику газу «Gallus 2000 G4» зав. № U00142577, змінена в результаті віджиму (підняття) корпусу відлікового пристрою шляхом введення предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню, між корпусом лічильника та стінкою корпуса його відлікового пристрою, в наслідок чого пломба не виконує свою контрольно-охоронну функцію. Відтиски на пломбі, встановленій на лічильнику «Gallus 2000 GA» зав. № U00142577, відповідають відтискам пломб заводу-виробника лічильників газу «Gallus 2000 G4» за загальними ознаками (т. 1 а. с. 139-147).

Таким чином матеріали справи містять належні та допустимі докази, які свідчать про здійснення несанкціонованого втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, що призводить до викривлення даних обліку природного газу. А саме експертом встановлено, що є сліди сторонньої механічної дії, що характерні для слідів, утворених при втручанні в роботу лічильника газу; при віджимі (піднятті) корпусу відлікового пристрою можливе виведення з зачеплення шестерень лічильного механізму та його зупинка; на складових частинах відлікового механізму та металевому кронштейні для встановлення пломби заводу-виробника є пошкодження, утворені в результаті дії предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню; конструкція пломби заводу-виробника, змінена в результаті віджиму (підняття) корпусу відлікового пристрою шляхом введення предмета (інструмента), що має обмежену виступаючу поверхню, між корпусом лічильника та стінкою корпуса його відлікового пристрою, в наслідок чого пломба не виконує свою контрольно-охоронну функцію.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідачем недоведено відсутності втручання у вимірювальні засоби лічильника, доказів, що встановлені експертним дослідження порушення спричинені не споживачем, а іншою особою або утворились без втручання сторонніх предметів матеріали справи не містять.

Підстав для задоволення зустрічних позовних вимог про визнання незаконними дії відповідача по справі та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення щодо проведення донарахування не має.

Розрахунок заборгованості проведений у відповідності до положень кодексу ГРМ, доказів на спростування розрахунку відповідачем не надано.

Висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову АТ Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» не відповідає вимогам закону та фактичним обставинам справи.

Виходячи з вищевикладеного, рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог , а у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.

Оскільки підстав для задоволення зустрічного позову не вбачається, тому додаткове рішення суду про стягнення витрат на правничу допомогу та витрат на проведення експертизи підлягає скасуванню. Підстави для покладення на первісного позивача цих витрат відсутні.

Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.

Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Відповідно до п. 2 ч. 1ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст.141,367,368,374,376,381-384,389 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» - задовольнити.

Рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 25 вересня 2025 року та додаткове рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 14 жовтня 2025 року скасувати та ухвалити нове.

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість донарахованого об?єму природного газу в сумі 44558,89 грн

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» судовий збір 2481,00 грн.

У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання дій протиправними, скасування рішення комісії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення у випадках, передбаченихст. 389 ЦПК України.

Головуючий: О.В. Маміна

Судді: Н.П. Пилипчук

О.Ю. Тичкова