Рішення від 05.05.2026 по справі 620/7144/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року Чернігів Справа № 620/7144/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Непочатих В.О.,

при секретарі Плигун А.І.,

за участю представника позивача Строєва О.В., представника відповідача Ананка Ю.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення від 07.07.2025 № 12105/Ж10/25-01-24-05 форми «Р» з додатком (розрахунком штрафних санкцій по військовому збору) яким до ОСОБА_1 застосовано податкове зобов'язання зі сплати військового збору у розмірі 35415,22 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 07.07.2025 № 12107/Ж10/25-01-24-05 форми «Р» з додатком (розрахунком штрафних санкцій по податку на доходи фізичних осіб) яким до ОСОБА_1 застосовано податкове зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 424982,67 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 07.07.2025 № 12108/Ж10/25-01-24-05 форми «ПС» з додатком (розрахунком штрафних санкцій за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи) яким до ОСОБА_1 застосовано штраф за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи у 340,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4768/Ж10/25-01-24-05 форми «ПС» з додатком (розрахунком штрафних санкцій за ненадання документів) яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 8000,00 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки порушенні методичні рекомендації щодо оформлення матеріалів документальних перевірок, затверджених наказом Державної податкової служба України від 25.02.2021 № 244, при проведенні документальної перевірки не було використане жодного відповідного первинного документа. Зазначає, що відповідачем не вживалися заходи щодо встановлення факту отримання позивачем доходів, інших ніж наведені в пункті 179.2 Податкового кодексу України, в тому числі від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans. Стверджує, що відповідачем не було встановлено підтвердження фактів будь-яких порушень ОСОБА_1 податкового законодавства України, а в акті перевірки відповідач посилається на лист Державної податкової служби України № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 як на джерело інформації та документа підтверджуючого факт порушення, що є незаконним.

Відповідач подав відзив та додаткові пояснення, в яких просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що в ході перевірки встановлено, що відповідно до наявної податкової інформації, фізичною особою - платником податків ОСОБА_1 , отримано кошти від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans на загальну суму 60206 дол. США, (в тому числі впродовж 2021 року - 21215 дол. США, впродовж 2022 року - 38991 дол. США), що за офіційним курсом валют НБУ на останній календарний день звітного року складає 2004553,29 грн., (у тому числі: за 2021 рік - 578707,01 грн., за 2022 рік - 1425846,28 грн.), який згідно з нормами Податкового кодексу України підлягає включенню до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи.

Представником позивача було подано відповідь на відзив, в якій додатково звернув увагу на обставини викладені в позовній заяві та зазначив, що у відповідача відсутні докази реєстрації позивача на платформі OnlyFans. Стверджує, що позивач не реєструвалась на вказаному порталі та відповідно не створювала обліковий запис.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

На підставі наказу від 27.05.2024 № 2070-п Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан та доходи, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2021 по 31.12.2022 (а.с. 26).

Повідомленням від 27.12.2024 № 331/ж4/25-01-24-04-04 позивача було повідомлено про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача з 31.01.2025 та роз'яснено про необхідність забезпечення надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків) та інших документів, які пов'язані з нарахуванням податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства (а.с. 25).

За результатами вказаної перевірки складено акт від 13.02.2025 № 2517/Ж5/25-01-24-05/2980823700, яким встановлено порушення вимог:

- підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49, підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170, пункту 176.1 статті 176, пункту 179.1 статті 179 ПК України, а саме: неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2021 та 2022 роки;

- підпункту 163.1.3 пункту 163.1 статті 163, підпункту 168.2.1 пункту 168.2 статті 168, підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164, підпункту 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України, занижено суму податку на доходи фізичних осіб всього 360819,59 грн., в т.ч., за 2021 рік на суму 104167,26 грн., за 2022 рік на суму 256652,33 грн.;

- підпункту 1.2, підпункту 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України занижено суму військового збору всього на 30068,30 грн., в т.ч., за 2021 рік на суму 8680,61 грн., за 2022 рік на суму 21387,69 грн.;

- підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 ПК України в частині ненадання відповіді на запит, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 ПК України (а.с. 36-53).

Відносно акту від 13.02.2025 № 2517/Ж5/25-01-24-05/2980823700 позивачем були подані заперечення від 26.02.2026, за наслідками розгляду яких Головним управлінням ДПС у Чернігівській області даний акт перевірки залишено без змін (а.с. 56-65, 70-81).

На підставі акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан і доходи, достовірності, повноти нарахування та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 31.12.2022, відповідачем прийнято:

- податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4766/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання зі сплати військового збору у розмірі 30068,30 грн. та штрафні санкції у розмірі 7517,07 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4767/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 360819,59 грн., та штрафні санкції у розмірі 90204,9 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4768/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 8 000,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4769/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано штраф за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи у розмірі 680,00 грн. (а.с. 86-97).

10.04.2025 позивачем була подана скарга на податкові повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4768/Ж 10/25-01-24 05, № 4769/Ж 10/25-01-24-05, № 4767/Ж 10/25-01-24-05, № 4766/Ж10/25-01-24-05 і рішенням ДПС України від 11.06.2025 №16845/6/9900-06010206 скасовано податкові повідомлення-рішення від 18.03.2025 в частині визначення суми штрафних санкцій: № 4766/Ж10/25-01-24-05 у сумі 2170,15 грн.; № 4767/Ж10/25-01-24-05 у сумі 26041,82 грн.; № 4769/Ж 10/25-01-24-05 у сумі 340,00 грн. (а.с. 100-114, 120-127).

07.07.20205 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області були винесені нові податкові повідомлення-рішення:

- № 12105/Ж10/25-01-24-05 05, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання зі сплати військового збору у розмірі 35415,22 грн.;

- № 12107/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано податкове зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у розмірі 424982,67 грн.;

- № 12108/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано штраф за неподання податкової декларації про майновий стан і доходи у розмірі 340,00 грн. (а.с. 205-207).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження,

Згідно підпункт 73.3.1. пункту 73.3. статті 73 ПК України письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті.

Такому праву позивача кореспондує обов'язок платника податків та інших суб'єктів інформаційних відносин надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

04.10.2025 відповідачем відповідно до положень підпункту 19-1.1.2 пункту 19.1 статті 19-1, підпункту 20.1.2. пункту 20.1 статті 20, абзацу першого підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 ПК України сформувало письмовий запит № 14316/6/25-01-24-01-08 про надання інформації, в якому просило позивача надати обґрунтоване пояснення та документальне підтвердження щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі «OnlyFans» протягом 2021-2022 року, у тому числі, але не виключно договори, угоди, контракти з суб'єктом господарювання «Fenix International Ltd», банківські документи, що підтверджують отримання коштів за здійснення послуг / реалізацію товару, інші документи, які стосуються зазначеного питання.

На вказаний запит позивачем надано відповідь про те, що грошові кошти не отримувала на банківські рахунки, відкриті на території України, як дохід виплачений британським суб'єктом господарювання «Fenix International Ltd».

В судовому засіданні представник позивача заначив, що надані відповідачем докази у вигляді таблиці про отримання доходу від «Fenix International Ltd» не є належними, оскільки не підтверджують отримання позивачем доходу, а лист ДПС України № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024 не є первинним документом в розмінні норм ПК України.

Так, за приписами підпункту 72.1.4 пункту 72.1 статті 72 ПК України до податкової інформації відноситься інформація від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів.

Відповідно до підпункту 53-1.4 пункту 53-1 підрозділу 10 Перехідні положення ПК України не вважається податковою інформацією, яка може бути використана контролюючим органом для визначення суми податкових зобов'язань платника податків, отримана контролюючим органом від іноземних компетентних органів відповідно до Багатосторонньої угоди CRS, та яка стосується фінансового рахунку або рахунків громадянина України, відкритих у фінансових установах іноземних юрисдикцій, якщо сукупний залишок або вартість усіх фінансових рахунків, власником яких є одна особа - громадянин України, не перевищує еквівалент 250 тисяч доларів США станом на 31 грудня календарного року, який припадає на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2024 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX.

20.03.2023 Верховна Рада України прийняла Закон України № 2970-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» (далі - Закон № 2970-IX, набрав чинності 28.04.2023), який вимагає від підзвітних фінансових установ України застосовувати заходи належної перевірки до фінансових рахунків для встановлення того, чи є рахунки підзвітними. Якщо рахунок є підзвітним, фінансова установа зобов'язана включити відомості про рахунок до звіту про підзвітні рахунки, та подати цей звіт до Державної податкової служби України.

У відповідності до підпункту 83.1.2. пункту 83.1 статті 83 ПК України, матеріали, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є податкова інформація.

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6. пункту 72.1. статті 72 ПК України).

Стаття 5 («Обмін інформацією на прохання») Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 № 677-VI та від 11.01.2013 № 21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013), визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій.

Відповідно до зазначених положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Багатосторонньої конвенції та згідно з Порядком обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 № 1247, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2012 за № 2171/22483 (далі - Порядок), ДПС України отримано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2021-2022 роки.

Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі - Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 № 677-VI та від 11.01.2013 № 21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами з 01.09.2013) визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із Багатосторонньою конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях, які стосуються таких податків.

За приписами підпункту 51 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 06.03.2019 № 227, Державна податкова служба України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює взаємодію та обмін інформацією з компетентними органами іноземної юрисдикції згідно із законодавством, міжнародними договорами України.

На сьогодні між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії здійснюється обмін податковою інформацією відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах.

Отже, лист ДПС України № 27331/7/99-00-24-04-03-07 від 02.10.2024, яким надіслано інформацію надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, відповідно до якого платник податків отримала доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за період з 2021 по 2022 роки, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Тобто, інформація отримана від компетентного органу іноземної держави і яка містить конкретні дані про платника (персональні дані позивача, суму нарахованого доходу) підпадає під ознаки податкової інформації, а тому суд не приймає до уваги твердження представника позивача про те, що інформація ДПС України не є первинним документом в розумінні норм ПК України.

В силу вимог підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Підпунктами 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1 статті 78 ПК України визначено, що документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту;

- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом.

Згідно пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Відповідно до пункту 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

За встановленими обставинами, перевірка позивача проводилася на підставі наказу 27.05.2024 № 2070-п, який разом з повідомленням від 27.12.2024 № 331/ж4/25-01-24-04-04, було отримано позивачем 08.02.2025.

Судом досліджено зміст вказаного наказу та не встановлено недоліків в його оформленні, а тому суд приходить до висновку про відсутність процедурних порушень з боку відповідача, які стали б підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4768/Ж10/25-01-24-05, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 8000,00 грн.

За встановленими обставинами, відповідачем 04.10.2025 направлено позивачу письмовий запит № 14316/6/25-01-24-01-08 про надання інформації, на який позивачем надано відповідь від 25.10.2024, що грошові кошти не отримувала на банківські рахунки, відкриті на території України, як дохід виплачений британським суб'єктом господарювання «Fenix International Ltd».

Пунктом 121.2 статті 121 ПК України визначено, що ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.

Оскільки позивач у встановлені строки запитувану інформацію та її документальне підтвердження протягом 15 робочих днів не подав до контролюючого органу, тому відповідачем правомірно винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі пункту 121.2 статті 121 ПК України в зв'язку з порушенням вимог підпункту 73.3.3 пункту 73.3 статті 73 ПК України.

Щодо інших виявлених контролюючим органом порушень податкового законодавства позивачем суд зазначає таке.

Як слідує з матеріалів справи, дохід позивача від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans складав 60206 дол. США, в тому числі протягом 2021 року - 21215 дол. США, протягом 2022 року - 38991 дол. США.

Однак, доказів сплати позивачем податків з отриманого доходу в країні його походження, з метою застосовування положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на дохід і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993 року, позивачем не надано.

Податкові декларації про майновий стан і доходи за 2021-2022 роки до податкового органу не подані, податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми отриманого доходу не нараховано та не сплачено.

Підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

За приписами пункту 167.1.ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Згідно пункту 164.4 статті 164 ПК України під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Також зазначені доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (підпункт 1.2 пункту 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України).

За вказаних обставин, суд вважає доведеним факт отримання позивачем доходу джерелом походження за межами України, але при цьому вказаний дохід позивачем не декларувався, обов'язкові податки і платежі не сплачено.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач приймаючи податкові повідомлення-рішення від 07.07.2025 № 12105/Ж10/25-01-24-05, № 12107/Ж10/25-01-24-05, № 12108/Ж10/25-01-24-05, та податкове повідомлення-рішення від 18.03.2025 № 4768/Ж10/25-01-24-05 діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано.

Стосовно інших посилань учасників справи, то суд зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 44094124) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07.05.2026.

Суддя Василь НЕПОЧАТИХ