27 квітня 2026 року Справа № 160/25059/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Довгополій Т.В.
за участі:
представника позивача Снігур А.С.
представника відповідача Ярмолич К.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Солонянська селищна рада про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.08.2025 №2025156-2413-0462-UA12020270000063450 за 2023 рік по орендній платі з фізичних осіб в сумі 75287,94 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.08.2025 №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 за 2024 рік по орендній платі з фізичних осіб в сумі 79127,62 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 25.08.2025 №2029145-2413-0417-UA12020270000063450 по орендній платі з фізичних осіб в сумі 61567,37 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12.06.2018 між позивачем та Солонянською селищною радою укладено договір №15-2028 оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,33 га, яка має кадастровий номер 1225055100:03:005:0007, згідно з пунктом 1 якого позивач отримала в платне довгострокове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №139475972 від 28.09.2018, за позивачем зареєстровано право оренди земельної ділянки строком на 25 років з правом пролонгації з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Позивач зазначає, що з моменту реєстрації речового права оренди нею до серпня 2025 сплачувалась орендна плата за користування землею відповідно до розрахунку орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, підписана орендодавцем, що підтверджується копіями квитанцій про оплату за 2023-2025 роки. Разом з цим, позивачем у серпні 2025 отримано спірні податкові повідомлення-рішення по орендній платі з фізичних осіб за 2023-2025 роки. Позивач наголошує, що в жодному із спірних податкових повідомлень-рішень відповідач не врахував суми сплаченої ОСОБА_1 орендної плати за 2023-2025 роки. Позивач також наголошує, шо цільове призначення земельної ділянки власником такої ділянки не змінювалось. Разом з цим, відповідачем у спірних податкових повідомленнях-рішеннях зазначено код класифікації видів цільового призначення земель « 0307», який означає «Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі», тоді як за Договором оренди земельної ділянки від 12.08.2018 №15-2018 позивачем отримано у користування земельну ділянку з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка згідно з класифікацією видів цільового призначення земель має код « 1102». Позивач наголошує, що до вказаного Договору зміни та доповнення станом на червень 2025 не вносились, в тому числі, стосовно істотних умов, зокрема, орендної плати. Вважаючи спірні податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 08.09.2025 прийнято позовну заяву та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
23.09.2025 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності та Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки площею 0,33 га (кадастровий номер 1225055100:03:005:0007). Відповідно до переліку договорів оренди землі, наданих Солонянською селищною радою у відповідності до пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України) наявні відомості стосовно укладання між ОСОБА_1 та Солонянською селищною радою договору оренди землі щодо користування земельною ділянкою площею 0,33 га, з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007, яка розташована на території Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області. Керуючись пунктом 286.5 статті 286 ПК України та з урахуванням підпункту 288.7 статті 288 ПК України платнику в автоматичному режимі сформовано податкові повідомлення-рішення щодо суми нарахованого податкового зобов'язання з орендної плати, а саме: за 2023 - №2025156-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025 на суму 75287,94 грн; за 2024 рік - №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025 на суму 79127,62 грн; за 2025 рік - №2059145-2413-0417-UA12020270000063450 від 25.08.2025 на суму 63567,37 грн. Згідно з переліком орендарів Солонянської селищної ради на 2023 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2023 рік становить - 1505758,76 грн. Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2023 рік становить - 75287,94 грн (1505758,76 грн (НГО)*5%). Відповідно до переліку орендарів Солонянської селищної ради на 2024 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2024 рік становить - 79127,60 грн (1582552,45 грн (НГО)*5%). Згідно з переліком орендарів Солонянської селищної ради на 2025 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2025 рік становить - 1271347,46 грн. Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2025 рік становить - 63567,37 грн (1271347,46 грн (НГО)*5%). Відповідно до пункту 5 Договору оренди земельної ділянки від 12.06.2018 №15-2018 орендна плата вноситься орендарем в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Відповідач наголошує, шо наведений ним розрахунок розміру орендної плати за 2023-2025 роки відповідає умовам договору оренди та інформації про розмір орендної плати, наданій орендодавцем - Солонянською селищною радою, відповідно до переліків договорів оренди. Позивач стверджує, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області невірно визначило розмір орендної плати, враховуючи зазначене в податкових повідомлень-рішень цільове призначення земельної ділянки «(03.07) для буд. та обслуг. будівель торгівлі (магазини)» замість вірного - «для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування». Відповідно до переліків договорів оренди на 2023, 2024, 2025 роки, наданих Солонянською селищною радою, цільове призначення спірної земельної ділянки площею 0,33 га, з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 - «для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування». Інформація про цільове призначення земельної ділянки при формуванні податкових повідомлень-рішень відображається в податкових повідомленнях-рішеннях з ІКС «Податковий блок» автоматично і не завжди дослівно відповідає цільовому призначенню вказаному в договорі оренди. У даному випадку назва цільового призначення земельної ділянки, відображена в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, не вплинула на розмір орендної плати, що підтверджується переліками договорів оренди на 2023, 2024, 2025 роки, наданими Солонянською селищною радою, де чітко вказано розмір орендної плати, що підлягає сплаті ОСОБА_1 - за 2023 рік - 75 287,94 грн, за 2024 рік - 79 127,62 грн, за 2025 рік - 63 567,37 грн. Підвищення розміру орендної плати на 2023-2025 роки, в порівнянні з розміром, вказаним в договорі оренди, зумовлено збільшенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки на відповідний рік. Таке підвищення розміру орендної плати передбачене умовами Договору оренди земельної ділянки від 12.06.2018 № 15-2018 та нормами діючого законодавства. Відповідач також звертає увагу, що зобов'язання з орендної плати відповідно до податкових повідомлень-рішень від №2025156-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025, №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025, №2059145-2413-0417-UA12020270000063450 від 25.08.2025 на теперішній час є неузгодженими та такі нарахування не відображені в ІКП позивача, а сплачена орендна плата за 2023-2025 роки обліковується переплатою і не може вважатися частковою сплатою відповідного зобов'язання.
06.10.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідачем не враховано при формування податкових рішень-повідомлень рішення 38 сесії 8 скликання Солонянської селищної ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Солонянської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області» від 21.12.2023 №1605-38/VІІІ, пунктом 1 якого затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель Солонянської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Відповідно до пункту 4 вказаного рішення, введено в дію нормативно-грошову оцінку земель Солонянської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області з 01.01.2025. Станом на 17.05.2025 нормативно-грошова оцінка землі, яка перебуває в користуванні, згідно з інформацією Солонянської селищної ради складає 1271347,46 грн, однак відповідачем за 2023-2025 рік для формування податкових повідомлень-рішень здійснено розрахунок із більших сум.
На підставі ухвали від 10.03.2026 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
Вказано ухвалою також залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Солонянську селищну раду (далі - Солонянська СР, третя особа); витребувано у третьої особи витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 2023 та 2024 роки.
18.03.2026 до суду від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності Солонянської СР.
18.03.2026 до суду від представника третьої особи надійшло клопотання про долучення доказів, згідно з яким до матеріалів справи додано інформація про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 2023 та 2025 роки. Також, третьою особою повідомлено, що інформація про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 2024 рік формувалася через кабінет електронних послуг Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/), витяг в електронній або паперовій формі не замовлявся. Наразі відсутня технічна можливість сформувати витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки станом 2024 рік.
В підготовче засідання 18.03.2026 з'явилась представник відповідача.
Позивач та третя особа в судове засідання не з'явились; про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
В підготовчому засіданні у представника відповідача витребувано додаткові документи та оголошено перерву, наступне засідання призначено на іншу дату.
06.04.2026 до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що згідно з пунктом 289.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 01 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І / 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок. Згідно з наданим Солонянською селищною радою витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 30.01.2023, НГО земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 на 2023 рік становить - 1505758,76 грн. Коефіцієнт індексації НГО за 2023 рік становить 1,051. Отже, розмір НГО на 2024 рік з урахуванням коефіцієнту індексації НГО становить: 1505758,76 грн х 1,051 = 1582552,45 грн. Саме цей розмір НГО використано ГУ ДПС у Дніпропетровській області для обчислення розміру орендної плати за 2024 рік. Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2024 рік відповідно до податкового повідомлення-рішення №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025 становить 79 127,62 грн (1582552,45 грн (НГО)*5%).
07.04.2026 до суду від представника третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності Солонянської СР.
В підготовче засідання 07.04.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
В підготовчому засіданні 07.04.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на іншу дату.
В судове засідання 27.04.2026 з'явились представники позивача та відповідача.
Третя особа в судове засідання не з'явилась; про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позовну заяву задовольнити в повному обсязі; представник відповідача проти позову заперечувала та просила у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що 12.06.2018 між ОСОБА_1 (орендар) та Солонянською СР (орендодавець) укладено договір оренди земельної ділянки №15-2018 (далі - Договір), згідно з пунктом 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в платне довгострокове користування земельну ділянку для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пункту 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3300 га. Кадастровий номер земельної ділянки: 1225055100:03:005:0007. Цільове призначення: для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування.
Пунктом 4 Договору визначено, що цей Договір укладено на 25 років.
Відповідно до пункту 5 Договору нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 11.05.2018 становить 663 747,74 грн.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням діючого коефіцієнту індексації згідно з розрахунком орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, грошова оцінка яких проведена (пункт 6 Договору).
Згідно з пунктом 7 Договору, обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Земельна ділянка, що передається в оренду, для обслуговування виробничої станції технічного обслуговування (пункт 11 Договору).
Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування виробничої станції технічного обслуговування (пункт 12 Договору).
Також сторонами Договору підписано акт прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за Договором, згідно з яким орендар прийняла земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0,3300 га, кадастровий номер: 1225055100:03:005:0007.
Сторонами Договору складено та підписано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної форми власності, грошову оцінку якої проведено гр. ОСОБА_1 . Категорія земель - землі житлової та громадської забудови. Площа земельної ділянки становить 0,3300 га. Нормативна грошова оцінка станом на 11.05.2018 р. складає 663 747,74 грн. Добуток коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки становить 1,8972. Для розрахунку розміру орендної плати застосовано ставку у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати становить 33 187,39 грн.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №139475972, сформованого 28.09.2018, ОСОБА_1 набула право користування земельною ділянкою на умовах оренди за Договором.
14.08.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №2025156-2413-0462-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 75 287,94 грн.
14.08.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №2025611-2413-0462-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік у розмірі 79 127,62 грн.
25.08.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення №2059145-2413-0417-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у розмірі 63 567,37 грн.
Вважаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд виходить з такого.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначає ПК України.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з підпунктом 269.1.2 пунктом 269.1 статті 269 ПК України платниками плати за землю є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 270.1.2 пункту 270.1. статті 270 ПК України об'єктом оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з пунктом 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Відповідно до приписів статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України визначено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Відповідно до підпункту 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
За змістом 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (підпункт 288.4 статті 288 ПК України).
Відповідно до підпунктів 288.5.1. 288.5.2 пункту 288.5. статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з пунктом 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з пунктом 289.2 статті 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Аналіз викладених норм свідчить, що підставою для нарахування орендної плати є договір оренди земельної ділянки; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки; податковий період для сплати орендної плати - календарний рік; нарахування сум грошових зобов'язань з орендної плати за землю проводиться контролюючим органом шляхом винесення податкового повідомлення-рішення.
У постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Велика Палата Верховного Суду також зауважила, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV).
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону №1378-IV встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 13 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною 1 статті 15 Закону №1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Як було зазначено вище, положеннями пункту 289.1 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас, обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац 2 частини 1 статті 13 Закону №1378-IV). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже, врахувавши особливості правовідносин з оренди земель державної та комунальної власності, які характеризуються наявністю імперативних елементів, у пунктах 118-122 наведеної постанови від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати. При цьому технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням без узгодження з орендарем земельної ділянки. Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.
Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
Предметом спору у цій справі є податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області:
- від 14.08.2025 №2025156-2413-0462-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 75 287,94 грн;
- від 14.08.2025 №2025611-2413-0462-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2024 рік у розмірі 79 127,62 грн;
- від 25.08.2025 №2059145-2413-0417-UA12020270000063450, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2025 рік у розмірі 63 567,37 грн.
Судом встановлено, що відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є орендарем земельної ділянки площею 0,33 га з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007, розташованої на території Солонянської СР Дніпропетровської області.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що між ОСОБА_1 та Солонянською селищною радою укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивач користується зазначеною земельною ділянкою на умовах оренди.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що на підставі відомостей, наданих Солонянською СР, контролюючим органом в автоматичному режимі сформовано податкові повідомлення-рішення щодо визначення позивачу податкових зобов'язань з орендної плати за 2023, 2024 та 2025 роки.
Згідно з переліком орендарів Солонянської СР на 2023 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2023 рік становить - 1 505 758,76 грн.
Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2023 рік визначена контролюючим органом у розмірі 75 287,94 грн (1 505 758,76 грн (НГО) х 5%).
Згідно з переліком орендарів Солонянської СР на 2024 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2024 рік становить - 1 582 552,45 грн.
Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2024 рік визначена контролюючим органом у розмірі 79 127,62 грн (1 582 552,45 грн (НГО) х 5%).
Згідно з переліком орендарів Солонянської СР на 2025 рік, розмір орендної плати за земельну ділянку, яку орендує ОСОБА_1 складає 5 відсотків від НГО, цільове призначення - для обслуговування виробничого будинку станції технічного обслуговування, НГО на 2025 рік становить - 1 271 347,46 грн.
Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2025 рік визначена контролюючим органом у розмірі 63 567,37 грн (1 271 347,46 грн (НГО) х 5%).
Матеріалами справи підтверджується, що підставою для нарахування позивачу сум орендної плати стали відомості, надані органом місцевого самоврядування - Солонянською СР до контролюючого органу.
Так, до ГУ ДПС у Дніпропетровській області були надані:
- супровідний лист (вх. №9666/5 від 02.02.2023) з інформацією станом на 31.03.2023 щодо укладених договорів оренди земельних ділянок комунальної форми власності, до якого долучено перелік орендарів за 2023 рік, в якому зазначено ОСОБА_1 . При цьому у вказаному переліку визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки у розмірі 1 505 758,76 грн (а.с. 87);
- супровідний лист (вх. №9044/5 від 29.01.2024) з інформацією станом на 31.01.2024, до якого долучено перелік орендарів за 2024 рік, що також містить відомості щодо ОСОБА_1 , із зазначенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 1 582 552,45 грн (а.с. 88);
- супровідний лист (вх. №02-21-190/0/2-25 від 28.01.2025) з інформацією станом на 01.01.2025, до якого долучено перелік орендарів за 2025 рік, у якому містяться відомості щодо позивача із визначенням нормативної грошової оцінки у розмірі 1 271 347,46 грн (а.с. 89).
Крім того, на виконання вимог ухвали суду, Солонянською СР надано до суду копії витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, з визначенням нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 31.03.2023 - 1 505 758,76 грн (а.с. 130) та станом на 22.08.2025 - 1 606 872,53 грн (а.с. 131).
Також, третьою особою повідомлено, що інформація про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 2024 рік формувалася через кабінет електронних послуг Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/), витяг в електронній або паперовій формі не замовлявся. Наразі відсутня технічна можливість сформувати витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки станом 2024 рік.
Суд зазначає, що правильність визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік може бути перевірена розрахунковим методом із застосуванням коефіцієнта індексації.
Відповідно до пункту 289.2 статті 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, щороку розраховує коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), який визначається за формулою:
Кі = І / 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік. При цьому у разі, якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, застосовується значення 115. Зазначений коефіцієнт застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Як встановлено судом, згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданим Солонянською селищною радою, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1225055100:03:005:0007 станом на 2023 рік становила 1 505 758,76 грн.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік становить 1,051.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 2024 рік визначається за формулою:
НГО (2024) = НГО (2023) х Кі,
а саме: 1 505 758,76 грн Ч 1,051 = 1 582 552,45 грн.
Наведений розрахунок повністю відповідає даним, наданим Солонянською СР, та тим показникам, які були використані ГУ ДПС у Дніпропетровській області при визначенні податкового зобов'язання.
Сума податкового зобов'язання з орендної плати на 2024 рік відповідно до податкового повідомлення-рішення №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 від 14.08.2025 становить 79 127,62 грн (1582552,45 грн (НГО) х 5%).
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила: за 2023 рік - 1 505 758,76 грн, за 2024 рік - 1 582 552,45 грн, за 2025 рік - 1 271 347,46 грн.
Відповідно, сума податкового зобов'язання з орендної плати, визначена контролюючим органом, становить: за 2023 рік - 75 287,94 грн, за 2024 рік - 79 127,62 грн, за 2025 рік - 63 567,37 грн, що відповідає 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за відповідні періоди.
Суд зазначає, що відповідно до положень податкового законодавства, зокрема пункту 286.1 статті 286 ПК України, нарахування сум плати за землю фізичним особам здійснюється контролюючими органами на підставі даних державних реєстрів та інформації, що подається органами місцевого самоврядування.
Надані Солонянською СР відомості містять необхідні дані для визначення розміру податкового зобов'язання, зокрема, щодо наявності у позивача права користування земельною ділянкою, її площі, цільового призначення, а також нормативної грошової оцінки, яка є базою оподаткування орендною платою.
Суд зазначає, що у орендаря земельної ділянки державної або комунальної форми власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок зі сплати орендної плати з урахуванням такої оцінки.
Як вбачається з матеріалів справи, контролюючим органом при обчисленні суми орендної плати враховано відомості щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, надані до ГУ ДПС у Дніпропетровській області Солонянською селищною радою за 2023, 2024 та 2025 роки, відповідно.
Зазначені відомості є належною підставою для визначення податкових зобов'язань, оскільки містять актуальні показники нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що застосовуються як база оподаткування орендною платою.
Контролюючий орган, у свою чергу, здійснив нарахування податкових зобов'язань шляхом застосування встановленої ставки у розмірі 5% до відповідних показників нормативної грошової оцінки.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при визначенні сум податкових зобов'язань відповідачем використано належні, достовірні та актуальні дані, отримані від уповноваженого органу, а сам розрахунок здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Щодо доводів позивача про неврахування сплаченої частини орендної плати, суд зазначає наступне.
ПК України визначає порядок нарахування податкових зобов'язань з орендної плати за землю в податкових повідомленнях-рішеннях. При цьому, ПК України не наділяє контролюючі органи обов'язком щодо зменшення сум податкових зобов'язань в податкових повідомленнях-рішеннях на суму сплачених коштів. Отже, в податкових повідомленнях-рішеннях визначається загальна сума грошових зобов'язань до сплати.
Суд зазначає, що сплачені позивачем кошти обліковуються як переплата в інтегрованій картці платника та враховуються податковим органом при здійсненні платником наступних сплат.
Відтак, доводи позивача щодо необхідності врахування сплачених сум в податкових повідомленнях-рішеннях є безпідставними та не впливають на правомірність оскаржуваних рішень контролюючого органу.
Відтак суд констатує, що податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 14.08.2025 №2025156-2413-0462-UA12020270000063450, №2025611-2413-0462-UA12020270000063450 та від 25.08.2025 №2059145-2413-0417-UA12020270000063450, якими визначено ОСОБА_1 податкові зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за податкові період 2023-2025 роки прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, обґрунтовано, з урахуванням обставин, що мали значення для його прийняття.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у спосіб та у межах, передбачених чинним законодавством України, а спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є такими, що задоволенню не підлягають.
Враховуючи відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005; ідентифікаційний код ВП в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 44118658), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Солонянська селищна рада адреса: (вул. Задернюка, 3, с-ще Солоне, Дніпропетровська обл., 52400; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 04339652) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено 07.05.2026.
Суддя М.В. Бондар