Рішення від 04.05.2026 по справі 200/1473/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 рокуСправа №200/1473/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу №200/1473/23 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.04.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 16.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 16.12.2022; з 20.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах; зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях та забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 16.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 16.12.2022; з 20.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час проходження військової служби, зокрема в зазначений ним період, перебуваючи у відрядженні в ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), він виконував бойові завдання на підставі бойових наказів (розпорядження). Однак, відповідач не виплатив йому збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000,00 грн, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії з 10 жовтня 2022 року по 16 листопада 2022 року, з 27 листопада 2022 року по 16 грудня 2022 року та з 20 грудня 2022 року по 08 січня 2023 року. Позивач вказав, що позиція відповідача щодо невиплати йому додаткової винагороди у збільшеному розмірі обумовлена наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ та від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ. Позивач вважав, що він не може бути позбавлений підвищеної додаткової винагороди на підставі таких наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України, оскільки вони не пройшли обов'язкову державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.04.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/1473/23.

28.04.2023 року заперечуючи проти позовної заяви, НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) надав відзив на позовну заяву в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 року № 392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», який набрав чинності та застосовувався з 01.08.2022 до 30.11.2022. Відповідач зауважує, що позивач з жовтня 2022 року відряджений до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Так, пункт 5 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» визначає, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях, або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду такої участі. У період з жовтня 2022 року підвищена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_3 ) не надано інформації про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», за формою наведеною у додатку 2 до зазначеного наказу. Проте, у зв'язку з надходженням від ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_3 ) підтверджуючих документів щодо прийняття позивачем участі у бойових діях, у грудні 2022 року позивачу була нарахована та виплачена збільшена додаткова винагорода до 100000,00 грн. за грудень 2022 року. Крім того, відповідач зазначає, що при наявності підстав визначених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ, який не був визнаний нечинним у встановленому законодавством порядку, позивачу буде нарахована та виплачена відповідачем додаткова винагорода (збільшена до 100000,00 грн.) встановленим порядком за відповідні періоди участі військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , надала пояснення по справі в яких зазначила, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165гриф, позивача було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_2 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 . Звертає увагу суду, що позивач перебував в оперативному підпорядкуванні вказаного загону, однак у його складі не перебував. Зазначає, що підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_2 ) за вказаний період не надходили.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2023 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_4 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_5 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2023 року у справі № 200/1473/23 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у скдаді колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.09.2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року скасовано, а справу №200/1473/23 направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції - Донецького окружного адміністративного суду.

У зв'язку з автоматизованим розподілом адміністративна справа №200/1473/23 була передана для розгляду судді Чучко В.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2024 року заяву про самовідвід головуючого судді Чучка Владислава Михайловича по адміністративній справі №200/1473/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, адміністративну справу № 200/1473/23 направлено керівнику апарата Донецького окружного адміністративного суду для організації автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Розпорядженням голови Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2024 року № 40р/І-г передано адміністративну справу №200/1473/23 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, матеріали якої містять секретну інформацію, передбачену «Зводом відомостей, що становлять державну таємницю», затвердженим наказом Служби безпеки України №440 від 12.08.2005 року.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративну справу №200/1473/23 передано на розгляду судді Златіну С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2024 року задоволено заяву про самовідвід судді Златіна С.В. у справі № 200/1473/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, передано справу №200/1473/23 для вирішення питання щодо її подальшого перерозподілу між суддями, які мають доступ до роботи з документами з грифом «таємно» або «цілком таємно».

Розпорядженням в.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2024 року № 703 д призначено повторний автоматизований розподіл справи № 200/1473/23 на підставі ухвали судді Станіслава Златіна від 19.11.2024 року про передачу справи для розподілу між суддями, які мають доступ до роботи з документами з грифом цілком таємно» та «таємно».

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.11.2024 року справу № 200/1473/23 передано для продовження розгляду судді Озерянській С.І.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 року, прийнято до свого провадження адміністративну справу №200/1473/23. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

11.12.2024 року відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому викладені заперечення проти позовних вимог, які містяться у відзиві на позовну заяву, поданому 28.04.2023 року.

13.01.2025 року до суду від третьої особи надійшли пояснення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 року постановлено подальший розгляд адміністративної справи № 200/1473/23 здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 року позов ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії залишено без розгляду.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.01.2026 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року в адміністративній справі №200/1473/23 скасовано, матеріали справи направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2026 року продовжено розгляд справи №200/1473/23.

17.02.2026 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_3 ) надійшли додаткові пояснення у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.04.2026 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання 04.05.2026 року сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивачем надано клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до вимог статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проходив військову службу інспектором прикордонної служби 1 категорії - начальником 1 мінометної секції 1 вогневого відділення мінометної застави прикордонної комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України, що підтверджується витягом із наказу №175-ОС від 14.05.2022 року.

Згідно із довідкою щодо відрядження військовослужбовця Військової частини НОМЕР_4 від 15 березня 2023 року №12/668 молодший сержант ОСОБА_1 22 липня 2022 року вибув у службове відрядження на ділянку ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 червня 2022 року №106(гриф).

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №(гриф)/25-2075-Е позивача передислоковано з НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_7 прикордонного загону, військовослужбовець з 28 вересня 2022 року по 08 січня 2023 року перебував у службовому відрядженні та в оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_7 прикордонного загону.

У листі ІНФОРМАЦІЯ_2 №22/4820-22 від 29.11.2022 зазначено, що підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, у зв'язку з чим довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_4 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_5 , не опрацьовувались.

10 січня 2023 року позивач прибув зі службового відрядження до НОМЕР_1 прикордонного загону і приступив до виконання обов'язків, відповідно до наказу начальника прикордонного загону від 10 січня 2023 року №8-ВВ.

Відповідно до архівної відомості з січня 2022 року по грудень 2022 року додаткова винагорода згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_1 в період з вересня 2022 року по грудень 2022 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у вересні 2022 року у сумі 30 000,00 грн., у жовтні 2022 року у сумі 30 000,00 грн., у листопаді 2022 року у сумі 30 000,00 грн., у грудні 2022 року у сумі 50 000,00 грн.

Згідно архівної відомості з січня 2023 року по лютий 2023 року додаткова винагорода згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» позивачу в період з січня 2023 року по лютий 2023 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у січні 2023 року у сумі 60967,74 грн, у лютому 2023 року у сумі 29 354,84 грн.

Адміністрація Державної прикордонної служби України, на адвокатський запит представника позивача щодо отримання військовослужбовцями збільшеної додаткової винагороди за жовтень і листопад 2022 року, листом від 09 лютого 2023 року №21-5748-Вих повідомлено, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України ініційовано перевірку зазначеної у запиті інформації щодо нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям, за результатами якої встановлено, що клієнти адвоката у жовтні та листопаді 2022 року перебували на бойових позиціях, проте, участь у бойових діях або визначених у пунктом 2 наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28 лютого 2022 року №168» заходах у складі військової частини НОМЕР_5 не брали (лист ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_5 ) від 06 лютого 2023 року вих.№22/838-23-Вих), довідки, передбачені додатком 2 до наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України вiд 28 лютого 2022 року №168», на адресу військової частини НОМЕР_4 не направлялися, підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди у НОМЕР_1 прикордонного загону відсутні.

03 березня 2023 року представник позивача звернувся до військової частини НОМЕР_2 із заявою про нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000,00 грн за періоди з 10 жовтня 2022 року по 16 листопада 2022 року, з 27 листопада 2022 року по 16 грудня 2022 року та з 20 грудня 2022 року по 08 січня 2023 року.

НОМЕР_1 прикордонним загоном листом від 16 березня 2023 року №21-2061-23-вих повідомлено, що позивача не вносили в наказ про збільшення розміру виплати додаткової винагороди до 100 000,00 грн за жовтень, листопад 2022 року та за період з 01 січня 2023 року по 08 січня 2023 року, оскільки він перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_7 прикордонного загону. Під час нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди до 100 000,00 грн застосовується пункт 11 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ, який визначає, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку №2 до цього наказу. Проте НОМЕР_7 прикордонним загоном підтверджуючі документи для здійснення відповідних виплат до НОМЕР_1 прикордонного загону не надавалися, у зв'язку з чим немає підстав для внесення військовослужбовця в наказ про збільшення розміру виплати додаткової винагороди до 100000,00 грн. Одночасно звернуто увагу, що позивачу виплачено додаткову винагороду за грудень 2022 року, оскільки за цей місяць від начальника НОМЕР_7 прикордонного загону надійшла довідка встановленого зразка. Також зазначено, що довідка від 08 січня 2023 року №3906 не відповідає формі, передбаченої пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №392-АГ.

Згідно наявної в матеріалах справи копії довідки від 08 січня 2023 року №3906, яка видана військовою частиною НОМЕР_5 вбачається, що молодший сержант ОСОБА_1 , який проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_4 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області з 10 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада 2022 року по 16 листопада 2022 року; з 27 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня 2022 року по 16 грудня 2022 року; з 20 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року; з 01 січня 2023 року по 08 січня 2023 року. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165гриф від 16 вересня 2022 року.

24.04.2026 року до режимно-секретного органу на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.03.2026 року від Адміністрації Державної прикордонної служби України надійшли витребувані судом документальні матеріали, які мають гриф секретності "Таємно", що підтверджується супровідним листом Адміністрації Держприкордонслужби вих. №02.5/797/26 від 18.04.2026 року (вх.№27/26ДСК від 24.04.2026 року).

Судом під час розгляду справи досліджено копію бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165т з грифом "Таємно" та відомості зазначені в ньому враховано під час ухвалення даного рішення.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша статті 6, частина перша статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (далі Закон № 661-IV) визначає, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 16 цього Закону № 661-IV умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон № 2011-XII, дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

За приписами частини другої статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України строк дії режиму воєнного стану продовжується.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", 28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 168, пунктом 1 якої (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою виконання вимог Постанови № 168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168" (далі Наказ № 392-АГ).

Так, згідно з пунктом 1 Наказу № 392-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Згідно з пунктом 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу (пункт 12 Наказу № 392-АГ).

Системний аналіз норм Закону № 2011-XII свідчить, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини і громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими Конституцією України та законами України, з урахуванням особливостей, установлених цим законом та іншими нормативно-правовими актами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Батьківщини, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. При цьому, ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Так, у частині другій статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Тобто, згаданими вище нормами законодавства військовослужбовцям встановлені пільги, гарантії та компенсації, у тому числі у вигляді надбавок, доплат, винагород, премії, а також одноразові додаткові види грошового забезпечення, і таке право військовослужбовця не може бути порушеним та обмеженим. Водночас, передумовою для реалізації такого права є дотримання певного порядку (процесу).

Як зазначалось вище, на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168, в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі: 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 в абзаці першому пункту 1 Постанови № 168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі: 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць". У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин не змінювався.

При цьому, в рішенні від 06.04.2023 у зразковій справі № 260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793 змін до Постанови № 168 в частині визначення розміру додаткової винагороди "до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць" замість "30000 гривень щомісячно" не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом "пропорційність" із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі: 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

Таким чином, на підставі аналізу наведених норм чинного законодавства України, встановлена Постановою № 168 додаткова винагорода в розмірі: 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Водночас реалізація зазначених приписів Постанови № 168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, не врегульовувала цих питань.

Про необхідність визначення керівниками відповідних міністерств та державних органів порядку і умов виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених Постановою № 168, вказано і в пункті 2-1 цієї постанови, доповненому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 № 793.

Оскільки одночасно з прийняттям Постанови № 168 не було визначено порядку й умов виплати передбаченої нею додаткової винагороди, 17.04.2022 Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслала органам Держприкордонслужби лист №21-1215-2022 "Щодо однакового трактування положень" за підписом Голови Державної прикордонної служби України, в якому з метою упорядкування обліку особового складу, який має право на збільшення додаткової винагороди до 100000 гривень, були визначені бойові завдання в районах ведення бойових дій, за умови виконання яких військовослужбовцям мала виплачуватися вказана додаткова винагорода.

30.07.2022 Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 Постанови № 168, видала Наказ №392-АГ, який був уведений в дію з 01.08.2022, пунктом 2 якого визначено вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 Постанови № 168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю право на збільшення додаткової винагороди до 100000 гривень пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

У пункті 4 Наказу №392-АГ визначено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Згідно з пунктом 5 Наказу №392-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).

Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).

У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).

Керуючись частиною третьою статті 117 Конституції України, Указом Президента України від 03.10.1992 №493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" і Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731, суд зазначає, що подібні накази центрального органу виконавчої влади підлягають обов'язковій державній реєстрації Міністерством юстиції України, оскільки містять норми, що зачіпають права, свободи та законні інтереси осіб і встановлюють організаційно-правовий механізм їх реалізації.

Виходячи з цього, суд приходить до висновку про недотримання Адміністрацією Держприкордонслужби зазначених вимог законодавства при прийнятті Наказу № 392-АГ, який не пройшов державну реєстрацію в Мін'юсті у встановленому порядку.

При цьому, суд враховує, що у спірний період виключно зазначений наказ Адміністрації Держприкордонслужби визначав механізм реалізації Постанови №168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби під час дії воєнного стану, адже наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 "Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252) набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовувався з 01.02.2023, тобто не підлягав ретроспективному застосуванню до спірних правовідносин, які виникли у період з вересня 2022 року по січень 2023 року.

Крім того, документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000 гривень відповідно до приписів Наказу №392-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації Постанови № 168 до правовідносин, що вже відбулися.

Так, пункт 1 Постанови № 168 установлює додаткову надбавку у розмірі: 100000 грн військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби).

Також відповідно до Наказу № 392-АГ додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Тобто, обов'язковою умовою для отримання права на виплату такої додаткової винагороди є участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. До того ж, зазначені норми законодавства передбачають два варіанти вчинення таких дій, а саме: "участь військовослужбовця у бойових діях" та "участь військовослужбовця у відсічі і стримуванні збройної агресії".

За приписами статті 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII "Про оборону України" (далі Закон № 1932-XII) бойові дії форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).

Водночас, відсіч і стримування збройної агресії є більш широким поняттям, яке може включати як рішучий опір та протидію збройної агресії, так і недопущення подальшої збройної агресії. При цьому, для відсічі і стримуванні збройної агресії не обов'язковим є факт проведення бойових дій.

Окрім того, стаття 1 Закону №1932-XII визначає, що район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі Перелік), Чернігівська область одночасно включає території, які відносяться до територій можливих бойових дій та територій активних бойових дій.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що території можливих бойових дій та території активних бойових дій відносяться до спільної категорії територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до пункту 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Пунктом 5 Наказу № 392-АГ передбачено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання і завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи молодший сержант ОСОБА_1 відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 гриф перебував у відрядженні на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 (оперативному підпорядкуванні) у складі ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військова частина НОМЕР_3 ) в період з 10.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 16.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 16.12.2022; з 20.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023.

Також згідно довідки від 08 січня 2023 року №3906, яка видана військовою частиною НОМЕР_5 вбачається, що молодший сержант ОСОБА_1 , який проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_4 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області з 10 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада 2022 року по 16 листопада 2022 року; з 27 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня 2022 року по 16 грудня 2022 року; з 20 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року; з 01 січня 2023 року по 08 січня 2023 року. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165гриф від 16 вересня 2022 року.

Згідно Витягу з Журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування № НОМЕР_8 прикордонного загону, ОСОБА_2 підрозділів приккшр № НОМЕР_9 НОМЕР_1 прикордонного закону в охороні (обороні) державного кордону або веденні бойових дій, на підставі бойового наказу АДПСУ від 16.09.2022 165 (гриф), бойового розпорядження НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637 (гриф), бойове розпорядження НОМЕР_10 ПРИК від 21.10.2022 №669 (гриф), бойове розпорядження НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693 ДСК, з метою ведення стабілізаційної операції щодо забезпечення недоторканості державного кордону (105 ПРИКЗ, впс Семенівка, впс ІНФОРМАЦІЯ_7 . ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", з 08.00 12.10.2022 залучено молодшого сержанта ОСОБА_1 . Розділ 2. Облік ведення бойових дій. Дата ведення бойових дій 20.10.2022 з 06.05-06.20, 05.11.2022 з 9:47-11:30.

Рапортом від 18.11.2022 року заступник начальника загону-комендант прикордонної комендатури швидкого реагування №1, клопотав перед вищим командуванням про надання, відповідно до пункту 11 наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392-АГ (зі змінами внесеними наказом АДПС від 30.09.2022 №508), довідки про військовослужбовців прикордонної комендатури швидкого реагування №1 ВЧ НОМЕР_4 , які брали участь у бойових діях, або заходах визначених у пункті 2 наказу у складі ВЧ НОМЕР_5 у період з 12.10.2022 по 31.10.2022, зокрема молодший сержант ОСОБА_1 з 12.10.2022 по 31.10.2022 (20 днів), підстава бойове розпорядження коменданта НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637 (гриф), ЖБД від 21.10.2022 №245 ст.1-10, БР коменданта НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693 (гриф).

Зазначений рапорт був направлений супровідним листом від 22.11.2022 року №22/4637-22-Вих на адресу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону, зокрема позивачу. Одночасно вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 підпунктів 1-8 наказу від 30.07.2022 року №392-АГ відсутня.

Рапортом від 01.12.2022 року заступник начальника загону-комендант прикордонної комендатури швидкого реагування №1, клопотав перед вищим командуванням щодо виплати додаткової винагороди, у розмірі 70 000 гривень, за безспосередню участь військовослужбовців НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону у бойових діях, або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01.11.2022 по 30.11.2022, зокрема молодший сержант ОСОБА_1 з 01.11.2022 по 15.11.2022, з 26.11.2022 по 30.11.2022 (20 днів), підстава бойове розпорядження коменданта НОМЕР_10 ПРИКЗ від 11.10.2022 №637 (гриф), ЖБД від 21.10.2022 №245 ст.1-10, бойове розпорядження коменданта НОМЕР_10 ПРИКЗ від 26.10.2022 №693 (гриф).

Зазначений рапорт був направлений супровідним листом від 02.12.2022 року №22/4910-22-Вих на адресу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону, зокрема позивачу. Одночасно вказано, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог п.2 підпунктів 1-8 наказу від 30.07.2022 року №392-АГ відсутня.

Виходячи із змісту наданих відповідачами пояснень та наявних у справі документів в їх сукупності, вбачається, що відповідачем-1 не спростовано отримання ним як довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 про безпосередню участь позивача в бойових діях або для забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області від 08.01.2023 №3906, так і копію рапорту заступника начальника загону - коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону підполковника ОСОБА_3 від 01.11.2022 №1461.

Отже за наявності бойового наказу, рапортів про виплату додаткової винагороди, довідки військової частини НОМЕР_5 , є підтвердженою безпосередня участь позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії упродовж спірного періоду.

Всі заперечення відповідача-1 з цього приводу зводяться до того, що довідка, про безпосередню участь молодшого сержанта ОСОБА_1 в бойових діях або для забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області від 08.01.2023 року №3906 неналежної форми в той час як необхідлна довідка за спірний період відсутня.

Також, суд зазначає, що направлення таких довідок є елементом процедури виплати додаткової винагороди, тоді як право позивача на отримання спірних сум підтверджується не спростованим відповідачем фактом безпосередньої участі позивача в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року.

Натомість порушення порядку передання документів, рапортів та іншої інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у забезпеченні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 23.05.2024 у справі № 120/4387/23, від 24.05.2024 у справі № 120/4967/23, від 28.05.2024 у справі № 120/5170/23, від 08.08.2024 у справі № 280/2754/23, від 07.11.2025 у справі № 200/2826/23, від 09.03.2026 у справі №200/3172/23.

За зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який видав відповідну довідку. Тож, якщо відрядженому військовослужбовцю видано довідку про підтвердження його участі у бойових діях або заходах, зміст та форма якої відповідають додаткам № 1, 2 окремого доручення, підписану уповноваженим командиром (начальником), то презюмується, що цей командир (начальник) перевірив та підтвердив наявність документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, визначених пунктом 3 вищевказаного окремого доручення, на підставі якого визначив терміни безпосередньої участі кожного конкретного відрядженого військовослужбовця у бойових діях або заходах у відповідності до повноважень, наданих йому абзацом 3 пункту 3 та абзацом 4 пункту 4 окремого доручення від 23.06.2022 №912/з/29.

Також зміст цих документів може ставитися під сумнів лише за наявності доказів недобросовісного чи зловмисного спотворення фіксації реальної участі конкретного військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах. Іншим випадком необхідності пошуку доказів участі військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах може бути ситуація втрати (знищення) документів військової частини (підрозділу) в умовах бойових дій, засвідчена відповідними документами.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 21.03.2024 року у справах №560/3159/23 та №560/3141/23, від 11.04.2024 у справі № 560/3153/23.

Суд також враховує, що відповідно до архівної відомості з січня 2022 року по грудень 2022 року додаткова винагорода згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» позивачу в період з вересня 2022 року по грудень 2022 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у вересні 2022 року у сумі 30 000,00 грн, у жовтні 2022 року у сумі 30 000,00 грн, у листопаді 2022 року у сумі 30 000,00 грн, у грудні 2022 року у сумі 50 000,00 грн.

Відповідно до архівної відомості з січня 2023 року по лютий 2023 року додаткова винагорода згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» позивачу в період з січня 2023 року по лютий 2023 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у січні 2023 року у сумі 60967,74 грн, у лютому 2023 року у сумі 29 354,84 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не нараховувалась додаткова винагорода, передбачена постановою №168 у збільшеному розмірі.

Отже, оскільки надана довідка містила в собі інформацію, яка підтверджує безпосередню участь позивача у бойових діях, то суд приходить до висновку про наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди збільшеної до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, суд робить висновок про протиправність допущеної бездіяльності відповідача, що полягає у невиплаті додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про здійснену відповідачем протиправну бездіяльність щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 10.10.2022 року по 31.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 16.11.2022 року, з 27.11.2022 року по 30.11.2022 року, з 01.12.2022 року по 16.12.2022 року, з 20.12.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року.

Порушені права позивача на отримання додаткової винагороди у належному розмірі підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з 10.10.2022 року по 31.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 16.11.2022 року, з 27.11.2022 року по 30.11.2022 року, з 01.12.2022 року по 16.12.2022 року, з 20.12.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, а підтвердження наявності інших судових витрат матеріали справи не міститься, то судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_11 ) до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_13 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 10.10.2022 року по 31.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 16.11.2022 року, з 27.11.2022 року по 30.11.2022 року, з 01.12.2022 року по 16.12.2022 року, з 20.12.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року.

Зобов'язати НОМЕР_1 Прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військову частину НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 збільшеної до 100 000 грн. додаткової винагороди в розрахунку на місяць пропорційно дням участі у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 10.10.2022 року по 31.10.2022 року, з 01.11.2022 року по 16.11.2022 року, з 27.11.2022 року по 30.11.2022 року, з 01.12.2022 року по 16.12.2022 року, з 20.12.2022 року по 31.12.2022 року, з 01.01.2023 року по 08.01.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська