Рішення від 07.05.2026 по справі 140/16624/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16624/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №033050012539 від 21.10.2025 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити дострокову пенсію за віком як батькові дитини з інвалідністю, що здійснював виховання дитини з інвалідністю до шестирічного віку, відповідно до п. 3 ч. 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 13.10.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з дружиною виховали одинадцять дітей. Його дружина вийшла на пенсію як мати, яка виховала 5 і більше дітей. Водночас, у сім'ї є дитина з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виховання якої з народження до досягнення нею 6 річного віку здійснював позивач.

У зв'язку з чим, досягнувши 55 річного віку, маючи 20 років страхового стажу ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, відповідач рішенням від 21.10.2025 № 033050012539 відмовив у призначенні пенсії, оскільки його дружина використала право на призначення пенсії до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач з таким рішенням не погоджується, вважає його протиправним з тих підстав, що стаття 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить приписів стосовно того, що право на пенсію за віком за умови наявності в сім'ї п'ятьох та більше дітей та дитини з інвалідністю має лише один з подружжя.

Просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 31.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 20).

Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с. 24-26) позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що ГУ ПФУ в Черкаській області рішенням № 033050012539 від 21.10.2025 правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки мати використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення віку передбаченого статтею 26 Закону, а тому батько на призначення дострокової пенсії за віком не має.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження позивач ОСОБА_1 має доньку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8). Медичним висновком № 568 від 18.06.2025, підтверджено, що ОСОБА_2 мала медичні показники для визнання її інвалідом з дитинства до 18-річного віку (а.с. 11).

ОСОБА_3 (дружина позивача) перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як мати, яка виховала 5 і більше дітей, про що свідчить перерахунок пенсії (а.с. 15).

13.10.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про призначення дострокової пенсії за віком.

ГУ ПФУ в Черкаській області рішенням від 21.10.2025 № 033050012539 відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 на підставі статті 115 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки мати використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення віку передбаченого статтею 26 Закону, а тому батько на призначення дострокової пенсії за віком не має. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 20 років 06 місяців 08 днів (а.с. 17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-VI (далі - Закон № 1058-VI) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058-VI передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 115 Закону № 1058-VI право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, - після досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажу. При цьому особами з інвалідністю з дитинства вважаються також діти з інвалідністю віком до 18 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалося батьком, батьку призначається дострокова пенсія за віком після досягнення віку 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 років.

Абзацом 2 пункту 3 частини 1 статті 115 Закону № 1058-IV визначено спеціальне суб'єктивне право батька, як одного з членів подружжя, що здійснювало виховання з інвалідністю, на призначення дострокової пенсії за віком, і допустимість реалізації цього права не може ставитися в залежність від реалізації матір'ю свого права на призначення дострокової пенсії за віком, передбаченого абзацом першим пункту 3 статті 115 вказаного Закону.

Отже суд зазначає, що вказані положення Закону передбачають дві окремі, самостійні умови, за наявності яких може бути призначена дострокова пенсія матері або батьку (за відповідних умов) за віком, а саме:

- в разі народження п'ятьох або більше дітей та виховання їх до шестирічного віку;

- в разі виховання матір'ю або батьком до шестирічного віку осіб (особи) з інвалідністю з дитинства.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 (дружина позивача) скористалась правом на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 3 розділу частини 1 статті 115 Закону № 1058-VI саме, як жінка, яка народила п'ятеро або більше дітей і виховала їх до шестирічного віку.

Разом з тим, у ході судового розгляду встановлено, що своє право на отримання пенсії із підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV як мати дитини з інвалідністю ОСОБА_3 не використала, надавши письмову згоду на призначення пенсії з цих підстав своєму чоловікові батькові дитини-інваліда, який здійснював виховання останньої.

А тому, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком як батьку дитини з інвалідністю, оскільки дружиною позивача не було використано можливості призначення пенсії за віком з підстав виховання нею до шестирічного віку осіб (особи) з інвалідністю з дитинства, натомість позивач виховав особу ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з інвалідністю з дитинства.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про протиправність рішення ГУ ПФУ в Черкаській області від 21.10.2025 № 033050012539 про відмову у призначенні пенсії та його скасування.

Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, то суд зазначає, що відповідно до вимог статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, встановлених вказаною нормою.

Оскільки позивач звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком 13.10.2025, то дострокова пенсію за віком, як батькові дитини з інвалідністю, що здійснював виховання дитини з інвалідністю до шестирічного віку, відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.10.2025.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 1211,20 грн, сплачений згідно з квитанцією від 23.12.2025 (а.с. 3).

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 21.10.2025 №033050012539 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як батькові дитини з інвалідністю, що здійснював виховання дитини з інвалідністю до шестирічного віку, відповідно до п.3 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13.10.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538).

Суддя Р.С. Денисюк