вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"29" квітня 2026 р. Справа№ 910/12/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Буравльова С.І.
Шапрана В.В.
секретар судового засідання - Король Д.А.
учасники справи:
від позивача: не з'явився;
від відповідача 1: не з'явився;
від відповідача 2: не з'явився;
від третіх осіб : ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4
на рішення господарського суду міста Києва від 16.05.2025 (повний текст складено 25.06.2025)
у справі № 910/12/25 (суддя Демидов В.О.)
за позовом ОСОБА_4
до 1) Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Екос-53А"
2) Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації Дубини Алли Борисівни
за участю третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
1) ОСОБА_3
2) ОСОБА_5
3) ОСОБА_6
4) ОСОБА_7
5) ОСОБА_8
6) ОСОБА_9
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 ,
про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_4 звернулась до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Екос-53А" та до Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації Дубини Алли Борисівни про визнання незаконним рішення державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Дубини Алли Борисівни про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстраційних записів №10661050004011553 від 23.06.2018 (зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників), та №10661070005011553 від 23.06.2018 (зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи), та зобов'язання державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про визнання недійсним реєстраційного запису №10661050004011553 від 23.06.2018 (зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників), та №10661070005011553 від 23.06.2018 (зміна додаткової інформації, зміна керівника юр. особи).
Рішенням Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЕКОС-53А" відмовлено. Провадження у справі №910/12/25 в частині вимог ОСОБА_4 до Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації Дубини Алли Борисівни закрито на підставі пункту 3 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України.
Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_4 звернулася до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою. У поданій апеляційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі №910/12/25 та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що на думку апелянта, місцевим господарським судом необґрунтовано було відмовлено у задоволенні позовних вимог. Зокрема апелянт стверджує, що рішень про зміну найменування чи скороченого найменування об'єднання, а також внесення до статуту, у встановленому порядку не приймалось, склад засновників та учасників юридичної особи ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" не змінювався, нових членів до складу об'єднання не приймалось. Також на думку апелянта Рішення про виключення її з числа засновників юридичної особи ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" та внесення в ЄДР спірних записів від 23.06.2018 є незаконними, оскільки прийняті з порушенням Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 17.07.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на рішення Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі №910/12/25.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.01.2026 прийнято апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі № 910/12/25 колегією суддів Північного апеляційного господарського суду у складі колегії суддів: головуючий суддя - Андрієнко В.В., судді: Буравльов С.І., Шапран В.В. до свого провадження та призначено її розгляд на 04.03.2026.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 04.03.2026 відкладено розгляд справи до 23.03.2026.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.03.2026 оголошено перерву у судовому засіданні до 07.04.2026, 07.04.02026 - до 29.04.2026.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів встановила, що 27.02.2015 року було проведено установчі збори Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (гуртожитку) АДРЕСА_1 , результати яких оформлено протоколом № 1 від 27.02.2015 року.
За наслідками проведення загальних зборів було прийнято такі рішення: створити Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ; затвердити статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А"; обрати правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" у складі осіб: ОСОБА_5 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) №515 головою Правління; ОСОБА_8 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) №334, ОСОБА_4 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) №504, та членів ревізійної комісії: ОСОБА_6 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) №504; ОСОБА_7 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) АДРЕСА_2 , ОСОБА_9 - власника житлового приміщення (кімнати у гуртожитку) №334; надати право підпису на установчих документах Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" ОСОБА_5 та доручити йому, або довіреній особі, подати документи для державної реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А".
05.03.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 10661020000011553 про реєстрацію юридичної особи - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" (код ЄДРПОУ 39678489).
05.03.2015 року проведено державну реєстрацію Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А", затвердженого рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 27.02.2015 року (протокол № 1) (далі - Статут).
Відповідно до пунктів 4.1-4.3 Статуту органами управління об'єднання є загальні збори його членів, правління та ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами цього Статуту та чинного законодавства.
За умовами пункту 4.5 Статуту до виключеної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить, зокрема, затвердження Статуту об'єднання, внесення змін до нього; а також обрання членів правління об'єднання.
Правління об'єднання зі свого складу обирає голову правління і його заступника (пункт 4.7 Статуту).
Пунктами 5.1-5.5 Статуту передбачено, що чергові загальні збори членів об'єднання скликаються правлінням не рідше ніж 1 раз на рік, як правило, по закінченні календарного року для розгляду наслідків діяльності об'єднання. Позачергові загальні збори членів об'єднання можуть бути скликані за вимогою членів об'єднання, які мають більше 20 відсотків голосів від їх загальної кількості або за вимогою ревізійної комісії (ревізора) об'єднання.
Повідомлення про проведення загальних зборів членів об'єднання надсилається в письмовій формі і вручається кожному члену об'єднання під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на вказану адресу. Повідомлення надсилаються не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів. У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається порядок денний, дата та місце їх проведення.
Повідомлення може бути зазначено на рахунках та інших платіжних документах, які надаються членам об'єднання.
Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 відсотків членів об'єднання. Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості голосів членів об'єднання, які присутні на загальних зборах.
Власники житлових приміщень (кімнат у гуртожитку), які не є членами об'єднання, можуть приймати участь у загальних зборах, без права голосу. Повідомлення власників житлових приміщень, які не є членами об'єднання, не є обов'язковим.
Згідно з пунктом 5.8 Статуту рішення, прийняті на загальних зборах, підписуються головою правління та секретарем загальних зборів і підлягають постійному зберіганню.
Рішенням позачергових загальних зборів членів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 13.02.2018 року, оформленим протоколом № 8, до членства у об'єднанні співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" з усіма належними повноваженнями прийнято власника житлового приміщення № 505 ОСОБА_10 , власника житлового приміщення № 408 ОСОБА_3 , власника житлового приміщення № 310 ОСОБА_11 . Переведено ОСОБА_8 з правління до ревізійної комісії на посаду голови ревізійної комісії. Задовольнили клопотання ОСОБА_6 про вихід зі складу ревізійної комісії. Затверджено склад правління об'єднання в кількості 5 осіб. Обрано членами правління ОСОБА_10 , ОСОБА_3 , ОСОБА_11 та затверджено правління об'єднання в складі: ОСОБА_4, ОСОБА_10 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_3 . Встановлено, що член правління обирається безстроково та може вийти з правління за власним бажанням (на підставі заяви про вихід), або відкликаний за рішенням загальних зборів на підставі відповідного подання правління. Рішення прийняті правлінням об'єднання підписуються головою правління та секретарем засідання правління. Встановлено, що ревізійна комісія об'єднання обирається виключно з числа його засновників, кількісний склад якої становить 3 особи. Затверджено ревізійну комісію в складі: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
Рішенням засідання правління ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 14.02.2018 року, оформленим протоколом № 16-п, головою правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А" обрано ОСОБА_3 з 15.02.2018, а заступником голови правління - ОСОБА_10 . Делеговано ОСОБА_3 право першого підпису на всіх документах об'єднання. Доручено ОСОБА_3 право подати документи для державної реєстрації відповідних змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі (з правом передоручення).
За твердженням апелянта, вона є засновником ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А", з витягу з ЄДР за запитом №1004720487 від 30.11.2018 дізналася про зникнення з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей щодо назви об'єднання, його засновників та керівника.
Державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації Дубиною А.Б. 23.06.2018 року було прийнято рішення про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційних записів № 10661050004011553 (зміна повного найменування (на Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Екос-53А"), зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників) та № 10661070005011553 (зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи - ОСОБА_1 ).
Апелянт стверджує, що такі відомості не відповідають дійсності, їх внесено незаконно, оскільки головою правління є ОСОБА_3 , обраний на цю посаду рішенням правління ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" і до цього часу уповноваженим органом управління об'єднання не переобирався, із займаної посади не звільнявся. Рішень про зміну повного чи скороченого найменування об'єднання, а також внесення змін до статуту у встановленому порядку не приймалось, склад засновників та учасників юридичної особи ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" не змінювався, нових членів до складу об'єднання не приймалося.
Останні збори ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" відбулися 13.02.2018 і до цього часу в установленому порядку не проводились.
22.05.2018 відбулися Загальні збори співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А", на яких зареєструвалися та присутні 49 співвласників, 11 співвласників прийняли участь у голосуванні шляхом письмового опитування. Загальна кількість співвласників, інформація про яких внесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно становить 94 осіб. За наслідками проведення загальних зборів було прийнято такі рішення: Змінити назву ОСББ з "Самоврядна громада Жукова 53-А" на "Екос-53А". У зв'язку з невідповідністю діючого статуту ОСББ вимогам Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.09.2015 №238, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.10.2015 за №1220/27665 внести зміни до Статуту ОСББ шляхом викладення Статуту ОСББ в новій редакції та затвердження тексту Статуту в новій редакції згідно запропонованого проекту та привести у відповідність відомості в ЄДР про засновників. Обрати Правління ОСББ у складі: Голова правління - ОСОБА_1 , заступник Голови правління - ОСОБА_12 , члени правління: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 . Обрати ревізійну комісію ОСББ у складі: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 . Уповноважити підписати протокол Зборів Голову зборів Голубенка С.П. та секретаря зборів ОСОБА_12 . Уповноважити підписати нову редакцію Статуту голову правління ОСОБА_1 . Уповноважити внести зміни в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань голову правління ОСОБА_1 .
Згідно протоколу №1/05 засідання Правління ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 вирішили припинити повноваження попереднього Правління ОСББ та Голови Правління ОСББ ОСОБА_3 з 22.05.2018. Обрати Головою Правління ОСББ ОСОБА_1 з 23.05.2018. Обрати заступником Голови правління ОСББ ОСОБА_12 з 23.05.2018. Уповноважити голову правління ОСББ ОСОБА_1 подати всі необхідні документи для державної реєстрації відповідних змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Апелянт стверджує, що відомості про фізичних осіб засновників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 виключено з ЄДР протиправно та безпідставно проведено зміни, пов'язані зі зміною складу засновників, без рішень органів управління та/або інших документів, передбачених п.10 ч. 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань". При цьому оспорювані реєстраційні дії були вчинені реєстратором всупереч нормам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та під час дії судової заборони, а саме: ухвали Деснянського районного суду міста Києва від 20.06.2018 року про забезпечення позову в справі № 754/7938/18, якою заборонено вчинення будь-яких реєстраційних дій з юридичною особою - Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А", код ЄДРПОУ: 39678489, до постановлення рішення у справі № 754/7938/18.
На думку апелянта наслідком вчинення оскаржуваних реєстраційних дій стало незаконне виключення її зі складу засновників та незаконне відсторонення її від здійснення повноважень члена правління ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А", чим порушено її права засновника та члена органу управління ОСББ.
Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі статтею 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачено статтею 16 ЦК України.
Варто також звернути увагу на те, що порушенням вважається такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке; порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
При цьому позивач, тобто особа, яка подала позов, самостійно визначається з порушеним, невизнаним чи оспорюваним правом або охоронюваним законом інтересом, які потребують судового захисту. Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюються судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Спосіб захисту порушеного права або інтересу має бути таким, щоб у позивача не виникала необхідність повторного звернення до суду (подібні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц, від 16.06.2020 у справі № 145/2047/16-ц, від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 01.10.2019 у справі № 910/3907/18, від 06.04.2021 у справі № 910/10011/19).
Відповідно до частин першої, другої статті 5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Розглядаючи справу, суд має з'ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (подібний висновок викладений у пунктах 6.6, 6.7 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка просить суд:
- визнати незаконним рішення державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації Дубини Алли Борисівни про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, реєстраційних записів №10661050004011553 від 23.06.2018 (зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників), та №10661070005011553 від 23.06.2018 (зміна додаткової інформації, зміна керівника юридичної особи);
- зобов'язати державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про визнання недійсним реєстраційного запису №10661050004011553 від 23.06.2018 (зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників), та №10661070005011553 від 23.06.2018 (зміна додаткової інформації, зміна керівника юр. особи).
З матеріалів реєстраційної справи ОСББ "Екос-53А" (код ЄДРПОУ 39678489) вбачається, що оспорювані реєстраційні дії були вчинені реєстратором на підставі рішень Загальних зборів співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018.
За наслідками проведення загальних зборів було прийнято такі рішення: Змінити назву ОСББ з "Самоврядна громада Жукова 53-А" на "Екос-53А". У зв'язку з невідповідністю діючого статуту ОСББ вимогам Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23.09.2015 №238, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.10.2015 за №1220/27665 внести зміни до Статуту ОСББ шляхом викладення Статуту ОСББ в новій редакції та затвердження тексту Статуту в новій редакції згідно запропонованого проекту та привести у відповідність відомості в ЄДР про засновників. Обрати Правління ОСББ у складі: Голова правління - ОСОБА_1 , заступник Голови правління - ОСОБА_12 , члени правління: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 . Обрати ревізійну комісію ОСББ у складі: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 . Уповноважити підписати протокол Зборів Голову зборів ОСОБА_1 та секретаря зборів ОСОБА_12 . Уповноважити підписати нову редакцію Статуту голову правління ОСОБА_1 . Уповноважити внести зміни в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань голову правління ОСОБА_1 .
Згідно протоколу №1/05 засідання Правління ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 вирішили припинити повноваження попереднього Правління ОСББ та Голови Правління ОСББ ОСОБА_3 з 22.05.2018. Обрати Головою Правління ОСББ ОСОБА_1 з 23.05.2018. Обрати заступником Голови правління ОСББ ОСОБА_12 з 23.05.2018. Уповноважити голову правління ОСББ ОСОБА_1 подати всі необхідні документи для державної реєстрації відповідних змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.
Відповідно до частини 1 статті 385 Цивільного кодексу України (у редакції з 14.05.2015) власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (у редакції з 14.05.2015) визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Статтею 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
01.07.2015 року набрав чинності Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", яким також внесено зміни до Закону України № 2866-III.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.
За приписами статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Для керівництва поточною діяльністю об'єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам.
За частиною 3 статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників.
Згідно зі статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на квартири та нежитлові приміщення, загальна площа яких становить більше половини загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Установчі збори приймають рішення з питань порядку денного з можливістю їх обговорення.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Статтею 10 Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Частиною 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" встановлено, що якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Так, вищим органом управління об'єднання є загальні збори співвласників, що визначено частинами 2, 3 статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", які скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. При цьому, частиною 8 відповідної статті визначено, що рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
В силу частини 1 статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники (а не члени/засновники ОСББ) приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" у попередній редакції (в редакції Закону України від 16.10.2012 року № 5459-VI) членом об'єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в об'єднанні є добровільним і може набуватися одночасно з створенням об'єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування. Членство в об'єднанні розпочинається на підставі поданої письмової заяви власника за згодою об'єднання. Порядок прийняття до об'єднання визначається статутом.
Проте означена стаття (що містила поняття "члена об'єднання") була виключена із Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" на підставі Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" № 2866-III та на час ухвалення рішень Загальних зборів співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 року не діяла.
Судом також враховано посилання позивача на положення пунктів 4.1-4.3, 4.5, 5.4, 5.5, 5.8 Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А", затвердженого рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 27.02.2015 року (протокол № 1) та чинного на час проведення спірних загальних зборів співвласників та правління, за якими органами управління об'єднання є загальні збори його членів, правління та ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться згідно з вимогами цього Статуту та чинного законодавства. До виключеної компетенції загальних зборів членів об'єднання належить, зокрема, затвердження Статуту об'єднання, внесення змін до нього; а також обрання членів правління об'єднання. Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 відсотків членів об'єднання. Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості голосів членів об'єднання, які присутні на загальних зборах. Власники житлових приміщень (кімнат у гуртожитку), які не є членами об'єднання, можуть приймати участь у загальних зборах, без права голосу. Повідомлення власників житлових приміщень, які не є членами об'єднання, не є обов'язковим. Рішення, прийняті на загальних зборах, підписуються головою правління та секретарем загальних зборів і підлягають постійному зберіганню.
За змістом статті 7 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку діє на підставі статуту, що визначає, зокрема: статутні органи об'єднання, їхні повноваження та порядок формування, порядок скликання та проведення загальних зборів; періодичність проведення зборів; порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них; перелік питань, для вирішення яких потрібна кваліфікована більшість голосів; джерела фінансування, порядок використання майна та коштів об'єднання; порядок прийняття кошторису, створення та використання фондів об'єднання, включаючи резервні, а також порядок оплати спільних витрат, права і обов'язки співвласників; порядок внесення змін до статуту тощо.
Частиною 3 статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (який набрав чинності з 01.07.2015 року) установлено, що статути об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, вищенаведені положення Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Самоврядна громада Жукова 53-А", затвердженого рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку від 27.02.2015 року (протокол № 1), в частині, зокрема, визначення вищого органу управління ОСББ - загальні збори його членів (а не співвласників), встановлення кворуму для правочинності загальних зборів членів (більше 50 відсотків членів об'єднання), позбавлення власників житлових приміщень (кімнат у гуртожитку), які не є членами об'єднання, права голосу на загальних зборах та їх дискреційного повідомлення про такі збори, а також підписання прийнятих на загальних зборах рішення виключно головою правління та секретарем загальних зборів, суперечили приписам Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (статті 1, 6, 9, 10) та Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (статті 1, 10, 14).
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", внесено зміни до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", згідно із якими, зокрема, скасовано поняття кворуму на загальних зборах для прийняття рішень. Тобто за чинної (у тому числі на час проведення вказаних загальних зборів) редакції Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" скільки б співвласників не взяло участь у загальних зборах - загальні збори є правомочними і голосування проводиться.
Такий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 29.03.2018 року в справі № 911/4261/16, від 18.04.2023 року в справі № 916/3278/21, від 01.06.2023 року в справі № 914/596/22.
Статут є локальним нормативним актом, тоді як закон має вищу юридичну силу, тому в разі, якщо положення статуту суперечать закону, судам слід керуватися саме нормами закону.
Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.12.2020 року в справі № 910/10463/19, від 16.11.2021 року в справі № 912/947/20, від 18.04.2023 року в справі № 916//3278/21, від 01.06.2023 року в справі № 914/596/22 та інших.
Отже, 23.06.2018 року Реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено записи щодо ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А", а саме:
- державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; запис № 10661050004011553 про зміну повного та скороченого найменування, інші зміни, зміна складу або інформації про засновників;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; запис № 10661070005011553 про зміну додаткової інформації та зміну керівника юридичної особи.
Колегія суддів відзначає, що вказані реєстраційні дії були проведені на підставі оскаржуваних позивачем рішень Загальних зборів співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 року. Проте, звертаючись до суду з вказаними позовом, позивачка не оспорює рішення Загальних зборів співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 року, разом із тим зазначає, що рішень членів ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" про зміну найменування чи скороченого найменування об'єднання, а також внесення до статуту, у встановленому порядку не приймалось, склад засновників та учасників юридичної особи ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" не змінювався, нових членів до складу об'єднання не приймалось. Проте, з урахуванням вказаного вище, проведення саме загальних зборів членів ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" (а не співвласників) суперечило б приписам Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (статті 1, 6, 9, 10) та Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (статті 1, 10, 14).
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04.09.2018 року в справі № 904/5857/17 сформувала висновки щодо застосування пункту 2 частини 1 статті 25 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", згідно з якими особа, яка вважає своє право чи інтерес порушеними через подання та внесення до Єдиного державного реєстру недостовірних відомостей може вимагати їх захисту через корегування відомостей Єдиного державного реєстру та відображенні в Єдиному державному реєстрі відповідних дійсних відомостей у спосіб, що забезпечить ефективне відновлення та захист її порушених прав та інтересів, зокрема, шляхом скасування запису в Єдиному державному реєстрі. У такому випадку, якщо суд встановить, що суб'єкт державної реєстрації вчинив запис в Єдиному державному реєстрі за зверненням належного заявника, на підставі всіх необхідних для реєстрації документів відповідно до закону та відсутності встановлених законом підстав для відмови в державній реєстрації, це не є перешкодою для скасування в судовому порядку недостовірного запису в Єдиному державному реєстрі, наявність якого порушує корпоративні права чи законні інтереси позивача.
У постанові від 05.07.2023 року в справі № 910/15792/20 Велика Палата Верховного Суду висловила правову позицію про те, що державний реєстратор (реєстратор) не є належним відповідачем у спорах про визнання незаконними та скасування реєстраційних дій, вчинених щодо третьої особи, а ним є особа, щодо якої були здійснені ці дії (записи) (Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЕКОС-53А").
Велика Палата Верховного Суду в справі № 910/15792/20 зазначала, що "…за змістом поданої позовної заяви вбачається, що позивач 16 жовтня 2020 року звернувся до суду як фізична особа, зазначаючи про внесення 23 червня 2018 року державним реєстратором запису про зміну назви юридичної особи та припинення його повноважень як керівника на підставі рішення загальних зборів ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 05 червня 2018 року, законність яких ним оспорювалася у справі № 754/7938/18. А також про вжиття судом у тій справі заходів на забезпечення його вимог ухвалою від 20 червня 2018 року про заборону реєстратору на час розгляду спору вносити зміни до ЄДРПОУ щодо ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А". Отже, правовідносини, якими могли бути порушені права позивача, полягали в оспорюванні ним законності прийнятих рішень ОСББ. Такі правовідносини є наближеними до відносин корпоративного управління та пов'язаними з прийняттям рішення загальних зборів ОСББ як його вищого органу управління. Дії державного реєстратора з реєстрації прийнятого загальними зборами ОСББ рішення були похідними та направленими на фіксацію того правового стану, у спосіб визначений державою (відповідно до рішення зборів ОСББ). Суб'єкт реєстраційної діяльності (відповідач) не є учасником правовідносин, пов'язаних з управлінням юридичною особою, стосовно якої до ЄДР вносилися спірні реєстраційні записи. Сторонами такого спору є позивач як член ОСББ "Екос-53А" (співвласник майна) та як керівник (яким вважає себе позивач) чи колишній керівник (за даними ЄДРПОУ) цієї юридичної особи та особа, на користь якої вчинялися оспорювані реєстраційні дії (ОСББ "Екос-53А", перейменована з ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А").
…Позивачем заявлено позовні вимоги у цій справі до державного реєстратора, який не вчинив дій щодо порушення його прав та інтересів у спірних матеріально-правових відносинах корпоративного управління щодо ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А", перейменованого на ОСББ "Екос-53А"…
… спір виник саме між позивачем і третьою особою - ОСББ "Екос-53А" з приводу стверджуваного позивачем порушення його права, як керівника зазначеної юридичної особи, незаконно, на його погляд, перейменованої з ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" відповідно до зазначеного рішення загальних зборів членів ОСББ.
Звернення з позовом до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови у позові. Доводи скаржника про здійснення державним реєстратором реєстраційної дії з державної реєстрації спірного рішення загальних зборів членів ОСББ всупереч ухвалі суду про заборону вчинення цих дій можуть бути предметом розгляду у спорі про притягнення до відповідальності державного реєстратора (дисциплінарної чи матеріальної), однак не впливають та не змінюють спірних правовідносин з управління юридичною особою, які стали підставою для внесення записів про зміну керівника та назви юридичної особи та на які посилався позивач, обґрунтовуючи порушення своїх прав…"
Колегія суддів відзначає, що у даній справі позивачка не оспорює рішення Загальних зборів співвласників ОСББ "Самоврядна громада Жукова 53-А" від 22.05.2018 року, на підставі яких здійснено оспорювані реєстраційні дії. В обґрунтування пред'явлених позовних вимог не посилається на безпосереднє порушення її прав як співвласника багатоквартирного будинку (гуртожитку).
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_4 , пред'явлених до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЕКОС-53А" про визнання незаконним рішення державного реєстратора про внесення до реєстру реєстраційних записів №№ 10661050004011553, 10661070005011553 від 23.06.2018 та зобов'язання державного реєстратора внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також закриття провадження у даній справі в частині вимог позивача, пред'явлених до реєстратора.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
У викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі № 909/636/16.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія A, N303-A, п. 29).
Отже, з огляду на вищевикладене та встановлені фактичні обставини справи, суд надав вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмета доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
При цьому, слід зазначити, що іншим доводам апелянта оцінка судом не надається, адже, вони не спростовують встановлених судом обставин, та не впливають на результат прийнятого рішення.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд погоджується із висновками місцевого суду як законними, обґрунтованими обставинами й матеріалами справи, детальний аналіз яких, як і нормативне обґрунтування прийнятого судового рішення наведено місцевим судом, підстав для скасування його не знаходить. Доводи апелянта по суті його скарги в межах заявлених вимог, як безпідставні й необґрунтовані не заслуговують на увагу, оскільки не підтверджуються жодними доказами по справі й не спростовують викладених в судовому рішенні висновків.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі № 910/12/25 обґрунтоване, відповідає обставинам справи і чинному законодавству, а отже, підстав для його скасування не вбачається, у зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі № 910/12/25 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 16.05.2025 у справі № 910/12/25 залишити без змін.
3. Витрати по сплаті судового збору покласти на ОСОБА_4 .
4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. ст. 287-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 07.05.2026
Головуючий суддя В.В. Андрієнко
Судді С.І. Буравльов
В.В. Шапран