18.02.2026 Справа №607/22479/25 Провадження №3/607/149/2026
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Базан Л.Т., за участю представника Тернопільської митниці Державної митної служби України Процишин Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Тернопільської митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.6 ст.481 Митного кодексу України,-
На адресу Тернопільської митниці надійшов лист Головного управління патрульної поліції у Тернопільській області від 11.07.2025 №7099/41/33/01-2025 (вx. №6316/8.5/7.25-20 від 21.07.2025), згідно з яким патрульними зафіксовано дорожньо-транспортні пригоди та складено адміністративні матеріали за участі транспортних засобів з іноземною реєстрацією, зокрема адміністративне правопорушення здійснене під час керування транспортним засобом марки «MAZDA» модель «6», кузов « НОМЕР_2 », реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Згідно з АСМО Інспектор транспортний засіб марки «MAZDA» модель «6», кузов « НОМЕР_2 », реєстраційний номер НОМЕР_3 , ввезено на митну територію України 03.02.2022 через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» відділу митного оформлення №1-4 митного поста «Устилуг» в зоні діяльності Волинської митниці, громадянином України ОСОБА_1 в митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів» з метою особистого користування.
Відповідно до обліків, що містяться у базах даних Держмитслужби та АСМО «Інспектор», станом на 08.10.2025 вказаний транспортний засіб не вивезено за межі митної території України в установлений законодавством термін, інших фактів перетину державного кордону вказаним транспортним засобом (після ввезення 03.02.2022), також фактів поміщення в інший митний режим, станом на 08.10.2025 (дата складання протоколу про порушення митних правил) не встановлено.
Згідно модуля «Заяви підприємств та осіб» АСМО «Інспектор», громадянин ОСОБА_1 до митних органів України із заявою щодо продовження терміну тимчасового ввезення не звертався.
Тернопільською митницею 19.09.2025 громадянину України ОСОБА_1 за наявною в митних органах адресою направлено запрошення вих. №7.25-1/20-01/10/5464 з вимогою з'явитися до митного органу до 29.09.2025 для надання пояснень щодо зазначеного факту.
У зазначений строк ОСОБА_1 не прибув і пояснення не надав, після чого запрошення було направлено повторно вих. 7.25-3/20-01/10/5614 від 29.08.2025, однак громадянин ОСОБА_1 знову не з'явився та жодних пояснень не надав.
Відповідно до службової записки Управління контролю та адміністрування митних платежів Тернопільської митниці від 01.10.2025 №15/15-01/3595, вартість автомобіля «MAZDA 6», VIN « НОМЕР_2 », 2002 року випуску, становить 900 EURO, що за курсом НБУ станом на 08.10.2025 становить 43 356,78 грн.
Таким чином, гр. ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування марки «MAZDA» модель «6», кузов « НОМЕР_2 », реєстраційний номер НОМЕР_3 , на митну територію України більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України.
Особа яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча про день та час слухання справи повідомлявся, згідно рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень адресату повернулися до суду з відміткою пошти "за терміном зберігання".
У судовому засіданні представник Тернопільської митниці Державної митної служби України Процишин Н.В. повністю підтримала протокол про порушення митних правил, складений щодо ОСОБА_1 , зазначивши, що його вина є доведеною зібраними у справі доказами. Просила притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення в межах розміру санкції статті.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч. 6 ст. 481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрату цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з вимогами ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, висновком правовласника про наявність або відсутність порушення прав інтелектуальної власності; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами, транспортними засобами комерційного призначення - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання (ч. 1 ст. 103 МК України).
Відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 380 МК України громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов'язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
Строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів (абз. 4 ч. 4 ст. 380 МК України).
Частиною 6 ст. 380 МК України передбачено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 ст. 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481, статтею 481-1 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
З урахуванням наведених обставин та положень Закону, є достатні підстави вважати доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого порушення митних правил, що підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил №0062/UA403000/2025 від 08.10.2025, у якому викладені обставини вчинення порушення; копією листа Управління патрульної поліції в Тернопільській області від 11.07.2025 №7099/41/33/01-2025 з додатком; витягом з АСМО «Інспектор» «Перетин кордону»; повідомленням Тернопільської митниці ДМС України ОСОБА_1 про необхідність прибути в Тернопільську митницю від 19.09.2025; конвертом «Укрпошта» із відміткою «за закінченням терміну зберігання» від 07.10.2025; повторним повідомленням Тернопільської митниці ДМС України Петренку О.В. про необхідність прибути в Тернопільську митницю від 29.09.2025; конвертом «Укрпошта» із відміткою «за закінченням терміну зберігання» від 16.10.2025; запитом Тернопільської митниці ДМС України №7.25-1/20-01/6/5463 від 19.09.2025; відповіддю виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області №23/21-1373 від 22.09.2025 з додатком; запитом Тернопільської митниці ДМС України №7.25-3/20-01/7/5463 від 25.09.2025; відповіддю Волинської митниці ДМС України №7.3-3/28-07/7/11338 від 30.09.2025 з додатками, щодо особи, яка ввезла на митну територію України транспортний засіб марки «MAZDA» модель «6», кузов « НОМЕР_2 », реєстраційний номер НОМЕР_3 , а копію паспорта громадянина України ОСОБА_1 для виїзду за кордон НОМЕР_4 з відмітками та документ на вказаний автомобіль; службовою запискою Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил «Щодо встановлення вартості транспортного засобу» №20/20-01/3538 від 20.09.2025; службовою запискою Управління контролю та адміністрування митних платежів «Щодо встановлення вартості транспортного засобу» № 15/15-01/3595 від 01.10.2025, відповідно до якої орієнтовна митна вартість транспортного засобу марки «MAZDA» модель «6», 2002 року випуску, кузов « НОМЕР_2 », становить 900 євро; витягом з АСМО «Інспектор» «Курс валют»; витягом з АСМО «Інспектор» «Провадження у справах про ПМП»; витягом з АСМО «Інспектор» «Перегляд пропуску»; довідкою головного державного інспектора-кінолога ОВ УБК та ПМП Н. Бібілурідзе від 08.10.2025 про технічну описку при складенні протоколу про порушення митних правил; доповідною запискою головного державного інспектора-кінолога ОВ УБК та ПМП Н. Бібілурідзе №20-01/20-01/3754 від 09.10.2025; повідомленням Тернопільської митниці ДМС України №7.25-3/20-01/10/5910 від 08.10.2025 ОСОБА_1 про складання відносно нього протоколу про порушення митних правил та надсилання копії вказаного протоколу; актом прийому-передачі матеріалів справи про порушення митних правил №0062/UA403000/2025 від 09.10.2025; списком рекомендованих листів Тернопільської митниці ДМС України від 08.10.2025; трекінгом відправлень Укрпошта за №R067014551392.
Одночасно обставин, передбачених ч. 1 ст. 460 МК України, з настанням яких діяння, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України, не тягне за собою адміністративної відповідальності, під час судового розгляду не встановлено.
Дослідженими у судовому засіданні службовими записками не підтверджується факт звернення ОСОБА_1 до Тернопільської митниці із заявою щодо продовження терміну тимчасового ввезення транспортного засобу.
Митним кодексом України передбачена можливість переведення транспортного засобу з режиму тимчасового ввезення в інший митний режим за умови дотримання встановлених строків та виконання митних формальностей, у тому числі сплати обов'язкових митних платежів. Проте, з наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що ОСОБА_1 таким правом не скористався.
Таким чином, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, тобто перевищення строку тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
Вказане є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення на нього стягнення.
Обираючи адміністративне стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, та вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення, передбачене санкцію ч. 6 ст. 481 МК України, у виді конфіскації такого транспортного засобу.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 481, 524-528 МК України, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки «MAZDA» модель «6», кузов « НОМЕР_2 », реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн 60 коп.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Головуючий суддяЛ. Т. Базан