Справа № 344/8273/26
Провадження № 3/344/2197/26
06 травня 2026 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинив відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, повторно протягом року.
Так, 27 квітня 2026 року о 02 год 42 хв по вул.Довженка, 55 у с.Крихівці Івано-Франківського району Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Vectra», н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп?яніння у встановленому законодавством порядку у лікаря-нарколога водій відмовився, чим порушив 2.5 ПДР України. Порушення вчинено повторно протягом року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП, пояснив, що 27.04.2026 року їхав за кермом вночі у комендантську годину, оскільки мав таку потребу. Був зупинений працівниками поліції, які запропонували пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння. Від проходження огляду відмовився, оскільки не вважав за потрібне його проходити.
Дослідивши матеріали справи, встановлено наступне.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.2 ст.130 КУпАП, відповідальність особи настає у випадку повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №650896 від 27.04.2026, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.04.2026, зобов'язанням про відсторонення від керування транспортним засобом, довідкою про притягнення упродовж року до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, копією посвідчення водія НОМЕР_3 , копією постанови серії БАД №750820, відеоматеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №650896 від 27.04.2026, 27 квітня 2026 року о 02 год 42 хв по вул.Довженка, 55 у с.Крихівці Івано-Франківського району Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Vectra», н.з. НОМЕР_2 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп?яніння у встановленому законодавством порядку у лікаря-нарколога водій відмовився, чим порушив 2.5 ПДР України. Порушення вчинено повторно протягом року.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою працівником поліціїі з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП.
В протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч.2 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки та складання протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.3 цієї статті, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану наркотичного сп'яніння у водія транспортного засобу (наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Згідно з п.п. 6,8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року №1103, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Як вбачається з направлення на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.04.2026, у ОСОБА_1 виявлено ознаки сп'яніння, а саме: звужені зіниці, які не реагують на світло, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. ОСОБА_1 відмовився від огляду у закладі охорони здоров'я.
Як вбачається з відеозаписів з нагрудних камер працівників поліції, було зупинено транспортний засіб марки «Opel», д.н.з. НОМЕР_2 , через порушення комендантської години, про що повідомили водія ОСОБА_1 (clip 0, 01 хв 48 с). Під час спілкування у водія було виявлено ознаки наркотичного сп?яніння, про що повідомлено останнього (clip 0, 04 хв 14 с). Було неодноразово запропоновано пройти огляд у встановленому законодавством порядку у медичному закладі (clip 0, 04 хв 38 с; 05 хв 54 с; 08 хв 06 с), на що ОСОБА_1 кожен раз відповідав: «Я не вважаю за потрібне» (clip 0, 04 хв 38 с; 08 хв 06 с). Тоді працівники поліції повідомили, що така відповідь є відмовою від проходження огляду на стан сп?яніння (clip 0, 09 хв 15 с), попередньо водію роз?яснили, що відмова від проходження огляду на стан сп?яніння прирівнюється до керування у стані сп?яніння (clip 0, 08 хв 12 с).
Відеозапис інформативний, позбавлений упередження і суб'єктивного ставлення, є послідовним, має безсторонній характер, містить у хронологічній послідовності відомості про обставини, які мають значення для правильного розгляду справи.
Таким чином, поведінка ОСОБА_1 на місці зупинки транспортного засобу поліцейськими свідчила про те, що останній відмовився від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Згідно зобов'язання до протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 відсторонений від керування транспортним засобом.
Відповідно до довідки ст.інспектора з відділу АП УПП в Іванл-Франківській області, ОСОБА_1 24.08.2025 року керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, про що було складено протокол ЕПР1 №432478 за ч.1 ст.130 КУпАП. Рішенням Богородчанського районного суду Івано-Франківської області у справі №338/1159/25 від 03.12.2025 року ОСОБА_1 позбавлено права керування транспортним засобом на строк 1 рік.
Згідно з копією постанови серії БАД №750820 від 27.04.2026, ОСОБА_1 визнано винним за ч.1 ст.126 КУпАП Україну у тому, що він 27.04.2026 о 02 год 42 хв по вул.Довженка, 55 у с.Крихівці Івано-Франківського району Івано-Франківської області керував ТЗ марки «Opel Vectra», н.з. НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами Богородчанським районним судом 03.12.2025, тобто порушив п.2.1.а ПДР України. Окрім іншого, вказаною постановою доводиться факт керування ОСОБА_1 вказаним транспортним засобом марки «Opel Vectra», н.з. НОМЕР_2 , 27.04.2026 о 02 год 42 хв по вул.Довженка, 55 у с.Крихівці Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Відповідно до копії посвідчення водія, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , користується посвідченням водія НОМЕР_3 , виданим 25.12.2015 року.
З матеріалів справи вбачається, що працівниками поліції були виконані ст.266 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду».
Також слід зауважити, що відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння становить самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП.
Перевіривши сукупність доказів в справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза розумним сумнівом доведено факт відмови водія ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.130 КУпАП як відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, повторно протягом року, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст.130 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до вчиненого правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі дві тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить тридцять чотири тисяч гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 665 грн 60 коп судового збору.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО