Рішення від 06.05.2026 по справі 320/5736/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2026 року м. Київ справа №320/5736/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Парненко В.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Васильківської міської ради про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Васильківської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд:

- скасувати рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про скасування (анулювання дії) паспорта прив'язки двох блокованих стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: вулиці Володимирська, м.Васильків, Київська область від 18.10.2021 № 31/22.02-17» № 403 від 08.08.2024 року.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що рішення виконавчого комітету Васильківської міської ради від 08.08.2024 № 403 «Про скасування (анулювання дії) паспорта прив'язки стаціонарної тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності за адресою: вул. Володимирська, м. Васильків, Київська область від 18.10.2021 № 31/22.02-17» є протиправним та підлягає скасуванню. Позивач вказує, що акт перевірки від 06.08.2024 № 08/22.01-32, покладений в основу оскаржуваного рішення, не містить конкретизації встановлених порушень, а саме не визначено, які саме вимоги паспорта прив'язки порушено та у чому полягає таке порушення, що, на його думку, свідчить про відсутність належних підстав для анулювання паспорта прив'язки. Також позивач зазначає, що виконавчий комітет Васильківської міської ради не наділений повноваженнями щодо анулювання паспортів прив'язки тимчасових споруд, оскільки такі повноваження прямо не передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв'язку з чим оскаржуване рішення прийнято поза межами компетенції відповідача. У зв'язку з викладеним позивач вважає, що наявні усі підстави для задоволення вимог позову.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/5736/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №320/5736/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, згідно якого Виконавчий комітет Васильківської міської ради заперечує проти задоволення позову та зазначає, що діяв у межах наданих йому законом повноважень. У відзиві від 27.02.2025, поданому у справі № 320/5736/25, відповідач посилається на положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема статті 10, 11, 40, 52, 59, а також на Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244. Відповідач зазначає, що на підставі наказу Управління містобудування, архітектури та контролю за розвитком інфраструктури від 02.08.2024 № 06/22.01-17 було проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 06.08.2024 № 08/22.01-32, яким встановлено недотримання вимог паспорта прив'язки. Саме цей акт, на думку відповідача, є достатньою підставою для анулювання паспорта прив'язки відповідно до пункту 2.26 Порядку № 244. Крім того, відповідач зазначає, що виконавчий комітет як орган, який надавав дозвіл на розробку паспорта прив'язки, уповноважений і на його скасування, а тому рішення від 08.08.2024 № 403 є законним, обґрунтованим і прийнятим у спосіб, передбачений законом. Доводи позивача щодо відсутності конкретизації порушень відповідач оцінює критично, зазначаючи, що норми Порядку № 244 не вимагають деталізації таких порушень.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

18.10.2021 Управлінням містобудування, архітектури та контролю за розвитком інфраструктури Васильківської міської ради видано паспорт прив'язки стаціонарної тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності № 31/22.02-17 за адресою: вул. Володимирська, м. Васильків, Київська область.

У подальшому, на підставі листа відділу поліції № 1 Обухівського районного управління поліції ГУНП в Київській області від 21.06.2024 № 6728, наказом Управління від 02.08.2024 № 06/22.01-17 було організовано перевірку дотримання вимог паспортів прив'язки.

За результатами перевірки складено акт від 06.08.2024 № 08/22.01-32, в якому зазначено про недотримання вимог паспорта прив'язки позивачем.

На підставі зазначеного акта Виконавчим комітетом Васильківської міської ради прийнято рішення від 08.08.2024 № 403 про скасування (анулювання дії) паспорта прив'язки.

Вважаючи свої права порушеними даним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом України № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», (далі - Закон № 3038-VI), Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 21.10.2011 № 244 (далі - Порядок № 244), з урахуванням вимог Закону України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97), іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Частиною третьою статті 28 Закону № 3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).

Змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3038-VI суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

На виконання частини четвертої статті 28 Закону № 3038-VI наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок № 244), який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

За визначеннями, наведеними у пункті 1.4 Порядку № 244 (у відповідній редакції) паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;

схема розміщення ТС - це графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);

пересувна ТС - споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності;

стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

Відповідно до пункту 2.1. Порядку № 244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).

Згідно з пунктами 2.2. та 2.3 Порядку № 244 замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Цей перелік документів є вичерпним.

Приписами пункту 2.4 Порядку № 244 передбачено, що для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС (п. 2.5. Порядку № 244) .

Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).

Згідно з пунктами 2.11, 2.12 Порядку № 244 паспорт прив'язки ТС включає:

титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності;

схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1: 500;

ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС);

технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж.

Цей перелік документів є вичерпним.

Паспорт прив'язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

В силу вимог пункту 2.26. Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:

недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні;

невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС;

надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Рішенням виконавчого комітету Лохвицької міської ради "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Лохвицької міської територіальної громади" № 46 від 17.02.2023 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Лохвицької міської територіальної громади /а.с. 41-48/ (далі - Порядок № 46).

Відповідно до пункту 3.2 Порядку № 46 дія паспорта прив'язки ТС анулюється, з прийняттям відповідного рішення виконавчого комітету Лохвицької міської ради, за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.5 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Аналіз наведених вище положень законодавства свідчить про те, що паспорт прив'язки тимчасової споруди є підставою для розміщення тимчасової споруди та надається органом з питань містобудування та архітектури за заявою замовника після підтвердження відповідності намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідним органом з питань містобудування та архітектури.

Перелік підстав анулювання дії паспорта прив'язки ТС визначений пунктом 2.26. Порядку № 244, є вичерпним та включає такі умови:

1) недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні;

2) невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС;

3) надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.

Отже, дійсно, пунктом 2.26 Порядку № 244 передбачено можливість анулювання паспорта прив'язки тимчасової споруди у разі недотримання вимог такого паспорта при її встановленні. Водночас сама наявність такої норми не звільняє суб'єкта владних повноважень від обов'язку належним чином встановити факт порушення, зафіксувати його у відповідному акті та відобразити у рішенні мотиви, з яких зроблено висновок про наявність підстав для анулювання.

Як вбачається з акта перевірки від 06.08.2024 № 08/22.01-32, на який покладено в основу оскаржуваного рішення, у ньому відсутній конкретний опис порушень, допущених позивачем, зокрема не наведено, які саме вимоги паспорта прив'язки від 18.10.2021 № 31/22.02-17 були порушені, у чому полягає невідповідність фактичного стану тимчасової споруди затвердженим параметрам, не зазначено жодних технічних характеристик, розмірів чи інших об'єктивних даних, що дозволяли б ідентифікувати порушення. Надані відповідачем у подальшому пояснення, викладені у листі начальника Управління від 26.02.2025 № 144/22.01-13, про самовільне збільшення площі тимчасової споруди не можуть бути враховані судом як належне обґрунтування правомірності рішення, оскільки такі обставини не були відображені ні в акті перевірки, ні в самому рішенні від 08.08.2024 № 403, а отже не існували як мотив його прийняття на момент ухвалення.

Суд також враховує, що відповідно до усталеної практики Верховного Суду, правомірність рішення суб'єкта владних повноважень оцінюється виходячи з тих підстав, які були покладені в його основу на момент прийняття, а не з тих, що наведені згодом у судовому процесі. Відсутність належного мотивування та конкретизації підстав анулювання паспорта прив'язки свідчить про те, що оскаржуване рішення не відповідає критерію обґрунтованості та порушує принцип правової визначеності.

Отже, суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в документі, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування, які є фундаментальними для правової держави.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 травня 2020 року у справі № 826/17201/17.

За таких обставин суд дійшов висновку, що виконавчий комітет Васильківської міської ради, приймаючи рішення від 08.08.2024 № 403 «Про скасування (анулювання дії) паспорта прив'язки стаціонарної тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності за адресою: вул. Володимирська, м. Васильків, Київська область від 18.10.2021 № 31/22.02-17», діяв без належного фактичного обґрунтування, що є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

Суд також надає оцінку доводам позивача про відсутність у виконавчого комітету Васильківської міської ради повноважень щодо анулювання дії паспорта прив'язки тимчасової споруди.

Так, позивач посилається на те, що положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не містять прямої норми, яка б передбачала повноваження виконавчих органів місцевого самоврядування на скасування (анулювання) паспортів прив'язки тимчасових споруд, а відтак, на його думку, відповідач діяв поза межами наданих йому повноважень.

Оцінюючи зазначені доводи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради є виконавчим органом відповідної ради, який здійснює повноваження, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Згідно з пунктом 3 частини другої статті 52 вказаного Закону виконавчий комітет має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому виконавчих органів ради.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, яким у даному випадку є Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244.

Пунктом 2.26 Порядку № 244 прямо передбачено можливість анулювання паспорта прив'язки тимчасової споруди, зокрема, у разі недотримання вимог такого паспорта при її встановленні.

З урахуванням наведеного, а також того, що саме виконавчий комітет приймав рішення, пов'язані з наданням дозволу на розроблення паспорта прив'язки, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень наділений компетенцією щодо прийняття рішень про анулювання паспорта прив'язки тимчасової споруди у випадках, передбачених законодавством.

Посилання позивача на відсутність відповідних повноважень суд вважає помилковим, оскільки такий підхід не враховує системного тлумачення норм законодавства, а також спеціального правового регулювання, встановленого Порядком № 244.

Разом з тим, встановлення наявності у відповідача відповідних повноважень саме по собі не свідчить про правомірність прийнятого ним рішення.

Як вже зазначалося судом, обов'язковою умовою правомірності рішення суб'єкта владних повноважень є не лише його прийняття в межах компетенції, але й дотримання вимог щодо належного обґрунтування такого рішення, зокрема, встановлення фактичних підстав та їх належне відображення у відповідному акті.

У даному випадку відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факт недотримання позивачем вимог паспорта прив'язки, а акт перевірки від 06.08.2024 № 08/22.01-32 та рішення виконавчого комітету від 08.08.2024 № 403 не містять конкретного опису таких порушень, що позбавляє суд можливості перевірити обґрунтованість висновків відповідача.

Отже, доводи позивача щодо відсутності повноважень відповідача на анулювання паспорта прив'язки суд відхиляє, однак погоджується з позивачем в частині необґрунтованості оскаржуваного рішення, що є достатньою підставою для його скасування.

За наведених обставин у сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Решта доводів сторін висновків суду по суті спору не змінюють.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем під час розгляду справи було сплачено судовий збір на суму 3028,00 грн.

З огляду на те, що адміністративний позов задоволено, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 3028,00 грн.

Також позивачем у позові заявлено попередній розрахунок суми судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 11 000,00 грн.

Суд зазначає, що питання щодо стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу може бути вирішено після надання представником позивача протягом п'яти днів після ухвалення рішення остаточного розрахунку та докази понесення таких судових витрат у відповідності до ч.7 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 2-10, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Васильківської міської ради про скасування рішення, - задовольнити;

Скасувати рішення Виконавчого комітету Васильківської міської ради «Про скасування (анулювання дії) паспорта прив'язки двох блокованих стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: вулиці Володимирська, м.Васильків, Київська область від 18.10.2021 № 31/22.02-17» № 403 від 08.08.2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Васильківської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.