Рішення від 01.05.2026 по справі 160/4078/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2026 рокуСправа №160/4078/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2026 року представник ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, яка полягає у не зазначенні в новій довідці про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2024 р. № 4082 на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/28379/24 від 11 грудня 2024 р., відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії, які відповідає середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою;

зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/28379/24 від 11 грудня 2024 р., оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 20.07.2018 р. № 623, та наказу ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» з обов'язковим зазначенням всіх відомостей про розмір премії у розмірі 230%, тобто, у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за прирівняною посадою до посади Позивача на день звільнення зі служби «командир відділення 20 ДПЧ по охороні коксохімічного виробництва ПАТ «Арселор Міттал Кривий Ріг» м.Кривий Ріг» для подальшого здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 р. ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справ №160/28379/24 від 11 грудня 2024 року зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатком 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., з включенням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду №160/28379/24, Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області виготовлено та надано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року за №4082 від 26.12.2024 року.

Як вбачається зі змісту довідки, відповідачем обчислено розмір премії в розмірі 70% від посадового окладу - 3381,00 грн., що суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу ДСНС №35 від 13.01.2023 р. «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році», яке було чинним станом на 01.01.2023 року.

Листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №492-10854/4909 від 29.10.2025 року позивачеві повідомлено, що 01.01.2023 року не є моментом виникнення права на встановлення діючого відсотку премії, встановленої за особистий внесок осіб рядового та начальницького складу підрозділів Головного управління.

Встановлення розміру премії станом на 01.01.2023 є правом керівника підрозділу Головного управління за особистий внесок в загальний результат служби, з урахуванням специфіки, особливостей, якості, складності, обсягу та важливості виконаних службових обов'язків за посадою у особливий період в межах передбачених наказами ДСНС «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового i начальницького складу служби цивільного захисту» від 13.01.2023 №HC-35.

При цьому, чинні накази ДСНС не встановлюють фіксованих розмірів премії за відповідною посадою, а узагальнюють його розмір конкретним тарифним розрядом, які лише передбачають мінімальні (10%) або ж гранично - максимальні розміри відсотку премій.

ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, яка полягає у не зазначенні в новій довідці про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2024 р. № 4082 на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/28379/24 від 11 грудня 2024 р., відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії, яка відповідає середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20 лютого 2026 року для розгляду адміністративної справи №160/4078/26 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2026 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

25.02.2026 року на адресу відповідача направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.

26.02.2026 року відповідачем отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

10.03.2026 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві. не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.

Щодо відсутніх підстав для перерахунку пенсії та видачі оновленої довідки.

У пункті 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 №45 передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: зокрема, щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відповідач вважає, що подія фактичного підвищення поточної винагороди за службу діючого публічного службовця, котра за приписами статті 63 Закону України №2662-ХII та пункту 5 Порядку №45 визначена у якості підстави для проведення перерахунку (обчислення нового розміру) раніше вже призначених пенсій охоплює виключно випадки аналогічних (ідентичних) або принаймні хоча б розумно співставних умов виконання роботи (завдань служби) пенсіонером як колишнім публічним службовцем та діючим публічним службовцем.

У рішенні Конституційного Суду України (Другий сенат) від 12.10.2022 р. №7-p(II)/2022 та у рішенні Конституційного Суду України (Другий сенат) від 06.04.2022 р. №1-P(II)/2022 констатовано, що 20.02.2014 р. була розпочата агресія російської федерації проти України, яка набула повномасштабного характеру з 24.02.2022р.

Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій від 22 грудня 2022 року №309 значна кількість громад були включені до Переліку територій, на яких існує потенційна можливість бойових дій. Діючі особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту виконують свої службові повноваження та територіях у яких ведуться активні бойові дії, у зв'язку із чим отримують гранично максимальну премію за виконання своїх службових обов'язків.

Премія в розмірі, яку позивач просить суд зобов'язати відповідача визначити в Довідці станом на 01.01.2023 року, є гранично-максимальною для посади з якої був звільнений і яка встановлена особі, що виконує обов'язки у період дії військового стану.

Водночас прийняття рішень про виплату премії та встановлення її розміру є виключним правом керівників відповідних державних органів, такий розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

При цьому, в справі №520/17089/23 Верховний Суд дійшов висновку про відсутність права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/3, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 основного розміру пенсії, оскільки станом на 01.02.2023 за рішеннями Уряду не відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку.

Постанова №704, яка є керівним документом для відповідача у питанні відсоткових показників преміювання, не містять імперативної вказівки на обов'язковий відсоток премії особам рядового і начальницького складу відповідача.

Постанова №704 визначає тарифні розряди для різних посад, і кожен розряд відповідає певному рівню складності робіт та кваліфікації. Чим вищий тарифний розряд, тим, зазвичай, вищий посадовий оклад та, відповідно, і премія.

Так, премія особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, залежить від їхнього тарифного розряду, який визначається Постановою 704.

Тарифний розряд є одним з ключових факторів, що впливають на розмір грошового забезпечення, включаючи премії.

Крім тарифного розряду, на розмір премії впливають також інші фактори, такі як особистий внесок у виконання службових обов'язків, результати служби, надбавки та інші виплати, передбачені законодавством.

Пунктом 8 Постанови №704 встановлено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України. Отже, позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704.

Постанова №704 є керівним документом для відповідача у питанні відсоткових показників додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, постанова №704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати премії у розмірах визначених в наказі ДСНС України від 13.01.2023 №HC-35 від посадового окладу.

З урахуванням викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 року в справі №160/28379/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково та вирішено:

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо неоформлення та ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатком 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., з включенням надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 726,72 гривень.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.12.2024 року в справі №160/28379/24, 26.12.2024 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області виготовлено та надано ОСОБА_1 довідку №4082 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Як вбачається зі змісту довідки, відповідачем обчислено розмір премії в розмірі 70% від посадового окладу - 3381,00 грн., що, на думку позивача, суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, наказу ДСНС №35 від 13.01.2023 р. «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році», яке було чинним станом на 01.01.2023 року.

Листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №492-10854/4909 від 29.10.2025 року позивачеві повідомлено, що 01.01.2023 року не є моментом виникнення права на встановлення діючого відсотку премії, встановленої за особистий внесок осіб рядового та начальницького складу підрозділів Головного управління.

Встановлення розміру премії станом на 01.01.2023 є правом керівника підрозділу Головного управління за особистий внесок в загальний результат служби, з урахуванням специфіки, особливостей, якості, складності, обсягу та важливості виконаних службових обов'язків за посадою у особливий період в межах передбачених наказами ДСНС «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового i начальницького складу служби цивільного захисту» від 13.01.2023 №HC-35.

При цьому, чинні накази ДСНС не встановлюють фіксованих розмірів премії за відповідною посадою, а узагальнюють його розмір конкретним тарифним розрядом, які лише передбачають мінімальні (10%) або ж гранично - максимальні розміри відсотку премій.

ОСОБА_1 вважає протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, яка полягає у не зазначенні в новій довідці про розмір грошового забезпечення від 26 грудня 2024 р. № 4082 на ім'я ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 р., виданої на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/28379/24 від 11 грудня 2024 р., відомостей щодо відсоткового розміру щомісячної премії, яка відповідає середнім розмірам, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Норма статті 43 Закону №2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.

При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Висновок узгоджується з висновком Верховного Суду у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

01.03.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно із додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 4 Постанови №704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до Постанови №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу.

Проведення перерахунку пенсій регламентовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Наказом МВС України від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.

На виконання вказаних вище норм Наказом ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35 встановлено здійснювати у 2023 році щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби (з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації) у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).

Згідно із додатком до Наказу №НС-25, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за 9 тарифним розрядом розмір премії складає до 230% посадового окладу.

Суд з'ясував, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з незгодою позивача з відсотковим розміром додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці ГУ ДСНС у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, а саме: премії, оскільки позивач, посилаючись на Наказ №НС-35, вважає, що така повинна становити 230% посадового окладу, а не 70%.

З даного приводу суд зазначає, що на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У спірних правовідносинах таким рішенням Кабінету Міністрів України є Постанова №704, а також зміна розміру посадового окладу у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у січні 2023 року.

Є необґрунтованими посилання позивача на Наказ №НС-35, якими встановлювався розмір премії для відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу з 01.02.2023, оскільки такий безумовно не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Водночас відповідно до пункту 2 вказаного Наказу передбачено, що він застосовується з 01 січня 2023 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.

У постанові від 13.05.2020 в справі №592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду підтримала правовий висновок Верховного Суду України, визначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704.

Постанова №704 є керівним документом для відповідача у питанні відсоткових показників додаткових видів грошового забезпечення.

Разом з тим, ані Постанова №704, ані Наказ №НС-35, на який посилається позивач, не містять імперативної вказівки на обов'язковий відсоток премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 230% (від посадового окладу), оскільки в додатку до Наказу №НС-35 передбачено до 230%.

Відтак, премія повинна визначатися в середньому розмірі фактично виплаченої премії в грошовому еквіваленті за відповідними (аналогічними) посадами.

Суд зазначає, що розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, що також передбачено п. 1.2 Наказу №НС-35 та п. 1 розділу XVI Інструкції №623.

Аналіз норм свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому, таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21 з подібними правовідносинами.

З огляду на викладене, довідка Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства, отже доводи позивача про обов'язок відповідача зазначити в оновленій довідці премію, розраховану згідно з Наказом №НС-35 у розмірі 230% посадового окладу, є безпідставними.

З урахуванням викладеного, довідка Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області №4082 від 26.12.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 є правомірною та не потребує коригувань, оскільки оформлена відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду із позовною заявою сплачено суму судового збору у розмірі 1064,96 грн., що документально підтверджується платіжною інструкцією АТ "Таскомбанк" від 20.02.2026 року.

З урахуванням відмови в задоволенні адміністративного позову, розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник