Рішення від 27.04.2026 по справі 924/252/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"27" квітня 2026 р. Справа № 924/252/26

Господарський суд Хмельницької області у складі

судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Кучеревич М.А., розглянувши матеріали справи

за позовом Державного підприємства "Інфотех", м. Київ

до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", м. Хмельницький Хмельницької області

про стягнення 175 325,86грн

Представники сторін:

від позивача: Дудник В.М. - згідно довіреності №89 від 31.12.2025 (поза межами суду (в режимі відеоконференції));

від відповідача: Ковальчук І.А. - згідно довіреності №5 від 03.04.2026.

В судовому засіданні, відповідно до ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Процесуальні дії по справі, стислий виклад позицій сторін.

09.03.2026 до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Державного підприємства "Інфотех", м. Київ до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", м. Хмельницький Хмельницької області про стягнення 175 325,86грн основного боргу за фактично спожиту електричну енергію згідно умов договору про постачання електричної енергії споживачу №382 від 06.08.2025 року.

Ухвалою суду від 16.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №924/252/26 в порядку розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 06.04.2026.

Позивач - Державне підприємство "Інфотех", м. Київ позовні вимоги підтримує. Позов просить задовольнити з підстав викладених в позовній заяві. Вказує, що у відповідача як споживача згідно договору про постачання електричної енергії №382 від 06.08.2025 виникло зобов'язання по оплаті фактично спожитої електричної енергії за січень 2026 року. Зазначає, що відповідач здійснив оплату за спожиту електроенергію за січень 2026 частково. Звертає увагу, що оплата має здійснюватися за фактично поставлену електричну енергію за фактичними показаннями засобів обліку, а відсутність бюджетних асигнувань не є підставою для несплати заборгованості за електричну енергію. Акцентує, що позивач не мав права здійснювати відключення даного споживача за перевищення обсягів спожитої електричної енергії чи борги за неї, оскільки відповідач є закладом охорони здоров'я. Вказує, що сам по собі факт перевищення фактичного обсягу споживання електроенергії над прогнозованим не свідчить про недотримання сторонами умов договору. Просить суд стягнути 175 325,86грн основного боргу за фактично спожиту електричну енергію.

Відповідач - Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", м. Хмельницький Хмельницької області проти задоволення позовних вимог заперечує. В судовому засіданні та у поданому на адресу суду відзиві вказує, що заявлена до стягнення сума виникла у зв'язку із постачанням електричної енергії понад обсяг та суму договору. Звертає увагу, що відповідач є розпорядником бюджетних коштів та має право брати бюджетні зобов'язання і здійснювати платежі виключно в межах бюджетних асигнувань та на підставі укладених договорів. Зауважує, оскільки сума фактично поставленої електричної енергії перевищує вартість визначену договором, то у відповідача відсутні правові підстави для оплати понаднормової вартості, а взяття зобов'язань понад бюджетні призначення є порушенням вимог бюджетного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами.

Розглядом матеріалів справи встановлено таке.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" зареєстрована за юридичною адресою: 29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, буд.112; код ЄДРПОУ 08734575.

06.08.2025 між Державним підприємством "Інфотех" (далі - позивач, постачальник, ДП "Інфотех") та Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" (далі - відповідач, споживач, ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області") укладено Договір про постачання електричної енергії споживачу №382 (далі - Договір).

Пунктом 1.1 Договору визначено, що його умови встановлені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування".

Відповідно до п.2.1 Договору постачальник постачає електричну енергію споживачу за кодом ДК 021:2015 09310000-5 "Електрична енергія" (надалі - Товар) за для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Згідно із п.2.2 Договору, обов'язковою умовою для постачання товару споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Очікуваний обсяг та строк постачання товару визначається у Комерційній пропозиції, яка є Додатком 2 до цього Договору (далі - Комерційна пропозиція). Очікуваний обсяг постачання товару відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в оператора системи. Обсяги закупівлі Товару можуть бути змінені відповідно до умов Договору та ПРРЕЕ (п.2.3 Договору).

Пунктом 5.1 Договору визначено, що ціна договору становить 1 498 938,00грн в тому числі ПДВ - 249 823,00грн.

Відповідно до п.3.1 Договору, початком постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднання, яка є Додатком 1 до цього Договору.

Згідно умов зазначених в заяві-приєднання (Додаток 1), споживач приєднується до умов Договору на умовах комерційної пропозиції постачальника.

Відповідно до умов Комерційної пропозиції, що є Додатком 2 до Договору:

Очікуваний обсяг постачання товару - 155 750,00 кВт*год.

Ціна (тариф) у грн на момент укладання Договору складає 9,624 грн за 1 кВт*год з ПДВ.

Розрахунковий період складає один календарний місяць.

Строк надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати:

- постачальник до 15 числа місяця, наступного за звітним, оформлює рахунок на оплату за фактично спожиту електричну енергію та Акт постачання електричної енергії, і в цей же строк надає їх споживачу. Оплата рахунка, Акта постачання електричної енергії за фактично спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем протягом 10-ти робочих днів від дня його отримання.

Пунктом 5.13 Договору передбачено, розрахунки споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок постачальника із спеціальним режимом використання (спецрахунок).

Відповідно до п.5.14 Договору, оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за Товар відповідно до умов цього Договору. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту його отримання Споживачем.

Постачальник має право отримувати від споживача плату за поставлену електричну енергію, отримувати відшкодування від споживача за оплачені послуги з розподілу/ передачі, що були проведені постачальником.

Згідно пунктів 5.25-5.30 Договору:

"(...) п.5.25 Факт надання послуг за Договором оформлюється Актом купівлі-продажу електричної енергії (далі - Акт), який укладається за звітний період.

п.5.26 Споживач зобов'язаний протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання від Постачальника Акта, у разі відсутності обґрунтованих заперечень, підписати такий Акт та повернути один примірник Постачальнику.

п.5.27 У разі незгоди підписати Акт (заперечення щодо правильності його оформлення, вартості тощо), Споживач зобов'язаний у цей же строк направити Постачальнику письмову мотивовану відмову, з вказівкою конкретно визначених обставин та причин незгоди з Актом.

п.5.28 Письмова мотивована відмова від підписання Акта розглядається Постачальником протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати її отримання від Споживача. За результатами розгляду такої відмови Постачальник направляє Споживачу оновлений Акт, який узгоджується в порядку, передбаченому пп. 5.24. - 5.26 Договору.

п.5.29 У випадку ненадходження, у визначений Договором строк, до Постачальника письмової мотивованої відмови Споживача від підписання Акта, зобов'язання Постачальника перед Споживачем вважається належним чином виконаними, а Акт - фактично узгодженим Сторонами на шостий робочий день з моменту його отримання.

п.5.30 Підписанням Акта або його фактичним узгодженням, Споживач підтверджує належне виконання Постачальником своїх зобов'язань за Договором (...)".

Пунктом 6.2.1 Договору передбачено, що споживач зобов'язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Згідно п. 10.1 Договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством.

Відповідно Додатку до заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, відповідач надав позивачу перелік об'єктів споживача - адреси та ЕІС-коди точок комерційного обліку: 62Z9194293418660, 62Z447685358207W, 62Z5595677062249.

Згідно умов зазначених в Комерційній пропозиції, що є Додатком 2 до Договору, постачальник по 15 число (включно) місяця, наступного за звітним, оформлює рахунок на оплату за фактично спожиту електричну енергію та Акт постачання електричної енергії, і в цей же строк надає їх споживачу.

10.02.2026 споживачу на електронну адресу виставлено:

Акт купівлі продажу електричної енергії № 25-Е-0034-1/1-2026 за січень 2026 на суму 475 113,46грн по обсягу 31 995,801 кВт*год.

Акт купівлі продажу електричної енергії № 25-Е-0034-1-2026 за січень 2026 на суму 2 527,33грн по обсягу 170,199 кВт*год.

Загальний обсяг двох актів за січень 2026 року склав - 32 166 кВт*год.

10.02.2026 на адресу позивача надійшов лист №33/43-271 від ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" щодо розділення суми Акта 25-Е-0034-1/1-2026 на суму 475 113,46грн на два акти: на суму 299 787,60грн (залишок суми по Договору) та на суму 175 325,86грн (перевищення вартості Договору).

11.02.2026 засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" позивач відправив на адресу ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" два Акта купівлі продажу електричної енергії:

Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/1-2026 на суму 299 787,60грн по обсягу електричної енергії 20 188,754 кВт*год;

Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год.

Загальний обсяг двох актів за січень 2026 року складає - 31 995,801 кВт*год.

Згідно даних трекінга АТ "Укрпошти" - 0405000467812 - відправлення вручено одержувачу 16.02.2026.

Акт купівлі продажу електричної енергії №25-Е-0034-1-2026 за січень 2026 на суму 2 527,33грн по обсягу 170,199 кВт*год та Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/1-2026 на суму 299 787,60грн по обсягу 20 188,754 кВт*год були оплачені ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" в повному обсязі, що визнається як позивачем так і відповідачем.

Акт купівлі-продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн (за надлишково спожиту електричну енергію) по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год відповідачем не оплачено, не підписано та не повернуто позивачу.

Як вбачається з матеріалів справи, заперечень або зауважень щодо Акта купівлі-продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 за січень 2026 року, яким визначено фактичний обсяг спожитої електричної енергії в розмірі 11 807,056 кВт*год, від відповідача на адресу позивача не надходили.

18.02.2026 ДП "Інфотех" звернулось до АТ "Хмельницькобленерго" (оператор системи розподілу) з листом №1110/02/2026 щодо надання інформації про фактичні обсяги електричної енергії Споживача за період з 01 січня 2026 року по 31 січня 2026 року.

20.02.2026, у відповідь на лист позивача, АТ "Хмельницькобленерго" повідомило, що за період з 01.01.2026 по 25.01.2026 Споживачем - ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області":

- за ЕІС-кодом точки комерційного обліку 62Z447685358207W спожито 29 894 кВт*год;

- за ЕІС-кодом точки комерційного обліку 62Z5595677062249 спожито 2 272 кВт*год.

Згідно з наданою інформацією, за січень 2026 року фактичний обсяг спожитої електричної енергії становив 32 166 кВт*год.

У зв'язку із частковою та несвоєчасною оплатою вартості використаної електричної енергії за договором №382 від 06.08.2025 позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 175 325,86грн основного боргу.

Аналізуючи докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги таке.

У відповідності до ратифікованої Законом України від 17.07.2007 року Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (п.1 ст.6) кожен має право на справедливий та публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із матеріалами справи, 06.08.2025 між сторонами було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №382, за умовами, встановленими відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", позивач постачає електричну енергію споживачу за кодом ДК 021:2015 09310000-5 "Електрична енергія" за для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач оплачує позивачу вартість використаної електричної енергії згідно з умовами цього Договору.

Відповідно статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Отже, укладений сторонами Договір за своєю правовою природою є договором про постачання електричної енергії споживачу.

Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Так, згідно з п.14 ч.1 ст.4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (пункт 1 частини 3 ст.58 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Як слідує з матеріалів справи, постачальником поставлено відповідачу електричну енергію загальним обсягом за січень 2026 року у розмірі 32 166 кВт*год, що підтверджується виставленими 10.02.2026 актами купівлі продажу електричної енергії №25-Е-0034-1/1-2026 на суму 475 113,46грн по обсягу 31 995,801 кВт*год та №25-Е-0034-1-2026 на суму 2 527,33грн по обсягу 170,199 кВт*год.

10.02.2026 на адресу позивача надійшов лист №33/43-271 від ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" щодо розділення суми Акта 25-Е-0034-1/1-2026 на суму 475 113,46грн на два акти: на суму 299 787,60грн (залишок суми по Договору) та на суму 175 325,86грн (перевищення вартості Договору).

11.02.2026 засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" позивач відправив на адресу ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" , зокрема, два Акта купівлі продажу електричної енергії:

- Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/1-2026 на суму 299 787,60грн по обсягу електричної енергії 20 188,754 кВт*год;

- Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год;

та рахунки №1/1-2026 та №1/2-2026 на їх оплату.

Згідно даних трекінга АТ "Укрпошти" - 0405000467812 - відправлення вручено одержувачу 16.02.2026.

Як стверджується позивачем на не заперечується відповідачем, Акт купівлі продажу електричної енергії №25-Е-0034-1-2026 за січень 2026 на суму 2 527,33грн по обсягу 170,199 кВт*год та Акт купівлі продажу електричної енергії № 25-E-0034-1/1-2026 на суму 299 787,60грн по обсягу 20 188,754 кВт*год відповідачем - ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" оплачені в повному обсязі.

Акт купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн (за надлишково спожиту електричну енергію) по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год відповідачем не оплачено, не підписано, не повернуто позивачу та матеріали справи заперечень або зауважень, відповідно до умов договору, щодо нього не місять.

Згідно із п.2.2 Договору №382 від 06.08.2025, обов'язковою умовою для постачання електричної енергії відповідачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі, на підставі якого відповідач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії.

Відповідно до ч.3 п.3.1.6 ПРРЕЕ постачання електричної енергії споживачу здійснюється лише за умови, якщо споживач є стороною діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п. 10 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу (ОСР).

Організація комерційного обліку електричної енергії та надання даних комерційного обліку електричної енергії здійснюється у відповідності до Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №311.

Відповідно до п. 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії адміністратор комерційного обліку (АКО) має передавати адміністратору розрахунків (АР) та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Згідно з п. 12.4.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії з дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб, функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку, адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії

Постановою НКРЕКП №1410 від 13.11.2018 видано АТ "Хмельницькобленерго" ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності на території Хмельницької області.

Отже, АТ "Хмельницькобленерго", як оператор системи розподілу (ОСР), виконує функції адміністратора комерційного обліку та функції постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії на території Хмельницької області.

Пунктами 4.12 та 4.13 ПРРЕЕ передбачено, що обсяг споживання Товару по кожному об'єкту споживання споживача визначається на підставі даних комерційного обліку. Організація порядку здійснення комерційного обліку споживання електричної енергії споживачем здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів України.

Пунктом 8.6.15 Кодексу комерційного обліку встановлено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи розподілу або ППКО.

Судом враховано, що 18.02.2026 ДП "Інфотех" звернулось до АТ "Хмельницькобленерго" (оператор системи розподілу) з листом №1110/02/2026 щодо надання інформації про фактичні обсяги спожитої електричної енергії відповідача за період з 01 січня 2026 року по 31 січня 2026 року.

20.02.2026, у відповідь на лист позивача, АТ "Хмельницькобленерго" повідомило, що за період з 01.01.2026 по 25.01.2026 відповідачем - ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області":

- за ЕІС-кодом точки комерційного обліку 62Z447685358207W спожито 29 894 кВт*год;

- за ЕІС-кодом точки комерційного обліку 62Z5595677062249 спожито 2 272 кВт*год.

Отже, фактичний обсяг спожитої електричної енергії відповідача за даними оператора системи розподілу загалом за січень 2026 року становив 32 166 кВт*год.

Таким чином, обсяги фактичного споживання електричної енергії відповідачем за січень 2026, які вказані в актах купівлі продажу позивача, підтверджені оператором системи розподілу.

Суд звертає увагу, що відповідно до умов п. 5.26. Договору споживач зобов'язаний протягом 5 робочих днів з дати отримання від Постачальника Акта, у разі відсутності обґрунтованих заперечень, підписати такий Акт та повернути один примірник Постачальнику.

У разі незгоди підписати Акт (заперечення щодо правильності його оформлення, вартості тощо), Споживач зобов'язаний у цей же строк направити Постачальнику письмову мотивовану відмову, з вказівкою конкретно визначених обставин та причин незгоди з Актом (п. 5.27).

У випадку ненадходження, у визначений Договором строк, до Постачальника письмової мотивованої відмови Споживача від підписання Акта, зобов'язання Постачальника перед Споживачем вважається належним чином виконаними, а Акт - фактично узгодженим Сторонами на шостий робочий день з моменту його отримання (п.5.28 договору).

11.02.2026 засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" позивач відправив на адресу ДУ "ТМО МВС по Хмельницькій області" Акти купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/1-2026 на суму 299 787,60грн по обсягу електричної енергії 20 188,754 кВт*год; №25-E-ОО34-1/2-2О26 на суму 175 325,86грн по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год, а також рахунки №1/1-2026 та №1/2-2026 на їх оплату, які були вручені 16.02.2026, що підтверджується матеріалами справи.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували, що відповідач протягом строку визначеного договором направив позивачу письмову відмову від підписання Акта купівлі продажу електричної енергії №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн по обсягу електричної енергії 11 807,056кВт*год.

Отже, акт №25-E-0034-1/2-2026 купівлі продажу електричної енергії був надісланий та отриманий відповідачем, мотивованої відмови чи незгоди з обсягами спожитої електричної енергії відповідачем у матеріали справи ненадано.

Таким чином, зобов'язання позивача перед відповідачем вважається належним чином виконаними, а акт №25-E-0034-1/2-2026 на суму 175 325,86грн по обсягу електричної енергії 11 807,056 кВт*год узгодженим.

Судом також враховано, що відповідачем не спростовано факт споживання, обсяг, ціну електричної енергії та розмір необхідної доплати, який визначений в Акті.

Відповідно до пункту 4.7 ПРРЕЕ оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі:

планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку;

попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку;

оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку.

Відповідно п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

Також, відповідно до п. 4.13 ПРРЕЕ, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі, на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до умов Договору (розділ 5), розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.12). Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за купований Товар відповідно до умов цього Договору. Оплата рахунка постачальника за цим Договором має бути здійснена протягом 10 робочих днів з моменту його отримання споживачем (п. 5.14).

З огляду на викладене, суд проаналізувавши наявні матеріали справи, дійшов висновку про обґрунтованість стягнення з відповідача на користь позивача суми основного боргу в розмірі 175 325,86грн.

Доводи відповідача, викладені ним у відзиві на позовну заяву та поясненнях щодо невизнання позовних вимог, що оскільки сума фактично поставленої електричної енергії перевищує вартість, визначену договором, то у відповідача відсутні правові підстави для оплати такої вартості, підлягають відхиленню як такі, що не відповідають чинному законодавству, не ґрунтуються на належних доказах і спростовуються фактично встановленими судом обставинами та матеріалами справи.

Окрім того, суд приймає до уваги, що сама по собі відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання. Аналогічний правовий висновок викладено у постанові ВП ВС від 10.04.2018 у справі №12-46гс18, а також у рішеннях ЄСПЛ від 18 жовтня 2005 року у справі Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України та від 30 листопада 2004 року у справі Бакалов проти України, згідно яких відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Згідно ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74, 77 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Також при прийнятті рішення суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 73, 74, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Проскурівського Підпілля, 112; код ЄДРПОУ 08734575) на користь Державного підприємства "Інфотех" (04050, м.Київ, вул.Дегтярівська, буд. 15 Б; код ЄДРПОУ 34239034) 175 325,86грн (сто сімдесят п'ять тисяч триста двадцять п'ять гривень 86 коп.) заборгованості за фактично спожиту електричну енергію згідно умов договору про постачання електричної енергії споживачу №382 від 06.08.2025 року, 2 662,40грн (дві тисячі шістсот шістдесят шість гривень 40 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.

Повне рішення складено 04.05.2026.

Суддя С.І. Крамар