Справа № 761/47135/25
Провадження № 3/761/1690/2026
29 квітня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Овсеп'ян Т.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», адреса реєстрації партії: АДРЕСА_1 ,
за ст.212-21 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/1153 від 15.09.2025, ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», (місце реєстрації партії: м. Київ, бульв. Т. Шевченка, 33), всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» 12.08.2025 за вказаною адресою до Національного агентства з питань запобігання корупції не подав вчасно до 11.08.2025 року Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 17 Закону України «Про політичні партії», відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.
В судові засідання ОСОБА_1 неодноразово не з'являвся, повідомлявся про дату та час судового розгляду за наявною в матеріалах справи інформацією.
За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 повідомлявся про розгляд справи, а також приймаючи до уваги, що участь особи при розгляді справ за ст. 212-21 КУпАП не є обов'язковою, суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з положеннями ст.254 КУпАП, зокрема: про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього не відповідають зазначеним вище вимогам закону.
Так, в порушення ст.254 КУпАП копія протоколу ОСОБА_1 під розписку не вручена, в порушення ст.256 КУпАП права і обов'язки, передбачені ст.268 КУпАП, не роз'яснені, відсутній підпис особи, яка притягається до відповідальності, та пояснення щодо обставин адміністративного правопорушення. Запис про те, що особа відмовилася від підписання протоколу, відсутній.
Крім того, відсутні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , зокрема, місця його реєстрації, проживання.
Крім цього, до протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію рішення Позачергового З'їзду Політичного об'єднання «Рідна Вітчизна» від 04.01.2021, відповідно до якого вирішено, зокрема обрати на посаду Голови партії строком на 4 роки ОСОБА_1 , тобто до 04.01.2025, а також вирішено змінити найменування Партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна» на ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ «КАРПАТИ».
В той же час, у протоколі про адміністративне правопорушення, складеного 15.09.2025 зазначено, що ОСОБА_1 є головою політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна».
Так, відповідно до постанови суду від 04.12.2025 було повернуто матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.212-21 КУпАП до Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції для належного оформлення.
При цьому, вказані матеріали надійшли 13.02.2026 без усунутих в постанові протирічь.
Таким чином, з огляду на зазначене, а також враховуючи, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, в тому числі те, що ОСОБА_1 12.08.2025 обіймав посаду голови політичної партії «Політичне об'єднання «Рідна Вітчизна», суд, виходячи із принципів безсторонності та змагальності сторін, приймаючи справедливе і неупереджене рішення, приходить до висновку, що не доведено, що ОСОБА_1 допущено порушення вимог Закону України «Про політичні партії».
Отже, на підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.212-21, 247, 283, 284, 280 КУпАП, суддя
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя