Рішення від 05.05.2026 по справі 360/404/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

05 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/404/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Семенових Ольги Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02 березня 2026 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Семенових Ольги Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій позивач просить суд:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.02.2026 №1200-1202-8/3279 в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2022-2024), що передують року звернення за призначенням пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 11.03.2025 (з дати звернення) пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки (2022-2024), що передують року звернення за призначенням пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 07.04.2020 отримував пенсію за вислугу років, як працівник локомотивних бригад відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 11.03.2025, на підставі особистої заяви, ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугою років, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням норм статті 45 зазначеного Закону.

З розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивачем встановлено, що для розрахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн), при цьому вказуючи, що це середній показник за 2017, 2018, 2019 роки.

06.02.2026 представник позивача звернувся із адвокатським запитом щодо призначення з 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року із застосуванням середньомісячної заробітної плати за 2022, 2023, 2024 роки у розмірі 15057,09 грн.

Листом від 09.02.2026 №1200-1202-8/3279 відповідач відмовив у такому призначенні зазначивши, що при обчисленні заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати при переведенні пенсії з вислуги років на пенсію за віком з 11.03.2025 - 8913,83 грн.

Позивач вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.02.2026 №1200-1202-8/3279 у формі листа протиправними, внаслідок чого звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 09.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Відповідно до пункту 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

При цьому, розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Заробітна плата обчислюється відповідно до статті 40 Закону № 1058.

Статтею 40 Закону № 1058 встановлено, що для розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Право особи на переведення з одного виду пенсії на інший реалізується шляхом подання заяви та необхідних документів, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

За матеріалами електронної пенсійної справи № 122950001012 - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 07.04.2020 отримував пенсію за вислугу років, призначену йому як робітнику локомотивних бригад.

При призначенні пенсії за вислугу років для розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 було зараховано заробітну плату з 01.07.2000 по 29.02.2020. Заробіток обчислено відповідно до ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто, за 2017- 2019 роки (7763,17 грн).

За приписами пункту 1.10 Порядку № 22-1 електронна пенсійна справа позивача обліковується за місцем фактичного проживання/перебування заявника, в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

ОСОБА_1 11.03.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перехід на інший вид пенсії (за віком).

Заяву від 11.03.2025 зареєстровано у формі № 10 11.03.2025 за № 2101, відпрацьовано спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській та Закарпатській областях та з 11.03.2025 заявника переведено на пенсію за віком.

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву позивача про перехід на інший вид пенсії ( за віком) не розглядало та в ухваленні рішення № 122950001012 від 18.03.2025 не брало участі.

17.12.2025 ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764 грн. 40 коп.);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 11.03.2025 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2022, 2023, 2024 роки, яка становить 15057 грн. 09 коп.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.02.2026 по справі №360/2365/25 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити, оскільки позивач, звертаючись до суду, не вжив належних заходів для встановлення особи, яка є належним відповідачем у спірних правовідносинах, унаслідок чого позов подано до неналежного відповідача.

Щодо обставин справи відповідачем зазначено таке.

Страховий стаж ОСОБА_1 складає 37 років 04 місяці 02 дні. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення розміру пенсії складав 2,54780. Середньомісячний заробіток для розрахунку розміру пенсії - 19779,00 грн.

Заробіток обчислено відповідно до ст. 40 Закону № 1058 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 3764,40 грн, який застосовано при призначенні пенсії за вислугу років та збільшеного на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124).

Щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки при переведенні на інший вид пенсії зазначив, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене застосувати середню заробітну плату (дохід), визначену частиною другою статті 40 Закону 1058 (за 2022-2024 роки) при переведенні ОСОБА_1 на інший вид пенсії не має підстав, оскільки при переведенні з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву позивача про перехід на інший вид пенсії (за віком) не розглядало та в ухваленні рішення № 122950001012 від 18.03.2025 не брало участі, отже вважає вимоги ОСОБА_1 безпідставними.

На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком з 11.03.2025.

Сторонами по справі не заперечується та підтверджується матеріалами пенсійної справи, що позивачу первісно призначено пенсію за вислугу років з 07.04.2020.

11 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перехід на інший вид пенсії (за віком).

Вищевказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та за результатом її розгляду прийнято рішення від 18.03.2025 № 122950001012, яким переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Отже, згідно вищевказаного рішення позивача вже було переведено на пенсію за віком з 11.03.2025.

Представник позивача звернулась до відповідача з адвокатським запитом від 06.02.2026, відповідно до якого просила призначити з 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 із застосуванням середньомісячної заробітної плати за 2022-2024 роки, яка становить 15057,09 грн.

У відповідь на вищевказаний адвокатський запит, відповідач листом від 09.02.2026 повідомив представника позивача про те, що за наданою заявою ОСОБА_1 від 11.03.2025 про переведення з одного виду пенсії, на інший, яку опрацьовано за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2 постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005 No 22-1, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на загальних умовах, з 11.03.2025.

Враховуючи норми частини третьої статті 45 Закону, при обчисленні заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати при переведенні пенсії з вислуги років на пенсію за віком з 11.03.2025 - 8913,83 грн, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». Заробітну плату для розрахунку пенсії обчислено за даними персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.04.2020, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 2,54831, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 22715,20 грн. Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для перегляду її розміру відсутні.

Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV, в редакції чинній на час звернення позивача із заявою про переведення на інший вид пенсії).

Згідно із пунктом 1 частини 1 та частиною 4 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком № 22-1.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

За правилами пунктів 1.8, 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням, продовженням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, припиненням виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через веб-портал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

Крім того, Постановою Правління Пенсійного фонду України 14 грудня 2015 року № 25-1 «Деякі питання впровадження електронних пенсійних справ на базі централізованих інформаційних технологій» установлено, що Порядок № 22-1 застосовується з урахуванням того, що: із заявами про призначення пенсії до управлінь Пенсійного фонду України у Вінницькій, Донецькій, Київській та Херсонській областях, починаючи з 01 січня 2016 року; в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській, Чернівецькій, Хмельницькій областях та у м. Києві - з 01 червня 2016 року; у Дніпропетровській, Закарпатській, Івано-Франківській, Луганській, Львівській, Полтавській, Тернопільській та Харківській областях - з 01 липня 2016 року; у Волинській, Житомирській, Одеській, Рівненській, Сумській та Чернігівській областях - з 01 серпня 2016 року, можуть звертатися особи, які проживають (зареєстровані) в цих адміністративно-територіальних одиницях, незалежно від території обслуговування таких органів; заява та інші подані документи скануються зазначеними органами із використанням технічних засобів, засвідчуються кваліфікованим електронним підписом та зберігаються в електронній пенсійній справі як копії документів, на підставі яких призначено пенсію.

Отже, законодавцем визначені альтернативні способи подачі заяв до органів з питань призначення пенсій.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

Згідно пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Як вбачається з матеріалів справи, представник позивача звернулась до відповідача з адвокатським запитом, відповідно до якого просила призначити з 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 із застосуванням середньомісячної заробітної плати за 2022-2024 роки, яка становить 15057,09 грн.

Разом з тим суд зауважує, що позивачу пенсія станом на час такого звернення вже була призначена за заявою ОСОБА_1 від 11 березня 2025 року за рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.03.2025 № 122950001012, шляхом переходу на інший вид пенсії, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

Натомість, представник позивача просить повторно призначити пенсію позивачу згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що є безпідставним.

Позивач зауважує, що при переведенні ОСОБА_1 на інший вид пенсії повинна була застосовуватись середньомісячна заробітна плата за 2022-2024 роки, тобто за три роки, що передують моменту переведення на інший вид пенсії.

Враховуючи, що відповідач рішення про переведення позивача на інший вид пенсії не приймав, ОСОБА_1 слід звертатись до відповідача з належно оформленою заявою щодо перерахунку пенсії. Проте, матеріали справи відповідної заяви позивача не містять.

Щодо звернення представника позивача до пенсійного органу із адвокатським запитом про призначення з 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсії із застосуванням середньомісячної заробітної плати за 2022-2024 роки, суд зауважує на таке.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI (далі - Закон № 5076-VI) .

Пунктами 1, 7 частини 1 статті 20 Закону № 5076-VI визначено, що під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема:

звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб);

збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою;

Згідно із частиною 1 статті 24 Закону 5076-VI адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту. Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства.

Тобто, адвокатський запит спрямований на отримання інформації та копій документів, а тому не може містити вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії відносно третьої особи, як то призначення пенсії, оскільки Законом № 1058-VI та Порядком № 22-1 передбачено звернення із заявою про призначення та перерахунок пенсії встановленого зразка (форми) що призначення чи перерахунку пенсії.

Проте, такої заяви позивачем або представником позивача в його інтересах до органу Пенсійного фонду надано не було.

Підставою для здійснення спірного перерахунку пенсії може бути заява позивача, подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з дотриманням вимог Порядку № 22-1.

Таким чином, суд позбавлений можливості розглянути питання щодо наявності чи відсутності у позивача права на обрахунок пенсії із застосуванням середньомісячної заробітної плати за 2022-2024 роки, оскільки відповідачем є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке рішення про переведення позивача на інший вид пенсії не приймало, а позивач та його представник до ГУ ПФУ в Луганській області із заявою щодо перерахунку пенсії належної форми не зверталися.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно, відсутність порушення відповідачем прав позивача на перерахунок пенсії обумовлює й відсутність можливості захисту такого права у порядку адміністративного судочинства України.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Позивачем при зверненні сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 КАС України).

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір у розмірі 1064,96 грн не підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог адвоката Семенових Ольги Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян