05 травня 2026 року № 320/46907/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій ( адреса : вул. О. Гончара, 55а, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 38516894) третя особа: АРЗ СП ГУ ДСНС України у Київській області ( адреса: 09108, Україна, Київська обл., місто Біла Церква, вулиця Максима Глазкова, будинок, 3 ЄДРПОУ 36055819) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
встановив:
ОСОБА_1 звернувся у Київський окружний адміністративний суд із адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа: АРЗ СП ГУ ДСНС України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить суд:
-Визнати протиправною відмову Державної служби України з надзвичайних ситуацій у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, викладену у листі від 09.07.2025 №281-16439/28;
-Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій повторно розглянути ОСОБА_1 матеріали та надати йому статус учасника бойових дій.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим , що ОСОБА_1 , у період дії воєнного стану, введеного в дію Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64, неодноразово брав участь у виконанні завдань з ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації проти України у складі медичного розрахунку АРЗ СП ДСНС України та підрозділів ГУ ДСНС України у Харківській області. ОСОБА_1 зазначає, що його офіційно було залучено згідно з наказами про відрядження для виконання завдань медичного забезпечення аварійно рятувальних підрозділів на території Харківської області. Позивач вказує, що в червні 2025 року подав письмове звернення до Апарату ДСНС та до Департаменту персоналу Державної служби України з надзвичайних ситуацій через систему електронного документообігу Аскод про надання йому статусу учасника бойових дій, станом на дату подання позову відповіді не надходило. Позивач вказує, що він звернувся із зверненням до Міністерства оборони України, яке перенаправило для розгляду за належністю в установленому порядку до Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Однак листом від 09.07.2025 №281-16439/28 Державна служба України з надзвичайних ситуацій повідомила про відмову у наданні статусу учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , мотивуючи це тим, що ОСОБА_1 не є особою рядового чи начальницького складу (атестованим працівником) служби цивільного захисту. ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Правова позиція відповідача.
03.11.2025 року від уповноваженого представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшов письмовий відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній просить суд відмовити в задоволенні позову.
Так, сторона відповідача зазначає, що ОСОБА_1 у період з 28.06.2022 по 30.06.2025 перебував на посаді водія автотранспортних засобів пункту охорони здоров'я аварійно рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Київській області. у 2025 році був направлений для виконання завдань (забезпечення перевезення медичних працівників) до Головного управління ДСНС України у Харківській області. Відповідно до абзацу першого пункту 19 частини першої статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) статус учасника бойових дій надається виключно особам рядового і начальницького складу, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Представник відповідача звертає увагу суду на те, що відповідно Порядку КМУ № 413 начальником Головного управління ДСНС України у Київській області протягом 30 календарних днів з дня можливої «участі» позивача у заходах, службових завдань до ДСНС на розгляд Комісії ДСНС не направлялася довідка за формою 6 до Порядку КМУ № 413. Зазначене підтверджується змістом позовної заяви Позивача та додатками до неї. Враховуючи вище викладене, відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону № 3551-XII , підпунктів 1 та 2 пункту 24 Порядку КМУ № 45, пункту 2 розділу І Положення № 1048 у ДСНС відсутні правові підстави для розгляду матеріалів та встановлення статусу учасника бойових дій працівнику ОСОБА_1 , а відтак позовні вимоги позивача в цілому є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
28.10.2025 року від позивача ОСОБА_1 надійшла письмова відповідь на відзив, зі змісту якої вбачається, що останній просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Позивач вказує, що ним здійснювалося виконання завдань у зоні підвищеної небезпеки, що підтверджується відповідними наказами та документацією до них структурних підрозділів ДСНС" що свідчить про безпосередню участь позивача у заходах для забезпечення оборони України та захисту населення.
03.11.2025 року від уповноваженого представника Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив, зі змісту яких вбачається, що останній просить суд відмовити в задоволенні позову.
06.11.2025 року від позивача ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення, в яких позивач просить вважати доводи відповідача як такі, що подані з порушенням строку і не мають фактичного обґрунтування та задовольнити позов у повному обсязі.
11.11.2025 року від уповноваженого представника Державної служби України надійшли додаткові пояснення, зі змісту яких вбачається, що представник відповідача просить суд відмовити ОСОБА_1 у задоволені його позовних вимог - в повному обсязі.
Третя особа - Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Київській області не надала суду пояснень по суті спору.
Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.
Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.
Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).
Встановлені судом обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_2 від 14.03.1997 року.
27.06.2022 року Наказом АРЗ СП ГУ ДСНС України у Київській області № 57о/с ОСОБА_1 призначено на посаду водія автотранспортних засобів пункту охорони здоров'я аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Київській області з 28.06.2025 року.
25.06.2025 року ОСОБА_1 направив заяви про надання статусу учасника бойових дій до Міністерства оборони України Комісії з питань попереднього розгляду документів щодо встановлення статусу учасника бойових дій у Головному управлінні ДСНС України у Київській області, Апарату ДСНС, Департаменту персоналу Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
27.06.2025 року листом №220/63/Вих.ЗВГ/2444 Міністерство оборони України повідомило, що питання щодо встановлення ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій не належить до компетенції Міністерства оборони України, а тому звернення скеровано для розгляду за належністю до Державної служби з надзвичайних ситуацій.
01.07.2025 року Наказом АРЗ СП ГУ ДСНС України у Київській області № 102-нк ОСОБА_1 переведено на посаду водія автотранспортних засобів відділення обслуговування групи обслуговування частини забезпечення та обслуговування аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Київській області з 01.07.2025 року.
09.07.2025 року листом № 281-16439/28 Державна служба з надзвичайних ситуацій відмовила ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», мотивуючи це тим, що ОСОБА_1 не є особою рядового чи начальницького складу (атестованим працівником).
До матеріалів справи долучено : копії наказів про відрядження і залучення: АРЗСП ГУ ДСНС України у Київській області (НС-234/56.0 від 10.03.2025; НC-458/56.0 від 09.05.2025) та ГУ ДСНС України у Харківській області (№ 434, №443, № 433, №455, №496, №529, № 545, №549, №583, №596, №603, №621, №623, № 628, №644, №668, № 670, №672, №691, №693, №697, №712, №715, №№718, №737, № 739, №757, м759, №761, №763, №776, №778, №788, №793).
Релевантні джерела права, оцінка та висновки суду.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі Закон України №3551-XII), який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно зі статтею 5 Закону України №3551-XII) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону України №3551-XII ( у редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Відповідно до абзацу 2 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Згідно з абзацом 3 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII ,особи, зазначені в абзаці першому цього пункту (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), або їх представники мають право відповідно до Закону України "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг" подати заяву про надання статусу учасника бойових дій, у тому числі засобами Реєстру та/або Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, повноваження якої визначаються законодавством.
За приписами абзацу 4 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII у такій заяві зазначаються відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності).
Відповідно до абзацу 5 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII , якщо особа, яка подає заяву про надання статусу учасника бойових дій, не володіє такими відомостями (документами), комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій витребовує такі відомості (документи) за запитом в уповноваженого органу або особи в рамках міжвідомчої взаємодії суб'єктів владних повноважень, але не пізніше ніж через п'ять календарних днів від дати надходження такої заяви. Уповноважений орган або особа зобов'язані надати запитувані відомості (документи) або обґрунтувати причину відмови у наданні не пізніше ніж через 15 календарних днів від дати надходження такого запиту.
За приписами абзацу 6 п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України №3551-XII не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відомостей (документів) комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.
Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи визначено Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 22 грудня 2018 року № 1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 р. за № 55/33026 (далі - Положення №1048).
Відповідно до пункту другого розділу I Положення №1048 (у редакції від 23.03.2023), комісія утворюється наказом ДСНС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які:
- захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
- у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України;
- виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями;
- брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
За приписами пункту 2 розділу II Положення №1048 Комісія має право:
- вивчати документи, надіслані керівниками структурних підрозділів апарату ДСНС, територіальних органів ДСНС, підрозділів центрального підпорядкування ДСНС, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС (далі - органи та підрозділи ДСНС), щодо осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;
- вивчати довідки, документи та інші докази, подані особисто заявником;
- витребувати в керівників органів та підрозділів ДСНС документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, у разі відсутності таких у заявника;
- у разі потреби заслуховувати пояснення осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення, та свідків;
- подавати на розгляд міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, яка утворюється Міністерством у справах ветеранів України (далі - міжвідомча комісія), документи із спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання;
- приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій;
- повертати документи для доопрацювання;
- приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій;
- приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій;
- повторно розглядати за рішенням Голови ДСНС (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.
Пунктом 6 розділу II Положення про Комісію ДСНС № 1048, комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі: відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій; надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення; виявлення факту подання недостовірної інформації.
Розділ III Положення про Комісію ДСНС № 1048 регулює порядок надання статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які брали участь в антитерористичній операції та були залучені до її проведення на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування безпосередньо в районах її проведення, Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі документів, визначених абзацом першим підпункту 1 пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 837) (далі - Порядок).
Розділ IV Положення про Комісію ДСНС № 1048 регулює порядок надання статусу учасника бойових дій рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України (далі - роботи з розмінування).
Розділ V Положення про Комісію ДСНС № 1048 регулює порядок надання статусу учасника бойових дій особам - членам екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів, особам, які, перебуваючи на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків (вертольотів) ДСНС, виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями починаючи з 20 лютого 2014 року.
Особами рядового і начальницького складу є громадяни України, які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту і яким присвоєні спеціальні звання відповідно до Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 629 ( Далі- Положення).
Відповідно до пункту 4 Положення склад осіб, які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання:
рядовий склад - рядовий служби цивільного захисту;
молодший начальницький склад - молодший сержант служби цивільного захисту, сержант служби цивільного захисту, старший сержант служби цивільного захисту, старшина служби цивільного захисту, прапорщик служби цивільного захисту, старший прапорщик служби цивільного захисту;
середній начальницький склад - молодший лейтенант служби цивільного захисту, лейтенант служби цивільного захисту, старший лейтенант служби цивільного захисту, капітан служби цивільного захисту;
старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту;
вищий начальницький склад - генерал-майор служби цивільного захисту, генерал-лейтенант служби цивільного захисту, генерал-полковник служби цивільного захисту, генерал служби цивільного захисту України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (зі змінами) (далі Порядок КМУ №413).
Вказаний Порядок КМУ № 413 визначає процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які брали безпосередню участь в забезпеченні національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
За умовами пункту 4 Порядку №413, підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є: для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Судом встановлено, що 25.06.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання статусу учасника бойових дій.
До заяви позивачем було долучено такі документи:
1) копія паспорта громадянина України;
2) копія РНОКПП;
3) дві скановані кольорові фотографії розміром 3х4;
4) згода на обробку персональних даних;
5) копії наказів про відрядження і залучення: АРЗСП ГУ ДСНС України у Київській області (НС-234/56.0 від 10.03.2025; НC-458/56.0 від 09.05.2025) та ГУ ДСНС України у Харківській області (№ 434, №443, № 433, №455, №496, №529, № 545, №549, №583, №596, №603, №621, №623, № 628, №644, №668, № 670, №672, №691, №693, №697, №712, №715, №№718, №737, № 739, №757, м759, №761, №763, №776, №778, №788, №793).
Витягом із Наказу від 27.06.2022 року № 57/ос підтверджено, що ОСОБА_1 прийнятий на посаду водія автотранспортних засобів пункту охорони здоров'я аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Київській області з 28.06.2025 року та зарахований до числа працівників. Долучено робочу інструкцію працівника.
Суд звертає увагу, що позивач є працівником та не належить до осіб рядового і начальницького складу які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу, діяв у спосіб та в межах своїх повноважень, визначених законодавством України.
Таким чином вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь- які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Дослідивши матеріали позову, положення законодавства України та детально оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
На підставі наведеного та керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій ( адреса : вул. О. Гончара, 55а, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 38516894) третя особа: АРЗ СП ГУ ДСНС України у Київській області ( адреса: 09108, Україна, Київська обл., місто Біла Церква, вулиця Максима Глазкова, будинок, 3 ЄДРПОУ 36055819) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Копію рішення вручити (надіслати) учасникам справи в порядку, передбаченому статтею 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Вісьтак М.Я.