Рішення від 05.05.2026 по справі 300/1048/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2026 р. справа № 300/1048/26

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

24.02.2026 адвокат Винник Юрій Григорович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , просить:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2025 № 1561-М "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та відправки його в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 відповідно до іменного списку № 1912/8 від 02.12.2025;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити правовий статус військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (система "Оберіг") про його перебування на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 17.03.2022 по 04.03.2024 проходив військову службу по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_2 Сил ТрО та підпорядкованій їй Військовій частині НОМЕР_3 і згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_3 від 04.03.2024 № 64 (по стройовій частині) був звільнений з військової служби за сімейними обставинами на підставі пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (через сімейні обставини - у зв'язку із наявністю у нього батька із числа осіб з інвалідністю ІІ групи). За час проходження військової служби в період часу з 17.03.2022 по 04.03.2024 позивач отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується даними посвідчення НОМЕР_4 від 01.06.2023, даними військового квитка серії НОМЕР_5 . Після звільнення з військової служби позивач з 07.03.2024 по 01.12.2025 перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Військовозобов'язаний ОСОБА_1 на виконання Постанови КМ України № 560 від 16.05.2024 своєчасно уточнив свої облікові дані. Крім того, позивач після звільнення з військової служби з 07.03.2024 неодноразово впродовж дії воєнного стану та загальної мобілізації звертався із заявами про надання йому відстрочки, тому відповідно до ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII позивачу, як особі, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_5 було надано позивачу відстрочки від призову на військову службу по мобілізації до 07.03.2025, до 07.08.2025, до 05.11.2025. Із даних військово-облікового документу позивача, сформованих із застосунку "РЕЗЕРВ+" станом на 10.12.2025, станом на 03.02.2026, станом на 24.02.2026, з даних військового квитка серії НОМЕР_5 вбачається, що позивач значиться як особа, яка з 02.12.2025 була взята на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 , 02.12.2025 пройшла ВЛК і була визнана придатним до військової служби у в/ч забезпечення, ТЦК та СП, ВНЗ, НЦ підрозділах логістики, і т.д., в подальшому 02.12.2025 знята з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із призовом на військову службу по мобілізації. У відповідь на адвокатський запит від 10.12.2025 № 69/25 з ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла письмова відповідь від 17.12.2025 № 1724/6, зі змісту якої вбачається, що згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 02.12.2025 № 1561-М, відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та направлений до Військової частини НОМЕР_1 . У відповідь на адвокатський запит з Військової частини НОМЕР_1 надійшла письмова відповідь від 27.01.2026 № 2487/605, зі змісту якої вбачається, що за наявними у Військовій частині НОМЕР_1 та частинах безпосереднього підпорядкування відсутні будь-які відомості щодо позивача, у списках особового складу військової частини він не значиться та до проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 не залучався. Окрім цього, про неможливість перебування позивача у Військовій частині НОМЕР_1 свідчить той факт, що в період часу з 23 год. 00 хв. 02.12.2025 по 10 год. 01 хв. 04.12.2025 військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні КНП "Могилів-Подільська ОЛІЛ", що підтверджується даними виписки-епікризу із медичної карти стаціонарного хворого № 10599. Водночас, як вбачається зі змісту витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 30.01.2025 № 148/26/144/ВП позивачу рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 30.01.2026 № 148/26/144/Р встановлено третю групу інвалідності до 01.02.2027. З метою встановлення фактів проходження військової служби направлено адвокатський запит від 03.02.2026 № 12/26 з вимогою надати відомості чи був зарахований ОСОБА_1 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 або інших Р(М) ІНФОРМАЦІЯ_7 в період часу з 02.12.2025 по теперішній час, якщо так, то просив надати копію витягу з наказу (по стройовій частині) про зарахування у списки особового складу цього Р(М) ТЦК та СП. Однак, відповіді на адвокатський запит від 03.02.2026 № 12/26 станом на 24.02.2026 з ІНФОРМАЦІЯ_6 не отримано. Військовозобов'язаний ОСОБА_1 під час його доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_6 звертав увагу військових службових осіб, що він здійснює постійний догляд за своїм батьком, який є особою з інвалідністю другої групи довічно, у зв'язку з чим ОСОБА_1 неодноразово надавалась відстрочка. 02.12.2025 позивач мав при собі і надав працівникам ІНФОРМАЦІЯ_6 ряд документів, на підставі яких йому неодноразово надавалася відстрочка. Мотивовано, що із наведених вище обставин слідує, що, у даному випадку, з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно прав та інтересів позивача мала місце примусова мобілізація без вручення повісток, фактично протягом однієї доби. Також зазначено, що під час проведення заходів з оповіщення 02.12.2025, групою оповіщення працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 фактично мав місце факт примусового затримання та доставлення позивача до РТЦК без вручення повістки, без складання протоколу затримання, внаслідок чого працівниками РТЦК було допущено грубе порушення процедури оповіщення, встановленої п.п. 50-54 Порядку № 560, що свідчить про вчинення дій з перевищенням наданій їй (групі оповіщення) повноважень. Зазначено, що оскаржуваний наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 02.12.2025 № 1561-М, яким позивача було призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період фактично не був реалізований, оскільки позивача фактично не було відправлено до Військової частини НОМЕР_1 згідно іменного списку у зв'язку із перебуванням на стаціонарному лікуванні з 02 по 04 грудня 2025 року, у списки особового складу Військової частини НОМЕР_1 його не було зараховано, таким чином правовий статус військовозобов'язаного ОСОБА_1 не змінювався на правовий статус військовослужбовця.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 76, 77).

Ухвалою суду від 03.03.2026 відмовлено в задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову у справі (а.с. 86-88).

02.03.2026 ІНФОРМАЦІЯ_8 отримало копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 78). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у період з 17.03.2022 по 04.03.2024 проходив військову службу по мобілізації. Згідно Наказу Командира НОМЕР_6 окремої бригади територіальної оборони (по особовому складу) № 22-РС від 27.02.2024 позивача звільнено з військової служби в запас за підпунктом пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII (через сімейні обставини у зв'язку із наявністю у батька з інвалідністю ІІ групи), Наказом командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 04.03.2024 № 64 позивача вважати таким, що справи та посаду здав з 04.03.2024 і вибув для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 21).

Згідно посвідчення НОМЕР_4 від 01.06.2023 позивач має статус учасника бойових дій (а.с. 20).

На адвокатський запит від 13.02.2026 №15/26 4-ий відділ (м. ІНФОРМАЦІЯ_4 відповіддю від 17.02.2026 № 5/594 повідомив, що громадянин ОСОБА_1 звертався із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_10 03 липня 2025 року (вх. № 2719). 04 липня 2025 року комісія при ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянула заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку. Згідно рішення комісії ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII до 07.08.2025, (протокол № 26 від 04.07.2025). 03 вересня 2025 року громадянин ОСОБА_1 звертався із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_10 (вх. № 3560). 05 вересня 2025 року комісія при ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянула заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку. Згідно рішення комісії ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII до 05.11.2025 (протокол № 34 від 05.09.2025) (а.с. 42-46).

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_5 , електронних військово-облікових документів, сформованих 06.01.2025, 10.12.2025, 03.02.2026, 24.02.2026 в мобільному застосунку Міністерства оборони України "Резерв+" у період з 07.03.2024 по 01.12.2025 позивач перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 02.12.2025 позивач взятий на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 21, 22-25).

Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 02.12.2025 № 1561-М "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період", відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами), з набранням чинності Указу Президента України № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" (зі змінами) відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025, солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправити до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 31).

За результатом розгляду адвокатського запиту за вих. № 69/25 від 10.12.2025 (вх. від 16.12.2025 № 4321/5), ІНФОРМАЦІЯ_12 відповіддю від 17.12.2025 № 1724/6 повідомив, що згідно даних наявних у системі AITC "Оберіг", громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 02.12.2025. Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) № 1561-М від 02.12.2025, відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025, військовозобов'язаний ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та направлений до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 27-31).

На адвокатський запит вих. № 01/26 від 07.01.2026 (вх. № 587 від 26.01.2026) Військова частина НОМЕР_1 відповіддю від 27.01.2026 № 2487/605 повідомила, що за наявними даними у Військовій частині НОМЕР_1 та частинах безпосереднього підпорядкування відсутні будь-які відомості, щодо ОСОБА_1 . У списках особового складу військової частини він не значиться та до проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 не залучався (а.с. 32-34).

Згідно виписки-епікризу із медичної карти стаціонарного хворого № 10599 у період: з 23 год. 00 хв. 02.12.2025 по 10 год. 01 хв. 04.12.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні КНП "Могилів-Подільська ОЛІЛ" (а.с. 47).

Згідно рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 30.01.2026 № 148/26/144/ВП рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 30.01.2026 № 148/26/144/Р позивачу встановлено третю групу інвалідності до 01.02.2027 (а.с. 48).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до частин 5, 9 статті 1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією РФ проти України", затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Згідно з пунктом 4 Указу № 69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII.

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано;

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій;

Згідно частини 5 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації врегульована статтею 23 Закону № 3543-XII.

Згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560.

Згідно пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

У відповідності до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Як встановлено, на адвокатський запит від 13.02.2026 №15/26 4-ий відділ (м. ІНФОРМАЦІЯ_4 відповіддю від 17.02.2026 № 5/594 повідомив, що громадянин ОСОБА_1 звертався із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_10 03 липня 2025 року (вх. № 2719). 04 липня 2025 року комісія при ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянула заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку. Згідно рішення комісії ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII до 07.08.2025, (протокол № 26 від 04.07.2025). 03 вересня 2025 року громадянин ОСОБА_1 звертався із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_10 (вх. № 3560). 05 вересня 2025 року комісія при ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянула заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку. Згідно рішення комісії ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII до 05.11.2025 (протокол № 34 від 05.09.2025) (а.с. 42-46).

Як встановлено, згідно оскаржуваного наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 02.12.2025 № 1561-М "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період", відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами), з набранням чинності Указу Президента України № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" (зі змінами) відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025, солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправити до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 31).

Щодо доводів представника позивача про те, що впродовж періоду часу з 07.03.2024 по 01.12.2025 обставини, через які позивач отримував відстрочку від призову на військову службу по мобілізації, не змінились, та про те, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 під час його доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_6 звертав увагу військових службових осіб, що він здійснює постійний догляд за своїм батьком, який є особою з інвалідністю другої групи довічно, у зв'язку з чим позивачу неодноразово надавалась відстрочка на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII, суд зазначає, що судом не встановлено та представником позивача не доведено наявності обставини зі звернення позивача після 05.11.2025 до відповідної комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, або наданої позивачу відстрочки після 05.11.2025.

За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

У відповідності до пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; взаємодіють з місцевими держадміністраціями, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування з питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; здійснюють контроль за проведенням на підприємствах, у закладах освіти роботи з ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно пункту 11 Положення № 154 Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; розподіляють призовників під час їх взяття на військовий облік призовників і направлення для проходження базової військової служби за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Згідно пункту 12 Положення № 154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право: видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження; здійснювати інші функції відповідно до законодавства.

Аналіз наведених правових норм вказує на те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Щодо доводів представника позивача про те, що під час проведення заходів з оповіщення 02.12.2025, групою оповіщення працівників ІНФОРМАЦІЯ_6 фактично мав місце факт примусового затримання та доставлення ОСОБА_1 до РТЦК без вручення повістки, без складання протоколу затримання, внаслідок чого працівниками РТЦК було допущено грубе порушення процедури оповіщення, встановленої п.п. 50-54 Порядку № 560, що свідчить про вчинення дій з перевищенням наданій їй (групі оповіщення) повноважень, суд зазначає, що обов'язок військовозобов'язаної особи з'явитись за викликом до відповідного територіального центру комплектування встановлений не повісткою, а Законом № 3543-XII.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Представником позивача жодними доказами не доведено наявності факту примусового доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Щодо доводів представника позивача про те, що оскаржуваний наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 02.12.2025 № 1561-М, яким позивача було призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період, фактично не був реалізований, оскільки позивача фактично не було відправлено до Військової частини НОМЕР_1 згідно поіменного списку у зв'язку із перебуванням на стаціонарному лікуванні з 02 по 04 грудня 2025 року, у списки особового складу Військової частини НОМЕР_1 його не було зараховано, таким чином правовий статус військовозобов'язаного позивача не змінювався на правовий статус військовослужбовця, тому є підстави для оскарження цього індивідуального акту (наказу) суб'єкта владних повноважень, який безпосередньо стосується прав та законних інтересів позивача, суд зазначає наступне.

Як встановлено, за результатом розгляду адвокатського запиту за вих. № 69/25 від 10.12.2025 (вх. від 16.12.2025 № 4321/5), ІНФОРМАЦІЯ_12 відповіддю від 17.12.2025 № 1724/6 повідомив, що згідно даних наявних у системі AITC "Оберіг", громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був взятий на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 02.12.2025. Згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) № 1561-М від 02.12.2025, відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025, військовозобов'язаний ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та направлений до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 27-31).

На адвокатський запит вих. № 01/26 від 07.01.2026 (вх. № 587 від 26.01.2026) Військова частина НОМЕР_1 відповіддю від 27.01.2026 № 2487/605 повідомила, що за наявними даними у Військовій частині НОМЕР_1 та частинах безпосереднього підпорядкування відсутні будь-які відомості, щодо ОСОБА_1 . У списках особового складу військової частини він не значиться та до проходження військової служби у Військовій частині НОМЕР_1 не залучався (а.с. 32-34).

При цьому, згідно виписки-епікризу із медичної карти стаціонарного хворого № 10599 у період: з 23 год. 00 хв. 02.12.2025 по 10 год. 01 хв. 04.12.2025 позивач перебував на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні КНП "Могилів-Подільська ОЛІЛ" (а.с. 47).

Суд звертає увагу, що спірними у цій справі є дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період та наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2025 № 1561-М "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та відправки його в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 відповідно до іменного списку № 1912/8 від 02.12.2025.

Водночас реалізація оскаржуваного наказу ніяким чином не свідчить про протиправність оскаржуваного наказу від 02.12.2025 № 1561-М, яким позивача було призвано на військову службу під час мобілізації, оскільки є правовідносинами з його виконання.

З огляду на вищенаведене, відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період; визнання протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2025 № 1561-М "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період" в частині призову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації, на особливий період, та відправки його в складі команди до Військової частини НОМЕР_1 відповідно до іменного списку № 1912/8 від 02.12.2025.

Щодо вимоги зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити правовий статус військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (система "Оберіг") про його перебування на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , суд зазначає наступне.

Згідно пункту 4 частини 1 статті 24 Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII "Початок, призупинення, продовження і закінчення проходження військової служби. Час та місце виконання обов'язків військової служби" початком проходження військової служби вважається:

- день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Як зазначено вище, оскільки згідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 від 02.12.2025 № 1561-М, відповідно до поіменного списку № 1912/8 від 02.12.2025 позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та наказано відправити до Військової частини НОМЕР_1 (а.с. 31), то враховуючи приписи пункту 4 частини 1 статті 24 Закону № 2232-XII позивач 02.12.2025 набув статус військовослужбовця.

За таких обставин, оскільки позивач набув статус військовослужбовця, відсутні підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 відновити правовий статус військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (система "Оберіг") про його перебування на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.