Рішення від 22.04.2026 по справі 300/9311/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" квітня 2026 р. справа № 300/9311/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради до ОСОБА_1 про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації,

ВСТАНОВИВ:

Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 в якому просить суд скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ІФ101240820923 на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 ».

Позовні вимоги мотивовані тим, що управлінням 06.09.2024 зареєстровано в Реєстрі будівельної діяльності декларацію про готовність до експлуатації об'єкта за №ІФ101240820923. Відповідачем 26.11.2025 подано заяву про скасування вказаної декларації у судовому порядку. Під час розгляду управлінням заяви встановлено, що згідно даних Реєстру будівельної діяльності замовниками повідомлення про початок виконання будівельних робіт ІФ06212144365 були зазначені: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , однак у поданій декларації про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 », зазначено тільки одного замовника будівництва, чим і підтверджується недостовірність даних. Отже управлінням встановлено факт подання відповідачем недостовірних даних щодо замовників будівництва у декларації про готовність об'єкта до експлуатації об'єкта, що є підставою для звернення до суду про скасування такої декларації. Більше того, сам факт не заперечується відповідачем.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2026 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористалася правом на подання відзиву, згідно якого зазначила, що погоджується з твердженнями управління, наведеними у позові. Проти задоволення позову не заперечує.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

17.08.2012 управлінням Державної архітектурно будівельної інспекції в Івано-Франківській області зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ІФ06212144365 на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1 ».

Згідно даних Реєстру будівельної діяльності замовниками повідомлення про початок виконання будівельних робіт ІФ06212144365 були зазначені: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 .

20.08.2024 через Центр надання адміністративних послуг відповідачем подано до Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 ».

06.09.2024 вищенаведену декларацію про готовність до експлуатації об'єкта за №ІФ101240820923 зареєстровано в Реєстрі будівельної діяльності.

26.11.2025 відповідачем подано до управління заяву про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації за №ІФ101240820923 у судовому порядку.

Під час розгляду даної заяви встановлено, що згідно даних Реєстру будівельної діяльності замовниками повідомлення про початок виконання будівельних робіт ІФ06212144365 були зазначені: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 . Відповідачем підтверджено, що власниками земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:010:0146 також є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 .

При цьому, у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 », яка подана відповідачем зазначено тільки одного замовника будівництва - ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що оскільки управлінням встановлено факт подання відповідачем недостовірних даних щодо замовників будівництва у декларації про готовність до експлуатації об'єкта, то така декларація підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України від 17.02.2011 № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності».

У пункті 1 частини першої статті 1 цього Закону визначено, що будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва.

Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 26 Закону № 3038-VI територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. забудова Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону , її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 3-1) отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених цим Законом; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) державна реєстрація спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва та майбутній об'єкт нерухомості у випадках, визначених законом; 4-2) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом та прийнятий в експлуатацію у випадках, визначених цим Законом, об'єкт (його складову).

Відповідно до частин першої та другої статті 29 Закону № 3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування. Фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Частинами першою та шостою статті 31 Закону № 3038-VI передбачено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм і правил та затверджується замовником.

Проектна документація на будівництво об'єктів та зміни до неї не потребують погодження державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ та організацій, отримання будь-яких інших погоджень, узгоджень, висновків (у тому числі рішень архітектурно-містобудівної ради) тощо, не передбачених цим Законом. Відмова в отриманні визначених цим Законом адміністративних послуг з підстав відсутності таких погоджень, узгоджень, висновків (у тому числі рішень архітектурно-містобудівної ради) тощо не допускається.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 34 Закону № 3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частинами другою, п'ятою та сьомою цієї ж статті визначено, що зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частин першої, другої, сьомої та восьмої статті 36 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

Право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: 1) подання замовником заяви про припинення права, набутого на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт; 2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником; 3) на підставі судового рішення, що набрало законної сили.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.

Згідно з частинами першою, п'ятою, дев'ятою та десятою статті 39 Закону № 3038-VI прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії та оформлення права власності на такий об'єкт.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви (абзац перший частини першої статті 39 Закон № 3038-VI).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 39-1 Закон № 3038-VI у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.

Відомості про набрання законної сили судовим рішенням про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, вносяться до Реєстру будівельної діяльності.

Тобто, якщо орган державного архітектурно-будівельного контролю виявляє недостовірні дані у повідомленні або декларації, які можуть свідчити про самочинне будівництво (наприклад, будівництво на непередбаченій для цього земельній ділянці, без необхідних дозвільних документів чи затвердженого проєкту), він має право звернутися до суду з вимогою скасувати реєстрацію таких документів або припинити право на виконання будівельних робіт.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю може виявити факт подання недостовірних даних у повідомленні чи зареєстрованій декларації, що свідчать про самочинне будівництво, не лише за результатами перевірки. Встановлення факту подання замовником недостовірної інформації про правові підстави для виконання будівельних робіт без належних документів або з відхиленням від проєктної документації є достатньою правовою підставою для скасування реєстрації повідомлення чи декларації. Закон не вимагає проведення перевірки органами державного архітектурно-будівельного контролю, якщо недостовірність поданих даних є очевидною.

Як встановлено судом, 17.08.2012 управлінням Державної архітектурно будівельної інспекції в Івано-Франківській області зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ІФ06212144365 на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1 ». Замовниками повідомлення про початок виконання будівельних робіт ІФ06212144365 були зазначені: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 .

06.09.2024 декларацію про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 » за №ІФ101240820923 зареєстровано в Реєстрі будівельної діяльності.

26.11.2025 відповідачем подано до управління заяву про скасування декларації про готовність об'єкта до експлуатації за №ІФ101240820923 у судовому порядку.

Під час розгляду даної заяви встановлено, що згідно даних Реєстру будівельної діяльності замовниками повідомлення про початок виконання будівельних робіт ІФ06212144365 були зазначені: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 .

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №814541 власниками земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:010:0146 є ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Згідно поданої декларації про готовність до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 », замовником будівництва зазначено виключно ОСОБА_1 .

Відтак, факт встановлення управлінням подання відповідачем недостовірних даних щодо замовників будівництва у декларації про готовність об'єкта до експлуатації об'єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 » є підставою для скасування вказаної декларації.

При цьому необхідність скасування вказаної декларації було ініційовано відповідачем згідно поданої позивачу заяви від 26.11.2025 та не заперечуються відповідачем, згідно поданого відзиву.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ІФ101240820923 на об'єкт будівництва «Реконструкція індивідуального житлового будинку з добудовою житлових і допоміжних приміщень, АДРЕСА_1 », який зареєстрований 06.09.2024.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шумей М.В.