Ухвала від 30.04.2026 по справі 280/4982/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДСТРОЧЕННЯ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ

30 квітня 2026 рокуСправа № 280/4982/25

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Ашніної А.Ю.,

за участі

позивача - не прибув

представника позивача - не прибув

представника відповідача - Верещагіна М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції заяву про відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2025 позов задоволено частково, зокрема:

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби з 06 жовтня 2017 року по 28 лютого 2018 року відповідно до вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, із визначенням місяця, в якому відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців - січень 2008 року, та здійснити виплату нарахованої індексації грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, у розмірі 3897,23 грн. з розрахунку на місяць, з урахуванням виплачених сум;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2020 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01 січня 2020 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сум;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2021 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01 січня 2021 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сум;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на 01 січня 2022 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм.

Рішення набрало законної сили 27.11.2025.

Військова частина НОМЕР_1 звернулась до суду з заявою від 20.04.2026, у якій просить відстрочити виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2025 у справі №280/4982/25 та провести судове засідання Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/4982/25 щодо розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням сервісу EASYCON.

У зв'язку з припиненням виконання суддею Семененко М.О., повноважень судді Запорізького окружного адміністративного суду у зв'язку з призначенням на посаду судді Другого апеляційного адміністративного суду, Указом Президента України від 13.12.2025 №949/2025 Про призначення суддів, розпорядженням тимчасово виконуючого обов'язки керівника апарату Запорізького окружного адміністративного суду від 20.04.2026 №73 був призначений повторний автоматизований розподіл додаткових матеріалів справи №280/4982/25.

Автоматизованою системою розподілу судових справ, додаткові матеріали справи №280/4982/25 (заява про відстрочення виконання судового рішення) була розподілена на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Сіпаці А.В.

21.04.2026 ухвалено призначити до розгляду в судовому засіданні заяву Військової частини НОМЕР_1 щодо відстрочення виконання судового рішення по адміністративній справі №280/4982/25 на 30 квітня 2026 року об 10:30 год. Засідання у справі провести у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за участю представника Військової частини НОМЕР_1 з використанням власних технічних засобів.

У судове засідання позивач та представник позивача не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення повідомлялись належним чином.

Представник Військової частини НОМЕР_1 військової частини у судове засідання прибув, приймав участь в режимі відео конференції. Надіслану заяву підтримав та просив задовольнити її. В обґрунтування заяви вказав, що з метою добровільного виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25 відповідачем вжито ряд заходів, в межах його компетенції. Зокрема, 04.12.2025 року, до відкриття виконавчого провадження, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25 було передано до фінансово-економічної служби частини для його виконання у добровільному порядку. 15.01.2026 року проведено розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25 та направлено клопотання №645/80 про отримання письмової згоди на не оскарження судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 . 25.02.2026 року у відповідь на подане військовою частиною НОМЕР_1 клопотання начальником фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено лист №154/128/1/6569 про погодження розрахунку суми коштів на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25. 01.04.2026 року фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 ВКОТРЕ було направлено до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - Департамент), як розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, основну заявку-розрахунок №470/2/555 на фінансування видатків Державного бюджету за кодом економічної класифікації 2800 “Інші поточні видатки, щодо виділення кошторисних призначень на виконання рішення суду в сумі 551798,00 грн. Однак, на теперішній час зазначеного фінансування не відбулось. 04.11.2024 року Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України було надано роз'яснення №220/13/9088 про те, що - “у Міністерстві оборони України триває робота щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення виконання судових рішень по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», оскільки виділені асигнування на 2024 рік вичерпано. Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення у 2024 році належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків. Міністерство фінансів України листами від 19.06.2024 № 10010-27-5/18577 та від 18.07.2024 № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10.07.2024 № 16515/0/2-24). Генеральним штабом Збройних Сил України, за пропозиціями Центрального управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України та Департаменту, поінформовано Міністра оборони України щодо зазначених проблемних питань (вих. № 300/1/С/30031 від 08.10.2024) та відповідно до доручення Міністра оборони України від 08.10.2024 № 34679/з в Міноборони вживаються заходи щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення вищезгаданої потреби. Після збільшення бюджетних асигнувань Міністерству оборони України будуть відкриті відповідні бюджетні призначення для повного забезпечення потреби, відповідно до наданих заявок». Разом з тим, необхідно зазначити, що залишок коштів на рахунку військової частини НОМЕР_1 за кодом економічної класифікації 2800 “Інші поточні видатки» складає 0,00 (нуль) гривень 00 копійок. Наголосив, що відповідач не відмовляється та не ухиляється від виконання судового рішення, а навпаки вживає всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання рішення суду у цій справі, а його невиконання зумовлене обставинами, незалежними від відповідача та є такими, що об'єктивно унеможливлюють його виконання з моменту набрання судовим рішенням законної сили по теперішній час, а саме відсутність у відповідача відповідних бюджетних асигнувань, що у розумінні статті 378 КАС України свідчить про неможливість виконання судового рішення та фактично є підставою для його відстрочення. Враховуючи те, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25, а відповідно до частини п'ятої статті 378 КАС України, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можливе не пізніше одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови, тому із врахуванням об'єктивних обставин просив суд відстрочити виконання судового рішення до 25 вересня 2026 року.

Від представника позивача надійшла заява, в якій вказала, що вимоги поданої заяви не підтримує.

Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали заяви про відстрочення виконання судового рішення та справи, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

З аналізу викладених норм убачається, що нормами КАС України не встановлено вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення.

Водночас, обов'язковою умовою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є доведення заявником факту існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення та/або роблять його неможливим.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 03.06.2021 у справі 9901/598/19.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2025 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2020 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01 січня 2020 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм; здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2021 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01 січня 2021 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм; здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року та грошової допомоги для оздоровлення за 2022 рік з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на 01 січня 2022 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм; здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2023 року по 19 травня 2023 року включно з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 01 січня 2023 року, та провести виплату з урахуванням виплачених сумм.

Судом встановлено, що Військова частина НОМЕР_1 здійснила нарахування індексаціъ грошового забезпечення за період з 06 жовтня 2017 року по 28 лютого 2018 року, із застосуванням січня 2008 року як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 14 січня 2025 року, виходячи з фіксованої величини - 3897,23 грн в місяць - що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням виплачених сум, грошового забезпечення за період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року включно (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення) у т.ч. грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначити шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 року, на 01.01.2021 року, на 01.01.2022 року, на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови КМУ “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 грудня 2024 року, з урахуванням нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення , відповідно до приписів абзаців 3, 4, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 у фіксованій величині 3927,17 грн. щомісячно та з метою виплати, подала заявку про забезпечення коштами (направлено на адресу розпорядника бюджетних коштів вищого рівня що підтверджується копією основної заявки-розрахунку №470/2/555).

Також, наданими боржником документами підтверджується, що на рахунку військової частини НОМЕР_1 кошти за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки» у сумі, необхідній для виконання рішення суду у цій справі відсутні. Вказане підтверджується Розподілами грошових коштів по загальному фонду за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки».

Згідно із приписами пункту 1 частини 2 та частини 3 статті 22 Бюджетного кодексу України, Міністерство оборони України є головним розпорядником бюджетних коштів.

Порядок виплат визначається Міністром оборони України, що передбачено статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно статті 3 Закону України “Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України, зокрема військова частина НОМЕР_1 .

Згідно підпункту 23 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року №671 (далі - Положення № 671), Міністерство оборони України відповідно до покладених на нього завдань як орган військового управління, забезпечує життєдіяльність Збройних Сил, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності, проведення ремонту та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил у межах коштів, передбачених державним бюджетом, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил.

Підпунктом 30 пункту 10 Положення № 671 встановлено, що саме Міністр оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони. Згідно вказаного Положення Міністерство оборони України за погодженням із Мінфіном затверджує кошторис Міноборони.

Пунктом 1.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України, що є додатком до наказу Міністерства оборони України від 22.05.2017 року № 280 “Про організацію фінансового забезпечення військових частин, установ та організацій Збройних Сил України» (зі змінами), встановлено, що командир військової частини є розпорядником бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України нижчого (третього) рівня.

Згідно із пунктом 1.5 згаданих Правил, фінансове забезпечення військової частини здійснюється відповідно до чинного законодавства України, цих Правил, вказівок та роз'яснень Департаменту фінансів Міністерства оборони України, забезпечувальних фінансових органів та відповідних служб забезпечення (в межах їх відповідальності).

Військова частина не здійснює прибуткової господарської діяльності, тому не має альтернативних джерел фінансування. Таким чином, виплата грошових коштів за судовими рішеннями перебуває у прямій залежності від фінансових ресурсів відповідних бюджетів та не може виходити за їх межі.

Військова частина НОМЕР_1 не здійснює самостійного розподілу коштів які надходять на рахунки частини відповідно до надісланих заявок на конкретні вказані судові справи.

Відтак, на думку суду, боржником доведено факт існування обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення у справі № 280/4982/25, а саме відсутність належного фінансування видатків на потреби виконання судового рішення з боку головного розпорядника бюджетних коштів - Міністерства оборони України.

Отже, заява представника Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.90, 241, 243, 248, 378 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника Військової частини НОМЕР_1 про відстрочення виконання судового рішення, - задовольнити.

Відстрочити Військовій частині НОМЕР_1 виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року по справі №280/4982/25 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, до 25.09.2026 року.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена, апеляційна скарга на ухвалу суду подається в порядку та у строки встановлені ст.ст.295,297 КДС України протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено та підписано 05.05.2026.

Суддя А.В. Сіпака