Рішення від 05.05.2026 по справі 160/2599/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року Справа № 160/2599/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 22.09.2025 року № 045550022648 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області перерахувати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за віком із застосуванням заробітної плати (доходу) згідно довідок, виданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач перебуває на обліку у відповідача-2 та отримує пенсію за віком. Позивач звертався до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням заробітної плати (доходу) згідно довідок, виданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869. Рішенням відповідача було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами. Позивач вважає вказане рішення про відмову у перерахунку пенсії протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки надані позивачем документи підтверджують наявність підстав для здійснення йому перерахунку пенсії. З огляду на вказане позивач просив задовольнити позовні вимоги.

10.02.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

25.02.2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що 13.09.2025 гр. ОСОБА_1 подав заяву в електронній формі через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням періоду заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до ст. 40 Закону та додатково надав довідки про заробітну плату від 14.08.2025 № 99-35-655, за період з 01.06.1995 по 31.03.1996 видану Українським державним університетом науки і технологій, довідки від 11.12.2023 № 55/11/202-868 за період з 01.03.1996 по 31.12.1998 та № 55/11/202-869, за період з 01.01.1999 по 31.03.2001, видані управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області. За результатами аналізу документів, наявних в електронній пенсійній справі встановлено, що наявний акт від 14.08.2025 № 0400-011002-1/16982 про перевірку довідки про заробітну плату за період з 01.06.1995 по 31.03.1996, яка видана Українським державним універсітетом науки і технологій. Розпорядженням від 29.08.2025 № 045550022648 акт перевірки довідки про заробітну плату від 14.08.2025 № 0400-011002-1/16982 за період з 01.06.1995 по 31.03.1996 опрацьовано. Враховуючи зазначене та беручи до уваги те, що довідки про заробітну плату від 11.12.2023 № 55/11/202-868 та № 55/11/202-869 потребують підтвердження первинними документами в перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , відмовлено.

05.05 .2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду продовжено строк розгляду справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсії за віком з 09.09.2023 року.

13.09.2025 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням періоду заробітної плати до 01 липня 2000 року відповідно до статті 40 Закону та додатково надав довідки про заробітну плату від 14.08.2025 року №99-35-655, за період з 01.06.1995 року по 31.03.1996 року видану Українським державним університетом науки і технологій, довідки від 11.12.2023 року №55/11/202-868 за період з 01.03.1996 року по 31.12.1998 року та №55/11/202-869, за період з 01.01.1999 року по 31.03.2001 року, видані управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 22.09.2025 року № 045550022648 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами.

Позивач вважає рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Положеннями частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 58 Закону № 1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Постановою Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Пунктом 2.10 Порядку Порядок № 22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Отже, за загальним правилом частини 1 статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Натомість, обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців законом передбачено лише за певних обставин, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату особі видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії від 13.09.2025 року з наданням довідок про заробітну плату виданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869.

Судом встановлено, що довідки про заробітну плату містять необхідні реквізити, підписи відповідальних осіб та печатку.

Відповідачем до суду не надано доказів, що для підтвердження достовірності даних, довідки про заробітну плату були направлені на перевірку та чи були здійснені такі перевірки.

При цьому, судом враховується, що спірні довідки видані на підставі особових рахунків, зазначено місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, що відповідає пункту 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, відповідачем не надано суду доказів, що дані, які є у спірних довідках про заробітну плату позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказані довідки недійсними також не визнавались, підприємством не відкликані.

Суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 20 березня 2018 року в справі № 527/1655/17, що неможливість проведення відповідачем перевірки первинних документів та відсутність доступу до таких документів не пов'язана з волею позивача. Коли підприємство надало необхідну довідку про заробітну плату позивача, вказало джерело цих даних - особові рахунки, позивач не може нести негативні наслідки через бездіяльність відповідних органів щодо збереження особових рахунків, платіжних відомостей, а у разі втрати - їх відновлення.

Крім того, статтею 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено стягнення сум пенсії, надміру виплачених пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку, відтак відповідач має можливість як перевірити наданих позивачем відомостей, так і стягнути надміру виплачених сум пенсії.

Таким чином, вказані довідки, які були подані позивачем із заявою про перерахунок пенсії від 13.09.2025 року, про заробітну плату видані Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869 за вимогою позивача мають бути враховані при призначенні та перерахунку пенсійних виплат.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час розгляду заяви позивача відповідач неналежно розглянув надані документи для перерахунку пенсії, що обумовлює скасування спірного рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням заробітної плати (доходу) згідно довідок, виданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869.

Доводи відповідача зазначені у спірному рішенні про те, що позивач повинен був надати до пенсійного органу первинні документи, на підставі яких видані довідки про заробітну плату, суд вважає необґрунтованими, оскільки чинним законодавством не передбачено обов'язку подавати копії первинних документів, на підставі яких видана довідка про заробітну плату, для умов проведення перерахунку пенсії.

При цьому, суд враховує ту обставину, що у силу абзацу 13 пункту 4.2 Порядку №22-1 (у редакції постанови Пенсійного фонду від 16.12.2020 №25-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

А відповідно до абзацу 1 пункту 4.10 Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії за віком визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, то саме цей орган і має завершити процедуру розгляду заяви про перерахунок позивачу пенсії за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1331,20 грн., що документально підтверджується квитанцією №1.491552505.1 від 16.01.2026 року.

Враховуючи вимоги статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягає стягненню в сумі 1331,20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки останнім прийнято спірне рішення.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 22.09.2025 року № 045550022648 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області перерахувати ОСОБА_1 , пенсію за віком із застосуванням заробітної плати (доходу) згідно довідок, виданих Управлінням Служби безпеки України у Дніпропетровській області за період роботи з березня 1996 року по грудень 1998 року від 11.12.2023 року № 55/11/202-868, за період з січня 1999 року по березень 2001 року від 11.12.2023 № 55/11/202-869.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 грн. (одна тисяча триста тридцять одна гривні двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Дєєв