Рішення від 05.05.2026 по справі 140/16755/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16755/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправними дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку; зобов'язання виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та направити до органів Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення.

Позов обґрунтований тим, що позивач згідно військово-облікового документу, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зазначає, що під час оновлення військово-облікових даних, йому стало відомо про те, що у військово-обліковому документі Резерв + міститься припис про порушення військового обліку.

У зв'язку з наведеним представник позивача 28.11.2025 звернувся до відповідача з адвокатським запитом у відповідь на який ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що згідно даних із реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, а саме не прибув вчасно за повісткою №656979 на 24.10.2024 11:00 для уточнення даних та за повісткою №2902301 на 18.03.2025 на 10:00 для проходження медичного огляду, тому відповідно був переданий до органів ГУНП в розшук.

Разом з тим, позивач вказав, що ним було сформовано розширені данні з мобільного застосунку «Резерв+» в яких зазначено в розділі «Правопорушення - Дані в цьому реєстрі відсутні».

22.12.2025 позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням видалити інформацію щодо порушення правил військового обліку на підставі відсутності протоколу та постанови та пропущених строків притягнення до відповідальності, однак вказує, що дану заяву було проігноровано.

Позивач вважає, що оскільки він не був притягнутий ІНФОРМАЦІЯ_2 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, а тому відомості до реєстру внесено безпідставно.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 262 КАС України (а.с.22).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечив проти позову, просив у його задоволенні відмовити повністю та зазначив, що згідно витягу з обліково-алфавітної книги ІНФОРМАЦІЯ_5 25.06.2014 ОСОБА_1 проходив ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . За результатами проходження ВЛК був визнаний обмежено придатним до військової служби. Таким чином, позивач підлягав повторному переогляду ВЛК як обмежено придатний в термін до 05.06.2025.

Отже, зважаючи на вищезгаданий факт порушення законодавства було сформовано подання щодо розшуку ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністравтивне правопорушення передбачене стаття 210, 210-1 КУпАП до органів Національної поліції (звернення №Е3056671 від 01.08.2025).

Крім того, зазначив, що станом на 29.01.2025 позивач так і не пройшов обов'язкове повторне ВЛК. Оформлення відстрочки від призову на військову службу по мобілізації, наявність бронювання та своєчасне уточнення облікових даних не виключає обов'язку у військовозобов'язаного, який мав статус обмежено придатного до військової служби пройти повторне ВЛК строком до 05.06.2025 (а.с.27-36).

04.02.2026 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив у якій було підтримано доводи, викладені у позовній заяві (а.с.37-42).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянином України та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відомостями військово-облікового документу, сформованого в додатку «Резерв+», у якому також відображено відомості про порушення позивачем правил військового обліку (причина розшуку «не пройшли (відмовилися від проходження) ВЛК») (а.с.17-22).

Відповідно до витягу з книги протоколів засідань призовної комісії протокол №27 від 25.06.2014 ОСОБА_1 1996 р.н., рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час за статтею 13в (а.с.31).

28.11.2025 представником позивача на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано адвокатський запит з проханням, зокрема, надання інформації стосовно порушення правил військового обліку (а.с.23).

Листом від 03.12.2025 №10755 відповідач повідомив про те, що згідно інформації реєстру «Оберіг» ОСОБА_1 порушив правила військового обліку, а саме не прибув вчасно за повісткою №656979 від 24.10.2024 на 11:00 для уточнення даних, повісткою №2902301 від 18.03.2025 на 10:00 для проходження медичного огляду та не проходження (відмова від проходження) ВЛК, не володіння актуальним військово-обліковим документом та відповідно переданий до органів ГУНП в розшук (а.с.24).

22.12.2025 позивачем на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було надіслано заяву стосовно внесення змін до єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо порушення правил військового обліку та прохання відкликати подання до ГУНП щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративне правопорушення до ТЦК та СП (а.с.25-26).

Відповідь на вказану заяву в матеріалах справи відсутня.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ Про військовий обов'язок і військову службу (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України Про оборону України, Про Збройні Сили України, Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію, інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).

За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема, військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Як установлено частиною першою статті 33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30 грудня 2022 року №1487, якою затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до абзаців першого, третього пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частиною першою статті 37 Закону №2232-ХІІ установлено, що громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 Про загальну мобілізацію постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду цієї справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Абзац тринадцятий частини першої статті 21 Закону №3543-ХІІ передбачає, що підприємства, установи і організації зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Стаття 22 Закону №3543-ХІІ визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №3543-ХІІ, громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Як вбачається з ч. 3 ст. 22 Закону №3543-ХІІ інші військовозобов'язані (крім тих, які спеціально обумовлені у даній статті) протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Згідно з ч. 6 ст. 22 Закону №3543-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відео фіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Предметом спору у даній справі є оголошення позивача у розшук як порушника правил військового обліку, ст. 210 КУпАП та невиключення відповідних відомостей з реєстру про нього у зв'язку із закінченням строків притягнення його до адміністративної відповідальності.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Верховна Рада України 21.03.2024 прийняла Закону України №3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» який набрав чинності 04 травня 2024 року ( далі Закон №3621-ІХ).

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3621-ІХ було установлено що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

У подальшому внесені були зміни у даний пункт та установлено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Верховна Рада України 11 квітня 2024 року прийняла Закон України №3633-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (далі - Закон №3633-ІХ), який набрав чинності 18 травня 2024 року.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України Про загальну мобілізацію від 24 лютого 2022 року №65/2022, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про загальну мобілізацію від 3 березня 2022 року №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 затверджено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку), пунктом 1 яких визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №3543-XII у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним, що підтверджується військово-обліковим документом «Резерв+» (а.с.17-22).

По реєстру «Оберіг» у ОСОБА_1 наявний статус «Військовозобов'язаний». Однак, відповідно до витягу з книги протоколів засідань призовної комісії протокол №27 від 25.06.2014 ОСОБА_1 1996 р.н., рішенням призовної комісії згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час за статтею 13в (а.с.31).

Суд зауважує, що відповідно до вищевказаних нормативних актів позивач був зобов'язаний протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом №3633-ІХ, а саме: в строк до 16.07.2024 оновити свої облікові дані, а згідно з пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №3621-ІХ з дня набрання ним чинності позивач був зобов'язаний до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

При цьому суд наголошує, що забезпечення вказаного обов'язку покладалося не на ТЦК, а саме на особу, яка визнана обмежено придатною до військової служби.

Як вбачається із наявних в справі доказів, вказаної вимоги закону позивач не виконав.

Уточнення облікових даних ОСОБА_1 було здійснено 12.02.2025, що підтверджується витягом з військово-облікового документа Резерв+.

У той же час у витягу із застосунку Резерв+ станом на 24.11.2025 вказано про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, а саме не проходження (відмова проходження ВЛК) у зв'язку з чим його було оголошено в розшук з 01.08.2025.

Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Статтею 235 КУпАП визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

За правилами статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Відповідно до п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі Порядок №1487), районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Відповідно до п.56 Порядку №1487 Національна поліція, зокрема, але не виключно, за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Не оновлення своїх облікових даних військовозобов'язаним, не проходження (відмова проходження ВЛК) в строки, визначені нормативними актами, є порушенням Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідальність за яке передбачена ст.210 КУпАП.

У зв'язку з не проходженням ВЛК (відмовою від його проходження) ОСОБА_1 у строки визначені законом, а саме до 05.06.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_4 , були наявні підстави для направлення відповідного звернення від 01.08.2025 №Е3056671 за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку №1487, до територіальних органів Національної поліції для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення.

При цьому, позивачем не долучено жодного та належного доказу звернення його до ТЦК про проходження ВЛК чи отримання відповідного направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду через електронні засоби.

Також відсутні дані про те, що позивачем ВЛК не пройдено в силу об'єктивних обставин, які перешкоджали йому виконати покладений на нього обов'язок.

Витягом з АІТС «Оберіг» установлено факт порушення військового обліку (ВО) позивачем з 01.08.2025 (а.с.33).

Щодо внесення відомостей відносно ОСОБА_1 до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та з приводу тверджень позивача про те, що він не притягався до адміністративної відповідальності, то суд вказує на наступне.

Преамбулою Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

За змістом статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону № 1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

За приписами частин першої, другої статті 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.

Згідно із пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає: внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Частиною третьою статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до відкритої інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, застосунок Резерв+ надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі Оберіг.

При цьому, відповідно до статті 14-1 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Вказаний кабінет реалізовано у форматі застосунку Резерв+.

Так, у застосунку Резерв+ містяться відомості про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 . При цьому, уточнено в чому саме полягає порушення, не проходження (відмова від проходження) ВЛК.

Як вже зазначав суд, такий імперативний обов'язок в нього був до 05.06.2025.

Так, згідно із пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Тобто, до Реєстру вносяться відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, в т. ч. відомості про дату, номер, короткий зміст протоколу про адміністративне правопорушення та/або постанови про адміністративне правопорушення.

Матеріали справи свідчать про те, що постанова по справі про адміністративне правопорушення відносно позивача дійсно не приймалась. Водночас, протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, відносно ОСОБА_1 також складено не було.

Суд також враховує, що позивач у порядку статті 279-9 КУпАП не звертався до ТЦК та СП із заявою, в якій би зазначив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності.

З огляду на зазначені обставини, суд вважає, що у відповідача були фактичні та правові підстави для внесення до Реєстру відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП, а не складення протоколу про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 з незалежних від відповідача причин не впливає на такий висновок суду.

Частиною 9 статті 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Тобто, на момент оголошення позивача в розшук та внесення відомостей до Єдиного реєстру за порушення правил військового обліку строки накладення адміністративного стягнення, визначеною вказаною статтею, не закінчилися.

Отже, підсумовуючи наведене суд констатує правомірність дій відповідача щодо направлення звернення від 01.08.2025 №Е3056671 до територіальних органів Національної поліції для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення та внесення відповідних відомостей про порушення позивачем правил військового обліку до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зважаючи на правомірність дій відповідача щодо направлення відповідного звернення та включення відомостей до Реєстру, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії про виключення відомостей відносно позивача з Єдиного реєстру.

Оскільки суд визнає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно було внесено відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті, тому похідна вимога про направлення до органів Національної поліції повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до задоволення не підлягає.

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача у спірних правовідносинах відповідають вимогам чинного законодавства, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Оскільки судом відмовлено в задоволенні позову, підстави для стягнення судового збору, сплаченого позивачем, відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 262 КАС України, на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя А.Я. Ксензюк

05 травня 2026 року