Рішення від 04.05.2026 по справі 140/1026/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/1026/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - ГУ ПФУ в Миколаївській області, відповідач) про визнання рішення №033050011792 від 22.12.2025 ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії по віку у відповідності до статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправним та скасувати його; зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити і виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком у відповідності до статті 55 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 15.12.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про призначення пенсії за віком згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідачем 22.12.2025 прийнято рішення №033050011792 про відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, у зв'язку із відсутністю необхідного періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.

Зазначає, що основним документом, що підтверджує право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-ХІІ), є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), яке і засвідчує той факт, що станом на 01.01.1993 позивач проживала в зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, а тому має право на пільги та компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ для осіб, які постійно проживають та постійно працюють у зонах безумовного (обов'язкового) відселення та гарантованого добровільного відселення, в тому числі і право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.

Відповідно до довідки виданої Карасинським старостинським округом №345 від 20.04.2023 ОСОБА_1 дійсно проживала та була зареєстрована у селі Карасин Камінь-Каширського району з 13.03.1970 по 23.07.1997, яке віднесено до зони гарантованого (добровільного) відселення третьої категорії.

Поряд із тим, підставою для відмови було навчання в Нововолинському СПТУ в період з 01.09.1988 по 17.05.1989 та період роботи в дитячому садочку села Вербки Ковельського району в період з 15.06.1989 по 07.06.1997.

Переконана, що місце навчання та місце роботи не спростовують факту проживання позивача у цей період в селі Карасин Камінь-Каширського району Волинської області. Студенти денних навчальних закладів на канікули (загальна тривалість яких є щонайменше три місяці упродовж навчального року) приїжджають додому - за місцем проживання батьків.

Враховуючи наведене, уважає рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області протиправним та необґрунтованим, у зв'язку із чим просить позов задовольнити (арк. спр. 1-3).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 17).

На адресу суду 03.02.2026 надійшов відзив від ГУ ПФУ в Миколаївські області, у якому представник відповідача позовних вимог не визнав та вказав, що за результатами розгляду документів, доданих до заяви, визначено, що страховий стаж позивача становить 30 років 0 місяців 05 днів.

До страхового стажу не зараховано період отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 28.07.2000 по 23.01.2001, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 15.06.1989, оскільки не підтверджено, що виплата матеріальної допомоги по безробіттю здійснювалась у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

При визначенні періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення, згідно з довідкою від 20.04.2023 № 345, виданою Карасинським старостинським округом Сошичненської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, щодо реєстрації та фактичного місця проживання в селі Карасин Камінь-Каширського району Волинської області з 13.03.1971 по 23.07.1997, не зараховано періоди: навчання з 01.09.1988 по 17.05.1989 в СПТУ № 11 міста Нововолинська, згідно з дипломом НОМЕР_2 від 17.05.1989, оскільки місто Нововолинськ Волинської області, не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення; роботи з 15.06.1989 по 07.06.1997 в дитячому садку «Сонечко» села Вербка Ковельського району Волинської області, згідно з довідкою від 19.03.2025 № 19, оскільки село Вербка Ковельського району Волинської області, не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Період проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення становить 02 роки 06 місяців 19 днів (з 26.04.1986 по 31.08.1988, з 18.05.1989 по 14.06.1989 та з 08.06.1997 по 23.07.1997), в тому числі станом на 01.01.1993 - 02 роки 05 місяців 03 дні.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку за заявою від 15.12.2025 у зв'язку з не підтвердженням факту проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення на 01.01.1993 не менше 3 років.

Переконаний, що рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області від 22.12.2025 № 033050011792 про відмову позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, є правомірними та законними, прийнятими в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства (арк. спр. 20-23).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 виданого 27.01.1994 (арк. спр. 7).

Позивач 15.12.2025 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії на підставі статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону № 796-XII.

Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1) визначено, що заява на призначення/перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).

Після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, та відповідно до пункту 4.3. Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку розгляд документів, наданих позивачем, провадився за принципом «екстериторіальності» ГУ ПФУ в Миколаївській області, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так за результатами розгляду документів, доданих до заяви, період проживання особи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 складає 02 роки 05 місяців 03 дні.

Вказаним рішенням встановлено, що страховий стаж позивача становить 30 років 0 місяців 05 днів.

Результати розгляду документів, доданих до заяви:

- до страхового стажу не зараховано період отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 28.07.2000 по 23.01.2001, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 15.06.1989, оскільки не підтверджено, що виплата матеріальної допомоги по безробіттю здійснювалась у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;

- при визначенні періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення, згідно з довідкою від 20.04.2023 № 345, виданою Карасинським старостинським округом Сошичненської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, щодо реєстрації та фактичного місця проживання в селі Карасин Камінь-Каширського району Волинської області з 13.03.1971 по 23.07.1997, не зараховано періоди:

навчання з 01.09.1988 по 17.05.1989 в СПТУ № 11 міста Нововолинська, згідно з дипломом НОМЕР_2 від 17.05.1989, оскільки місто Нововолинськ Волинської області, не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення;

роботи з 15.06.1989 по 07.06.1997 в дитячому садку «Сонечко» села Вербка Ковельського району Волинської області, згідно з довідкою від 19.03.2025 № 19, оскільки село Вербка Ковельського району Волинської області, не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Період проживання (роботи) в зоні гарантованого добровільного відселення становить 02 роки 06 місяців 19 днів (з 26.04.1986 по 31.08.1988, з 18.05.1989 по 14.06.1989 та з 08.06.1997 по 23.07.1997), в тому числі станом на 01.01.1993 - 02 роки 05 місяців 03 дні.

Висновок: відсутнє право на призначення пенсії із зменшення пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, у зв'язку з не підтвердженням факту проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення на 01.01.1993 не менше 3 років, про що 22.12.2025 прийнято рішення №033050011792 (арк. спр. 9).

Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області від 22.12.2025 №033050011792 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону №796-ХІІ позивач звернулася з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років. Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Підпунктом п'ятим пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Порядок №22-1) передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Законом №796-ХІІ).

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та постійно проживали у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 1 січня 1993 року не менше 3 років.

Частинами третьою, четвертою статті 15 Закону №796-ХІІ встановлено, що підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення здійснюється органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту п'ятого Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (далі - Порядок №51), потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, чи таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія Б.

Пунктом 10 Порядку № 51 передбачено, що видача посвідчень провадиться, зокрема, обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються особам, які постійно проживають або працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.

Разом з цим, пунктом 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 (далі - Порядок № 551), передбачено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) серії Б зеленого кольору.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 551 посвідчення видаються особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 року прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5).Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що єдиним документом, який підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 31.07.2018 у справі №751/2050/17, від 22.01.2019 у справі №129/1535/17, від 21.11.2019 у справі №572/47/17 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховується судом при вирішенні даної справи.

Судом встановлено, що позивачу 27.01.1994 видано посвідчення громадянина (громадянки), який (яка) потерпів(ла) від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ОСОБА_1 має право на пільги та компенсації, встановлені Законом №796-ХІІ (арк. спр. 7).

Довідкою, виданою 20.04.2023 Карасинським старостинським округом Сошичненської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області №345 підтверджується, що ОСОБА_1 із часу народження ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) по 23.07.1997 була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 , яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення третьої категорії відповідно до статті 14 (пункту 3) Закону №796-ХІІ (арк. спр. 11).

Так, село Карасин Камінь-Каширського району Волинської області, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.09.1988 по 17.05.1989 навчалася в СПТУ № 11 міста Нововолинська, що підтверджується дипломом НОМЕР_2 від 17.05.1989 (арк. спр. 12).

Окрім того, як видно з трудової книжки серії НОМЕР_1 в період з 15.06.1989 по 07.06.1997 працювала в дитячому садку «Сонечко» села Вербка Ковельського району Волинської області (арк. спр. 13-14).

Суд констатує, що зарахування позивачці до стажу періоду перебування на канікулах в селі Карасин не гуртуються на правильному застосуванні норм законодавства, що регулює спірні правовідносини, оскільки Закон № 796-ХІІ передбачає необхідність фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв'язку із постійним проживанням, або у зв'язку із роботою в такій місцевості.

Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного Суду від 02.10.2024 у справі №500/551/23.

Суд висновує, що постійне місце роботи/навчання на денній формі нерозривно пов'язане з її постійним місцем проживанням, відтак період навчання позивача в СПТУ № 11 міста Нововолинська та роботи в дитячому садку «Сонечко» села Вербка Ковельського району спростовують факт постійного її проживання у зоні гарантованого добровільного відселення в цей період.

Наведене узгоджується із постановами Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №140/6243/24, від 05.12.2024 у справі №140/2714/24, від 01.05.2025 у справі №140/13002/24 та інших.

Також суд зауважує, що відстань між селом Вербка Ковельського району та селом Карасин становить понад 80 кілометрів, тоді як між містом Нововолинськ та селом Карасин становить понад 150 кілометрів, що унеможливлює у 1988-1992 роках здійснювати щоденні переміщення позивача, між вказаними населеними пунктами, задля навчання та роботи.

Вагомим у цьому випадку є встановлений факт фізичного перебування особи на території радіоактивного забруднення у зв'язку з постійним проживанням або роботою (навчанням) на цій території.

При цьому в контексті обставин цієї справи, суд також враховує, що оскільки навчання зазвичай є тривалим періодом, протягом яких особа постійно перебуває (проживає) в певному місці, такий період може бути прирівняний до постійного проживання або роботи в зоні радіаційного забруднення і врахований під час призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, лише за умови, що він (період навчання) безпосередньо проходив в забрудненій зоні і зазначене буде підтверджено відповідними документами, які однозначно вказують на місцезнаходження позивача у радіоактивній зоні протягом відповідного періоду (довідка з гуртожитку навчального закладу, в якому проживав позивач під час навчання).

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.11.2024 у справі №460/19947/23.

Суд констатує, що з наявних матеріалів справи не прослідковується факт проходження позивачем навчання на території радіоактивного забруднення, тому вказаний період не підлягає зарахуванню до перебування особи на території радіоактивного забруднення.

Відтак, як констатовано судом, позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами факту постійного проживання та (або) її роботи в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше 3 років.

Дана позиція суду узгоджується із постановою Верховного Суду від 25.03.2026 у справі №240/322/25.

Поряд із тим, позивач жодним чином не заперечує правомірність не зарахування відповідачем до страхового стажу період отримання матеріальної допомоги по безробіттю з 28.07.2000 по 23.01.2001, а тому підстави для його зарахування також відсутні.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В сукупності наведеного та з урахуванням встановлених обставин справи і наведених норм чинного законодавства України із застосуванням останньої практики Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що позивач не підтвердила належними письмовими доказами своє проживання в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше трьох років, відтак не має права на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 6 років відповідно до статті 55 Закону №796-XIІ, з огляду на що, рішення відповідача ГУ ПФУ в Миколаївській області від 22.12.2025 №033050011792 є правомірним, а тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов'язання вчинити дії необхідно відмовити повністю.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, відтак судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович