Ухвала від 28.04.2026 по справі 140/16718/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

28 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/16718/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

судді Стецика Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Ткачук І.І.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Ковальчук О.В.

третьої особи - Літот Н.П.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання позивача про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (далі також - ГУ Держгеокадастру у Волинській області, відповідач), в якому (з урахуванням заяви від 30.03.2026) просить:

визнати дії ГУ Держгеокадастру у Волинській області по внесенню недостовірних відомостей в ДЗК щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 0722884800:03:001:2792 протиправними;

зобов'язати відповідача забезпечити організацію проведення необхідних робіт і здійснення внесення змін в ДЗК щодо відомостей про координати поворотних точок меж належної ОСОБА_1 земельної ділянки з кадастровим номером 0722884800:03:001:2792 згідно дійсного її розміщення на місцевості відповідно до державного акту про право власності на землю від 06.06.2006, технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, розробленої ТзОВ «Візар»;

визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Волинській області по внесенню відомостей щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим №0722884800:03:001:4094, що не передбачені документацією з землеустрою щодо формування цієї земельної ділянки (а саме: проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Струмівка Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області та Технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на землю для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1776 га, розташовану в с. Струмівка Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області (розроблених підприємцем ОСОБА_3 в 2007р.), а також у зв?язку з цим скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером №0722884800:03:001:4094.

30.03.2026 ОСОБА_1 подала до суду клопотання про призначення у справі земельно-технічної експертизи на вирішення якої просила поставити наступне питання:

чи накладається земельна ділянка ОСОБА_2 площею 0,1776 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Струмівка Луцького району Волинської області (кадастровий номер 0722884800:03:001:4094) згідно координат поворотних точок меж земельної ділянки, передбачених в Державному земельному кадастрі, на земельну ділянку на місцевості ОСОБА_1 площею 0,05 га для садівництва в с. Струмівка Луцького району Волинської області (кадастровий номер 0722884800:03:001:2792)?

20.04.2026 ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просила в доповнення до клопотання від 30.03.2026 про призначення земельно-технічної експертизи поставити на дослідження експерта додатково наступне запитання:

чи відповідають відомості в Державному земельному кадастрі щодо місця розташування земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером №0722884800:03:001:2792, в тому числі в частині координат поворотних точок меж ділянки, існуючим її характеристикам в натурі, державному акті про право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 від 06.06.2006, Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, виготовленій ТзОВ «Візар», зокрема, Схемі розташування земельної ділянки, вказаній на сторінці 10 вищезгаданої Технічної документації?

Окрім того, 27.04.2026 ОСОБА_1 подано до суду клопотання про призначення у справі технічної експертизи документів (Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, розробленої ТзОВ «Візар»).

У підготовчому засіданні 28.04.2026 позивач підтримала подані клопотання про призначення експертизи.

Представник відповідача та третя особа проти призначення у справі земельно-технічної експертизи та технічної експертизи документів заперечили.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для призначення земельно-технічної експертизи, суд зазначає наступне.

За приписами частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

В силу вимог ч.2 ст.73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За правилами статті 101 КАС України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Частиною першою статті 102 КАС України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об'єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки, є Закон України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 №4038-XII (далі - Закон №4038-XII).

За приписами статті 1 Закону №4038-XII, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Суд також зазначає, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 КАС України.

Отже, висновок експерта - це засіб доказування, який формується експертом в результаті проведеного дослідження, заснованого на застосуванні спеціальних знань, на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи і складається у формі та в порядку передбаченому КАС України, Закону України «Про судову експертизу».

Відповідно до частини першої статті 7-1 Закону №4038-XII, підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 за №705/3145) затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Інструкція) та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Рекомендації).

За приписами пункту згадуваної Інструкції, основними видами (підвидами) експертизи є інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно-технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; комп'ютерно-технічна; експертиза електронних комунікацій, електротранспортна експертиза; експертиза технічного стану ліфтів; інженерно-механічна; водно-технічна; авіаційно-технічна; теплотехнічна експертиза.

Згідно з пунктом 5 розділу II Інструкції, основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту

У пункті 6.1.1 пунктом 5 розділу II Інструкції зазначено орієнтовний перелік земельно-технічної експертизи.

Суд враховує, що предметом розгляду даної справи є, зокрема, вимога ОСОБА_1 про:

(1) визнання протиправними дій ГУ Держгеокадастру у Волинській області по внесенню недостовірних відомостей в ДЗК щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером 0722884800:03:001:2792 протиправними;

(2) визнання протиправними дій ГУ Держгеокадастру у Волинській області по внесенню відомостей щодо координат поворотних точок меж земельної ділянки ОСОБА_2 з кадастровим №0722884800:03:001:4094, що не передбачені документацією з землеустрою щодо формування цієї земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України №3613-VI від 07.07.2011 «Про державний земельний кадастр» (далі - Закон №3613-VI) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

За приписами ст. 3 Закону №3613-VI, державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону №3613-VI передбачено, що відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.

У позовній заяві позивачка вказує на невідповідність відомостей щодо координат поворотних точок меж її земельної ділянки з кадастровим номером 0722884800:03:001:2792 в ДЗК.

Натомість, ГУ Держгеокадастру у Волинській області такі доводи позивачки заперечує.

Суд не володіє спеціальними навичками та знаннями для того щоб самостійно встановити питання щодо правильності відображення даних щодо земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером №0722884800:03:001:2792 (в тому числі щодо координат поворотних точок вказаної земельної ділянки) в Державному земельному кадастрі.

З огляду на вказане, суд погоджується із наведеним позивачем обґрунтуванням необхідності призначення земельної-технічної експертизи.

Відповідно до частини третьої статті 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Так, у клопотанні від 30.03.2026 ОСОБА_1 запропоновано доручити проведення земельно-технічної експертизи Черкаському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (18015, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Свято Макаріївська, буд. 135 а).

У підготовчому засіданні 28.04.2026 позивач не заперечила щодо доручення проведення земельно-технічної експертизи іншій експертній установі.

Суд приймає до уваги значну територіальну віддаленість Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від земельної ділянки позивачки, яка розташована с. Струмівка Луцького району Волинської області, що, в свою чергу, може вплинути як на вартість проведення експертизи, так і на її строк проведення.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про доручення проведення земельно-технічної експертизи Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, Україна, Львівська обл., м. Львів, вул. Липинського, буд. 54).

За приписами частини п'ятої статті 102 КАС України, учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Позивач скористалася своїм процесуальним правом та запропонувала суду питання, які слід поставити на вирішення судової земельної-технічної експертизи.

У поданих 23.04.2026 до суду письмових запереченнях про призначення судової земельно-технічної експертизи представник відповідача зазначила про наявність в провадженні Луцького міськрайонного суду Волинської області цивільної справи №161/22557/25 за позовом ОСОБА_1 до Підгайцівської сільської ради, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним державного акта про право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації земельної ділянки, в межах якої ухвалою суду від 02.02.2026 призначено судову земельно-технічну експертизу.

З наявної в матеріалах справи копії вказаної ухвали, судом встановлено, що на вирішення земельно-технічної експертизи, призначеної в межах справи №161/22557/25, судом поставлено наступне питання: чи наявне накладання земельної ділянки ОСОБА_2 площею 0.1776 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Струмівка Луцького району Волинської області (кадастровий номер 0722884800:03:001:4094) відповідно до правовстановлюючих документів (державного акту про право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 від 19.03.2007, виданого на підставі рішення Підгайцівської сільської ради від 25.02.2007 №12-9 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність»), документації з землеустрою (Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с. Струмівка Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області, розробленого ФОП ОСОБА_3 в 2007 році та затвердженого рішенням Підгайцівської сільської ради від 25.02.2007 №12-9, Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на землю для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд гр. ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,1776 га розташовану в с. Струмівка Підгайцівської сільської ради Луцького району Волинської області, розробленої ФОП ОСОБА_3 в 2007 році) на земельну ділянку ОСОБА_1 площею 0,05 га для садівництва в с. Струмівка Луцького району Волинської області (кадастровий номер 0722884800:03:001:2792) відповідно до правовстановлюючих документів (державного акту про право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 від 06.06.2006), документації з землеустрою (Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка, Луцького району Волинської області, розробленої ТОВ «Візар» в 2005 році)?

Таким чином, суд погоджується з представником відповідача, що питання, яке первісно запропоноване позивачкою у клопотанні від 30.03.2026 на вирішення судової земельної-технічної експертизи за своєю суттю є тотожним тому питанню, що передане Луцьким міськрайонним судом на експертне дослідження в межах провадження у справі №161/22557/25, а судова експертиза, яка наразі призначена Луцьким міськрайонним судом Волинської області у справі №161/22557/25, дасть відповідь на поставлене в клопотанні від 30.03.2026 питання.

Відтак, на вирішення судової земельної-технічної експертизи в межах даної справи слід поставити лише друге питання, запропоноване ОСОБА_1 у заяві від 20.04.2026, а саме:

чи відповідають відомості в Державному земельному кадастрі щодо місця розташування земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером №0722884800:03:001:2792, в тому числі в частині координат поворотних точок меж ділянки, існуючим її характеристикам в натурі, державному акті про право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 від 06.06.2006, Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, виготовленій ТзОВ «Візар», зокрема, Схемі розташування земельної ділянки, вказаній на сторінці 10 вищезгаданої Технічної документації?

За правилами частини третьої статті 103 КАС України, об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).

У відповідності до вимог пункту 4 частини другої статті 236 КАС України провадження у справі належить зупинити до одержання результатів експертизи.

Щодо призначення технічної експерти, суд зазначає наступне.

Суд зауважує, що призначення судом експертизи є його правом, а не обов'язком, і експертизу у справі може бути призначено тільки у випадках, визначених частиною першою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України у їх сукупності.

При цьому судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях у сфері іншій, ніж право, з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду, й у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Звертаючись до суду з клопотання про призначення технічної експертизи документів, ОСОБА_1 не навела достатніх аргументів щодо доцільності її проведення з огляду на предмет спору та обставини, які необхідно встановити і яким необхідно дати оцінку для правильного вирішення справи.

Саме лише твердження позивачки про можливу підміну сторінки 13 архівного примірника Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, розробленої ТзОВ «Візар» не є безумовною підставою для призначення судової експертизи вказаного документа.

До того ж, висновок експерта є лише одним із доказів у справі, який, з урахуванням приписів ч.1 ст.108 КАС України, не має заздалегідь встановленої сили для суду і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими ст.90 цього Кодексу.

Враховуючи мету та завдання адміністративного судочинства, а також предмет та підстави позову, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про призначення судової технічної експертизи документів.

Керуючись ст.102, 103, 236, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання позивача про призначення технічної експертизи документів відмовити.

Клопотання позивача про призначення земельно-технічної експертизи задовольнити частково.

Призначити в адміністративній справі №140/16718/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії земельно-технічну експертизу.

Доручити проведення земельно-технічної експертизи Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, Україна, Львівська обл., м. Львів, вул. Липинського, буд. 54).

На вирішення земельно-технічної експертизи поставити таке питання:

чи відповідають відомості в Державному земельному кадастрі щодо місця розташування земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером №0722884800:03:001:2792, в тому числі в частині координат поворотних точок меж ділянки, існуючим її характеристикам в натурі, державному акті про право власності на земельну ділянку ОСОБА_1 від 06.06.2006, Технічній документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку для садівництва гр. ОСОБА_1 в с. Струмівка Луцького району Волинської області, виготовленій ТзОВ «Візар», зокрема, Схемі розташування земельної ділянки, вказаній на сторінці 10 вищезгаданої Технічної документації?

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Покласти на позивача ОСОБА_1 обов'язок здійснити оплату експертизи згідно з рахунком, виставленим експертом (експертною установою).

Зобов'язати Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз після проведення експертизи невідкладно надіслати на адресу суду висновок експерта та матеріали експертизи.

Провадження у даній справі зупинити до одержання результатів експертизи.

Ухвала суду в частині відмови в задоволенні клопотання позивача про призначення технічної експертизи документів набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремо оскарженню не підлягає. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Ухвала суду в частині призначення земельно-технічної експертизи набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Повний текст ухвали складено судом 04.05.2026

Суддя Н. В. Стецик