04 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3711/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) про визнання протиправними дій, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку; зобов'язання повідомити Ковельське РУП ГУНП у Волинській області про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ТЦК та СП.
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . та в застосунку «Резерв+» виявив запис про порушення ним правил військового обліку та перебування у розшуку з причин несвоєчасного уточнення військово-облікових даних.
Позивач вважає, що відповідач вніс в Реєстр інформацію про порушення правил військового обліку, не маючи на це законних підстав. Зазначив, що не отримував повісток, а також не був притягнутий до адміністративної відповідальності. На переконання позивача, за відсутності складеного протоколу та/або винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності внесення до Реєстру інформації про порушення правил військового обліку суперечить чинному законодавству.
Позивач просив позов задовольнити, оскільки указані дані щодо нього внесені безпідставно.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обгрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач ОСОБА_1 , перебуваючи на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час дії особливого періоду у період з 18.05.2024 по 16.07.2024 не виконав обов'язку щодо уточнення облікових даних відповідно до вимог пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон №3633-IX), чим порушив правила військового обліку, тобто в діях позивача є ознаки адміністративного правопорушення Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Саме тому відомості про позивача внесено до інформаційної підсистеми «Єдиний облік» та «Резерв+», інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» та відповідно до статті 259 КУпАП направлено електронне звернення від 04.05.2025 №Е2064601 до Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, який може складатися тільки за фізичної присутності позивача.
Відповідач вважає, що оскільки позивач не уточнив облікові дані вчасно та щодо нього вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складено з незалежних від ІНФОРМАЦІЯ_4 причин, то оскаржувані дії щодо внесення відомостей до Реєстру та звернення до відділення поліції щодо доставлення позивача до територіального центру комплектування та підтримки вчинені за наявності повноважень та підстав.
У відповіді на відзив представник позивача заперечила щодо доводів представник відповідача, викладених у відзиві на позов, з підстав аналогічно тим, що зазначені у позовній заяві.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та має статус військовозобов'язаного, що підтверджується військово-обліковим документом із застосунку «Резерв+», у витягу з якого станом на 10.03.2026 наявна відмітка «порушення правил військового обліку»; причина звернення до Нацполіції - не уточнили дані до 16.07.2024; дата звернення - 04.05.2025; дата уточнення даних - 30.11.2025 (а. с. 17-20).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно із частинами першою, третьою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії, зокрема, військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Верховна Рада України 11.04.2024 прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03.03.2022 №2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону №2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Так, абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Отже, зазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані по 16.07.2024 (включно), а саме:
шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг;
через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до статті 1 Закону України №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частиною третьою статті 12 Закону №1951-VIII встановлено, що персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Згідно з пунктом другим частини першої статті 7 Закону №1951-VIIІ до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення призовника, військовозобов'язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Натомість до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервістів належать відомості про виконання військового обов'язку (пункт перший частини першої статті 8 Закону №1951-VIII).
Таким чином, відомості про виконання позивачем військового обов'язку, зокрема про неуточнення персональних даних протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», тобто до 16.07.2024, відноситься до службової інформації.
Суд встановив, що згідно з військово-обліковим документом, сформованим позивачем від 110.03.2026 через мобільний застосунок «Резерв+», вбачається, що ОСОБА_1 не уточнив свої персональні дані до 16.07.2024.
У зв'язку з не уточненням вчасно облікових даних позивачем, відповідач 04.05.2025 звернувся до органу Національної поліції із поданням про його доставку до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Отже, позивач, всупереч приписам чинного законодавства, в період з 18.05.2024 по 16.07.2024 не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України №3633-ІХ свої персональні дані, чим порушив вимоги абзацу 6 частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а саме: будучи військовозобов'язаним протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, мав обов'язок уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження, проте без поважних причин не оновив дані.
Відповідно до порядку функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 10.05.2024 №523, під час автоматичного формування електронного звернення до органів національної поліції та після підписання національною поліцією такого звернення, у військовозобов'язаних в електронному кабінеті (застосунку Резерв+) автоматично відображається позначка «Порушення правил військового обліку» з червоною стрічкою.
Виходячи з викладеного, позначка «Порушення правил військового обліку» відображаються автоматично після звернення до органів національної поліції та не може бути прибрана органом ведення Реєстру.
Суд звертає увагу, що самі по собі відомості про порушення правил військового обліку не є тотожними відомостями про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та не свідчать про вчинення відповідачем протиправних дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про притягнення до адміністративної відповідальності позивача та складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно позивача.
Таким чином, суд робить висновок, що доводи позивача, що виключно наявність протоколу про адміністративне правопорушення є підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення військового обліку, є безпідставними та не свідчать про протиправність дій відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач правомірно вніс в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів службові дані про невиконання позивачем обов'язку щодо оновлення персональних даних до 16.07.2024, які в подальшому відобразилась у мобільному застосунку «Резерв+» у формі відмітки «Порушення правил військового обліку».
Суд зазначає, що вказана відмітка не свідчить про наявність факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а лише відображає наявність у вказаному реєстрі відомостей про невиконання позивачем обов'язку щодо своєчасного оновлення персональних даних у відповідному реєстрі.
При цьому, позивач не заперечує, що установлений пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-IX обов'язок виконав несвоєчасно.
У відповідності до положень частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені обставини у справі та наведені норми чинного законодавства України, суд у межах доводів позову дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати за правилами статті 139 КАС України позивачу за рахунок відповідача відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РОНКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський