Ухвала від 05.05.2026 по справі 196/633/26

Справа № 196/633/26

№ провадження 2-а/196/15/2026

УХВАЛА

05 травня 2026 року с-ще Царичанка

Суддя Царичанського районного суду Дніпропетровської області Бабічева Л.П., ознайомившись із матеріалами позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації,-

ВСТАНОВИВ:

До Царичанського районного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку про повернення позовної заяви виходячи з такого.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; чи має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.160 КАС України передбачено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч.1 ст.55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.

Відповідно до ч.3, 4 ст. 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

Як вбачається з вищезгаданих норм, чинне законодавство передбачає дві форми участі сторін в адміністративній справі, а саме: участь через представника (представництво) і особисту участь (самопредставництво).

Згідно з п.1 ч.1 ст.59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема довіреністю фізичної або юридичної особи.

Відповідно до ч.3 вищезазначеної статті довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.

Відповідно до висновків, що викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.07.2020 року у справі № 9901/39/20, з урахуванням положень статті 55 КАС України, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб'єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження.

Відповідно до положень ч.8 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, центрів рекрутингу координується та спрямовується Міністерством оборони України. Положення про центри рекрутингу, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 8 ст. 1 Закону). Так, згідно п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі - Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (п.7 Положення).

Відповідно до абзацу 15 пункту 13 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23.02.2022 року, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя забезпечує в установленому порядку самопредставництво територіального центру комплектування та соціальної підтримки через осіб, уповноважених діяти від його імені, а також забезпечує представництво інтересів територіального центру комплектування та соціальної підтримки через представників у судах та інших органах.

У відповідності до положень абз.4 п.15 вищезгаданого Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний звертатися до суду із позовною заявою про застосування тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації стосовно громадян України, які не виконали вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки

Саме керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя наділений повноваженням затверджувати положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, визначає функціональні (посадові) обов'язки підлеглих йому керівників районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також військовослужбовців, державних службовців і працівників підпорядкованого територіального центру комплектування та соціальної підтримки(абз.4 п.13 Положення).

Як вбачається з абз.16 п.13 вищезгаданого Положення, керівник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки безпосередньо підпорядковується керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя та є прямим начальником для особового складу районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Окрім того, відповідно до пункту 7 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства, в той же час районні ж територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Отже, суд доходить висновку, що керівник районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, без визначення йому таких функціональних (посадових) обов'язків у відповідному положенні про ІНФОРМАЦІЯ_2 , не має права діяти від імені юридичної особи в порядку самопредставництва, так само як і його довірена особа.

Як вбачається з матеріалів справи, Гречнєва Н.В., діючи на підставі довіреності ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ТВО начальника ОСОБА_2 , подала позовну заяву про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

До позовної заяви також додано витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 № 120 від 02 травня 2023 року про призначення ОСОБА_4 на посаду головного спеціаліста командування (юрисконсульта) ІНФОРМАЦІЯ_3 , витяг з наказу ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 № 206/1 від 19 липня 2025 року про покладення тимчасового виконання обов'язків начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 на підполковника ОСОБА_2 , витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 про допущення підполковника ОСОБА_2 до тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №12/1 від 05 січня 2026 року про організацію самопредставництва інтересів у судах та інших державних органах у 2026 році підписаний ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 з додатком переліком осіб, уповноважених діяти від імені ІНФОРМАЦІЯ_3 у судах та інших органах, в якому зазначено ОСОБА_4 .

Водночас суд не може погодитись, що представник позивача Гречнєва Н.В. є особою, яка має право подавати та підписувати відповідний позов до суду з огляду на таке.

Як вбачається з доданих до позовної заяви документів, повноваження ОСОБА_4 надаються Литвиненком В.П. як ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак будь-яких відомостей, що ОСОБА_2 має повноваження на надання повноважень ОСОБА_4 документи додані до позовної заяви не містять.

Суд зауважує, що матеріали справи не містять положення про ІНФОРМАЦІЯ_5 , затверджене керівником територіального центру комплектування та ІНФОРМАЦІЯ_6 , окрім того, відсутній загальний (вільний, відкритий) доступ до положення про ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з чим суд позбавлений можливості перевірити адміністративну процесуальну дієздатність як позивача, так його представника.

За таких підстав, оскільки додані до позовної заяви документи не підтверджують повноваження осіб на представлення інтересів ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , інших документів, які б підтверджували повноваження ОСОБА_4 видані належною особою до позовної заяви не додано, тому позовна заява підлягає поверненню особі, яка її подала, оскільки доказів право підписувати позовну заяву ОСОБА_4 до позовної заяви не додано.

Згідно з п.3 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачу.

Керуючись статтями 55, 160, 169, 243, 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу, що повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Л.П. Бабічева