61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
05.05.2026р. Справа №905/128/26
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 41348526)
до відповідача Фізичної особи-підприємця Ширалієва Меліка Авезовича (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 )
про стягнення заборгованості в загальному розмірі 13 354,29 грн, -
Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Ширалієва Меліка Авезовича про стягнення заборгованості в загальному розмірі 13 354,29 грн.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 04.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/128/26 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи.
Судом встановлено, що у відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою відповідача є: 85143, Донецька обл., Краматорський р-н., с.Іллінівка, вул. Новоселівська, буд. 24.
Відділення «Укрпошти» за адресою реєстрації відповідача не функціонує, а тому направити копію ухвали суду про відкриття провадження у даній справі у встановлений ст.242 ГПК України спосіб, а саме рекомендованим листом з повідомленням про вручення, неможливо.
Суд повідомив відповідача про розгляд справи шляхом направлення телефонограми на відомий суду номер телефону - НОМЕР_2 , телефонограму прийняв особисто Ширалієв Мелік Авезович.
Ухвала суду від 04.03.2026 направлена відповідачу на відому суду ел.адресу - ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно довідки - листа доставлено до скриньки 05.03.2026.
Судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі "Судова влада" було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали про відкриття провадження у справі, роздруківка означеного оголошення наявна в матеріалах справи.
При цьому, відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Суд зазначає, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
З метою встановлення можливого місцезнаходження відповідача та забезпечення його належного повідомлення про розгляд справи, судом здійснено перевірки інформації в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (Витяг № 2420174 від 04.03.2026) встановлено, що вищезазначена особа зареєстрована як внутрішньо переміщена особа (ВПО) за адресою: Львівська обл., м. Львів, вулиця Григорія Чечета, будинок 78.
Згідно з даним документом встановлено, що особа самостійно здійснила реєстрацію та подальше зняття з обліку за допомогою засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (Портал Дія). Зокрема, у графі «статус» зазначено про самостійне зняття з обліку через «Дію», яке відбулося 21.05.2025.
Таким чином, суд вбачає, що станом на вказану дату особа припинила перебування на обліку як ВПО за раніше вказаною адресою фактичного проживання у м. Львові.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що ним було вжито всі можливі заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи. Зважаючи на те, що передбачені статтею 248 ГПК України строки розгляду справи закінчені, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами».
Отже, відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, свої пояснення стосовно позову до суду не подав. Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
Регулювання правовідносин пов'язаних з розміщенням зовнішньої реклами у місті Києві здійснюється на підставі:
Закону України «Про рекламу» (далі - Закон),
«Типових правил розміщення зовнішньої реклами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року № 2067 (далі - Типові правила),
Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 № 207 (надалі - Порядок),
Рішення Київської міської ради від 20.04.2017 №223/2445 «Про затвердження Правил розміщення рекламних засобів у місті Києві» (зі змінами, внесеними рішенням Київської міської ради від 18.05.2017 №291/2513),
Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 № 1051/1051; інших нормативних актів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону та п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Згідно Типових правил право тимчасового користування місцем для розміщення об'єктів зовнішньої реклами є платним. Розмір плати за право тимчасового користування місцем для розміщення рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а отримані кошти спрямовуються робочим органом до міського бюджету.
На підставі наказу Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.08.2025 №1444 «Про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами» Відповідачу надано Дозвіл на розміщення рекламного засобу №103459-25.
29 липня 2025 р. між Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Робочий орган), в особі начальника управління Поліщук Оксани Миколаївни, яка діє на підставі Положення про Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02.03.2023 № 6013/6054, з однієї сторони та ФОП Ширалієв Мелік Авезовичем (далі - Рекламорозповсюджувач), з другої сторони, було укладено ДОГОВІР № 4922/19 тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, для розміщення рекламного засобу.
Уклавши Договір № 4922/19, Сторони узгодили його істотні умови, зокрема:
П.1.1. За цим Договором на підставі відповідного наказу Робочого органу про встановлення пріоритету на місце для розміщення рекламного засобу, дозволу на розміщення зовнішньої реклами, наданого на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Рекламорозповсюджувачу надається право тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, виключно для розміщення та експлуатації рекламного засобу (далі - право тимчасового користування).
П.1.2. Рекламорозповсюджувач зобов'язується прийняти в платне користування місце та користуватись наданим йому місцем добросовісно та розумно відповідно до загальних вимог законодавства України, правил щодо благоустрою населених пунктів, умов цього Договору та Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.02.2019 № 207, зареєстрованого в Головному територіальному управлінні юстиції у місті Києві 25.02.2019 за № 34/2211 (далі - Порядок), своєчасно та у повному обсязі здійснювати оплату за тимчасове користування місцем, сумлінно виконувати усі свої обов'язки за цим Договором, самостійно нести відповідальність за технічний стан рекламного засобу (далі - РЗ), порушення вимог техніки безпеки під час розташування та експлуатації РЗ, утримання місця у належному санітарному стані відповідно до законодавства.
П.1.3. Надання права тимчасового користування місцем за цим Договором є правом користування чужим майном і не передбачає надання будь-якого майна у володіння чи розпорядження, не підлягає відчуженню, та може бути припинене за рішенням суду на вимогу власника чи уповноваженої ним особи (балансоутримувача) місця за наявності обставин, які мають істотне значення, в тому числі якщо право користування перешкоджає використанню майна за його цільовим призначенням. Цей Договір є договором приєднання.
П 6.1 Ціною цього Договору є плата за тимчасове користування, розмір якої відповідно до статті 632 Цивільного кодексу України визначається та розраховується на підставі рішень Київської міської ради або розпоряджень її виконавчого органу залежно від встановлених за Рекламорозповсюджувачем пріоритетів та наданих дозволів, вказаних у відповідних адресних переліках. Плата за тимчасове користування місцем нараховується, зараховується та використовується Робочим органом у порядку, визначеному рішеннями Київської міської ради або її виконавчого органу. Підставою для нарахування плати за тимчасове користування місцями та внесення рекламорозповсюджувачем плати є рішення Робочого органу про встановлення/продовження пріоритету, рішення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання/продовження дозволу, інші юридичні факти відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цей Договір.
П 6.3 Плата щомісячно перераховується Рекламорозповсюджувачем до бюджету міста Києва відповідно до умов Договору. У разі прострочення термінів сплати визначених Договором, розмір несплаченої суми плати коригується з урахуванням штрафів, пені та індексу інфляції, відповідно до умов Договору та законодавства.
П 6.5 Рекламорозповсюджувач не звільняється від плати при відсутності РЗ на місці щодо якого виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) прийнято рішення про надання/продовження дозволу.
П 6.6 Плата нараховується з дати прийняття рішення про встановлення пріоритету, надання дозволу. При продовженні строку дії пріоритету, продовженні строку дії дозволу плата нараховується з дати, з якої продовжено строк дії пріоритету або дозволу.
П. 6.13 Розрахунковим періодом надання місця у тимчасове користування та нарахування плати за тимчасове користування місцем є календарний місяць.
П 6.14 Плата за тимчасове користування місцем, штрафні санкції за прострочення здійснення платежів нараховується Робочим органом щомісячно та переказуються Рекламорозповсюджувачем не пізніше 20-го числа поточного місяця, виключно на казначейський рахунок у Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві (отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/50110005 ідентифікаційний код 37993783) для зарахування до цільового фонду спеціального фонду бюджету міста Києва, в розмірах, зазначених у рахунках. Номер казначейського рахунку для переказу плати визначається органами Державної казначейської служби відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, та вказується у рахунку. Факт неотримання рахунку не звільняє Рекламорозповсюджувача від здійснення плати.
Невід'ємною частиною вказаного Договору є Адресний перелік № 1 (Додаток № 1 від 29.07.2025 р.), підписаний сторонами на підставі наказу Робочого органу № 1295 від 21.07.2025 р. Згідно з цим Додатком, Рекламорозповсюджувачу надано право тимчасового платного користування місцем за адресою: м. Київ, Оболонський р-н, вул. Левка Лук'яненка (колишня Маршала Тимошенка), 4-6, для розміщення спеціальної рекламної конструкції на фасаді будинку площею 8,4 кв. м (бланк дозволу № 103459-25).
Відповідно до умов Додатка, термін дії пріоритету встановлено з 21.07.2025 р. по 20.10.2025 р., а щомісячний розмір плати за користування місцем на період дії пріоритету (25% від тарифу) становить 645,75 грн, тоді як повний розмір плати визначено у сумі 2583,00 грн на місяць. Пунктом 5 Адресного переліку сторони погодили, що права та обов'язки за ним застосовуються до відносин, які виникли між ними з 21.07.2025 року
Договір та Додаток підписані Начальником Управління Поліщуком О.М. та та ФОП Ширалієвим М.А.
Згідно доводів Позивача, на виконання пунктів 6.1, 6.3, 6.6, 6.13 та 6.14 Договору, а також умов Адресного переліку № 1 (Додаток № 1 від 29.07.2025 р.), Управління щомісячно здійснювало нарахування плати за тимчасове користування місцем та виставляв Відповідачу відповідні рахунки-фактури.
Зокрема, за період з серпня 2025 року по січень 2026 року Відповідачу було виставлено наступні рахунки:
Серпень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_3 (з урахуванням коригування № 241589) на суму 1 249,84 грн.;
Вересень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_4 (з урахуванням коригування № 247881) на суму 1 937,25 грн.;
Жовтень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_5 (з урахуванням коригування № 255935) на суму 1 937,25 грн.;
Листопад 2025 р.: рахунок № НОМЕР_7 (з урахуванням коригування № 259471) на суму 1 937,25 грн.;
Грудень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_6 (з урахуванням коригування № 263224) на суму 1 937,25 грн.;
Січень 2026 р. (по 20.01.2026): рахунок № НОМЕР_8 (з урахуванням коригування № 265489) на суму 1 883,09 грн. (залишок до сплати згідно з обліком).
Однак, у порушення п. 6.14 Договору, який зобов'язує Рекламорозповсюджувача перераховувати кошти не пізніше 20-го числа поточного місяця, ФОП Ширалієв М.А. належним чином оплату за користування місцем не здійснив (за виключенням часткової оплати в сумі 312,46 грн. у серпні 2025 року).
Внаслідок такого неналежного виконання договірних зобов'язань, станом на 02.03.2026 заборгованість ФОП Ширалієва М.А. перед Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) за Договором № 4922/19 становить 10 881,93 грн. (десять тисяч вісімсот вісімдесят одна грн. 93 коп.
Вважаючи порушеним своє право, керуючись ст.11, 202, 509, 526, 530, 610, 625 ЦК України, Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом у якому просить стягнути із фізичної особи-підприємця Ширалієва Меліка Авезовича (заборгованість у розмірі 13 354,29 грн. (тринадцять тисяч триста п'ятдесят чотири грн. 29 коп.), з яких: основний борг по Договору № 4922/19 від 29.07.2025 у розмірі 10 881,93 грн.; штраф 15% - 1 632,29 грн.; пеня - 711,51 грн.; 3% річних - 69,75 грн.; інфляційне збільшення - 58,81 грн.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовані нормами Цивільного кодексу України, Законом України "Про рекламу", Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (далі - Правила № 2067), Порядком розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради від 05.02.2019 № 207 (далі - Порядок № 207), та іншими нормативними актами України.
Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Правовідносини, пов'язані із розміщенням зовнішньої реклами у місті Києві, регулюються Законом України "Про рекламу", Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі - Правила №2067), Порядком розміщення зовнішньої реклами в місті Києві, затвердженими розпорядженням Київської міської ради від 05.02.2019 №207 (далі - Порядок №207) та іншими нормативними актами України.
За визначенням термінів, наведених у статті 1 Закону України "Про рекламу", зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламо носіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Правил № 2067 місце розташування рекламного засобу - площа зовнішньої поверхні будинку, споруди, елемента вуличного обладнання або відведеної території на відкритій місцевості у межах населеного пункту, що надається розповсюджувачу зовнішньої реклами в тимчасове користування власником або уповноваженим ним органом (особою); спеціальні конструкції - тимчасові та стаціонарні рекламні засоби (світлові та несвітлові, наземні та неназемні (повітряні), плоскі та об'ємні стенди, щити, панно, транспаранти, троли, таблички, короби, механічні, динамічні, електронні табло, екрани, панелі, тумби, складні просторові конструкції, аеростати, повітряні кулі тощо), які використовуються для розміщення реклами.
Зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Справляння плати за видачу зазначених дозволів виконавчими органами сільських, селищних, міських рад забороняється (пункт 3 Правил №2067).
Відповідно до пункту 4 Правил № 2067, на територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
Відповідно до пункту 23 та пункту 24 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, дозвіл надається строком на п'ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві. Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу.
За змістом пункту 32 Правил № 2067 плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, а місцем, що перебуває у державній або приватній власності, - на договірних засадах з його власником або уповноваженим ним органом (особою).
Відповідно до пункту 2.11.1 цього Порядку №207 підставою для нарахування плати за право тимчасового користування місцями, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Києва, для розміщення РЗ (далі - плата) та внесення розповсюджувачем зовнішньої реклами відповідної плати є розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання (продовження) дозволу та укладений договір на право тимчасового користування місцем.
Згідно із пунктами 2.11.2, 2.11.3 Порядку №207 плата зараховується до бюджету міста Києва в порядку, встановленому Київською міською радою. Розмір плати та порядок її нарахування визначається виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).
Судом встановлено, що на підставі наказу Управління з питань реклами Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.08.2025 №1444 «Про надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами» Відповідачу надано Дозвіл на розміщення рекламного засобу №103459-25. м. Київ, Оболонський р-н, вул. Левка Лук'яненка (колишня Маршала Тимошенка), 4-6, для розміщення спеціальної рекламної конструкції на фасаді будинку площею 8,4 кв. м.
29 липня 2025 р. між Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Робочий орган), в особі начальника управління Поліщук Оксани Миколаївни, яка діє на підставі Положення про Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 02.03.2023 № 6013/6054, з однієї сторони та ФОП Ширалієв Мелік Авезовичем (далі - Рекламорозповсюджувач), з другої сторони, було укладено ДОГОВІР № 4922/19 тимчасового користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва, для розміщення рекламного засобу.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно із пунктом 33 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 6.8. договору плата за тимчасове користування місцем нараховується: до дати закінчення строку дії дозволу; до прийняття розпорядження виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) про анулювання дозволу - у разі звернення рекламорозповсюджувача із заявою про анулювання дозволу; до дати прийняття розпорядження виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) про відмову у продовженні строку дії дозволу ( у випадку коли таке розпорядження прийняте після закінчення строку дії дозволу) - у разі звернення рекламорозповсюджувача із заявою про продовження дозволу. У разі нездійснення рекламорозповсюджувачем демонтажу РЗ відповідно до пункту 5.2.7 договору після закінчення строку дії дозволу плата нараховується за весь час фактичного користування рекламорозповсюджувачем місцем до моменту здійснення демонтажу та складання відповідного акту обстеження місця розташування органом або КП "Київреклама".
Суд зазначає, що згідно з частинами 1-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Аналогічна норма міститься у частині 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України.
Судом встановлено, що на виконання пунктів 6.1, 6.3, 6.6, 6.13 та 6.14 Договору, а також умов Адресного переліку № 1 (Додаток № 1 від 29.07.2025 р.), Управління щомісячно здійснювало нарахування плати за тимчасове користування місцем та виставляв Відповідачу відповідні рахунки-фактури.
Зокрема, за період з серпня 2025 року по січень 2026 року Відповідачу було виставлено наступні рахунки:
Серпень 2025 р.: рахунок № 241588 (з урахуванням коригування № 241589) на суму 1 249,84 грн.;
Вересень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_4 (з урахуванням коригування № 247881) на суму 1 937,25 грн.;
Жовтень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_5 (з урахуванням коригування № 255935) на суму 1 937,25 грн.;
Листопад 2025 р.: рахунок № НОМЕР_7 (з урахуванням коригування № 259471) на суму 1 937,25 грн.;
Грудень 2025 р.: рахунок № НОМЕР_6 (з урахуванням коригування № 263224) на суму 1 937,25 грн.;
Січень 2026 р. (по 20.01.2026): рахунок № НОМЕР_8 (з урахуванням коригування № 265489) на суму 1 883,09 грн. (залишок до сплати згідно з обліком).
Однак, у порушення п. 6.14 Договору, який зобов'язує Рекламорозповсюджувача перераховувати кошти не пізніше 20-го числа поточного місяця, ФОП Ширалієв М.А. належним чином оплату за користування місцем не здійснив (за виключенням часткової оплати в сумі 312,46 грн. у серпні 2025 року).
Внаслідок такого неналежного виконання договірних зобов'язань, станом на час вирішення спору по суті, заборгованість ФОП Ширалієва М.А. перед Управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) за Договором № 4922/19 становить 10 881,93 грн.
Доводи Позивача та висновки суду у цій частині Відповідачем не спростовані.
За таких обставин, виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до ФОП Ширалієв М.А. в частині стягнення основного боргу у розмірі 10 881,93 грн.
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) статті 610 Цивільного кодексу України кваліфікує як порушення зобов'язання.
Згідно з частиною 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Отже, порушення боржником прийнятих на себе зобов'язань тягне за собою відповідні правові наслідки, які полягають у можливості застосування кредитором до боржника встановленої законом або договором відповідальності.
Нормами ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Здійснивши перерахунок заявлених Управлінням до стягнення компенсаційних виплат за обрахований позивачем період, керуючись принципом диспозитивності, суд дійшов висновку, що до стягнення з відповідача підлягає 69,75 грн три проценти річних та 58,81 грн інфляційних втрат, а тому позовна вимога в цій частині підлягає задоволенню.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (частина 1 статті 550 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 552 Цивільного кодексу України встановлено, що сплата (передання) неустойки не звільняє боржника від виконання свого обов'язку в натурі.
Преамбулою Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" передбачено, що цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.
Згідно статей 1, 3 цього Закону платники грошових коштів за прострочення платежу сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за погодженням сторін. Зазначений розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Згідно з пунктом 7.2. договору робочий орган застосовує до рекламорозповсюджувача штрафні санкції у вигляді пені за несвоєчасне або неповне внесення платежів у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми.
Відповідно до пункту 7.3. договору сторони погодили, що робочий орган має право нарахувати боржнику за прострочення внесення платежів за тимчасове користування, що складає більше 1 (одного) місяця, штраф у розмірі 15 (п'ятнадцять) відсотків простроченої суми.
Перевіривши розрахунок заявленого штрафу та пені, керуючись принципом диспозитивності, суд дійшов висновку, що до стягнення з відповідача підлягає пеня у розмірі 711,51 грн та штраф у заявленому розмірі 1 632,29 грн.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилаються позивач та відповідач як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із фізичної особи-підприємця Ширалієва Меліка Авезовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на користь Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), юридична адреса: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; фактична адреса: 04070, м. Київ, Боричів узвіз, 8 ідентифікаційний код: 41348526 (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/50110005; код отримувача (ідентифікаційний код: 37993783); банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA988999980314111938000026001; код класифікації доходів бюджету: 50110005) заборгованість у розмірі 13 354,29 грн., з яких: основний борг - 10 881,93 грн.; штраф 15% - 1 632,29 грн.; пеня - 711,51 грн.; 3% річних - 69,75 грн.; інфляційне збільшення - 58,81 грн.
Стягнути із фізичної особи-підприємця Ширалієва Меліка Авезовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на користь Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),юридична адреса: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; фактична адреса: 04070, м. Київ, Боричів узвіз, 8 ідентифікаційний код: 41348526 Отримувач коштів: Управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); Код отримувача (ідентифікаційний код): 41348526; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві; Код банку отримувача (МФО): 820172; Рахунок отримувача: UA498201720344230001000099759) витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 328 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 05.05.2026.
Суддя Е.В. Зекунов