04 травня 2026 року Справа № 480/4561/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М. у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4561/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, і просить суд:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову у призначенні пенсії №183250008030 від 14.03.2025;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії як трактористу - машиністу за віком період роботи з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"), з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня" та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу - машиністу в сільському господарстві з 06.03.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не правомірно відмовив у його заяві щодо призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки відсутній пільговий стаж у позивача. Позивач зазначає, що період роботи позивача на посаді тракториста у спірний період неправомірно було не зараховано до стажу позивача, враховуючи наявні записи в трудовій книжці позивача. Позивач вважає рішення про відмову в призначенні пенсії за віком протиправним та таким, що порушує його права, враховуючи те, що до відповідача були подані документи, що підтверджують відповідний стаж.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області відзив на позов не надав. Від ГУ ПФУ в Сумській області надано до суду копії документів з пенсійної справи позивача, що стосуються суті спору.
Судом відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані учасниками справи, оцінивши докази у їх сукупності, зазначає наступне.
Спірні правовідносини передбачені нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Матеріалами пенсійної справи позивача, підтверджується, що позивачем подана до ГУ ПФУ в Сумській області заява від 06.03.2025 про призначення пенсії за віком.
Рішенням ГУ ПФУ в Київській області №183250008030 від 14.03.2025 було відмовлено відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у призначенні пенсії позивачу з підстав відсутності необхідного пільгового стажу.
Підставою відмови відповідачем зазначено, що період роботи з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 не зараховано, оскільки позивач був прийнятий на посаду тракториста-комбайнера згідно записів трудової книжки.
Період роботи з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня" не зараховано відповідачем, оскільки посада тракториста не відповідає посаді, що надає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До страхового стажу відповідачем зараховано всі періоди (33 р., 7 міс. 7 дн.), до пільгового зараховано 5 років 11 міс.
Щодо спірного періоду роботи позивача на посаді тракториста-комбайнера з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"), суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 01.01.2004.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.
В силу положень п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV) на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення відповідного віку 55 років, наявність страхового стажу не менше 30 років, а також стажу при виконанні робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства не менше 20 років.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення № 7 від 20.01.1992.
Так, відповідно до роз'яснення, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до підприємств сільського господарства, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, провадиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.
До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «тракторист-машиніст», запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22.05.2018 року у справі № 683/977/17, від 08.05.2018 року у справі № 672/455/17.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до копії трудової книжки, позивач в період з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 працював на посаді тракториста-комбайнера в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс".
Також в матеріалах пенсійної справи наявні довідки ТДВ «Роменське підприємство «Агротехсервіс» №7 від 06.03.2025,№ 6 від 05.02.2025, а також від 06.03.2025 №6 в якій відображено, що позивач працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду у рослинництві, і зазначений період зараховується до стажу роботи, який надає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно п. 3 ст. 114 розділу Х1V Закону №1058-IV.
Судом враховується, що слово «тракторист-машиніст» походить від двох слів «тракторист» і «машиніст». Тракторист-машиніст кваліфікований працівник, який керує тракторами, комбайнами, навантажувачами та іншою самохідною технікою.
Отже, приписами пункту «в» частини 1 статті 13 Закону встановлено право на пенсію за віком на пільгових умовах для трактористів, комбайнерів, які були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції.
Наведеним відповідно спростовуються висновки пенсійного органу про невідповідність посади позивача «тракторист-комбайнер» пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посада позивача та виконання робіт охоплює зміст посади «тракторист-машиніст», а тому період з роботи з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 на посаді тракториста-комбайнера в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс") повинно бути зараховано до пільгового стажу позивача.
Стосовно спірного періоду роботи з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня", суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є, крім іншого, наявність відповідного стажу при виконанні робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.
Умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2статті 114 Закону №1058-IV є
- виконання особою робіт на посаді тракториста-машиніста;
- безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;
- досягнення відповідного віку;
- наявність кількості відповідного стажу.
Такі висновки викладені Верховним Судом в постанові від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17, а також у постановах від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17, від 16 січня 2023 року у справі №171/843/17.
При цьому, суд зазначає, що трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому разі, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, проводиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.
В даному випадку, позивач працював у спірний період на посаді тракториста підрозділу з реабілітації хворих та вирощуванню сільськогосподарської продукції в комунальному закладі Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни», про що зазначено у трудовій книжці.
Відповідно до даних ЄДРЮО,ФОПтаГФ зазначено види економічної діяльності комунального закладу Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни», а саме 86.10 Діяльність лікарняних закладів (основний), 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Відповідно до статуту КЗ Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни» , а саме п.п. 3.8 розділу ІІІ «Мета та предмет діяльності» підприємство має право виготовляти, вирощувати та реалізовувати сільськогосподарську продукцію для власних потреб та для інших суб'єктів господарювання згідно чинного законодавства.
В комунальному закладі Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни» створений структурний підрозділ - підрозділ з реабілітації хворих та вирощування сільськогосподарської продукції, у складі якої, крім інших, є посада тракториста.
Відповідно до Положення про підрозділ з реабілітації хворих та вирощування сільськогосподарської продукції затверджено предмет діяльності підрозділу, в якому, крім іншого, зазначено про виробництво, переробку сільськогосподарської продукції, вирощування зернових культур, та інше.
Відповідно до посадової інструкції позивача на посаді тракториста, позивач повинен виконувати самостійно сільськогосподарські роботи на колісних тракторах, комплектує машинно-тракторні агрегати, технічне обслуговування тракторів, сільського господарських машин, та інше.
Зазначене свідчить, що позивач працював на посаді тракториста та був зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції Комунального закладу Сумської обласної ради «Перша обласна спеціалізована лікарня м.Ромни», а тому спірний період також повинен бути зарахований до пільгового стажу позивача.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06.03.2025, суд відмовляє в їх задоволенні, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Процедура подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додатково деталізована нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі за текстом - Порядок №22-1).
Згідно з п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
Таким чином, суд доходить до висновку, що правова категорія «призначення пенсії» використовується законодавцем у розумінні прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України письмового рішення (як індивідуального акту) з приводу визнання за особою суб'єктивного права на одержання грошових платежів у галузі соціального страхування із визначенням розміру регулярного платежу у межах календарного місяця. А тому виданий ПФУ індивідуальний акт з приводу призначення пенсії одночасно охоплює як владне управлінське волевиявлення стосовно правової підстави пенсії, так і владне управське волевиявлення стосовно грошового виміру пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду. Згідно з п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам. Рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду і право на призначення пенсії є його виключними повноваженнями, втручання у яке не відповідатиме завданням адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня отримання їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
В даному випадку, відповідачем не зараховано відповідний період роботи позивача на посаді тракториста-комбайнера, який як встановлено судом безпідставно не було взято до уваги відповідачем.
Для повного захисту порушеного права позивача, суд у відповідності до ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та вважає за необхідне зазначити, що належним способом захисту порушених прав є зобов'язання ГУ ПФУ в Київській області зарахувати до пільгового стажу період роботи позивача на посаді тракториста - комбайнера з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"), а також з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня" на посаді тракториста.
Також суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності до ст. 9 КАС України, та, із врахуванням періоду роботи позивача на посаді тракториста - комбайнера з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"), а також на посаді тракториста з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня", зобов'язати ГУ ПФУ в Київській області повторно розглянути заяву позивача від 06.03.2025 та прийняти рішення по суті заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача рахунок бюджетних асигнувань відповідача, що прийняв оспорюване рішення, підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1211,10 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області №183250008030 від 14.03.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Фастівський район, Київська область,08500, код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до пільгового стажу період роботи на посаді тракториста - комбайнера з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс") , а також на посаді тракториста з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня" для обчислення стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Фастівський район, Київська область,08500, код ЄДРПОУ 22933548) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 06.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зарахуванням до пільгового стажу період роботи на посаді тракториста - комбайнера з 14.04.1994 по 30.06.1998 та з 28.09.1998 по 31.03.2002 в Роменському районному підприємстві по матеріально-технічному забезпеченню "Агротехсервіс" (на даний час ТДВ "Роменське підприємство "Агротехсервіс"), а також на посаді тракториста з 19.01.2010 по 20.11.2017 та з 02.01.2018 по 31.01.2025 в Комунальному некомерційному підприємстві Сумської обласної ради "Обласна клінічна спеціалізована лікарня" та прийняти рішення по суті заяви.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Фастівський район, Київська область,08500, код ЄДРПОУ 22933548) суму судового збору в розмірі 1211,10 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Гелета