Рішення від 04.05.2026 по справі 480/5048/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2026 р. Справа № 480/5048/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня", треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Управління охорони здоров'я СОДА про визнання довідки неправомірною,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" (далі - відповідач, КНП СОР "Сумська обласна клінічна лікарня"), треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - третя особа-1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), Управління охорони здоров'я СОДА (далі - третя особа-2, Управління охорони здоров'я СОДА) про визнання довідки BЛK №2025-0611-17551850-0 від 11.06.2025 військово-лікарської комісії КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради» як таку, що була виписана на підставі фіктивних результатів обстеження при повному ігноруванні фізичного стану позивача та медичних документів (знімки МРТ та медичні висновки), що були при позивачу - не правомірною (не дійсною), та надати можливість пройти незалежне додаткове медичне обстеження за місцем проживання.

Вимоги мотивовані тим, що позивач має значні захворювання хребта і нервової системи, що унеможливлюють проходження ним військової служби. Поряд з цим медогляд було проведено поверхнево, без належної оцінки стану здоров'я позивача, а довідка №2025-0611-17551850-0 від 11.06.2025 не містить жодної інформації про результати огляду у вигляді поставлення відповідного діагнозу. Позивач вважає, що пройшов медичний огляд без врахування пунктів 3.2, 3.4 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402. Також вважає, що діагноз, вказаний у довідці ВЛК, суперечить наявним медичним даним, що є порушенням ст.7 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". На звернення про незгоду з довідкою ВЛК та про направлення на додаткове обстеження відповіді не отримав. Не погоджуючись з довідкою від 11.06.2025 №2025-0611-17551850-0 позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 30.06.2025 позовна заява була прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі.

У відзиві представник відповідача просив відмовити у задоволенні вимог з огляду на те, що позивача під час проведенні військово-лікарської комісії позивача було оглянуто лікарем-терапевтом (на момент огляду стан був задовільний), а надані позивачем висновки МРТ були враховані лікарем-невропатологом при встановленні діагнозу, а саме: Остеохондроз поперекового відділу хребта з вторинним корінцевим синдромом з незначним порушенням функцій. Крім того, позивача оглянуто і іншими спеціалістами , кожним з яких зроблено запис про ступінь придатності позивача до військової служби, який ґрунтується на результатах проведеного обстеження, інформації, що міститься в наданих позивачем медичних документах та у відповідному реєстрі ЕСОЗ. Тому посилання позивача на те, що висновок ВЛК сформований без врахування його стану після здачі та результатів проведеної магнітно-резонансної терапії, внаслідок чого неправильно визначено ступінь його придатності до військової служби, не обґрунтовані.

Стверджує, що довідка ВЛК КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» СМР № 2025-0611-1755-1850-0 від 11.06.2025 ґрунтується виключно на результатах проведеного медичного огляду, наданій позивачем медичній документації та складена з дотриманням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України №402. Тобто відповідач діяв відповідно до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, згідно з якими суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти та приймати рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Станом на сьогодні третіми особами пояснень на позовну заяву не подано до суду.

Поряд з цим ухвалою суду від 30.06.2025, крім іншого, було витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином завірені копії заяви (скарги) позивача щодо непогодження з довідкою BJIK №2025-061 1-17551850-0 від 11.06.2025 та результат розгляду такої скарги (рішення тощо), втім які надані третьою особою-1 не були, у зв'язку з чим ухвалою суду від 13.08.2025 у ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно витребувано такі докази, а також цією ухвалою витребувано додаткові докази та пояснення у відповідача. На виконання вимог ухвали відповідачем надано пояснення (а.с.56).

Ухвалою суду від 03.11.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 застосовувалися заходи процесуального примусу та повторно витребувано додаткові докази (а.с.60-61).

На виконання вимог ухвали суду від 03.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 надав суду пояснення, в якому зазначив, що відповідно до запису в Журналі вхідної кореспонденції ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.06.2025 вх. №8595 ОСОБА_1 надіслав заяву голові військово-лікарської комісії. Зазначена вхідна кореспонденція направлена за належністю на підставі п.3.8.4. Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Головнокомандувача Збройних Сил України 31.01.2024 №40, для вчасного та якісного виконання та надання відповіді в межах повноважень. Зважаючи на те, що заява (скарга) позивача щодо непогодження з Довідкою ВЛК № 2025-061 1-17551850-0 від 11.06.2025 в справах ІНФОРМАЦІЯ_3 не обліковується, відповідно виконавцями запитуваної інформації військовослужбовців та службовці ІНФОРМАЦІЯ_3 не являються та відповідь останніми не надавалась (а.с.65). До вказаного пояснення ІНФОРМАЦІЯ_4 надано копію журналу вхідної кореспонденції (а.с.66-67).

Ухвалою суду від 08.01.2026 у відповідача витребувано додаткові докази (а.с.69).

На виконання вимог цієї ухвали представник відповідача у поясненні вказав, що у період з 11.06.2025 по сьогоднішній день від ІНФОРМАЦІЯ_3 ні на адресу голови ВЛК, ні на адресу КНП СОР “Сумська обласна клінічна лікарня» не надходило жодних заяв (скарг) позивача щодо непогодження з довідкою ВЛК № 2025-0611-17551850-0 від 11.06.2025 (а.с.75-76).

Також пояснення надав представник ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому вказав, що військово-лікарська комісія КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» не розглядала скаргу позивача щодо непогодження з Довідкою ВЛК № 2025-061 1-17551850-0. Причиною відсутності документального підтвердження розгляду заяви/скарги (рішення) тощо пояснюється тим, що ВЛК це колегіальний орган що проводить медичний огляд та є частиною закладу охорони здоров'я, не маючи номенклатури та вхідної кореспонденції. Представники закладу охорони здоров'я в усному порядку повідомили, що відповідно п. 3.2 глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Згідно п. 3.3 глави 3 розділу І вказаного Положення скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 “Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . ІНФОРМАЦІЯ_6 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП. Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку (а.с.80).

Також позивач надав додатково копію записів із свої медичної картки (а.с.36-47).

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу директора КНП СОР “СОКЛ» від 25.02.2025 № 161-ОД “Про роботу військово-лікарської комісії КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради», з урахуванням внесених до нього змін наказом КНП СОР “СОКЛ» від 08.04.2025 № 250-ОД, відповідачем було створено додаткову військово-лікарську комісію для роботи на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради відповідно до графіку (а.с.28-31) та яка у розумінні пункту 2.5 розділу Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення №402), є позаштатною ВЛК.

11.06.2025 ОСОБА_1 як військовозобов'язаний пройшов обстеження та медичний огляд у військово-лікарській комісії КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» СМР, що підтверджено карткою обстеження та медичного огляду та довідкою від 11.06.2025 №2025-0611-1755-1850-0 (а.с.5зворот-6,7зворот).

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» СМР від 11.06.2025 №2025-0611-1755-1850-0 ОСОБА_1 на підставі статті 64в графи ІІ Розкладу хвороб, визнано придатним до служби у військової служби. При цьому у довідці вказано діагноз: М42 Остеохондроз поперекового відділу хребта з вторинним корінцевим синдромом з незначним порушенням функції.

Із довідкою ВЛК позивача ознайомлено 11.06.2025, що засвідчено підписом останнього на картці обстеження та медичного огляду.

Вважаючи протиправною довідку ВЛК від 11.06.2025 №2025-0611-1755-1850-0, позивач звернувся із заявою на ім'я голови ВЛК, в якій просив направити його на додаткове обстеження. Заява була зареєстрована у журналі вхідної кореспонденції ІНФОРМАЦІЯ_3 від 12.06.2025 вх. №8595. Оскільки заява була адресована голові ВЛК, останню було надіслано за належністю, що підтверджується листом представника третьої особи та витягом з журналу (а.с.65-67). При цьому відповідно до додаткового пояснення представника третьої особи, заява позивача не була розглянута, оскільки скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 “Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення». Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 . ІНФОРМАЦІЯ_6 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим (а.с.80).

Позивач, не погоджуючись із довідкою ВЛК від 11.06.2025 №2025-0611-1755-1850-0 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами частини п'ятої статті 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з частиною дев'ятою статті 1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону № 2232-XII громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

На виконання частини тринадцятої статті 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

- медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

- встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Відповідно до п.2.1 глави 2 розділу I Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно із пунктом 2.5.4 глави 2 розділу I Положення №402 штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Відповідно до пунктів 2.5.6, 2.5.7 глави 2 розділу I Положення №402 під час дії особливого періоду, за потреби створення додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), зазначений перелік разом зі списком голів та заступників голів ВЛК (ЛЛК) невідкладно подається на затвердження голові ЦВЛК начальниками штатних ВЛК регіонів.

На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.

Згідно із пунктом 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

У пункті 1.2. глави 1 розділу ІІ Положення №402 зазначено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Главою 3 Розділу ІІ Положення №402 визначено порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Так, п. 3.1 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.

У позовній заяві позивач вказує, що пройшов медичний огляд без врахування пунктів 3.2, 3.4 глави 3 розділу II Положення № 402, оскільки не були враховані ні медичні документи МРТ, ні його фізичний стан, ні без врахування медичної документації з лікарень міста Суми, в яких він проходив лікування в дитинстві. Комісією не враховано те, що він має значні захворювання хребта і нервової системи, що унеможливлюють військову службу.

Надаючи оцінку цим доводам, судом враховано, що відповідно до пункту 3.2 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до п. 3.4 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації. Під час дії правового режиму воєнного стану: проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ виконується після досягнення 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.

При цьому матеріалами справи, зокрема, карткою обстеження та медичного огляду позивача 11.06.2025 (а.с.6, 7зворот) підтверджується, що на виконання зазначених вище приписів Положення №402 позивача було оглянуто лікарем-терапевтом, лікарем-хірургом, лікарем-офтальмологом, лікарем-оториноларингологом, лікарем-психіатром, лікарем-неврологом. Лікарями поставлені діагнози придатний до військової служби. Також позивачу було проведено обстеження (флюографію) органів грудної клітини, про що свідчить відповідний запис в картці (а.с.6).

Крім того, як вбачається з оскаржуваної довідки та картки обстеження та медичного огляду позивачу встановлено діагноз «М42 Остеохондроз поперекового відділу хребта з вторинним корінцевим синдромом з незначним порушенням функції».

Вказані вище докази спростовують висновок позивача про не дотримання відповідачем пунктів 3.2, 3.4 глави 3 розділу II Положення № 402 та не врахування під час обстеження документів МРТ, які були з ним (а.с.11,12).

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач не погоджується із висновками лікарів невролога та хірурга (а.с.7зворот), та стверджує, що зазначений у довідці ВЛК діагноз суперечить наявним медичним даним і не відповідає реальному стану здоров'я позивача.

Такі твердження суд не бере до уваги, оскільки в межах адміністративного процесу суд не може надавати оцінку діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки суд не є фахівцем у медичній галузі. За таких обставин у суду відсутні повноваження перевіряти відомості зазначені в довідці від 11.06.2025 щодо придатності позивача до військової служби та відповідності встановленого діагнозу наявним у ВЛК медичним документам.

Під час розгляду справи суд враховує, що Верховний Суд вже наводив правові висновки з аналогічних питань, зокрема, у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16, в якій він зазначив, у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Тобто розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби та критерії індивідуального характеру та обранні пунктів статті розкладу хвороб під час проходження ВЛК, як і співставлення діагнозів в медичних документаціях, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18, в якій Верховний Суд вказав, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Такі ж висновки викладено також у постановах Верховного Суду від 26.02.2025 у справах №600/3273/22-а та №240/13173/22.

Таким чином, вказані вище доводи позивача суд також не бере до уваги.

Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази доводи позивача про те, що довідка BЛK №2025-0611-17551850-0 від 11.06.2025 військово-лікарської комісії КНП СОР “СОКЛ» на базі КНП “Клінічна лікарня № 5» Сумської міської ради» була виписана на підставі фіктивних результатів обстеження при повному ігноруванні фізичного стану позивача та медичних документів (знімки МРТ та медичні висновки), не знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

Окремо під час суд звертає увагу на те, що як убачається із зазначених вище норм Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу І Положення № 402 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.

До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону. Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення» (п.2.2 глави 2 розділу І Положення №402).

За приписами підпунктів 2.4.4, 2.4.5,2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення №402 до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК, направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів. Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення №402).

Тобто за приписами цих норм направляти у заклади охорони здоров'я на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців має саме регіональна ВЛК, а не позаштатна ВЛК, до якої звернені позовні вимоги позивача про надання йому можливості пройти додаткове медичне обстеження.

При цьому згідно з Положенням № 402, у разі незгоди із рішеннями позаштатної ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із відповідною скаргою, а у разі незгоди із ВЛК вищого рівня - звернутися до ЦВЛК або до суду.

Однак доказами, що містяться в матеріалах справи підтверджується, що позивач звертався із заявою до голови ВЛК (а.с.65-67).

Втім докази звернення із скаргою до регіональної ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи, чи до ЦВЛК, а також рішення таких комісій, в матеріалах справи відсутні та такі докази суду не надані.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що перевірка рішення позаштатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби та встановлення причинного зв'язку захворювань, ВЛК регіону чи ЦВЛК (в межах справи) не приймали, тому позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.

Вказані висновки узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеної у постанові від 26 лютого 2025 року у справі №600/3273/22-а.

Відтак, судом не встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, його дії та оскаржуване рішення відповідає критеріям правомірності, визначених в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи та є необґрунтованими, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Комунального некомерційне підприємство Сумської обласної ради "Сумська обласна клінічна лікарня" (вул. Троїцька, 48,м. Суми,Сумська область,40022, код ЄДРПОУ 02000381), треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Управління охорони здоров'я СОДА (40030, м.Суми, вул.Шишкарівська, буд.9) про визнання довідки неправомірною - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 04.05.2026.

Суддя І.Г. Шевченко